UEFI BIOS ve Windows 10'u Kurtarma - evham.net | evhamlı blog
Windows Nasıl Yapılır

UEFI BIOS ve Windows 10’u Kurtarma

Windows 10 PC’nizin veya cihazınızın olması gerektiği gibi çalışmak istemediği zamanlar vardır. İşte o zaman bazı sorun giderme işlemleri yapmak ve bazı şeyleri iyileştirip iyileştiremeyeceğinizi görmek isteyebilirsiniz. Bunun için en iyi araçlardan bazıları, bilgisayarınızın donanımının nasıl çalıştığıyla ilgili hemen hemen her şeyi kontrol eden UEFI BIOS ve kullanışlı bir sistem kurtarma ortamına erişmenizi sağlayan Windows 10 Gelişmiş Önyükleme Menüsüdür. Ne yazık ki, bu yerlerden birine gitmek uzun bir süreç olabilir. Okurlarımızdan biri bize bunu nasıl hızlandıracağımız konusunda ipucu verdi, bu yüzden bu öğreticiyi size hızlı bir şekilde UEFI BIOS veya Windows 10’un Kurtarma Ortamı’na (Gelişmiş Önyükleme Menüsü) nasıl gideceğinizi göstermeye adamaya karar verdik:

Hızlı adımlar

Bir kısayol veya komut kullanarak UEFI BIOS’a nasıl girilir:
  1. CMD’yi yönetici olarak açın.
  2. Kapatma / r / fw / f / t 0 yazın.
  3. Klavyenizdeki Enter tuşuna basın. Bu, Windows 10 bilgisayarınızı hemen yeniden başlatacak ve ardından bilgisayarınızın UEFI BIOS’una erişecektir.

Bir kısayol veya komut kullanarak UEFI BIOS’a nasıl girilir

Sen olabilir , Windows 10 UEFI BIOS olsun çeşitli yöntemler kullanılarak. Ancak, en hızlı yollardan biri oldukça basit bir komut çalıştırmak olabilir: CMD’yi yönetici olarak açın , shutdown / r / fw / f / t 0 yazın ve klavyenizde Enter tuşuna basın . Bu, Windows 10 bilgisayarınızı hemen yeniden başlatacak ve ardından bilgisayarınızın UEFI BIOS’una erişecektir .

Shutdown / r / fw / f / t 0 komutunu çalıştırarak UEFI BIOS'u hızlı bir şekilde açın

Shutdown / r / fw / f / t 0 komutunu çalıştırarak UEFI BIOS’u hızlı bir şekilde açın

Bu komutu beğendiyseniz, ancak daha hızlı çalıştırmak istiyorsanız, bir Windows 10 BIOS kısayolu oluşturabilirsiniz . Bunu yaptığınızda , kısayolun konum alanında aşağıda gösterildiği gibi tam komutu ( kapatma / r / fw / f / t 0 ) belirttiğinizden emin olun .

UEFI BIOS'a kısayol nasıl oluşturulur

UEFI BIOS’a kısayol nasıl oluşturulur

Daha da kolay bir şey istiyorsanız, sizin için önceden oluşturduğumuz UEFI BIOS (Windows 10’u yeniden başlatın ve UEFI BIOS’a girin) adlı Windows 10 BIOS kısayolunu indirebilirsiniz. Bunu elde etmek için, bu ZIP dosyasını indirmek , ayıklamak içeriğini ve orada bulacaksınız.

UEFI BIOS'a bir kısayol indirin

UEFI BIOS’a bir kısayol indirin

Kısayola çift tıklayın veya çift dokunun ve Windows 10 PC’niz veya cihazınız yeniden başlatılır ve görüntülenecek UAC isteminde Evet’e bastıktan sonra UEFI BIOS arayüzünü açın .

İPUCU: Windows’taki hemen hemen her şey ve her şey için büyük bir yararlı kısayol kitaplığı yaptığımızı biliyor muydunuz? Buradan göz atın: En Büyük Windows Kısayolları Kitaplığı’nı indirin .

Bir kısayol veya komut kullanarak Gelişmiş Önyükleme Menüsüne (Windows 10 Kurtarma Ortamı) nasıl girilir

Bir başka yararlı sorun giderme yeri, Gelişmiş Önyükleme Menüsü olarak da bilinen Windows 10’un Kurtarma Ortamıdır. Hızla ulaşmak için, Komut İstemi’ni yönetici olarak açın ve şu komutu çalıştırın: shutdown / r / o / f / t 0 .

Windows 10'un Kurtarma Ortamına ulaşmak için shutdown / r / o / f / t 0 komutunu çalıştırın.

Windows 10’un Kurtarma Ortamına ulaşmak için shutdown / r / o / f / t 0 komutunu çalıştırın.

Bu komut, Windows 10 bilgisayarınızı veya cihazınızı hemen yeniden başlatır ve ardından sizi “Bir seçenek belirleyin” ekranına götürür . Orada, Windows 10’un Güvenli Modu , Ağ ile Güvenli Mod , Sistem Geri Yükleme ve diğerleri gibi araçlara erişmek için Sorun Giderme’ye tıklayın veya dokunun .

Windows 10'un Gelişmiş Önyükleme Menüsü

Windows 10’un Gelişmiş Önyükleme Menüsü

Windows 10 Kurtarma Ortamı’na daha hızlı erişebilmek için, bunun için bir kısayol oluşturabilirsiniz. Masaüstünüzde veya istediğiniz herhangi bir yerde Kısayol Oluştur sihirbazını başlatın ve konum alanına shutdown / r / o / f / t 0 komutunu yazın.

Windows 10'un Kurtarma ortamına bir kısayol nasıl oluşturulur

Windows 10’un Kurtarma ortamına bir kısayol nasıl oluşturulur

Son olarak, Windows 10’un sorun giderme araçlarına Kurtarma Ortamından gerçekten ışık hızında erişmek istiyorsanız, bu ZIP dosyasını indirin , içeriğini çıkarın ve sizin için yaptığımız Gelişmiş Önyükleme Menüsü kısayolunu bulacaksınız.

Windows 10'un Kurtarma Modu Ortamı için bir kısayol indirin (Gelişmiş Önyükleme Menüsü)

Windows 10’un Kurtarma Modu Ortamı için bir kısayol indirin (Gelişmiş Önyükleme Menüsü)

İPUCU: Windows 10 bilgisayarınızı daha hızlı kapatmak için kullanabileceğiniz başka bir kullanışlı kısayolumuz da var. Bunu almak için şu makaleyi ziyaret edin: “Windows’u Kapat” kısayolunu indirin .

Windows 10’da en sevdiğiniz sorun giderme kısayolu nedir?

Artık Windows 10 bilgisayarınızın UEFI BIOS’una nasıl hızlı bir şekilde ulaşacağınızı ve bir komut satırı veya kısayolları kullanarak Kurtarma Ortamını nasıl açacağınızı biliyorsunuz. Bazı sorun giderme işlemleri yapmanız gerektiğinde bunların zaman kazanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrılmadan önce, en sevdiğiniz yöntemin ne olduğunu paylaşır mısınız? Kapatma komutunu kullanmayı mı tercih edersiniz yoksa kısayolları daha çok mu seviyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At