Web Siteniz Anında Index Alsın Google Hızlı tarama - evham.net | evhamlı blog
İnternet Manşet

Web Siteniz Anında Index Alsın Google Hızlı tarama

Bu gönderide , Google Hızlı tarama web sitenizin sayfalarını ve içeriğini beklemek zorunda kalmadan hemen taramak için Google’ın yeni indeksleme API’sini  nasıl kullanabileceğinize bir göz atacağız  ! 🖖

Google'ın Web Sitenizi Anında Taramasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Not: Yukarıdaki videonun kaydedilmesinden bu yana süreç biraz değişti – bu nedenle, bu arada aşağıdaki güncel yazılı öğreticiye başvurmaktan çekinmeyin.

İşte bu yüzden bu gerçekten ekstra çabaya değer. 

 1. Daha hızlı sıralayın ( özellikle zamana duyarlı içerik için önemlidir)
 2. Rakiplerinizin üzerinde sıralama şansınızı artırın
 3. Daha kaliteli kullanıcı trafiği için arama sonuçlarını güncel tutun

Google’ın İndeksleme API’si, WordPress için Rank Math SEO ve sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde, web sitenizi daha hızlı sıralamanız artık mümkün .

Bu yöntemi kullanarak, sitenizin tarandığından ve sitelerinden önce sıralanma fırsatına sahip olduğundan emin olarak rekabette bir adım önde olabilirsiniz ki bu da zamana duyarlı, rekabetçi içerik söz konusu olduğunda son derece önemlidir.

Bunu ayarlama süreci genellikle çok kolay değildir, ancak bu adım adım kılavuzu izlerseniz, hemen çalışmaya başlarsınız (veya sanırım yukarı ve sıralama diyebilirsiniz)! O halde lafı daha fazla uzatmadan hemen konuya girelim ve bunun nasıl kurulacağına bir göz atalım.

Not : Google , Dizine Ekleme API’sini YALNIZCA İş İlanı ve Canlı Akış web siteleri için kullanmanızı önerir . Testlerimiz sırasında, harika sonuçlar veren her tür web sitesinde çalıştığını gördük ve bu eklentiyi test için oluşturduk.

Bunu kullanmak isteyip istemediğinizden emin değilseniz, lütfen okumayı bırakın ve daha fazla devam etmeyin. Google’ın önerdiği gibi, bu indeksleme API’sini para web sitelerinde kullanmamalısınız. Kendi risk devam edin.

Bunun herkes için olmadığını anlıyoruz 🙂

KANIT: İşte Google İsteğimize Nasıl Yanıt Verdi?

Bu makaleyi yayınladıktan sonraki 1. saatte:

Google Makaleyi Anında İndeksleme

Birkaç saat sonra Google, arama terimi için bize öne çıkan bir snippet verdi

Google'ın Öne Çıkan Snippet'i, Dizine Ekleme API'sini kullanarak

YENİ Dizin Oluşturma API’sini Kullanarak Web Sitenizi Google Tarafından Hemen Tarandırın

 1. Eklenti Dosyalarını İndir
 2. API Projesi Oluşturma Adımları
  • 2.1 Google API Konsoluna Git
  • 2.2 Hizmet Hesabı Oluşturun
  • 2.3 Hizmet Hesabını sahip olarak ekleyin
 3. Eklentiyi Yapılandırın
  • 3.1 API Anahtarı Ekle
  • 3.2 Google’a ilk indeksleme isteğini gönder
 4. En Yaygın Hatalar ve Düzeltmeleri

1 Google İndeksleme API Eklentisini İndirin

BURAYA TIKLAYIN

2 Dizin Oluşturma API Projesi Oluşturma Adımları

2.1Google API Konsoluna gidin ve yeni bir proje oluşturun

Buraya tıklayarak otomatik olarak yapabileceğiniz yeni bir Dizin Oluşturma API’si projesi oluşturduğunuzdan emin olun . Ve sonra devam’a tıklayın  .

Dizin Oluşturma API'si için başvuru kaydedin

Devam ‘ı tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranı görürseniz, projeyi başarıyla oluşturmuşsunuzdur:

Dizine ekleme API'si etkinleştirildi

Lütfen dikkat: ‘Kimlik Bilgilerine Git’ düğmesini tıklamanıza gerek yoktur. Bu sekmeyi kapatabilirsiniz.

