RPG’ler iOS’ta bolca bulunur ve en iyileri platformu kendi avantajlarına kullanır. Tür, epik uzunluğa sahip oyunlarla dolu olma eğilimindedir ve onları bu kadar harika yapan da budur. İçeri atlayabilir, bir veya iki görevi tamamlayabilir ve daha sonra geri dönecek çok şeyiniz olacaktır.

10 Final Fantasy 7

Final Fantasy 7, bazıları tarafından tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edilir. Kapsamlı hikayesi, destansı set parçası savaşları ve ilginç ortamları, Final Fantasy serisinin zirvesini temsil ediyor. İOS’ta hiç oynayabilmeniz inanılmaz.

Dokunmatik kontroller bu versiyonda şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor. Sıra tabanlı, menü tabanlı savaş, partinizi kolayca kontrol edebileceğiniz anlamına gelir ve nispeten küçük ortamları dokunmatik kontrollerle keşfetmek de aynı şekilde bir esintidir.

Banner Destanı

Banner Saga, oyuncu seçimine büyük önem veren taktiksel bir RPG’ye modern bir yaklaşımdır. Savaşlar arasında, oyun Viking kabilenize savaş, kıtlık ve ölüme yakın bir şekilde rehberlik ederken seçimlerinizi takip ederek kendi maceranızı seçin hikayesi gibi oynar.

Buradaki oyunun adı hikaye ve daldırmadır. Banner Saga, yağmalama, satın alma ve satma gibi tipik RPG kurallarından kasıtlı olarak kaçınır ve oyun, savaşta dövülürseniz bir kayıt yüklemenizi bile önler. Bütün bunlar, sizi tek bir bireyden ziyade bir bütün olarak kabilenizin hikayesine sokma çabasıdır. Üç oyuna yayılan The Banner Saga serisi büyük ölçüde küçümseniyor ve ilk oyun başlamak için harika bir yer.

Kader/Büyük Düzen

Şimdiye kadarki en karlı mobil oyunlardan biri olan Fate/Grand Order, 2004 yılında ortaya çıkan Fate/Stay Night görsel roman serisine dayanarak Sony tarafından üretildi (ancak PlayStation’ın bununla hiçbir ilgisi yok). Diğer mobil RPG’ler gibi, oyun da geleneksel sıra tabanlı savaşa ve yeni karakterler ve silahlar elde etmek için gacha rulolarını çekmeye dayanıyor.

Kader / Büyük Düzen’i bu listedeki diğer oyunlardan ayıran şey, merkezi bir kahramanı oynamak veya hatta bir partiyi kontrol etmek yerine, bunun yerine bir “Usta” rolünü oynamanız ve tüm bir maceracı grubuna rehberlik etmeniz gerektiğidir – şövalyeler, sihirbazlar, büyücüler, vb. – ve savaşa ve maceralara kimi götüreceğiniz size kalmış.

En Karanlık Zindan

Darkest Dungeon, acımasızca zor bir oyun olduğu için bir üne sahiptir ve haklı olarak öyledir. Karakterleriniz için kalıcı ölümü olan bir haydut olan Darkest Dungeon, birçok yönden mobil cihazlar için mükemmel bir oyundur. Bir parti kurmak için hızlı bir şekilde atlamanıza ve sıra tabanlı bir savaş gerçekleştirmek için doğrudan bir zindana gitmenize olanak tanır.

Bu oyun tamamen konumlandırma ile ilgilidir. 2D olarak gerçekleşen savaşlar, partinizin ve düşmanlarınızın bir çizgisinde gerçekleşir. Nerede konumlandırılacağı, hastalık veya yaralanma ile vurma veya vurulma şansları da dahil olmak üzere istatistiklerini kısmen belirleyecektir.

Neverwinter Geceleri

Dungeons & Dragons’un Unutulmuş Diyarlar kampanyasına dayanan Neverwinter Nights, şaşırtıcı derecede iyi sonuçlarla iOS’a giden klasik bir RPG’nin bir başka örneğidir. Oyunun bu sürümü, geliştirilmiş grafikler ve bir dizi ücretsiz DLC ile birlikte gelen Gelişmiş Sürümdür.

D&D evreninde geçen Neverwinter Nights’ın konusu derin – belki de ilk kez oyuncular için biraz fazla derin. Ancak 100 saatlik bir kampanya ve ciddi yankıları olan geniş oyuncu seçeneklerine yapılan vurguyla, fantezi ortamına girmeseniz bile oyuna bir şans vermeye değer.

Renk Kadrosu

Chroma Squad, Power Rangers-esque şovu yapan bir TV stüdyosunu yönettiğiniz kriminal olarak küçümsenmiş bir taktik RPG’dir. Oyunun bir kısmı stüdyoyu yönetmektir – programları belirlemek, ekipman satın almak – ancak oyunun çoğunluğu mizahi hikaye ve set parçası savaşlarıdır.

