Windows 11 incelemesi - evham.net | evhamlı blog
Windows İnceleme Manşet

Windows 11 incelemesi

Yüzeyde harika, ancak ayrıntılarda iyileştirmeler gerekiyor

Windows 11 işletim sistemi, güncellenmiş tasarımı ve uygulamaları keşfetmenin ve indirmenin daha iyi yolları sayesinde Windows’u modern çağa getirmesiyle hatırlanacak. Ancak, sistem gereksinimlerine ilişkin açıklamalar ve Fluent Design’ı yalnızca bir yeniden görünümden daha fazlası yapmak gibi gelecekteki sürümlerde yapılacak daha derin iyileştirmeler var.

Artıları

  • Yenilenmiş Başlat menüsü
  • Akıcı Tasarım hoş bir değişikliktir
  • Paint, Snipping Tool nihayet güncellendi
  • Widget’lar harika çalışıyor
  • Sonunda, Microsoft Store kullanılabilir

Eksileri

  • Sistem gereksinimleri hala kafa karıştırıcı
  • Yeniden tasarım daha çok bir yeniden kaplama gibi hissettiriyor
  • Tablet modu istediğimiz kadar sezgisel değil

Windows 11 nihayet burada – bazı yönlerden şaşırtıcı, çünkü Windows 10 , Windows’un son güncellemesi olarak müjdelendi – güncellemeler yıllar boyunca ve nihayetinde on yıllar boyunca alacaktı.

Windows 11 artık indirilebilir ve yüklenebilir ve bu inceleme için son sürümle zaman harcadık. Windows 11’i indirdikten sonra herhangi bir sorun yaşarsanız , yardım için Windows 11 sorunlarını nasıl çözeceğimize bakın. Microsoft, önümüzdeki aylarda ve yıllarda Windows 11’e yeni özellikler ekledikçe Windows 11 özellikler merkezimiz de güncellenecektir.

Ya zamana göre hareket etmek zorundasın ya da zaman seni hareket ettiriyor diye bir söz vardır, ancak bu, işletim sisteminin yıllar sonra ilk büyük güncellemesi olan Windows 11’i şu anda görmemizin nedeni olabilir.

Yeniden tasarlanmış bir tema, geçmişten ve günümüzden yeni görünümlü uygulamalar ve daha iyi bir dokunmatik arayüzün yanı sıra, sıradan kullanıcılara ve bir noktaya kadar ileri düzey kullanıcılara hitap eden bir güncelleme.

Windows 11 için hala geliştirilecek çok alan var, ancak piyasaya sürüldüğünde burada bulunanlar için, Microsoft’un geleceğini hem yazılım hem de donanım açısından önümüzdeki on yılda şekillendirecek gibi görünen çekici bir güncelleme.

Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Fiyat ve kullanılabilirlik

Windows 11, Microsoft tarafından belirlenen sistem gereksinimlerini karşılayan herkes için ücretsizdir.

Yükseltme iki versiyon halinde gelir; Ev veya Pro. Pro sürümü, esas olarak iş kullanıcılarına yönelik özelliklere sahiptir , ancak ev kullanıcıları, daha iyi güvenlik için sabit sürücünüzü daha sert bir şifreleme düzeyiyle şifreleyebilmenizi beğenebilir. 

Bununla birlikte, çoğu normal kullanıcı Home sürümüyle giderse hiçbir şeyi kaçırmaz – Windows 11 Pro’daki her özel özellik ev için değil, bir iş için uyarlanmıştır, bu nedenle yaratıcı çalışma veya oyun için bir PC kullanıyorsanız veya sadece gündelik kullanım, Pro sürümüne çok az ihtiyaç vardır.

Ücretsiz yükseltme hoş karşılansa da, Windows 11’in yayınlanmasına kadar sistem gereksinimlerini çevreleyen iletişim oldukça üzücü oldu. TPM bir zamanlar sadece niş bir konuydu – ama şimdi birçok kullanıcının bilgisayarlarının uyumlu olup olmadığını merak ettiği önemli bir konuşma noktası.

Herkesin Windows 11’e erişmesi için yeni bir gereklilik, bir Microsoft hesabı ve bir internet bağlantısı olacaktır. Bunlar olmadan kurulum ekranında takılıp kalırsınız. Bir açıdan anlaşılabilir olsa da, bir hesap oluşturmak veya bir internet bağlantısına sürekli erişim sağlamak zorunda kalmadan arada sırada bir PC kullanmak isteyen diğerlerini hayal kırıklığına uğratabilir.