2.2 Şimdi bir Hizmet Hesabı oluşturun

Projenizi oluşturduktan sonra hizmet hesapları sayfasını açarak bir hizmet hesabı oluşturun. Önce bu hizmet hesabını oluşturmak istediğiniz API projesini seçmeniz istenecektir (önceki adımda oluşturulan proje).

Google Cloud Platform'da Hizmet hesaplarını açın

Hizmet hesabı oluşturmak istediğiniz projeyi seçtikten sonra, aşağıda vurgulanan Hizmet Hesabı Oluştur düğmesini tıklamanız gereken aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz :

Hizmet Hesabı Oluştur'a tıklayın

Hizmet hesabı oluştur ekranında, yeni oluşturulan hizmet hesabı için bir ad ve açıklama girin.

Daha sonra ihtiyaç duyacağınız için Hizmet Hesabı Kimliğinin tamamını (bir e-posta adresine benzeyen) seçip kopyalayın .Ardından, alttaki Oluştur düğmesine tıklayın:

Dizin Oluşturma API Hizmeti hesap kimliğini girin

Rolü Sahip  olarak değiştirmeniz gereken bir sonraki adıma geçmek için  Oluştur ve Devam Et’i tıklayın ve tahmin edebileceğiniz gibi bir kez daha devam et’i tıklayın…

Hizmet Hesabı İzinlerini Sahip Olarak Ayarla

Rolü yukarıda gösterildiği gibi Sahip olarak ayarladıktan sonra, bu değişikliği kaydetmek için devam et’e tıklayın ve ardından bitti’ye tıklayın.

Ardından API anahtarınızı içeren dosyayı indirebileceksiniz . Bunu yapmak için, Eylemler sütunundaki üç dikey noktayı tıklamanız ve ardından aşağıda gösterildiği gibi Anahtarları yönet’i seçmeniz yeterlidir:

API Anahtarlarını Yönetin

Ardından, Anahtar Ekle’yi tıklayıp aşağıda gösterildiği gibi Yeni anahtar oluştur seçeneğini belirlediğinizde aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz :

Yeni Anahtar oluştur

Yer paylaşımında istendiğinde varsayılan JSON biçimini seçin ve Oluştur ‘u tıklayın :

JSON türü olarak özel anahtar oluşturun

Oluştur’a tıkladığınızda , .json dosyası tarayıcınıza otomatik olarak indirilecektir, yani API anahtarını başarıyla oluşturmuşsunuzdur ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz…

2.3 Hizmet Hesabını Google Arama Konsolu Mülkünüzün sahibi olarak ekleyin

Bunu yapmak için, web sitenizi Google Arama Konsolu’na kaydetmeniz ve doğrulamanız gerekir (henüz yapmadıysanız), bu çok kolaydır: Mülkünüzün sahipliğini doğrulamak için önerilen adımları uygulamanız yeterlidir .

Mülkünüzü doğruladıktan sonra, Google Arama Konsolunu açın , soldan mülkünüzü seçin (istenirse) ve ardından alt kısımdaki Ayarlar’ı tıklayın :

Google arama konsolunda ayarları açın

Kullanıcılar ve İzinler’e tıklayın :

Hesabınızın yanındaki üç noktaya tıklayın ve ardından Kullanıcı Ekle’ye tıklayın.

Kullanıcılar ve izinlere kullanıcı ekle

Şimdi bir açılır pencere görünecektir. E-posta adresi alanına Hizmet hesabı kimliğini (daha önce kopyaladığınız)  girin . Sahip düzeyinde İzin verdiğinizden emin olun ve ardından Ekle ‘yi tıklayın .

Hizmet hesabı kimliğini sahip olarak ekle

Şimdi birkaç dakika içinde Hizmet hesabının yeni Sahip olarak listelendiğini göreceksiniz.

Google Arama Konsolu kullanıcılarına Google Hizmeti hesabı eklendi

Birden çok sitede tek bir Proje , Hizmet Hesabı ve JSON API Anahtarı kullanabilirsiniz , yalnızca Hizmet Hesabının Search Console’daki tüm siteler için Sahip olarak eklendiğinden emin olun.

3 Eklentiyi Yapılandırın

3.1 API Anahtarınızı eklenti ayarlarına ekleyin

Eklentiyi yükledikten sonra , WordPress yönetici alanınızdaki Rank Math > Instant Indexing Settings seçeneğine gidin ve Google API Settings sekmesi altında JSON dosyanızın içeriğini yapıştırın veya dosyayı yükleyin.

