Android TV nedir? Google'ın akıllı TV platformu Hakkında herşey - evham.net | evhamlı blog
Mobil Android Televizyon

Android TV nedir? Google’ın akıllı TV platformu Hakkında herşey

Çoğu kişi, Google’ın akıllı telefon dünyasına hakim olan işletim sistemi Android’e çok aşinadır. Yine de TV’ler için Android’in bir sürümü olduğunu biliyor muydunuz? Değilse, kendinizi kötü hissetmeyin. Android TV’nin bir geçmişi var ve Sony, Philips ve TCL gibi yüksek profilli TV üreticileriyle yapılan ortaklıklar sayesinde ancak şimdi ciddi bir ilgi görüyor.

Android TV tam olarak nedir? Telefonunuzu veya tabletinizi çalıştıran Android’den farkı nedir? Halihazırda Roku , Apple TV , Amazon Fire TV ( hatta birkaç farklı cihaz!) Ve Google’ın kendi Chromecast cihazlarının olduğu bir dünyada neden başka bir akıllı TV ve medya akış platformuna ihtiyacımız var?

İşte Android TV hakkında bilmeniz gerekenler.

Android TV nedir?

Android TV – adından da tahmin edebileceğiniz gibi – Google’ın Android mobil işletim sisteminin TV’ler için özel olarak yapılandırılmış bir sürümüdür. Ancak bu açıklama, Android TV’nin Android’den ne kadar farklı olduğunu gerçekten aktarmıyor.

Android TV, ister Netflix, Amazon Prime Video veya Google Play Müzik gibi abonelik hizmetlerinizden biri aracılığıyla ister medya merkezi yazılımı aracılığıyla kendi kişisel medya koleksiyonunuzdan olsun, TV’nizde keyfini çıkarabileceğiniz içeriği keşfetmenize yardımcı olmaya odaklanır. Plex .

Bu odaklanma nedeniyle Android TV, Android’den çok farklı görünüyor. Arama, hava durumu veya hisse senetleri gibi uygulamalar veya widget’larla dolu bir ekran tarafından karşılanmak yerine, cihazınızın medya uygulamaları, belirli bir uygulamanın içinden yatay olarak kaydırılan bir öneri seti ve son görüntülenen içerik olan “şeritler” olarak görüntülenir.

Örneğin Netflix uygulaması, devam etmekte olduğunuz, sonraki bölümünüzden ve önerilen şov ve filmlerden oluşan bir küçük resim şeridi gösterecektir.

Android TV, Android TV’nin 10 fitlik deneyimi için özel olarak tasarlanmış binlerce uygulamayı bulabileceğiniz Google Play uygulama mağazasına erişebilir; bu, küçük metinleri okumakta zorlanmayacağınız veya yalnızca uygulamalarda gezinmeye çalışmayacağınız anlamına gelir. parmağınızla kaydırabileceğiniz zaman çalışın.

Android TV’nin her sürümünde yerleşik olarak bulunan Google Asistan , size TV içeriğinizin yanı sıra tüm akıllı ev ürünleriniz için ses kontrolü sağlar. Google’ın Chromecast teknolojisi de dahildir ve uyumlu akıllı telefonlar, tarayıcılar ve uygulamalardan videolar yayınlamanıza ve ekran paylaşımını başlatmanıza izin verir.

Roku OS , Amazon’un Fire TV OS’si veya Apple’ın tvOS’una çok benzeyen Android TV, 4K UltraHD , HDR ve Dolby Atmos gibi çok çeşitli TV özelliklerini destekler . Bu özelliklerden yararlanıp yararlanamayacağınız, Android TV’nin kurulu olduğu cihaza bağlı olacaktır. Donanım (ve seçtiğiniz uygulama), Android TV bunları kullanmanıza izin vermeden önce bu özellikleri desteklemelidir.

Android TV, Google’ın şu anki akıllı TV ve medya akış platformudur, ancak şirketin bu kutudaki ilk atışı değildi: Google TV, akıllı TV deneyimi oluşturmak için erken bir girişimdi. Bu proje sonunda 2015 yılında Google’ın baltası altına düştüğünde, geliştirme çalışmalarının çoğu bir önceki yıl piyasaya sürülen Android TV’ye aktarıldı.

Android TV’yi nasıl edinirim?

Nvidia Shield 16 GB Android TV
Bill Roberson / Dijital Trendler

Android TV, Sony , Hisense , Sharp, Philips ve OnePlus’tan belirli TV’lerde varsayılan akıllı TV kullanıcı deneyimi olarak önceden yüklenmiş olarak gelir .

