Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Feb 23, 2022
0 Views
0 0

En iyi oyun telefonları yeni

Written by

Oyun telefonları kavramı ilk olarak 2017 yılında karşımıza çıktı. Bu telefonların en büyük özelliklerinden birisi ise özel soğutma birimleri. İşlemci tarafında genelde Qualcomm’un amiral gemisi işlemcisini kullanan bu modeller aynı zamanda RAM tarafında da her sene yeni rekorlar kırıyor. Ancak bu modellerin çoğu ne yazı ki ülkemizde satılmıyor. Bu anlamda oyun tutkunları için ülkemizde satılan ve iyi bir oyun deneyimi sunan modelleri bir araya getirdik.

iPhone 13 Pro ve Pro Max

Apple her ne kadar Android rakipleri gibi oyun temalı telefonlar üretmiyor. Buna karşın üst seviye bir Apple işlemci ve grafik birimi performansı ile rakiplerinin her zaman bir tık önünde. Her ne kadar iPhone 13 Mini ve iPhone 13’te aynı işlemciyi kullansa da grafik birimi tarafında Pro modeller ayrılıyor. Bu anlamda Pro modellerde kullanılan GPU 5 çekirdekli. Bu da performans açısından Pro modellerini oyun telefonları ile yarışacak bir seviyeye çıkarıyor.

Apple, uzun süredir GPU birimi için özel çalışıyor. Qualcomm’un Adreno grafik birimi ise ancak Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisiyle bu performans değerlerine yaklaştı. Ancak grafik performans testlerinde zirve halen iPhone 13 Pro Max modelinde. Ancak Apple ısınma sorunlarını çok yaşamasa oyunlarda pil tüketimi açısından halen çok da başarılı değil. Bu anlamda iyi bir oyun deneyimi için iPhone 13 Pro Max, 4352 mAh gücünde piliyle ön plana çıkıyor. Yine bu modellerde oyuncular için oldukça önemli olan 120 Hz ekran tazeleme de olduğunu da hatırlatalım.

Poco X3 Pro

Amiral gemisi modeller önemli avantajlara sahip olsa da oyun için telefon almak isteyen ancak fazla bütçesi olmayanlar için Poco X3 Pro önemli seçenekler arasında. Xiaomi’den ayrılan marka buna karşın halen Xiaomi tabanlı MIUI arayüzünü kullanıyor. Poco X3 Pro, markanın orta üst segmentte yer alan ve 2021 yılına damga vuran modelleri arasında.

Oyunculara hitap eden yönü ise 120 Hz ekran yenileme ile gelmesi ve Snapdragon 860 işlemcisi. Bu işlemci ilginç bir şekilde sadece tabletlerde karşımıza çıkıyor. Piyasada başka hiçbir modelde yer almayan işlemci Snapdragon 855 Plus işlemcisinin yüksek performanslı hali. Bu anlamda 7 nm fabrikasyon sürecinden geçen işlemcinin ana çekirdeği 3 Ghz gibi yüksek bir hızda çalışıyor. Bu yüksek hız ise Poco X3 Pro modelinin daha üst seviyede yer alan 778G işlemciler kullanan modellere bile yarışmasını sağlıyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Hem tasarım hem de özellik olarak kullanıcıları memnun edecek modellerin başında gelen Galaxy S21 Ultra, günümüz mobil oyunlarında en ufak bir sıkıntı yaşatmıyor. Dinamik AMOLED panele sahip S21 Ultra; 6.2 inç büyüklüğünde, FHD+ çözünürlüğünde ve 120 Hz tazeleme hızındaki ekranı ile kullanıcı karşısına çıkıyor.

Ürün, akıllı telefon piyasasının en güçlü işlemcilerinden biri olan 8 çekirdekli Exynos 2100 yonga seti ile üst düzey oyunlarda kullanıcıları üzmüyor. Diğer yandan S21 Ultra, 12 GB LPDDR5 belleği yapısında barındırıyor.

5.000 mAh pil kapasiteli akıllı telefon 25W hızlı şarj desteği ile de 30 dakika içerisinde yüzde 50’nin üzerine bir şarj vaat ediyor.

Vivo X51 5G

Listemizin bir diğer üyesi de Vivo X51. Ürün uygun fiyatı ve güçlü özellikleri sayesinde kullanıcılara kaliteli bir oyun deneyimi sunuyor. AMOLED panele sahip Vivo X51; 6.56 inç büyüklüğünde, FHD+ çözünürlüğünde ve 90 Hz yenileme hızı ile kullanıcı karşısına çıkıyor.

İşlemci tarafında ise 8 çekirdekli (1 x 2.4GHz + 1 x 2.2GHz + 6 x 1.8 GHz) Qualcomm Snapdragon 765G yonga setinden güç alan cihaz, 8 GB RAM ile donatılmış. Cihaz, kullanıcıların beklentilerini oyun tarafında fazlası ile karşılıyor.

Akıllı telefon, 33 W FlashCharge 2.0 teknolojisi ile desteklenen 4.315 mAh’lik bir batarya ile geliyor. Cihaz, sadece 30 dakikalık bir şarj ile yüzde 60 doluluğa erişebilmeyi vaat ediyor.

Samsung A52

Oyun performansı açısından Galaxy S21 FE çok daha iyi bir işlemciye sahip olsa da Poco X3 Pro’nun orta üst seviyede en iyi rakibi olması açısından A52 5G modeli ön plana çıkıyor. Poco X3 Pro her ne kadar 7nm işlemcisinin 3 Ghz hızıyle ön planda olsa da A52 5G modeli 778G işlemcisinin 6 nm yapısı ile bu açığı kapatıyor. Aynı zamanda Qualcomm G serisi işlemciler oyun performansı açısından çok daha stabil bir performansa sahip. Snapdragon 860 oldukça hızlı olsa da hem pil ömrü hem de uzun süre kullanımda hafif de olsa ısınmaya neden olabiliyor.

Samsung A52 modeli ekran tarafında da rakibinin bir tık önünde. AMOLED bir panel ile gelen model çok daha parlak renklerle daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor. Yine bu ekran da 120 Hz ekran yenileme sahip. Bu parlak ve tepkisel ekran özellikle FPS tabanlı mobil oyunlarda çok daha avantajlı olmanızı sağlıyor.

Article Categories:
Cep Telefonu · Manşet
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here