En İyi Televizyon TV 2021 Özel Liste - evham.net | evhamlı blog
Alışveriş Rehberi Manşet Televizyon

En İyi Televizyon TV 2021 Özel Liste

LG CX 4K OLED TV (2020) Eğer 2020 yılında satın alabileceği en iyi 4K TV Bir şekilde kendinden önceki geliştirmek için yönetir olan C9 nispeten uygun fiyata korurken daha iyi görüntü işleme sunan.

Ancak bu yıl CX’i bizim seçimimiz yapan şey, özellikle oyun oynayanlar için olağanüstü çok yönlülüğü. LG’nin Nvidia ile olan ortaklığı karşılığını verdi ve CX’i de birinci sınıf bir oyun ekranı haline getirdi.

Öte yandan, izleme alışkanlıklarınız tamamen film ve TV şovları alanındaysa, Sony’nin A8H OLED’i bir sinemasçının hayalidir.

Biraz daha uygun fiyatlı bir şey arıyorsanız, yeni TCL 6 Serisi (2020) , neredeyse OLED kadar iyi siyah seviyeler için Mini-LED arka aydınlatma kullanıyor. Diğer şirketlerden bütçe seçimleri mi arıyorsunuz? Her ikisi de uygun fiyatlı performanslarıyla bizi şaşırtan Hisense H9G veya Sony X900H’yi düşünün .

Hayati bir organ satmadan 8K dünyasına girmek ister misiniz? Samsung’un Q800T’si sizi oraya 3.000 $ ‘dan daha düşük bir fiyata götürebilir.

Gezegendeki en büyük, en kötü TV’yi mi arıyorsunuz? Hala cüzdan kıran 88 inç LG Z9 8K TV .

İşin aslı şu ki, bu listedeki her televizyonun sunabileceği özel bir şey var, bu yüzden kredi kartınızı alın ve hayallerinizdeki TV ile tanışmak için gelişmiş programımıza göz atın.

Burada beğendiğiniz bir şey bulamıyor musunuz? Daha fazla seçenek için 1.000 ABD dolarının altındaki en iyi TV listemize göz atın ya da gelecek TV teknolojisine daha yakından bakmak istiyorsanız, devam eden CES 2021 kapsamımıza göz atın .

Bir bakışta en iyi TV’ler

 • En iyi TV: 65 inç LG CX 4K OLED
 • En uygun fiyatlı TV: 65 inç TCL 6 Serisi (2020)
 • Sinemaseverler için en iyi TV: 65 inç Sony A8H OLED 4K HDR TV
 • Bir bütçeyle sinemaseverler için en iyi TV: 65 inç Sony X900H
 • Aydınlık odalar için en iyi TV: 65 inç Hisense H9G Quantum HDR TV
 • En uygun fiyatlı 8K TV: 65 inç Samsung Q800T
 • En iyi bütçe TV: 55 inç TCL 6 Serisi (2020)

En iyi TV: LG CX 4K OLED

LG CX OLED TV
Dan Baker / Dijital Trendler

Neden bunu almalısın: Her şeyi yapıyor ve güzelce yapıyor.

LG - 65

LG – 65 “Sınıfı CX Serisi OLED

LG’nin CX 4K OLED’i, mükemmele yakın bir TV için en iyi görüntü kalitesini en iyi oyun özellikleriyle bir araya getiriyor.

Kimin için: Buna gücü yeten herkes.

Neden 65 inç LG CX 4K OLED TV’yi seçtik:

OLED TV’lerle ve özellikle LG’nin OLED TV’leriyle ilgili kapsamımızı takip ediyorsanız, üstünlüklerin sadece bölgeyle birlikte geldiğini bilirsiniz. 2019 LG C9 OLED’i sevdik ve yeni 2020 CX serisi daha da iyi.