Haziran 2020’de TCL , yalnızca BestBuy ile Android TV yüklü ucuz 3 Serisi akıllı TV’lerini satmaya başlayacağını duyurdu . TCL şu anda aynı TV modelini işletim sistemi seçeneğiyle sunan ilk şirkettir, bu durumda Android TV veya Roku .

Nvidia , AirTV ve Xiaomi gibi şirketlerin Android TV set üstü kutusu ile HDMI bağlantı noktasına sahip herhangi bir mevcut TV’ye Android TV de ekleyebilirsiniz . Bu cihazların fiyatları 60 ila 200 dolar arasında değişiyor.

Çubuk tarzı bir cihazı tercih edenler için Xiaomi , 2020’nin ilerleyen günlerinde 80 dolar civarında bir fiyatla Android TV destekli bir Mi TV Stick’i piyasaya sürmeyi planlıyor gibi görünüyor .

Orada da JBL Bağlantı Bar , 400 $ ‘lık soundbar tek ev sinema hoparlör içine Android TV ve Google Assistant hem paketleri.

AT & T’nin TV hizmetlerine abone olursanız, zaten bir Android TV cihazınız olabilir. Şirket, set üstü kutularında Android TV’nin özelleştirilmiş bir sürümünü kullanıyor, bu nedenle Google Play Store ile çalışıyor ve uzaktan kumandadan Google Asistan ses erişimine sahip.

Amazon’un Fire TV’si genellikle bir Android TV cihazı olarak listelenir, ancak aldanmayın. Amazon, Fire TV işletim sistemini oluşturmak için Android işletim sisteminin açık kaynaklı sürümünü kullandı, ancak Google’ın Android TV ile çok az ortak noktası var.

Benzer şekilde, tanımadığınız markaların sözde Android TV kutularına da dikkat edin. Amazon’da ve GearBest gibi sitelerde bunlardan tonlarca var, ancak bunlar gerçek Android TV cihazları değil. Bunun yerine, Android’in TV olmayan sürümünü kullanırlar ve sesli uzaktan kumanda olmadan gönderilirler. Tüm resmi Android TV cihazlarının güncellenmiş bir listesi için Google’ın ürün sayfasına bakın.

Google’ın neden bir Android TV cihazı satmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunu biz de merak ediyorduk. Şirket, şu anda feshedilmiş Nexus Player cihazıyla bir çatlak attı , ancak 2016’daki ölümünden bu yana, Google’ın Android TV varlığında Chromecast cihazlarının doldurmadığı bir boşluk oluştu. Google’ın, özel bir uzaktan kumanda ve yerleşik Android TV ile birlikte gelen güncellenmiş bir Chromecast Ultra cihazını piyasaya sürerek bu yıl daha sonra düzeltebileceğini düşünüyoruz.

Android TV’yi nasıl kurar ve kullanırım?

Android TV'yi kurma

Bir Google hesabı olmadan temel Android TV özelliklerini kullanmak mümkün olsa da, ek uygulamalar indirmek veya Google Asistan’ı kullanmak istiyorsanız, bir Google hesabı gerekir. Android TV cihazınızı ilk kurduğunuzda Google hesabınızı girmeniz istenecektir. Zaten bir telefon veya tablet gibi başka bir Android cihazınız varsa, kurulum sürecini hızlandırmak için bunu kullanabilirsiniz.

Bir Wi-Fi ağı seçmeniz (Ethernet bağlantınız yoksa) ve konumlar ve tercihler hakkında birkaç soruyu yanıtlamanız istenecektir – bunlardan bazıları cihaz türüne göre değişecektir. Kısa sürecin sonunda Android TV ana ekranına geleceksiniz.

İster TV ister harici set üstü kutular olsun, Android TV cihazları ses özellikli uzaktan kumandalarla birlikte gelir. Cihazı açtığınızda ve ana sayfa ekranınızda görüntülendiğinde, uzaktan kumandanın yön ve giriş düğmelerini kullanarak arayüzde gezinebilirsiniz. Bir geri düğmesi, ana ekran düğmesi sizi ana ekrana döndürürken, bir önceki ekrana veya menüye dönmenizi sağlar. Üst şerit, hızlı erişim için her zaman yüklü uygulamalar listenizi Google Play Store’a bir bağlantıyla birlikte gösterir, böylece istediğiniz zaman daha fazla uygulama edinebilirsiniz.

