Tüm zamanların en iyi 20 dövüş sanatları yıldızı - evham.net | evhamlı blog
Manşet Sinema

Tüm zamanların en iyi 20 dövüş sanatları yıldızı

Marvel’s Shang-Chi ve the Legend of the Ten Rings, kung-fu’yu beyazperdeye geri getirmeye hazırlanırken ve Cobra Kai, küçük ekranda karate sergilemek için harika bir iş çıkarırken ve hepsinin üçüncü sezonuna girmeye hazır olduğunu düşündük. tüm zamanların en iyi dövüş sanatları yıldızlarını derecelendirmemizin tam zamanıydı.

Bunlar türe yeni bir şeyler katan ya da insanları dövmek işinde sadece harika olanlardır.

En iyilerden 20 tanesini topladık, ancak bahsedilebilecek yüzlerce, heck, binlerce var – bunların hepsi bizim olabileceğimizden çok daha zor.

En sevdiğinizden bahsetmeyi başaramadıysak, aşağıya isim verin ve listeyi hak edip etmediklerini göreceğiz. Ve hayır, bir zamanlar çıplak elleriyle biraz balsa odunu kesmeyi başaran eşiniz Paul sayılmaz.

(Ek raporlama Marc Chacksfield)

En büyük dövüş sanatları yıldızları

En büyük dövüş sanatları yıldızları

1 . Bruce Lee

Kung-fu kralı, bir atletin kardiyovasküler kapasitesini bir vücut geliştiricinin kas sistemiyle birleştirdi. Parmak ve başparmakla bastırdı, latlarını bir kobra gibi şişirdi, bir ampulü fırlatmak için 8 fit havada sıçradı ve efsanevi 1 inçlik yumruğu serbest bıraktı. Wing chun, Wu tarzı Tai chi ch’uan, dans ve boks eğitimi alan Lee, Jeet Kune Do veya ‘Way of the Intercepting Fist’ adlı bir melez geliştirdi. Sert ve hızlı vurdu, sonra vuruş bölgesinin dışında dans etti – verimli ama ölümcül. Zamanının ilerisinde, diğerlerinin ölçüldüğü ölçüt olmaya devam ediyor.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

2 . Jackie Chan

Akrobasi ve şakacı mizahıyla Asya dövüş sanatlarının Hollywood ana akımına taşınmasına yardımcı oldu, ancak aynı zamanda baş döndürücü tempolu kung fu’nun bir temsilcisi. Chan kendi sıkı, dalgalı tarzıyla hapkido, judo, wing chun, taekwondo ve hei long’u birleştirir.

Bir film seçmemiz gerekirse, Sarhoş Usta önemli Chan ve şimdiye kadar yapılmış en büyük kung fu filmlerinden biridir.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

3 . Jet Li

Akrobatik aksiyonda yiğit Li Lianjie, henüz okul çağındayken ulusal koç olan eski bir wushu şampiyonudur. Savaşan dahisinden Başkan Nixon tarafından kişisel koruması bile istenmişti. Çin pazarını fethettikten sonra Lethal Weapon 4 (1998), Li’nin Hollywood başarısı için attığı adımdı. Akıcı, kickbokstan etkilenen tarzı tamamen hız, güç ve kontrol ile ilgili, dolayısıyla sahne adı.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

4 . Donnie Yen

Hong Kong’un kalp çarpıntısı ve çok yetenekli karma dövüş sanatçısı, Yen’in en etkili ve tanınmış eseri, Bruce Lee’nin ustasının biyografisi olan 2008’in anlık klasiği Ip Man . Tüm sapmalar, bloklar ve kısa kollu darbelerden oluşan yılanla vinçle yakın dövüş tarzı olan Wing chun’u popüler hale getirdi. Yen’in tekniği sadece dokuz ayda öğrendiğini düşündüğünüzde daha da etkileyici.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

5 . Tony Jaa

Bruce Lee’nin tahtının varisi tellerden vazgeçer ve dublörlük yapar, dövüş sahnelerine çürük bir ultra gerçekçilik verir. Tayland kırsalında büyüyen Jaa, dövüş sanatları filmleri izledi, babasının pirinç tarlasında çalıştı ve sonunda tekvando, muay thai, aikido, krabi krabong, judo ve jiu-jitsu’da ustalaştı. Ong-bak’ın yıldızı aynı zamanda bir jimnastikçi, kılıç ustası ve hala iki metreyi aşan bir yüksek atlamacıdır. Jaa’nın tarzı akrobatik, şimşek hızında, akıcı ve hayranlık uyandırıcı. 5ft 6in’de, Lee’den daha kısa ama aynı derecede sert yumruk atıyor.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