Bir de veri toplama sorunu var. Yükseltme, Windows 11’i test etmek için Insider Build programında kullanılmak üzere mevcut olduğundan, şu anda bunu kapatmanın bir yolu yok, bu da burada neden bir seçenek olmadığı konusunda endişe uyandırıyor.

Microsoft, geçmişte kullanıcılardan topladığı veriler konusunda biraz sorun yaşadı ve şirketin Windows 10’da hangi verilerin paylaşıldığını kontrol etmeyi kullanıcılar için daha kolay hale getirmesi için yeterince tepki vardı.

Öyleyse, Microsoft’un Windows 11 ile bu konuda geri adım atmış gibi görünmesi utanç verici. ‘t – paylaşıldı.

Yeni Dosya Gezgini'ni gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Yeni tasarım

Microsoft, Windows 11’in 24 Haziran tarihli duyurusunda, kullanıcı arayüzünün, şirketin ilk kez Windows 8’de görülen Metro tasarım dilinin halefi olan ‘Akıcı tasarım’ dediği büyük bir yeniden tasarım gördüğünü belirttiğinden emin oldu .

İlk bakışta harika görünüyor – her şey modern ve rafine görünüyor ve Dosya Gezgini sonunda içerik menülerinin yanı sıra artık Windows XP’nin dördüncü sürümüne benzemeyen bir güncelleme gördü.

Bazı menülerde ne kadar az değişiklik olduğunu gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Ancak Windows 10 ile benzerlikler ancak daha derine indiğinizde kalır. Örneğin, bir klasöre sağ tıklayıp ‘Özellikler’ menüsünü açarsanız, öncekiyle aynı ayarları bulacaksınız, ancak yuvarlak düğmeler ve yeni bir simge ile.

Bir süre sonra aklınıza geliyor: Bu, Windows 10’un yeni görünümü. İleriye doğru atılmış büyük bir adım olsa da, daha fazla iş yapılması gerekiyor. Dosya Gezgini’ndeki ve diğer yerleşik uygulamalardaki Şerit arabiriminden kurtulmak iyi bir başlangıçtır, çünkü artık Windows 10’da ve Şerit arabirimini kullanan önceki sürümlerde bulunan dört sekme ve sayısız ayar yerine araç çubuğunda on simgeniz vardır.

Harika bir ilk adım olduğu Windows 11’e bir örnek, daha fazlası için dev bir adım atılması gerekiyor.

Widget'lar bölümünü gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Gadget’lar da Windows 11 için geri döndü, ancak artık ‘Widget’lar’ olarak adlandırılıyor. Bunlar, macOS’a benzer şekilde kendi bölümlerinde bulunur, dolayısıyla bunları masaüstünüze özgürce yerleştiremezsiniz. Ekranın sol tarafından hızlıca kaydırın, onları getirir ve bir bakışta ısırık boyutunda bilgi için işlerini yaparlar.

Tek garip eklenti, pencere öğesi penceresindeki arama çubuğudur – Bing arama motorunu kullanmanız için daha az bir pencere öğesi ve daha çok bir kısayol hissi verir.

Ayrıca bir Takvim pencere aracına iş hesapları eklemenin işe yaramadığını da fark ettik, ancak Microsoft bize bunun farkında olduğunu ve bir düzeltmenin geldiğini söylüyor.

Erişilebilirlik seçeneklerini gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Ulaşılabilirlik

Windows 11 için büyük bir artı, Erişilebilirliğe yeni bir odaklanmadır. Buna ‘Kullanım Kolaylığı’ yerine ‘Erişilebilirlik’ deniyor, bu da çelişkili bir şekilde kafa karıştırıcı bir isim olabilir, ancak bu sadece Windows 11 için başlangıçtır. Görme engelli kullanıcılar için sesli uyarılar için yeni seçenekler artık bir mesaj kutusu göründüğünde, bir güncelleme mevcut ve çok daha fazlası.

Sesle Yazma, Edge adres çubuğu için veya bir e-posta oluştururken, diğer kullanıcıların sesi metne dönüştürmelerine de yardımcı olabilir. Büyütme programları, konuşma komutanı uygulamaları ve ekran okuyucular için de daha iyi destek var, ancak bunların tümü lansman sırasında desteklenmeyecek.

Başlat menüsünü gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Başlangıç ​​menüsü

Asıl konuya gelelim – Windows 11’deki yeni Başlat menüsünün çalışması gerekiyor. Sanki Windows 10 ile yeni Surface tabletleri için tasarlanmış bir dokunmatik arayüz arasında bir geçici durakmış gibi, yarı bitmiş bir his veriyor.