Dizine Ekleme API’sinin bir gönderi yayınlanır, güncellenir veya silinir yayınlanmaz web sitenizi taraması için Google’a ping atmasını istediğiniz Gönderi Türlerini seçin ve Değişiklikleri Kaydet ‘i tıklayın .

Google Anında Dizine Ekleme API'si JSON'u Yapılandırma

3.2Artık sitenizdeki herhangi bir yazının veya sayfanın neredeyse anında dizine eklenmesini sağlamak için Google’ın dizin oluşturma API’sini kullanma zamanı .

Sayfanın üst kısmından Konsol sekmesine gidin. Ekran aşağıdakine benzer görünmelidir.

Rank Math Anında İndeksleme altındaki Konsol sekmesi

Anında Dizine Ekleme bölümüne bir URL (veya daha fazlasını) girin ve Eylem olarak Google: URL’yi Yayınla/güncelle’yi seçin . Ardından, API’ye Gönder düğmesini tıklayın.

Anında Dizine Ekleme için URL'leri API'ye gönderin

Sadece bir saniye içinde API’den aşağıdakine benzer bir yanıt görmelisiniz.

Anında Dizine Ekleme API'si başarı mesajı

URL’yi dizinden kaldırmak veya URL’nin mevcut durumunu almak için URL Kaldır veya URL Durumunu Al eylemlerini kullanabilirsiniz .

URL’leri buraya girip dizine eklemek yerine, bunu WordPress Yazıları bölümünden de yapabilirsiniz. Orada, bir gönderiyi güncelleme veya durumunu kontrol etme seçeneğini görmelisiniz.

Anında İndeksleme güncellemesi ve gönderiler ekranında durum alın

Birden çok gönderiyi hızlı bir şekilde dizine eklemek veya güncellemek için toplu işlem seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Anında Dizine Ekleme için Toplu İşlemleri Kullanma

Ve bu kadar! Google’ın Dizine Ekleme API’sini kullanmaya başlamanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olması için bu kılavuzdan harika bir şekilde yararlanabileceğinizi umuyoruz .

Yani, Google’ın sitenizi anında dizine eklemesini sağlamak o kadar da karmaşık değildi, değil mi? 

Lütfen Dikkat: Başarılı bir gönderimden sonra web sitenizin taranmaya başlaması birkaç dakika alacaktır. Burada tüm süreç hakkında daha fazla bilgi edinin .

Not: David Sottimano’nun Google’ın Dizine Ekleme API’si hakkında yazdığı bu yazıyı okuduktan sonra bu yazı için fikir edindiğimizi söylememek yanlış olur. Göz atmaya değer başka bir makale, Tobias Willmann’ın dizine ekleme API’sini iş ilanı veya Canlı akış yapılandırılmış verileri olmayan normal URL’lerle kapsamlı bir şekilde test ettiği makalesidir .

PS 2: Resmi olarak API, İş İlanı ve Canlı Akış Yapılandırılmış verilerini içeren sayfalar içindir, ancak dahili testlerimizden ve genel beta sürümümüzden, Google’ın Yapılandırılmış verilerden bağımsız olarak herhangi bir sayfa türünü tarayacağı ve dizine ekleyeceği görülmektedir. Google Arama Konsolu içinden istemek yerine, sayfaların hızlı bir şekilde taranmasını sağlamanın etkili bir yoludur.

Ayrıca Google , satırda Site Haritaları yerine Dizine Ekleme API’sini kullanmayı planlıyor .

4 En Yaygın Hatalar ve Düzeltmeleri

4.1 Eklenti nasıl kurulur?

 Aşağıdaki üç yöntemden birini kullanarak eklentiyi diğer WordPress eklentileri gibi sitenize yükleyebilirsiniz  :

A) WordPress Yönetici Panelinden Kurulum

WordPress kontrol paneli > Eklentiler > Yeni Ekle altında Google için Anında Dizine Ekleme eklentisini arayın ve yükleyin .

WordPress deposundan Google için Anında Dizine Ekleme eklentisini yükleyin

B)  WordPress Kontrol Paneli ile Yükleyin

ZIP dosyasını WordPress kontrol panelinizden  Eklentiler > Yeni Ekle > Karşıya Yükle’ye yükleyin .

WordPress panosu aracılığıyla Anında Dizin Oluşturma eklentisini yükleyin

C)  FTP ile yükleyin.

Önce zip dosyasını bilgisayarınıza çıkarmanız ve ardından yeni klasörü  fast-indexing-api sunucunuza aşağıdaki klasöre yüklemeniz gerekir:  /wp-content/plugins.