6 . Chow Yun-Fat

Belki de saf bir dövüş sanatçısından çok bir aksiyon adamı olan Hong Kong kahramanı, belirli roller için eğitimde ve dövüş koreografisini aplomb ile çekmede en iyilerden biridir. Bu özellikle 2000’lerin duygulu, Oscar ödüllü Crouching Tiger, Hidden Dragon’da – Wudang savaşçısı Li Mu Bai olarak, tel çalışması ve silah kontrolü nefes kesiciydi.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

7 . Toshiro Mifune

Savaş gazisi Mifune, gerçekten heybetli tavrı ve sert sesiyle yönetmen Akira Kurosawa’nın ilham perisiydi. İkili birlikte 16 film çekti, en ünlüsü 1954’ün Yedi Samuray’ı . Mifune’nin dövüş tarzı uygun bir şekilde maço ve acımasızdı; George Lucas tarafından Obi Wan Kenobi rolünü oynadığı düşünülüyordu ve Karate Kid’de (1984) neredeyse Bay Miyagi rolünü üstleniyordu , ancak çok korkutucu görülüyordu.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

8 . Chuck Norris

Part-Cherokee, yarı İrlandalı sert çatlak Carlos Ray Norris her zaman böyle değildi: o atletik bir çocuk değildi ve sadece ABD Hava Kuvvetleri’ndeyken tang soo do yapmaya başladı. Üç disiplinde siyah kuşak kazanmaya devam etti, chun kuk do (‘Evrensel Yol’) adlı kendi melez tarzını icat etti ve 1968’de dünya karate şampiyonu oldu. Steve McQueen tarafından cesaretlendirilen Norris, ertesi yıl filme geçti kıllı göğüslü kahramanın ekran kariyeri, bir dizi kült aksiyon filminin yanı sıra 1993 ile 2001 yılları arasında süren Texas Ranger, Walker adlı sevimsiz TV aracı ile Seksenlere kadar gerçek anlamda yükselişe geçmedi.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

9 . Iko Uwais

Yükselen yıldız, 10 yaşındaki yerli Endonezya dövüş sanatı pencak silatını aldı. Uwais, Galli film yönetmeni Gareth Evans tarafından görüldüğünde Jakarta’da bir kamyon şoförü olarak çalışıyordu ve 2009’da ‘Sumatra kaplanı stilinde’ ustalaştığını gören bağımsız film Merantau’da rol alıyordu. mücadele. The Raid and The Raid 2, çalışmalarını daha çok sergiledi ve hatta ona Star Wars: Episode VII The Force Awakens’da küçük bir rol kazandırdı.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

10 . Bolo Yeung

Kantonlu vücut geliştiricinin korkutucu kaslı fiziği ve çökmüş ağzı her zaman kötü film rollerinde rol almasına neden oldu, en dikkat çekici olanı Enter The Dragon’da karşıt eğitim ortağı Bruce Lee ve daha sonra Jean-Claude Van Damme oldu. Tai chi, kanat parçası ve genellikle kemikleri kırma konusunda yetkin bir adam, her zaman özellikle karizmatik bir baş belası oldu.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

11 . Sammo Hung

Yetmişlerde ve Seksenlerde türü yeniden canlandıran Hong Kong yeni dalgalarından biri olan puro şişiren Hung, takma adı ‘dai goh dai’ veya ‘en büyük ağabey’. Şimdi bir yönetmen, yapımcı ve Jackie Chan ve John Woo gibi çok saygın bir dövüş koreografı, ancak kariyerine çocuk oyuncu olarak başladı. Hung iri bir figürdür (başrolü Enter The Fat Dragon , 1978), ancak şaşırtıcı derecede çeviktir. Yüzündeki dairesel yara, bir Kowloon gece kulübünün önünde kırık bir şişeyle saldırıya uğramasının sonucuydu.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

12 . Jean Claude Van Damme

Seagal gibi, The Muscles From Brussels artık bir kitsch figürü, ancak seksenlerin sonları / Doksanların başındaki filmleri tartışılmaz klasikler. 10 yaşından itibaren kickboks, muay thai, shotokan karate, tekvando ve klasik bale eğitimi aldı ve vücut geliştirme için siyah kuşak ve Belçika tacı kazandı. Filme sarsıntılı bir başlangıçtan sonra (kötü breakdans, Predator’daki uzaylı olarak değiştirildi), JCVD ​​bir dizi hit aldı. Ticari markalar? Bölmeler, bebek yapıcı yumruklar ve helikopter tekmesi.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

13 . Gordon Liu

Gordon lakaplı Hui Liu, Wu-Tang Clan’ın ilk albümü için fon sağlayan 1978 klasiği The 36th Chamber Of Shaolin’de yıldız oldu . San Te vasıfsız dövüşçüden halk kahramanına dönüştüğü için, manastırın eğitim yöntemlerini gösteren ilk Shaolin filmi. Tarantino’nun favorisi, ‘Usta Katil’, Kill Bill filmlerinde iki rol oynadı .