LG’nin en son görüntü işlemcisi Alpha 9 Gen 3 sayesinde görüntü kalitesi bir kez daha iyileştirildi. Ancak CX’i diğerlerinden ayıran şey, hazır görüntü ayarları ve olağanüstü video oyunu dostu özellikleri.

Üstün görüntü kalitesi sunan TV’lerle karşılaştık, ancak bu performans, gerekli kontrolleri gömen hantal bir menü sistemiyle dengeleniyor. Bu, renk doğruluğunu iyileştirmek ve korkunç pembe dizi etkisini ortadan kaldırmak isteyenler için zaman ve karmaşıklık ekler.

CX’in Film Yapımcısı Modu ve ISF Expert Bright Room gibi resim ön ayarları sayesinde, bu TV’nin tüm potansiyelini hızlı ve kolay bir şekilde ortaya çıkarabilir, profesyonel kalibrasyon gerekmez.

LG’nin Nvidia ile ortaklığı, hemen hemen her tür PC veya konsol türü için uygun olan mükemmel bir oyun ekranına dönüştürdü. HDMI 2.1 spesifikasyonunda yerleşik olan değişken yenileme hızına (VRR) ek olarak, CX, en iyi grafik kartlarıyla garantili oyun uyumluluğu için Nvidia’nın G-Sync ve AMD’nin FreeSync özelliğini sunar. CX’in Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ile birleştiğinde, incelemecimiz Caleb Denison’dan, “tereyağı akıcı” olan tam RGB renkte HDR’de 4K 120 Hz’e kadar bile “oyun deneyimi muhteşem” demesini sağladı.

Daha fazla TV

Oyuncular için tek uyarı, CX’in bazı siyahları ezme eğilimidir, bu da bazı sahnelerde gölge ayrıntılarını seçmeyi zorlaştırabilir. Herhangi bir OLED ekranda olduğu gibi, bir seferde saatlerce statik ekran öğeleriyle oyun oynarsanız, yanmanın (kalıcı görüntü tutma) mümkün olduğunu da belirtmek gerekir.

CX’in hoparlörleriyle (bir TV için iyidirler, ancak muhtemelen bir ses çubuğu isteyeceksiniz) ve LG’nin WebOS yazılımıyla ilgili küçük tartışmalarımız var – hala mükemmel, ancak Wii tarzı sihirli değnek arayüzü görünmeye başlıyor yaşı. Buna rağmen, LG CX 4K OLED TV , 2020’nin TV dizisi için hala en iyi seçimimiz.

En uygun fiyatlı TV: 65 inç TCL 6 Serisi (2020)

TCL 6-Serisi 4K Roku TV (2020)
Dan Baker / Dijital Trendler

Neden bunu satın almalısınız:  OLED fiyat etiketi olmadan OLED bölgesine siyah seviyeleri ve kontrastı getiriyor.

TCL 6-Serisi (R635) 4K HDR TV 65-inç

TCL 6-Serisi (R635) 4K HDR TV 65-inç

Mini-LED arka ışığı sayesinde 65 inç TCL 6 Serisi (2020), 1.000 doların altındaki bir TV’de bulabileceğiniz en iyi görüntü kalitesini sunuyor.

Kimin için: Makul bir fiyata harika görüntü kalitesi arayanlar.

Neden 65 inç TCL 6 Serisini (2020) seçtik:

TCL’nin 2019 6 Serisi, zaten en değerli TV seçimimizdi, ancak 2020 modeli bu TV’yi görüntü kalitesi açısından yepyeni bir seviyeye taşıyor. Bunun nedeni, TCL’nin bu yıl kuantum nokta teknolojisini tamamlaması için 6 Serisi’ne Mini LED arka ışık vermesidir. Sonuç, renk doğruluğu, siyah seviyeleri ve bu fiyata diğer tüm TV’lerden daha iyi olan kontrasttır, aynı zamanda neredeyse OLED kadar iyidir, ki bu da bir şey söylüyor.