Görsel olarak harika görünüyor, ancak daha derine indiğinizde sorunlar kendilerini ortaya çıkarmaya başlıyor. Her şey ortalanır, uygulamalarınız görüntülenir ve ardından bir ‘Önerilen’ bölümü gelir. Bu, son dosyalarınızı ve uygulamalarınızı gösteren ancak listeyi temizleyemediğiniz garip bir yerleşimdir. ‘Diğer’i tıkladığınızda, bu yalnızca dosyaların tarihini ve konumunu içeren genişletilmiş bir listedir.

Ayrıca, bir şey aramaya çalıştığınızda, bu ve Başlat menüsü arasında geçiş yaparken biraz sarsıcı olan Arama uygulamasını başlatır. Bir şey aramaya çalıştığınızda ve sonuçların anında görüneceği Windows 10 Başlat menüsünün birleşiminden yoksundur. Yarı pişmiş ve öncekinden daha yavaş hissediyor.

Başka bir nokta, Başlat menüsü ve simgeler için yeni varsayılan konumun orta olduğu Görev Çubuğunun kendisidir. Yine kullanılabilirlik açısından, Windows 11’i bir tablet cihazda kullanıyorsanız mantıklıdır, ancak fare ile bu mantıklı değildir ve büyük olasılıkla bunu tekrar sola çevirmek isteyeceksiniz (ki, Neyse ki, Ayarlar uygulaması aracılığıyla kolayca yapılabilir).

Karanlık Modda başlat menüsünü gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Ancak, burada söz varken, iyileştirmeye ihtiyacı var. Umarım, Windows 11 herkese sunulduğunda, geri bildirimler Microsoft’u yeni Başlat menüsünün başka bir görünüme ihtiyacı olduğuna ikna edecektir. Belki bu tasarım başlangıç ​​noktası olarak tablet modunda çalışabilir ve dokunmatik ekranı olmayan cihazları kullanırken, simgeler ve Başlat menüsü orijinal yerleşimlerine ve daha erişilebilir hale getirecek şekilde geri dönebilir.

Microsoft, kullanıcıların Windows 11 için önerilerini gösterdiği bir uygulama olan Geri Bildirim Merkezi’ni dikkate aldıklarını söyledi. Önümüzdeki aylarda Görev Çubuğu ve Başlat menüsünde daha fazla değişiklik olabilir.

Yeni Paint uygulamasının Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Yerleşik Windows 11 uygulamaları

Windows sürümlerinde ortak bir tema, Paint, Snipping Tool ve daha fazlası gibi yerleşik uygulamalara verilen sevginin olmamasıydı. Ancak Windows 11’de bunların tümü yenilendi ve güncellendi, bu da pek çok kullanıcıyı memnun edecektir.

Bunların amacı, hem fareye hem de dokunmatik girişe uygun bir tasarım gibi görünüyor ve çoğunlukla bu uygulamalar için başarılı oluyor. Paint’i bir kez daha kullanmak eğlencelidir, Snipping Tool ise uygulamaları nasıl kırpacağınızı ve bunları bir resim olarak nasıl kaydettiğinizi kontrol eden tek uygulamadır.

Saat uygulamasını gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Gelecek / Microsoft)

Saat, burada da yeniden tasarlanacak şaşırtıcı bir uygulama. Artık, Apple’ın iOS 15 güncellemesinin destek noktalarından birine benzer bir özellik olan ve Focus’un takviminize, konumunuza ve konumunuza bağlı olarak otomatikleştirilebilen profiller oluşturmanıza izin verdiği ‘Odak’ sayesinde iş yapmak için zamanınızı yönetebilirsiniz. daha fazla.

Bu uygulamaların her biri nihayet Windows 11 ile birleştirilmiş görünüyor – Windows 10’un muzdarip olduğu bir şey olan Fluent Design ve Metro tasarımının bir karışımı yok. Her şey rafine görünüyor, bu da Microsoft’tan görmek harika.

Yeni Microsoft Mağazasını gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Gelecek / Microsoft)

Microsoft Mağazası

Windows 11’in bir başka büyük destek direği, yeniden tasarlanmış Microsoft Store’dur. Son zamanlarda Windows 10’da biraz ihmal edildiği bir sır değil. Ancak yeni Microsoft Mağazası, uygulamalara ve hatta üçüncü taraf mağazalara güvenli ve kötü amaçlı yazılım korkusu olmadan erişilebileceği bir yer gibi görünüyor.

Tasarımı, soldaki kenar çubuğundan seçim yapabileceğiniz üç kategorinin yanı sıra, anında sonuç veren bir arama çubuğu ile yeterince basittir.