Görünüşüne ve aptalca öncülüne rağmen, Chroma Squad, iOS için mükemmel olan derin ama basit bir savaş sistemine sahiptir. Power Ranger’larınızdan dört (daha sonra beş) kişilik bir ekibi sahaya çıkarırsınız, yeteneklerini ve silahlarını özelleştirirsiniz ve çok çeşitli yetenekler ve takım çalışması saldırılarıyla onları istediğiniz gibi kullanmak için serbest kalırsınız. Ve evet, canavar dövüşlerine karşı dev robotlar bile var.

Fantazi

Yukarıda gördüğünüz gibi muhteşem dioramalar Fantasian’da istisna değildir. Kural bunlardır. Bu devasa JRPG’deki her bir yer aynı derecede güzel ya da daha güzel ve oyunun yaratıcı soyağacı çoğu Final Fantasy hayranına göz atmaya değer olduğunu söyleyecek: Final Fantasy’nin yaratıcısı Hironobu Sakaguchi, gelişime öncülük etti.

Sakaguchi’nin etkisi, melankolik ve geniş gözlü karakter kadrosundan stratejik savaşlara ve klasik temalara kadar her yerde bulunur. Fantasian’s birçok ödül kazandı ve bunun iyi bir nedeni var. Umarız bir gün Apple Arcade’den başka platformlarda da piyasaya sürülür, böylece daha fazla oyuncu keyfini çıkarabilir, ancak bir Apple cihazınız varsa, Applle Arcade yine de oldukça havalı bir yerdir.

Vampirin Düşüşü: Kökenleri

Vampire’s Fall: Origins, RPG mekaniği ve stillerinin büyüleyici bir karışımıdır. Aşırı dünyada, bir tepegöz kullanarak serbestçe hareket edebilirsiniz, ancak savaş, Darkest Dungeon’a benzer şekilde, sıra tabanlı bir 2D düzlemde oynanır. Kötü bir sihirbaz tarafından tehdit edilen yerel kasabayla, vatanınızı savunmak için milislere katılırsınız, ancak adından da anlaşılacağı gibi, kaderin sizin için başka planları vardır.

Bu listedeki birçok oyun gibi, Vampire’s Fall da tamamen oyuncu seçimi ve özgürlüğü ile ilgilidir. Görünüşünüzü, sınıfınızı ve ahlakınızı seçebilirsiniz. Başlangıçta özellikle mobil cihazlar için tasarlanmış bir oyun için, oynanışında çok fazla derinlik var. Bu, şimdiye kadar yapılmış en iddialı iOS oyunlarından biri olabilir.

Genshin Etkisi

Genshin Impact şu anda dünyanın en büyük oyunlarından biridir. Çinli geliştirici MiHoYo’nun dev, destansı bir RPG’si, kapsamlı bir görev, birden fazla açılabilir karakter ve yapılacak çok şey içeriyor. Genshin her zaman değişiyor, keşfedilecek yeni dünyalar, oynayacak karakterler ve hatta yeni oyun mekanikleri elde ediyor.

Bunun bir gacha oyunu olduğu doğru olsa da, diğerleri kadar kötü değil. Genshin Impact’i hiç para harcamadan oynayabilirsiniz. Tüm görevler sizin için ücretsiz olarak kullanılabilir ve nispeten hızlı bir şekilde oyun içi para kazanabilirsiniz.

Başka Bir Cennet

Başka bir Eden, mobil cihazlarda çalışmak üzere sıfırdan inşa edildi. Basit sprite’ları ve arka plan sanatıyla çok fazla görünmeyebilir, ancak görsellerde eksik olduğu şey, hikayesi, karakterleri ve savaşıyla telafi eder.

Kız kardeşini Canavar Kral’dan kurtarma arayışında Aldo olarak oynuyorsunuz, bu da içindeki uykudaki gücü insanlığı yok etmek için kullanıyor. Bunu yaparak Aldo, insanlığın zar zor hayatta kaldığı 800 yıllık bir geleceğe doğru ilerliyor. Fantasian’ın inanılmaz derecede yakın olduğu ve öne çıktığı argümanları tamamen geçerli, ancak paramız için Another Eden, iOS’taki en iyi RPG.

Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition’ın yeni gelişiyle birlikte, yeni Chrono hayranları ve eski hayranlar kesinlikle Another Eden’e göz atmak isteyeceklerdir. Oyunlar Masato Kato ile bir yazarı paylaşıyor ve Kato-san, yeni projenin iptal edilen üçüncü oyun olan Chrono Break’in ne olacağından özgürce ödünç almasına izin verdiğini bile belirtti.