Mini-LED’ler, yerel karartma üzerinde çok daha iyi kontrol için yüzlerce büyük LED’i binlerce küçük LED ile değiştirerek bu başarıyı başarır. İncelememiz, “gölge ayrıntılarını iyi bir şekilde koruyarak, bu TV’deki siyah seviyelerinin mükemmel olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Maalesef, 6 Serisinden en iyi şekilde yararlanmak, ayar menülerinde bazılarının deşifre edilmesi biraz zor olabilen bazı derin kazma gerektirir. Ancak çabaya değer.

Bir Roku TV olarak 6 Serisi, Roku OS’nin tüm TV işlevlerini kapsayan ultra temiz ve kullanımı kolay arayüzünden yararlanır. Sesli uzaktan kumanda, ses seviyesini ayarlamak, kaynakları değiştirmek ve bağladığınız tüm içerik hizmetlerinde belirli bir filmi veya şovu aramak için kullanılabilir. Binlerce akış hizmeti ve uygulaması desteğiyle, şu anda alabileceğiniz en iyi akıllı TV deneyimlerinden biridir.

Ancak 6 Serisi, oyunculara da hitap edecek. THX’in Sertifikalı Oyun Moduna sahip tek TV’lerden biri ve bu Mini LED’ler tonlarca gölge detayı sağlama konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor, kaydettiğimiz bir şey OLED TV’lerde zor olabilir.

AMD’nin FreeSync ve VRR’si ile 120 Hz’e kadar temiz, titremesiz video elde edersiniz. Tek dezavantajı, 6 Serisinin HDMI bağlantı noktalarının, 4K çözünürlüğü kullanırken bu yenileme hızlarında oyun oynamanıza izin verecek kadar hızlı olmamasıdır, bu nedenle, pürüzsüz hareket önemliyse, kendinizi 1440p ile sınırlamanız gerekir.

Sonuç olarak, TCL 6-Serisi , başka türlü karşılayamayacak olanlara birinci sınıf görüntü kalitesi sunan olağanüstü bir TV’dir .

400 $ daha fazla harcamayı düşünüyorsanız, 65 inçlik Sony X900H , kısmen Sony’nin sektörün en iyisi olan resim işleme teknolojisi sayesinde daha da iyi görüntü kalitesine sahip.

Sinemaseverler için en iyi TV: 65 inç Sony A8H OLED 4K HDR TV

Sony A8H OLED
Dan Baker / Dijital Trendler

Neden bunu satın almalısınız:  HDR’ye biraz daha muhafazakar yaklaşımı, film severlerin gerçekten takdir edeceği bir görüntü kalitesi sağlar.

Sony A8H OLED 4K HDR TV

Sony A8H OLED 4K HDR TV

Daha fazla ayrıntı ortaya çıkaran gelişmiş görüntü işleme özelliğine sahip Sony A8H, sinemaseverler için bir OLED TV’dir.

Kimin için: Film ve TV görüntü kalitesinde mükemmeli arayanlar.

Neden Sony A8H OLED 4K HDR TV’yi seçtik:

Geçen yıl Sony’nin A9G Master Serisi OLED TV’sini en iyi genel TV olarak ilan ederken, LG C9 en iyi oyun ekranı seçimimizi aldı. Bir yıl sonra, her iki şirket de bu TV’leri bu kadar iyi yapan şeyi ikiye katladı. Ancak LG’nin olabildiğince çok sayıda son teknoloji özelliği benimsediği (görüntü kalitesini iyileştirmenin yanı sıra), Sony, A9G’nin en iyi özelliklerini etkili bir şekilde yeniden üreten, ancak A8H ile daha düşük bir fiyata daha muhafazakar bir yaklaşım seçti.