En büyük dövüş sanatları yıldızları

14 . Cheng Pei-Pei

Eski bale dansçısı, 1966 klasiği Come Drink With Me’de kung-fu’nun ilk ekran kraliçesi oldu . Kaçırılan kardeşini serbest bırakmaya çalışan savaşçı kılıç ustası Altın Kırlangıç ​​oynadı. Film, 2000’li yıllarda Crouching Tiger, Hidden Dragon için büyük bir ilham kaynağıydı , bu yüzden yönetmen Ang Lee, Cheng’i o zamanlar 54 yaşında hain Jade Fox olarak seçti.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

15 . Bill ‘Süper Ayak’ Wallace

Profesyonel kariyerinde 1974’ten 1980’e kadar namağlup giden öncü kickboksçu, sağındaki bir sakatlıktan sonra ancak tek ayakla vuruş yapabilir. Yine de sol bacağı, Jackie Chan’ın da rol aldığı The Protector (1985) ‘ de görüldüğü gibi, saatte 60 mil hızla ölümcül hassas bir kanca vuruşuyla savaşta en korkulan silahlardan biri haline geldi .

En büyük dövüş sanatları yıldızları

16 . Stephen Chow

Stephen Chow’un Shaolin Soccer ve Kung Fu Hustle gibi akrobatik çalışmaları CGI ile geliştirilebilir, ancak Chow’un dövüş sanatları yeteneklerini inkar etmek mümkün değil. Çocukken Bruce Lee’den ilham aldı ve sonuç olarak Wing Chun tarzında eğitim almaya başladı. Ve yaptığı için çok minnettarız

En büyük dövüş sanatları yıldızları

17 . Phillip Rhee

Sık sık tüy bırakan Rhee, dört yaşındayken dövüş sanatlarına başladı ve tekvando, hapkido ve kendo konusunda ustalaştı. ABD film işindeki açılış eksikliğinden bıkmış, kendi işini yapmaya karar verdi. Acımasız Best Of The Best (1989-1998) dizisi kült klasikleri olmaya devam etti. Ağabeyi Simon da beceriksiz değil ve The Dark Knight Rises (2012) dahil olmak üzere filmler için koreografiler yaptı ve dublörleri denetledi .

En büyük dövüş sanatları yıldızları

18 . Sonny Chibe

Bruce Lee Yetmişli sonrası sırasında çıtayı şiddetle yükseltti. Korkunç bir şekilde kurda benziyordu ve gösterişli, korkunç bir dövüş tarzına sahipti, gür kaşlı yüzünde gök gürültülü bir yüz buruştururken rakiplerini acımasızca yok ediyordu. Quentin Tarantino bir adanmış, Clarence’ı 1993’teki True Romance’da bir Chiba nerd yapıyor ve onu 2003’te Kill Bill Vol 1’de kılıç yapımcısından suşi restorancısına dönüştürdü.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

19 . Ejderha Lee

Güney Koreli tekvando ve hapkido uzmanı, Bruce Lee’ye benzerliğinden dolayı genellikle Bruce Lei olarak anılıyordu. Evet, The Clones Of Bruce Lee (1981) ve The Real Bruce Lee adlı büyük adam hakkında bir belgeselde rol aldı .

Yine de filmlerinden birini izleyeceksen, Ejderhanın Yılan Yumruğu yap.

En büyük dövüş sanatları yıldızları

20 . Jeff Speakman

Kare çeneli Chicago güç merkezi, kült TV dizisi Kung Fu’dan (1972) esinlenerek dövüş eğitimine başlayana kadar sıçrama tahtası dalgıcısıydı . Sonunda hem kenpo karate hem de goju-ryu’da siyah kuşaklara kavuştu. 1991 yapımı The Perfect Weapon adlı ilk başrol oynadığı rol, onu tek başına Mafya ile mücadele ederken gördü – sık sık The Power by Snap’in ayarına ayarlandı !

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At