Parola Korumalı Bir Excel Dosyası Nasıl Açılır? - evham.net | evhamlı blog
Nasıl Yapılır Windows

Parola Korumalı Bir Excel Dosyası Nasıl Açılır?

Bu makale, korumalı bir Excel çalışma sayfasındaki parolayı kaldırmanın yanı sıra bir Excel dosyasının parolasının nasıl kırılacağını öğretir. Çoğu durumda, bir Excel dosyasının içinde, düzenleme koruması bulunan bir çalışma sayfasındaki parolayı kaldırmak hızlı ve kolaydır! Fakat dosyayı açmak için bir parolaya ihtiyacın varsa işler burada biraz zorlaşır. Parolanın karmaşıklığına bağlı olarak çok kaynak gerektiren bir süreç olabilen bir parola kırıcı yazılım kullanmadan bir Excel çalışma kitabının parolasını çözmenin meşru bir yolu yoktur. Yine de denemeye değer!

Bir Sayfadaki Parola Korumasını Kaldırmak

 1. Image titled Think Like a Graphic Designer Step 6
  1

  Bunu yapabileceğin durumları anla. Eğer Excel çalışma sayfasındaki sadece bir sayfa korumalı ise (yani, Excel dosyasını açabilir ve içeriğini görüntüleyebilirsin fakat düzenleyemezsin) hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda parola korumasını kaldırmak için bu yöntemi kullanabilirsin.

  • Eğer Excel dosyasının kendisi şifreliyse ve içeriği görüntülemek için bile parola gerekiyorsa bu yöntem kesinlikle işe yaramayacaktır. Parola kırıcı bir yazılım kullanmayı deneyebilirsin fakat bunun bir garantisi yok.
  • Dosya, Excel’in Microsoft 365 sürümü kullanılarak korunuyorsa bu yöntemin çalışmama olasılığı var.[1]

   

   

 1. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 2
  2

  Excel dosyasının parola korumalı olup olmadığını kontrol et. Bunu yapmanın en kolay yolu Excel dosyasına çift tıklamaktır. Dosya açılırsa ve dosyayı görüntülemek için Salt Okunur seçeneğine tıklanabilirse veya çift tıkladığında dosya her zamanki gibi açılırsa dosya parola korumalı değildir.

  • Dosyaya çift tıkladığında hemen bir parola sorulursa ve salt okunur olarak açma seçeneği verilmemişse dosya şifrelenmiştir ve dosyayı açmak için bu yöntemi kullanamazsın.
 2. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 3
  3

  Çalışma kitabının bir kopyasını oluştur. Finder’da veya Windows Dosya Gezgini’nde, korumasını kaldırmak istediğin sayfayı içeren Excel dosyasına tıkla, ardından Ctrl + C (Windows) veya Command + C (Mac) tuşlarına basarak dosyayı kopyala ve onu Ctrl + V (Windows) veya Command + V (Mac) tuşlarına basarak başka bir klasöre yapıştır.

  • Bu, işlem sırasında dosyanın orijinal sürümünü yanlışlıkla bozman durumunda gereklidir.
 3. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 4
  4

  Dosya uzantılarını etkinleştir. Mac’te bu adımı atla. Windows bilgisayar kullanıyorsan aşağıdakileri yaparak dosya uzantısı adlarını görüntüleyebildiğinden ve değiştirebildiğinden emin olman gerekir:

  • Windows tuşu + E tuşlarına basarak Dosya Gezgini’ni aç.
  • Görünüm seçeneğine tıkla.
  • “Dosya adı uzantıları” kutusunu işaretle.
 4. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 5
  5

  Excel dosyasını bir ZIP klasörüne dönüştür. Bunu yapmak için:

  • Windows — Excel dosyasına sağ tıkla, Yeniden Adlandır seçeneğine tıkla, dosya adının sonundaki “xlsx” metnini sil ve zip yaz. Dosyanın adı ile “zip” arasındaki noktayı koruduğundan emin ol. Enter tuşuna bas ve istendiğinde Evet seçeneğine tıkla.
  • Mac — Excel dosyasını seç, Dosya seçeneğine tıkla, Bilgi Ver seçeneğini seç, dosya adının sonundaki “xlsx” metnini sil ve zip yaz. Dosyanın adı ile “zip” arasındaki noktayı koruduğundan emin ol. Return tuşuna bas ve belirtildiğinde .zip Kullan seçeneğine tıkla.
 5. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 6
  6