Bu nedenle, LG’nin CX’i genel TV’nin en iyisi ilan edilmek için yeterince avantaj elde ederken, yeni Sony A8H en sinematik TV unvanını elinde tutuyor. Sony, amiral gemisi X1 Ultimate işlemcisinde yer alan görüntü işleme teknolojisinin sektörün en iyisi olduğunu bir kez daha kanıtladı. LG Display’in muhteşem 4K OLED panelini Sony’nin görüntüleme sihirbazlığıyla birleştirdiğinizde, film ve video yaratıcılarının niyetini diğerlerinden daha sadık bir şekilde yeniden üreten bir TV elde edersiniz.

Sony ayrıca tüm bu video voodoo’nun fiyatını düşürmeyi başardı. A8H, LG ile karşılaştırıldığında hala pahalı, ancak 55 inçlik modeli 1.900 dolar ve 65 inçlik set 2.800 dolar ile aynı boyut için A9G’den 500 dolara kadar daha az.

A8H’yi ciddi video meraklıları için tavsiye etme konusunda sıfır kaygımız olsa da, aynı şey oyuncular için söylenemez. Sony, A8H’ye herhangi bir HDMI 2.1 özelliği eklemedi, bu nedenle 4K çözünürlük 60 Hz ile sınırlıdır, VRR ve ALLM modu yoktur. Neyse ki, eARC’ye sahip (kayıpsız, yüksek çözünürlüklü ses için bir zorunluluktur), ancak bu Sony’nin tüm çabalarını tavizsiz bir film ekranı oluşturmak için harcadığının kanıtı.

A8H OLED 4K HDR için diğer iki güç alanı : Android TV işletim sistemini hızlı, duyarlı bir deneyim haline getirmek için yeterli işlem gücüne sahiptir (önceki Sony TV’lerde söyleyemediğimiz bir şey) ve yerleşik bir hoparlörü vardır. şaşırtıcı derecede iyi bir sistem. Yine de muhtemelen bir soundbar veya ev sineması ses sistemi isteyeceksiniz, ancak zorlanırsa, A8H’nin solo bir sanatçı olarak kolayca keyfini çıkarabileceğinizi bilmek güzel.

Bir bütçeyle sinemaseverler için en iyi TV: 65 inç Sony X900H HDR TV

Sony X900H HDR TV
Dan Baker / Dijital Trendler

Neden bunu satın almalısınız : OLED tabanlı TV’lerden önemli ölçüde daha düşük bir fiyata gerçekten mükemmel görüntü kalitesi sunar.

Sony X900H

Sony X900H

Kimin için: Her türlü ortamda iyi performans gösterecek uygun fiyatlı bir HDR TV isteyenler.

Neden 65 inç Sony X900H HDR TV’yi seçtik:

Sony A8H OLED TV ile ilgili parlak incelememizi yeni bitirdiyseniz ve böyle bir TV bütçenizin kapsamının çok ötesinde olduğu için kendinizi iç çekerken bulduysanız, gerçekten iyi haberlerimiz var. Sony’nin sözde “orta seviye” X900H’si, A8H’den yaklaşık% 50 daha az parayla kusursuz görüntü kalitesi sunuyor.

Elbette, A8H kadar etkileyici değil, ancak sadece 1.400 dolarlık fiyatı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan, X900H’nin bunu başarmak için geleneksel, arkadan aydınlatmalı bir panele güvenmesi gerektiği düşünüldüğünde, ne kadar yaklaştığıdır.

X900H’nin mükemmel kontrast ve renginin anahtarı, Sony’nin görüntü işleme çipinde, X1 4K HDR İşlemcisinde ve tam dizi yerel karartma (FALD) arka ışığında bulunabilir. Bu iki unsur arasında, ekran aşırı derecede koyu siyahlar üretebiliyor. Kıdemli Editör Caleb Denison’a göre, Sony’nin arka aydınlatma üzerindeki kontrolü “sektörün en iyisi”.