Yeni ve acemi kullanıcılar için uygulamaları kolayca bulmak için harika bir mağaza ve Windows 11’e bir kredi çünkü birçok insan için, özellikle de yeni bir bilgisayarı olan ve temel uygulamaları hızlı ve kolay bir şekilde indirmek isteyenler için büyük bir zaman kazandıracak. .

Windows 11 ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Gelecek / Microsoft)

O açıklandı iken Amazon Store’dan Android uygulamaları bir noktada varacağım biz böyle TikTok, Instagram ve daha fazlası gibi uygulama yükleyebilmek için olanak tanıyan, 2022 yılında gelecekteki bir güncellemesine kadar beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Diğer Windows 11 özellikleri

Yeni Akıcı Tasarım yenilemesi, Erişilebilirlik ve Microsoft Mağazası dışında Windows 11’e özel başka özellikler de var.

Yeni bir Windows 11 yüklemesiyle bir PC’yi ilk başlattığınızda, macOS’taki Migration Assistant’a benzer şekilde, dosyalarınızı ve masaüstünüzü OneDrive’dan taşıma seçeneği sunulur. Özellikle ilk kez yeni bir bilgisayar kurarken stresi azaltabileceğinden, birçok kullanıcıya yardımcı olacak çok hoş bir özellik.

Windows 11 ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Gelecek / Microsoft)

Açık olan farklı uygulamaları yönetmenin Snap Groups adlı yeni bir yolu da var. Bu daha çok dokunmatik ekranlı cihazlara yönelik olsa da, ilk olarak Windows 10’da tanıtılan pencerelerin yakalanmasında çok daha gelişmiş bir varyanttır ve çoklu monitör kurulumunu yönetirken çok daha kolay hale getirir.

Buna paralel olarak, Windows 11’de daha iyi çoklu monitör desteği gelir; burada yükseltme, örneğin bir dizüstü bilgisayarı harici bir monitörden ayırırsanız, belirli uygulamaların nereye yerleştirildiğini hatırlayacaktır.

Xbox uygulamasını gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Gelecek / Microsoft)

Windows 11’de oyun oynamak

Geçmişte, Windows’ta oyun, Windows Live’daki Oyunlardan Windows 10’daki barebones Xbox uygulamasına kadar iniş ve çıkışlardan adil bir pay aldı. 

Ancak Microsoft, artık yerleşik ve daha sıkı bir şekilde entegre edilmiş Xbox uygulamasıyla oyun oynamayı Windows 11’in destek direği haline getirmeyi başardı. 

Oyunlar için daha iyi HDR desteği ve ayrıca konu kontrast olduğunda HDR olmayan oyunların daha iyi görünmesini sağlayan Otomatik HDR de eklendi, bu gerçekten çok hoş.

Karanlık Modda masaüstünü gösteren Windows 11 ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Gelecek / Microsoft)

Nihai karar

Bu, Windows 11’e gelecek pek çok kişinin ilk sürümü ve getirdiği şeylere göre harika bir başlangıç. Fluent Design, Windows 8’den beri yaygın olan Metro görünümünün büyük bir devamıdır ve Windows’un stilini ve renk düzenini modern çağa taşır.

Bununla birlikte, yeniden tasarım, Explorer, Paint, Snipping Tool ve diğer uygulamalardaki düğmelerdeki bir değişiklikten bağımsız olarak, şu anda yalnızca Windows 10’un yeniden görünümü gibi görünüyor. Daha derine iner inmez, öncekiyle aynı özelliklere, ancak yuvarlatılmış köşelere ve yeni bir simgeye bakıyorsunuz.

Bu arada, geliştirilmiş bir Microsoft Mağazası, Windows için gerekli olan bir şeydi ve kullanımı çok kolay. Amazon’dan yakında çıkacak olan Android uygulamalarının yanı sıra, uygulamalarını daha kolay bulmak isteyen sıradan kullanıcılar için harika bir başlangıç ​​noktası olacak.

Şimdilik, Windows 11 için harika bir başlangıç ​​olsa da, Microsoft’un daha derine inmesinin ve Disk Yönetimi ve hatta Not Defteri gibi diğer uygulamaların Windows 11’de nasıl çalışabileceğini iyileştirmesinin zamanı geldi. Ara sıra bir bilgisayar kullanıyorsanız, Windows 11’in keyfini çıkaracaksınız, ancak onu iş veya oyun için günde sekiz saatten fazla kullanan herkes için bunun yalnızca artımlı bir güncelleme olduğunu görebilirsiniz – ancak bu da kötü bir şey olmayabilir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At