  ZIP klasörünü çıkar. Bu işlem bilgisayarının işletim sistemine göre değişiklik gösterecektir:

  • Windows — ZIP klasörüne sağ tıkla, açılır menüden Tümünü Çıkart… seçeneğine tıkla ve belirtildiğinde Çıkar seçeneğine tıkla. Çıkarılan klasör açılmalıdır.
  • Mac — ZIP klasörüne çift tıkla, ardından çıkarılan klasörün açılmasını bekle.
 6. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 7
  7

  xl klasörüne çift tıkla. Böylece klasör açılır.[2]

  • Olur da çıkarılan klasör açılmazsa önce ZIP klasörünle aynı ada sahip normal klasöre çift tıkla.
 7. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 8
  8
  worksheets klasörüne çift tıkla. Bu, “xl” klasörünün üst kısımlarındadır.
 8. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 9
  9

  Sayfayı bir metin düzenleyicide aç. Bilgisayarının işletim sistemine bağlı olarak aşağıdakilerden birini yap:

  • Windows — Kilidini açmak istediğin sayfaya sağ tıkla (ör., “Sayfa1”), açılır menüden Birlikte aç seçeneğini seç ve ortaya çıkan açılır menüde Not Defteri seçeneğine tıkla.
  • Mac — Kilidini açmak istediğin sayfaya tıkla (ör., “Sayfa1”), Dosya seçeneğine tıkla, Birlikte Aç seçeneğini seç ve TextEdit seçeneğine tıkla.
 9. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 10
  10
  Parola koruma kodunu kaldır. “” köşeli ayraçlarının içindeki “sheetProtection” bölümünü bul, ardından sayfa koruma algoritmasının diğer tarafındaki “”) kadar her şeyi sil.
 10. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 11
  11

  Değişikliklerini kaydet ve metin düzenleyiciyi kapat. Ctrl + S (Windows) veya Command + S (Mac) tuşlarına bas, ardından metin düzenleyici ekranının köşesindeki X (veya Mac’te kırmızı daireye) tıkla.

  • Çalışma kitabındaki birden çok sayfa korunuyorsa korumayı her birinden ayrı ayrı kaldırman gerekir. Metin düzenleyicinde başka herhangi bir korumalı sayfa aç ve aynı satırı kaldır ve dosyayı kaydet.
 11. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 12
  12
  “worksheets” klasörünü kopyala. “xl” klasörüne geri dönmek için “Geri” düğmesine tıkla, ardından “worksheets” klasörünü seç ve kopyalamak için Ctrl + C (Windows) veya Command + C (Mac) tuşlarına bas.
 12. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 13
  13
  ZIP dosyasını (Windows) veya yeni klasörü (Mac) aç. Bu, yeniden adlandırdığın ve daha önce ayıkladığın dosyadır (Windows kullanıyorsan .zip ile biten dosya). Mac kullanıyorsan ZIP dosyasıyla aynı ada sahip yeni klasöre çift tıklayacaksın.
 13. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 14
  14

  “worksheets” klasörünü kopyaladığın klasörle değiştir. “xl” klasörüne çift tıklayarak “çalışma sayfaları” klasörüne git ve ardından içindeki “worksheets” klasörünü sil. Sonra, pencerede boş bir yere sağ tıkla ve kopyalanan sürümü yapıştırmak için Yapıştır seçeneğini seç.

  • Windows kullanıyorsan kopyalanan klasörü mevcut ZIP dosyasına geri eklemiş oldun.
  • Mac kullanıyorsan kopyalanan klasörü ayıklanan klasöre ekledin.
 14. 15
  (Yalnızca Mac) Klasörü tekrar bir ZIP dosyasına çevir. Mac kullanıyorsan daha önce ayıkladığın klasöre tıklarken Control tuşuna bas; bu, çizelgeyle aynı ada sahip klasördür. Ardından menüden Sıkıştır seçeneğini seç. Böylece klasör tekrar bir ZIP dosyası hâline gelir.[3]
 15. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 15
  16

  ZIP klasörünü tekrar Excel dosyasına dönüştür. ZIP dosyasını kapat, ardından aşağıdakilerden birini yap:

  • Windows — ZIP klasörüne sağ tıkla, Yeniden Adlandır seçeneğine tıkla, “zip” metnini “xlsx” ile değiştir ve Enter tuşuna bas. Belirtildiğinde Evet seçeneğine tıkla.
  • Mac — ZIP klasörüne tıkla, Dosya’ya tıkla, Bilgi Ver’e tıkla, başlıktaki “zip” metnini “xlsx” ile değiştir ve Return tuşuna bas. Belirtildiğinde .xlsx Kullan seçeneğine tıkla.
 16. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 16
  17

  Açmak için Excel dosyasına çift tıkla. Artık sayfadan parola korumasını kaldırdığına göre, sayfayı gerektiği gibi düzenleyebilirsin.

  • Excel sayfasının zarar gördüğüne dair bir hata alırsan muhtemelen parola koruma algoritmasını kaldırmaya çalışırken fazladan kod silmişsindir. Sadece parantezleri (>) ve parantezler arasındaki metni kaldırdığından emin olarak yukarıdaki adımları tekrarla.
Yöntem2

Çalışma Kitabının Parolasını Kırmak

 1. Image titled Fight Fair Step 29
  1

  Parolayı kırmanın imkânsız olabileceğini bil. Excel 2019 ve Microsoft 365 gibi Excel’in modern sürümleri, parola kırıcı yazılımların kullandığı yöntemleri neredeyse işe yaramaz hâle getirir çünkü parolanın kırılmasının ne kadar uzun sürebileceği tahmin edilemeyen en gelişmiş şifreleme teknikleri kullanır. Doğru uygulamayı kullanarak daha karmaşık parolaları kırmak hâlâ mümkün olsa da, özel karakterleri olmayan daha kısa bir parolayı kırmak daha kolay olacaktır.

  • Bilinen parola kırıcıların ücretsiz sürümleri genellikle yalnızca Excel 2010’u desteklediğinden, bir parola kırıcı satın almadan bir Excel dosyasını kırmak imkânsızdır.
  • Excel dosyan gerçekten şifrelenmişse dosyanın içeriğini görebilmek için Excel dosyasına çift tıkladığında bir parola istenecektir. Durum buysa (ve parolayı bilmiyorsan) dosya içeriğini görüntülemek için bir parola kırıcıya ihtiyacın olacak.
 2. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 18
  2

  Excel için PassFab’ı indir ve yükle. Yazılımı https://www.passfab.com/products/excel-password-recovery.html adresinden edinebilirsin. Pek çok uygulama parola korumalı Excel çalışma kitaplarından parola şifrelemesini kaldırdığını iddia edebilirken, PassFab güvenli ve kolay kullanımıyla bilinir.[4] Ayrıca, 2019 ve Microsoft 365 dâhil olmak üzere tüm Excel sürümlerinde oluşturulan Excel dosyalarının parolasını çözebilir. Ancak iki dezavantajı vardır:

  • Birincisi, uygulamanın yalnızca Windows’ta çalışmasıdır, yani Mac kullanıcılarının bir PC’ye erişmesi gerekir.[5] Mac için bir alternatifi olabilir, ancak hiçbirinin bu kadar güvenilir olduğu kanıtlanmış değil. Windows’a erişimin yoksa başka bir Excel parola kırma uygulaması aramayı dene. İndirmeden ve yüklemeden önce uygulamayı iyice araştırdığından emin ol çünkü piyasada çok fazla hileli uygulama var.
  • Diğeri ise yazılımın tamamen ücretsiz olmamasıdır; deneme sürümünde parolayı kırmana yardımcı olabilecek bazı temel özellikler bulunuyor, ancak parola karmaşıksa bir lisans için ödeme yapman gerekir. Yalnızca bir çalışma kitabını kırman gerekiyorsa ücreti 15,95$ olan aylık seçeneği seçebilirsin.[6] Gelecekte faturalandırılmamak için aboneliği ay bitmeden iptal etmeyi unutma.
 3. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 19
  3
  PassFab’ı aç. Uygulamayı yükledikten sonra, onu Windows Başlat menünde bulacaksın.
 4. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 20
  4

  Recover Excel Open Password‘a (Excel Açılış Parolasını Kurtar) tıkla. Bu, iki seçenekten ilkidir. Çalışma kitabını açarken bir parola girmen isteniyorsa bu seçeneği seçmen gerekir.