Ancak X900H’de harika bir görüntüden daha fazlası var. Aynı zamanda en son teknolojilerle dolu. Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10 ve HLG’nin tümü yerel olarak desteklenir. Apple AirPlay 2, Apple HomeKit ve Google Chromecast’in tümü yerleşiktir. Planlanan ürün yazılımı güncellemeleri, 120 Hz’de 4K, HDMI eARC, otomatik düşük gecikme modu (ALLM) ve değişken yenileme hızı (VRR) gibi HDMI 2.1 özelliklerini getirecektir. X900H’yi etkileyici bir oyun monitörü yapacak.

Google’ın Android TV’si şovu kontrol ediyor ve performans hızlı ve tatmin edici. Aklımıza gelen hemen hemen her büyük akış hizmetini içeren, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce uygulama var. Ayrıca, TV’nin işlevlerini kontrol etmenin çok ötesine geçen çok sayıda sesli komut için Google Asistan’a doğrudan erişime sahip bir sesli uzaktan kumanda alırsınız.

Dikkate almanız gereken tek uyarı, Sony X900H’nin hafif yansıtıcı ekranıdır; bu, büyük, parlak pencerelere sahip yerler ve LG tarafından üretilen OLED TV’lerden ve IPS panel LCD TV’lerden daha dar olan görüş açıları için ideal olmayabilir. .

Aydınlık odalar için en iyi TV: Hisense H9G Quantum HDR TV

Dan Baker / Dijital Trendler

Neden bunu satın almalısınız : En parlak odaların bile üstesinden gelmek için yeterli parlaklığı pompalar ve bunu siyah seviyelerini bozmadan yapar.

Hisense H9G

Hisense H9G

İnanılmaz derecede parlak ve renkli ekranıyla Hisense H9G Quantum, HDR’nin tüm aydınlatma koşullarında en iyi şekilde görünmesini sağlayacak güce sahiptir.

Kimin için: Her türlü ortamda iyi performans gösterecek uygun fiyatlı bir HDR TV isteyenler.

Hisense H9G Quantum HDR TV’yi neden seçtik:

Hisense H9G Quantum, VRR, ALLM veya 4K 120Hz gibi en son oyun özelliklerine sahip olmayabilir, ancak rekabeti gölgede bıraktığı yerde (kelimenin tam anlamıyla) acı verici parlak ekranıdır.

HDR modunda en az 1.000 nit tepe parlaklığı pompalayabilen (test edildiğinde aslında çok daha parlaktı), H9G, evinizde nereye yerleştirdiğinize bakılmaksızın tüm bu HDR içeriğin sunduğu her şeyin keyfini çıkarmak için en iyi seçeneğinizdir. Daha da iyisi, bu ultra parlak görüntüleri makul siyah seviyelerinden ödün vermeden elde etmeyi başarır. Sonra fiyat var: 65 inçlik model için 1.000 doların biraz altında, bu iyi bir değer.

Hisense ayrıca, çoğu insanın, yalnızca resim kalitelerini çevirmek için ayarlar menüleri içinde saatlerce uğraşmak istemediğini anlayacak kadar akıllıdır. Standart dinamik aralık (SDR) malzemesi seçeneklerini ayarladığınızda, TV otomatik olarak uygun HDR ayarlarını seçer. İncelemecimizin belirttiği gibi, “sadece oturun, tıklayın, izleyin ve en iyi görüntü performansını elde ettiğinizi bilin.”

H9G, Netflix, Disney + ve Amazon Prime Video’da bulabileceğiniz iki ana HDR çeşidi olan Dolby Vision ve HDR10 desteği içerir . Android TV , yerleşik akıllı TV yazılımıdır ve tıpkı Sony A8H gibi, Hisense’de deneyimi tatmin edici bir şekilde yanıt verir hale getirmek için yeterli işlem gücü vardır.

Her ikisi de dahil Chromecast ve Google Assistant ile Hisense H9G , çok cazip bir fiyata çok yönlü bir TV’dir .

En uygun fiyatlı 8K TV: Samsung Q800T

Samsung Q800T 8K QLED TV
Samsung

Neden bunu satın almalısınız:  65 inç ekran boyutunda 8K çözünürlüğü 4000 doların altında yapabilir.