Ancak Android TV’nin özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için Google Asistan’ı çağırmak isteyeceksiniz. Cihazınıza bağlı olarak, eller serbest bir deneyim için “Hey, Google” diye seslenebilirsiniz, ancak her zaman uzaktan kumandadaki mikrofon düğmesini kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, komutlarınıza “Hey, Google” ile başlamanıza gerek yoktur, çünkü düğmeye bastığınız anda talimatları dinler.

Bazı Android TV sesli komutları nelerdir?

Bir dereceye kadar, Android TV’den Google Asistan aracılığıyla ne yapmasını isteyebileceğiniz, hangi akış hizmetlerine erişiminiz olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin, “ Netflix’te Stranger Things’i Oynat ”, yalnızca Netflix aboneliğiniz varsa çalışır; ancak, birçok komut evrenseldir, örneğin:

  • “Biraz caz müziği çal”
  • Herhangi bir videoyu izlerken “Oynat”, “duraklat”, “durdur” ve “devam ettir”
  • Ses kontrolü için “Daha yüksek” ve “daha yumuşak”
  • Yüklü herhangi bir uygulamayı açmak için “[uygulama adını] açın”
  • “Bana Arkadaşların kadrosunu göster “
  • “Bana The Witcher’dan bahset “

Ek olarak, ev ağınızda sahip olduğunuz akıllı ev cihazlarına bağlı olarak değişen Google Asistan’ın akıllı ev komutlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.

Bazı popüler Android TV uygulamaları nelerdir?

Android TV uygulamaları

Söylemeye gerek yok, Netflix her akışlı medya platformunda hemen hemen en popüler uygulama ve Android TV de bir istisna değil. Diğer büyük akış hizmetlerinin çoğunu da bulacaksınız, ancak ara sıra uyumluluk sorunları var. Örneğin Amazon Prime Video uygulaması gayet iyi çalışıyor, ancak şu anda önerilen veya izlemeye devam etme seçenekleriyle kendi şeridi olarak görünmüyor.

Yüklemeye değer daha az bilinen birçok uygulama da var. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç seçenek:

Hulu + Canlı TV

Hulu yıllarca Android TV uygulamasını güncellemeyi reddetti. Bu, canlı TV seçeneğinin Android TV kullanıcıları tarafından kullanılamayacağı anlamına geliyordu. Bu nihayet 2019’da değişti ve şimdi Hulu + Live TV ,  kablo kesicilerin Android TV’de keyfini çıkarabileceği birçok harika seçenekten biri olarak Sling ve YouTube TV’ye katılıyor .

Kodi

Kodi, tüm kişisel medyanızı bulup, aklınıza gelebilecek hemen hemen her medya dosyası türünü destekleyen, gezinmesi kolay bir arayüzde düzenleyebilen güçlü bir medya merkezi uygulamasıdır. Son derece özelleştirilebilir olan Kodi, Hollywood filmlerini ücretsiz olarak yayınlamanıza izin verecek bir uygulama olarak üne sahiptir, ancak uyarılmalıdır: Kodi’deki bu tür etkinlikler resmi olarak desteklenmez ve en azından söylemek gerekirse yasal bir gri alandır. Tam Kodi açıklayıcımıza göz atmanızı öneririzKendinizi bir ateşkes emrinin alıcı tarafında bulmadan önce .

Plex

Plex

Kodi’ye benzer şekilde Plex, kişisel medya dosyalarınızı ve daha fazlasını görüntülemenize ve oynatmanıza izin veren bir istemci / sunucu düzenlemesi kullanır. Bu, set üstü kutunuzun veya TV’nizin arkasına bir USB sürücü takmaktan çok daha güçlü ve eğlenceli bir film, müzik ve fotoğraf deneyimi sunar. İster Android TV’de ister desteklediği düzinelerce başka cihazda kullanın, Plex’i en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olacak tam bir kılavuzumuz var .

AirScreen

Android TV, Chromecast aracılığıyla Android cihazlardan ekran yansıtmayı zaten destekliyor, ancak iOS kullanıcılarının da bir çözüme ihtiyacı var. AirScreen burada devreye giriyor. Çalıştırın ve Android TV’niz iOS Kontrol Merkezinde seçilebilir bir AirPlay cihazı olarak görünecektir. Hepsi bu kadar.