  • Eğer bir çalışma kitabının içindeki korumalı bir sayfadan parolayı kaldırman gerekiyorsa ve bunu XML dosyasını düzenleyerek yapamıyorsan bunun yerine Remove Excel Restriction Password (Excel Sınırlama Parolasını Kaldır) seçeneğini seçebilir ve ekrandaki talimatları uygulayabilirsin.
 5. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 21
  5
  + düğmesine tıkla ve Excel dosyanı seç. Bu, PassFab’a hangi dosyanın kırılacağını söyler.[7]
 6. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 22
  6

  Bir parola kurtarma modu seç. Hangi seçeneği seçersen seç, parola kırmanın zaman alacağını unutma. Uygulamanın tüm farklı harf, sayı ve sembol kombinasyonlarını denemesi gerekir. Bu, birkaç dakikadan birkaç aya kadar sürebilir! Aralarından seçim yapabileceğin üç seçenek var:

  • Parolanın sözlükten basit bir kelime olduğunu düşünüyorsan Dictionary Attack (Sözlük Saldırısı) iyi bir seçenektir. Ayrıca, sözlüğe ek olarak, kurumun tarafından kullanılan yaygın parolalar gibi kendi kelime listeni de sağlayabilirsin. Bu olası parolaları bir metin dosyasına ekle, kaydet, “Dictionary Attack”ın yanındaki Settings (Ayarlar) seçeneğine tıkla ve o dosyayı seç.
   • Bu ücretsiz olan tek seçenektir ve sınırlı bir sözlük içerir.[8] Daha fazla seçeneğe erişmek istiyorsan bir lisans satın almak için Upgrade Now (Şimdi Yükselt) seçeneğine tıkla.
  • Brute Force with Mask Attack, parolanın herhangi bir bölümünü biliyorsan veya kırma girişimine belirli harfler, sayılar veya semboller eklemek istiyorsan harika bir seçenektir. Bu seçeneği seçersen denenecek parolaların uzunluğunu, hangi karakterlerin kullanılacağını ve ön ekleri ve/veya son ekleri özelleştirmek için yanındaki Settings (Ayarlar) seçeneğine tıkla. Parolanın uzunluğuna ve karmaşıklığına bağlı olarak, bu seçenek saatler, günler, hatta haftalarca sürebilir.
  • Brute Force Attack, parolanın ne olabileceği hakkında hiçbir fikrin olmadığı zamanlar için en iyisi olması dışında önceki seçenek gibidir. Temel olarak, parolayı bulana kadar tüm olası kombinasyonları dener ve parolanın uzunluğuna bağlı olarak kesinlikle uzun zaman alabilir.
 7. Image titled Open a Password Protected Excel File Step 23
  7

  Mavi Recover (Kurtar) düğmesine tıkla. Parola kırma işlemi başlasın! PassFab, seçtiğin kırma seçeneğiyle tutarlı tüm olası kombinasyonları deneyecektir. Uygulama, parolayı tahmin edene veya denenecek seçenekler tükenene kadar kombinasyonları denemeye devam edecektir.

  • Bu biraz zaman alabilir ve bilgisayarında çok fazla kaynak tüketebilir. Kırma işlemini duraklatman gerekiyorsa devam etmeye hazır olana kadar durdur düğmesine (kare) tıkla ve ardından yeniden başlatmak için oynat düğmesine tıkla.[9]
  • PassFab parolayı bulduğunda, bunu düz metin olarak gösterecektir; daha sonra, içeriğini görüntülemek için dosyayı açarken parolayı Excel’e kopyalayabilir veya yazabilirsin.
  • Excel dosyasının içeriğine bağlı olarak, parolayı makul bir süre içinde bulamazsan çabalarını sonlandırman gerekebilir.

İpuçları

 • Bu yöntemleri yalnızca dosyanın sahibi veya yetkili kullanıcısıysan kullan. Sana ait olmayan bir dosyanın parolasını kırmak etik olmamanın yanında dosyanın içeriğine ve yaşadığın yere bağlı olarak yasa dışı da olabilir.
 • Çoğu durumda, parola korumalı bir Excel dosyasındaki parolayı kıramazsın.
 • Microsoft, kayıp Excel parolalarını kurtaramaz.[10]

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At