Samsung Q800T 8K QLED TV

Samsung Q800T 8K QLED TV

Kalbinizi bir 8K TV’ye yerleştirdiyseniz, 65 inçlik Samsung Q800T’den daha erişilebilir olamaz.

Kimin için:  İkinci bir ipotek için düzenleme yapmadan TV çözünürlüğünde öncü olmak isteyenler.

Neden Samsung Q800T’yi seçtik:

8K hala eğlence dünyasının yeni ortaya çıkan bir köşesidir, o kadar ki, şu anda halihazırda mevcut herhangi bir gerçek 8K içeriği yok. Bu, TV üreticilerinin 8K ekranları piyasaya sürmesini engellemedi ve şu ana kadar Q800T, 8K oyununa girmenin en uygun fiyatlı yolu.

Tamam, teknik olarak konuşursak, geçen yılki 55 inçlik Q900’de büyük indirim yapıldığına göre, artık en uygun fiyatlı 8K TV. Ancak, 65 inçten daha küçük herhangi bir şeyde 8K çözünürlüğün anlamsız olduğunu iddia ediyoruz – TV’nize çok çok yakın oturmadığınız sürece tüm bu ekstra pikselleri takdir etmeyeceksiniz.

Bir 8K TV’nin kaynağı olarak 4K içeriği kullanırken bile size daha iyi bir görüntü vermesi için, yükseltme konusunda gerçekten iyi bir iş çıkarması gerekir. Samsung Q900 ile olan deneyimimiz , Q800T’nin tam da bunu yapmakta mükemmel olacağını gösteriyor.

Q800T’nin geçen yılki Q90R’den hemen hemen her özelliği miras aldığını düşünürsek , Q800T’nin satın alabileceğiniz en iyi QLED TV olacağından oldukça eminiz.

Q800T’de ayrıca bazı düzgün hileler var. Chromecast veya AirPlay 2’ye sahip değildir, ancak Tizen akıllı TV yazılımı, telefonunuzun veya tabletinizin içeriğini TV’nin oynattığı içerikle yan yana görmenizi sağlayan çift ekranlı bir yansıtma sistemi ile donatılmıştır – ya da basitçe yapabilirsiniz her iki kaynaktan da tam ekrana geçin.

Ayrıca, 4.2.2 kanal kurulumunu kullanan ilgi çekici bir hoparlör sistemine sahiptir. Altı hoparlörü ve Samsung’un Object Tracking Sound + olarak adlandırdığı şeyi kullanarak, ekstra hoparlör olmadan daha sürükleyici, 3D benzeri bir ses sunabilir.

Oyuncular AMD FreeSync desteği, HDMI VRR ve ALLM ve tek bir HDMI 2.1 bağlantı noktası alır. Bu arada, eARC de hazır.

Ayrıca Samsung Q800T’nin , ATSC 3.0 tuneri sayesinde bir sonraki dalga için ücretsiz, havadan TV’de geleceğe dönük olarak satın alabileceğiniz birkaç TV’den biri olduğunu da belirtmekte fayda var . ATSC 3.0 (veya bilinen adıyla NextGen TV) oldukça heyecan verici – burada tam bir açıklayıcımız var – ve yerel TV istasyonlarınız yeni formatta yayına başladığında harici bir tunere ihtiyaç duymadığınız için söylenecek çok şey var .

En iyi bütçe TV: 55 inç TCL 6 Serisi (2020)

TCL 6-Serisi MiniLED 4K TV
TCL

Neden bunu satın almalısınız:  Fiyat aralığı için mevcut en iyi özelliklere sahip, iyi boyutlu bir TV.

TCL 6-Serisi (R635) 4K HDR TV 55-inç

TCL 6-Serisi (R635) 4K HDR TV 55-inç

700 dolardan daha düşük bir fiyata 55 inç bir TV’de çarpıcı görüntü kalitesi ve tonlarca en iyi özellik? Evet, bu yüzden TCL 6-Serisini iki kez seçtik.