Hızlı İndeksleme API'sini WordPress Eklentileri klasörüne yükleyin

4.2 403 İzin reddedildi. URL sahipliği doğrulanamadı.

Hizmet hesabının Search Console’da sitenin Sahibi olarak listelendiğinden emin olun:

Google Arama Konsolu kullanıcılarına Google hizmet hesabı eklendi

Orada görmüyorsanız, şu adımları izleyin:

Kullanıcılara ve İzinlere Kullanıcı Ekle

Ekranda görünen açılır pencerede hizmet hesabını sahip olarak ekleyin:

Hizmet hesabı kimliğini sahip olarak ekleyin

Ardından, hizmet hesabının doğru şekilde eklendiğini onaylamak için yenileyin.

4.3 404 İstenen varlık bulunamadı.

Sayfayı bir kez yayınlamak/güncellemek için API Konsolunu kullanın , ardından Durum al eylemini kullanabilirsiniz.

4.4 403 İndeksleme API’si [proje adı] projesinde daha önce kullanılmadı veya devre dışı bırakıldı. [URL] adresini ziyaret ederek etkinleştirin ve ardından yeniden deneyin.

Açmak için URL’yi kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın veya bu sayfaya gidin ve en üstteki açılır menüden projenizi seçin, ardından API’yi etkinleştirin:

Google Cloud Platform'da Dizine Ekleme API'sini etkinleştirin

4.5 Eklentiyi Rank Math olmadan kullanabilir miyim?

Evet, bu, Rank Math’dan bağımsız olarak çalışan bağımsız bir eklentidir. Ancak, en iyi sonuçlar için bunu Rank Math ile birlikte kullanmanızı öneririz.

4.6 Aynı API Proje/Hizmet Hesabı/JSON API anahtarını birden çok site için kullanabilir miyim?

Evet, aynı  proje ,  hizmet hesabı ve  API anahtarlarını birden çok sitede kullanabilirsiniz, yalnızca hizmet hesabını Search Console’da tüm sitelerin Sahibi olarak ayarladığınızdan emin olun  .

4.7 Tek bir web sitesinden farklı web sitelerinden sayfaların indekslenmesini talep edebilir miyim?

Hayır. Aynı Hizmet Hesabı ile doğrulanmış olsalar bile, diğer web sitelerinden değil, yalnızca etki alanındaki URL’ler için dizin oluşturma talebinde bulunabilirsiniz. Örneğin: A web sitesinde ve B web sitesinde aynı hizmet hesabını kullanırsanız, B web sitesinin URL’lerinin A web sitesinden dizine eklenmesini talep edemezsiniz . Bunu B web sitesinin kendisinden yapmanız gerekir.

4.8 İş İlanı veya Canlı Akış yapılandırılmış verileri olmayan sayfaları gönderebilir miyim?

API,  İş İlanı  ve  Canlı Akış yapılandırılmış verilerini içeren sayfaları resmi olarak destekler ve yalnızca bu tür web sitelerinde kullanılması önerilir.

Ancak, dahili testlerimizden ve herkese açık betamızdan, Google’ın yapılandırılmış verilerinden bağımsız olarak API aracılığıyla gönderdiğiniz herhangi bir sayfadaki bağlantıları taradığı, dizine eklediği (içerik orijinal, yeni ve faydalıysa) ve takip ettiği görülüyor.

4.9 24 saatten fazla oldu ve Google hala sayfamı dizine eklemedi. Ne yapalım?

Testlerimizde Googlebot, API üzerinden yayınladığımız sayfaları dakikalar içinde taradı ve erişim günlüklerini kontrol ederek sitenizde bunu doğrulayabilirsiniz.

Ancak bu her zaman   içeriğin indekslenmesiyle sonuçlanmaz. Bir URL’nin arama sonuçlarında görünmesi dakikalardan günlere, hatta haftalara kadar sürebilir. Bu eklentiyi kullanmak, sayfalarınızın arama sonuçlarında görüneceğini garanti etmez.

4.10 Bir URL’yi dizine eklemeye çalışırken “Tanımsız Hata” alıyorum

Bu hata, indeksleme için başka bir web sitesinden URL’leri göndermeye çalıştığınızda ortaya çıkabilir. İstekleri başlattığınız alanla aynı etki alanında bulunan URL’leri güncellemeye, kaldırmaya veya durumunu kontrol etmeye çalıştığınızdan emin olun.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At