En İyi ve En Çok İzlenen 20 Çin Filmi - evham.net | evhamlı blog
Manşet Sinema

En İyi ve En Çok İzlenen 20 Çin Filmi

Çinli yapımcı, yönetmen ve aktörlerin sinema dünyasına kazandırdığı en nadide filmleri bu içeriğimizde bir araya getirdik. İşte Çin filmleri izlemek isteyenleri şiddetle önerdiğimiz en iyi 20 film önerisi…

Çin Sinemasının En Çok İzlenen ve IMDb Puanı En Yüksek Filmleri

Çinli yapımcıların ortaya koyduğu veya dünyaca ünlü Çinli yönetmen ve oyuncuların rol aldığı en iyi filmleri sizler için listeledik. IMDb puanına göre filmleri sıraladığımız listede Jackie Chan, Donnie Yen ve Jet Li gibi usta aktörlerin filmleri de yer almıştır. İşte yüzlerce film arasından seçtiğimiz ve Çin aksiyon filmleri ve Çin savaş filmleri türlerinde çekilmiş en iyi 20 Çin filmi…

Çinli yapımcıların veya dünyaca ünlü Çinli yönetmenlerin ve oyuncuların rol aldığı en iyi filmleri listeledik. IMDb puanlarına dayalı film listemizde Jackie Chan, Donnie Yen ve Jet Li gibi büyük aktörlerin filmlerini de ekliyoruz. İşte en iyi Çin filmleri içerisinden oluşan listemiz sizlerle.

1. Yasak Krallık

Filmde, Çin’in en iyi oyuncularından biri olan Jet Li ve Jackie Chan rol almakta ve genç Amerikalı aktör Michael Angarano onlara eşlik etmektedir. Filmin içeriğine bakacak olursak; Jason, kung fu öğrenmek ve gezginlerini savunmak istiyor, yanlışlıkla antik Çin’e gidiyor ve burada birçok harika olay yaşıyor. Birkaç yüzyıl önce, Monkey King’in kayıp personelinin eski Çin medeniyetine barış ve huzur getireceğine dair hikayelerin konu edildiği filmde, muhteşem savaş sahneleri ve son derece ilginç olayların yaşanmaktadır. Jet Li ve Jackie Chan performansları insanların hayranlığını bir kez daha kazanıyorlar. Filmin IMDB puaı: 6,6.

2. Mulan Savaşçı Prenses

Ünlü yönetmen Ma Jingle filmin yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Xu Jiao, Chen Kun ve Çin sinema endüstrisinin başarılı isimlerinden Hu Jun filmin başrollerini paylaşmaktadırlar. Filmde Mulan’ın hikayesini anlatan Mulan, eski babasının yerine erkek gibi davranarak imparatorluğu korumak için savaşa katılmak zorunda kalıyor. Hua Mulan, zorlu bir maceraya atılmak için babasının zırhını ve kılıcını alıyor. Mulan’ın başından geçen savaşı ve galibiyetlerini konu alan bir filmdir. Bu film 2009’da gösterime girmiştir ve en iyi Çin filmleri arasından birisi olarak kabul edilmektedir. Filmin IMDB puanı: 6.8.

3. Kül En Saf Beyazdır

Bu filmin kahramanları Zhao Tao, Liao Fan ve Xu Zheng’dir ve film, suç dünyasında filizlenen bir aşk hikayesini anlatır. Başarılı bir dansçı olan Jojo, şehirdeki en tehlikeli gangstere aşık olmuştur. Bir gün Joe, çeteler arasında çıkan bir kavgada Bin’i kurtarmak için ateş ettikten sonra 5 yıl hapis cezasına çarptırılır. Ancak bu olay, Qiao Ai’nin öfkesini daha da uyandırır. Joe birkaç yıl sonra hapisten çıkar ve yaptığı plan ile hayatını feda edecek olsa bile Bin’i avlar. Bundan asla pişmanlık duymaz. Bu film, son derece trajik bir aşk hikayesini tüm duygularıyla izleyiciye mükemmel bir şekilde aktarıyor. Filmin IMDB puanı: 7,0.

4. İpek Yolu Çocukları

Roger Spottiswode’un yönetmen koltuğunda oturduğu ve başrolünü Jonathan Rhys Meyers’ın oynadığı bu mükemmel filmi izlemeyen seyircilerimizin mutlaka izlemesi gerektiğiniz düşünüyoruz. Bu film, Çin’in Japon işgali sırasında İngiliz gazeteci George Hogg’un başına gelenleri konu alıyor. Kızıl Haç subayı kılığına giren George, olanları filme alırken Japon askerleri tarafından yakalanır. Bir süre sonra Çin Komünist Partisi üyelerinden biriyle tanıştıktan sonra hapishaneden kaçan George, 60 yetimle uzun bir özgürlük yolculuğuna çıkar. Filmin IMDB puanı: 7,0.

5. Savaş Kralları

Ünlü aktör Jet Li’nin başrolde olduğu filmin teması, üç kardeşin zor şartlarda savaşa girmesinin hikayesini konu almaktadır. İnanılmaz savaş sahneleri ve başarılı oyunculuk performansları ile dikkat çeken bu film, savaş filmi severlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir. Savaş sahneleri seven biri iseniz bu film favorilerinizin arasına girecektir. Fimin IMDB puanı: 7,0.