Puffin TV Tarayıcısı

Şaşırtıcı bir şekilde, Google’ın gezegendeki en popüler web tarayıcılarından biri olan Chrome’un arkasındaki itici güç olduğu düşünüldüğünde, Android TV’de herhangi bir yerleşik tarayıcı bulunmaz. Puffin TV, Google Play Store’daki bu bariz ihmalin üstesinden gelmeye çalışan birçok uygulamadan biridir ve bunu TV için ideal bir arayüzle yapar. Temel işlevler dışında tüm işlevlerden arındırılmış olan bu, Google Asistan’ın üstesinden gelemediği ara sıra görevler için web’e hızlıca atlamanın iyi bir yoludur.

Oyunlar

Android TV için tonlarca oyun var – burada listelenemeyecek kadar çok. Asphalt 8: Airborne, Zen Pinball, Crossy Road, Grand Theft Auto, Final Fantasy gibi büyük oyunlar ve daha pek çoğu Google Play Store’da mevcuttur.

Sideloading uygulamaları

Google Play Store’da aradığınızı bulamazsanız, Android TV’nin yandan yükleme adı verilen uygulamaları eklemenin başka bir yolu vardır. Google Play aracılığıyla uygulama alışverişi yapmak ve yüklemek kadar kullanışlı olmasa da, bazen yandan yükleme, bulunması zor uygulamaları eklemenin tek yoludur

Nasıl Yapılır Geek’in bu kılavuzu süreci açıklıyor. Ancak, yandan yüklenen uygulamaların kötü amaçlı yazılım gibi şeyler için Google tarafından bağımsız olarak doğrulanmadığını unutmayın. Özellikle söz konusu uygulama Android TV için tasarlanmamışsa uyumluluk sorunları da olabilir.

Android TV her cihazda veya TV’de aynı mı?

Sony Android TV ana ekranı

Tıpkı Windows çalıştıran iki bilgisayarın tam olarak aynı olmadığı gibi, bir Android TV’den diğerine bazı farklılıklar vardır. Örneğin bir Sony TV’de, Sony’nin tescilli Reality Creation görüntü işleme gibi resim kalibrasyon ayarlarını bulacaksınız. Ayrıca, TV’nin yerleşik ayarlayıcısını kullanarak canlı, kablosuz HD TV kanallarını izleme seçeneğini de göreceksiniz.

AT&T gibi kablo veya uydu operatörlerinin Android TV cihazları genellikle yayınlarına ve isteğe bağlı içeriğe vurgu yapacak şekilde özelleştirilir.

Nvidia Shield TV’de, Nvidia’nın GeForce Now oyun mağazasına erişiminiz olacak , çünkü bu belirli Android TV cihazı, güçlü bir oyun platformu olarak ikiye katlanacak.

Ayrıca, işlem gücündeki farklılıklar nedeniyle, her Android TV cihazının eşit derecede duyarlı olmayacağını da görebilirsiniz. Android TV’li ilk Sony TV’ler, güçsüz yongaları arayüzü oluşturmak ve menü seçimlerine yanıt vermek için uğraşırken biraz durgun hissettiler. Yeni Sony TV’ler çok geliştirildi ve Nvidia Shield TV, hızlı Android TV performansı için altın standart olmaya devam ediyor.

Farklı işlem güçlerinin, cihazın Netflix gibi bir yerden içerik yayınlama yeteneğini etkilemesi muhtemel değildir. Ancak, cihazın işlemcisinin çeşitli medya dosyalarını oluşturmasını gerektirdiğinden, Plex ve Kodi gibi uygulamalarda bir fark yaratacaktır. Bu fark bazı oyunları da etkileyebilir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer fark, 4K, HDR ve Dolby Atmos desteğiniz olup olmadığıdır. Örneğin Xiaomi Mi Box S, hem 4K hem de HDR çıktıları işleyebilir, ancak herhangi bir gelişmiş surround ses formatını desteklemez.

Android TV Benim İçin Uygun mu

Android TV herkes için doğru değildir, bu nedenle son bir karar vermeden önce Amazon Fire TV ve Roku gibi alternatiflere bakmaya değer.

Google Asistanınızla etkileşim kuracak bir platform aradığınızı varsayalım. Bu durumda, özellikle Chromecast’te yolunuzu zaten biliyorsanız, Android TV’nin en uygun seçenek olduğunu göreceksiniz. Ancak PS5 veya Xbox Series X ile uyumluluk varsa, bu sizin için olmayabilir.

Genel olarak, sezgisel gezinme kontrollerine sahip modern bir arayüz arıyorsanız, Android TV işletim sistemine sahip bir akıllı TV düşünebilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At