6. Kızıl Uçurum

Çin tarihinde önemli bir yere sahip olan ve savaşı konu alan “Kızıl Uçurum” filmi, Çin edebiyatının unutulmaz eseri olan “Üç Krallığın Romantizmi” uyarlamasıdır. Filmin kadrosunda Liang Chaowei, Takeshi Kaneshiro ve Zhang Fengyi gibi Çinli aktörler yer alırken, Çin’in MS 208’deki Üç Krallık dönemini çok iyi bir şekilde izleyicileriyle buluşturan bir konuya sahiptir. Filmin IMDB puanı: 7,4.

7. Parlayan Hançerler

Ünlü Çinli yönetmen Zhang Yimou’nun imzasını taşıyan film, Andy Lau, Zhang Ziyi ve Takeshi Kaneshiro gibi başarılı oyuncuları kadrosunda bulundurmaktadır. Filmin içeriğine bakacak olursak; Ülkeye karşı bir isyanı sonlandırma görevini üstlenmesi gereken Mei, görevi gerekiği Jin’i kandırması gerekmektedir. Fakat Mei, Jin’e aşık olur. Ancak, bu aşk çifti derin bir çıkmaza sokacaktır. Aşk ve aksiyonun çok güzel bir şekilde harmanlandığı filmin IMDB puanı: 7,5’tir.

8. Duvak

Kitty ve Dr. Walter’ın başına gelen trajik olayları ve başınlarına gelenleri anlatıyor. Bulaşıcı hastalık uzmanı olan doktor, hayatına o kadar takıntılıydı ki, karısı onu aldatsa bile, o sırada bu durumu umursamazdı. Ancak intikam vaktini beklerken, eşi ile birlikte Çin’de başlayan kolera salgınına katılmak için Çin’e gider. Doktor ve eşi küçük bir köyde çalışmaya başlarlar ve hastaları gördükçe hayatlarına yeniden başlama kararı alırlar. Edward Norton ve Naomi Watts’ın başrollerini paylaştığı filmin IMDB puanı: 7,5’tir.

9. Ip Man 2

Çin’in efsane film aktörü ve dövüş sanatı ustası Bruce Lee’nin Ustası Ip Man’ın hayatını konu edinen film serisi ilk filminden itibaren en çok izlenen Çin filmlerinden biri olmuştur. Ip man karakterine hayat veren Donnie Yen ise son yıllarda sergilediği muhteşem oyunculuk performanslarıyla dünya sinemasına damgasını vurmuştur. Serinin ikinci filmi olan Ip Man 2’de Hong Kong’da hayatını yeniden kuran Ip Man’ın, Wing Chun sanatını yaymak için verdiği uğraşlar anlatılmaktadır. Film, etkileyici dövüş sahneleri ve senaryosuyla en iyi Çin filmlerinden biri olmuştur. Mükemmel oyunculuk performanslarıyla dikkat çeken Donnie Yen’in hayranlarının beğenisini kazanmıştır. Filmin IMDB puanı: 7,5.

10. Savaşın Çiçekleri

Filmde, Çin’de dini görevleri yerine getiren John Miller, Çin’in Japon işgali sırasında Nanjing’e düzenlenen bombalı saldırıda sığınan bir grup çocuk ve fahişeyi kurtarmaya çalışıyor. Christian Bale ve Ni Ni’nin başrollerini oynadığı filmin yönetmeni Zhang Yimou’dur. Filmin IMDB puanı: 7,6.

11. Korkusuz

Yu Enni, dövüş ve aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncularından biri olan Jet Li’nin başrol oynadığı efsanevi filmin yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Film, dövüş sanatları ustası Huo Yuanjia’nın hayat hikayesini beyazperdeye aktarmaktadır. Büyük bir dövüş sanatçısı olan babasının, bir gün mağlup olduğunu gören Huo, o an, dünyanın en büyük dövüşçüsü olmaya söz verir. Ancak bunun için her şeyini kaybedecektir. Filmin IMDB puanı: 7,6.

12. Son İmparator

Sinema sektörünün en iyi yönetmenlerinden biri olan Bernardo Bertolucci’nin filmi, 1987’de iz bırakan efsanevi eserlerden biridir. Pi Yi’nin hayatını anlatan filmde Pi Yi, 2 yaşında Çin tahtına çıkan son imparatordu ve 60 sene tahtta kalmıştır. Yönetmen Bertolucci, uzun çekimler sonucunda mükemmel bir film yaptı ve dünya sinemalarına harika bir eser bıraktı. 19.000 kişinin izlediği “Son İmparator” filmi, sinema tarihinin en çok ödül alan filmleri arasında yerini almıştır.

13. Kung Fu Hustle

Başarılı yönetmen ve sinema oyuncusu Zhou Xingchi’nin yönettiği film, Çin’de verilen Golden Horse Ödülleri’nde 5 farklı kategoride ödül kazandı. Genç Sing, hayatının ezilen yönünden bıkmıştı ve kurtuluşunun Balta çetesine girmek olduğunu düşünür. Ancak, bu tür bir düşünce Sing’i yanlış yola sokacaktır. Stephen Chow, Hua Yuan ve Dong Zhihua’nın oynadığı bu film ve etkileyici savaş sahneleri sayesinde en iyi Çin filmleri içerisinden biri sayılmaktadır.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At