Kimin için:  Küçük bir fiyata harika özelliklere sahip büyük ekran TV isteyenler.

Neden 55 inç TCL 6 Serisini (2020) seçtik: 

Bir tazeleme olarak, gidip 65 inç TCL 6 Serisi (2020) hakkında söylememiz gereken tüm harika şeylere göz atın – bekleyeceğiz.

Tamam, harika siyah seviyeleri, kontrast ve genel olarak güzel resim kalitesi gibi tüm bu özellikler? Hepsi 55 inçlik versiyon için geçerlidir, ancak maliyeti yalnızca 650 $ ‘dır. Sadece birkaç yıl önce, bu tür bir paranın sizi 4K çözünürlüğe zorlukla sokabileceğini düşündüğünüzde, bu etkileyici bir başarı.

Daha da iyi bir bütçe seçimi olmasını beklediğimiz TCL’nin yeni 2020 5 Serisi’ni elimize almaya hâlâ bekliyoruz, ancak bunu yapana kadar, TCL 55 inç 6 Serisi , ne kadar uygun fiyatlı bir TV için altın standardımızdır. olabilir.

Araştırma ve satın alma ipuçları

 • Hangi boyutta 4K TV satın almalıyım?
 • En iyi Roku TV nedir?
 • 4K TV yükseltme ne kadar iyi çalışıyor?
 • Aydınlık bir oda için 4K TV’ye ihtiyacım olursa ne olur?
 • Bütçeli 4K TV’ler herhangi bir işe yarıyor mu?
 • 4K TV, PC monitörü kadar iyi çalışabilir mi?
 • 4K TV’lerde genellikle Alexa, Google Assistant veya Siri var mı?
 • 4K TV’lerin yanma ile ilgili sorunları var mı?

Hangi boyutta 4K TV satın almalıyım?

Bunun cevabı, stil tercihleriniz, odanın büyüklüğü ve ne kadar uzakta oturacağınız gibi birçok faktöre bağlıdır. Sizin için mükemmel bedeni seçmek için rehberimize bir göz atın .

En iyi Roku TV nedir?

Bunlar en iyi Roku TV’ler .

4K TV yükseltme ne kadar iyi çalışıyor?

Bu, TV’ye bağlıdır, ancak genel bir kural olarak: TV ne kadar iyi (ve daha pahalı) olursa, yükseltme o kadar iyi olur.

Aydınlık bir oda için 4K TV’ye ihtiyacım olursa ne olur?

65 inç LG CX OLED ve Hisense H9G Quantum gibi bir OLED veya QLED TV’ye ihtiyacınız olacak.

Bütçeli 4K TV’ler herhangi bir işe yarıyor mu?

Hemen hemen tüm yeni TV’ler 4K’dır, bu nedenle fiyatlandırma ölçeğinin alt ucunda seçim yapabileceğiniz birçok harika seçenek vardır. Yine de standart bir LED TV’nin bir OLED’e rakip olmasını beklemeyin – beklentilerinizi buna göre belirleyin. Daha düşük fiyatlarla en iyi görüntü kalitesini sunacağından, kuantum nokta LED TV (QLED) modeli aramanızı öneririz.

4K TV, PC monitörü kadar iyi çalışabilir mi?

Evet, bilgisayarınızda bir HDMI çıkışı olduğu sürece. Adaptörler diğer çıkış türleri için kullanılabilir ancak sıklıkla ses iletmezler.

4K TV’lerde genellikle Alexa, Google Assistant veya Siri var mı?

Modern TV’lerin çoğu Amazon Alexa ve Google Assistant  ile bir Amazon Echo, Fire TV veya Google Home aracılığıyla eşleştirilebilir . Hatta bazı televizyonlar yerleşik olarak bulunur, bu da alıcı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Şu anda Siri’nin yerleşik olduğu TV yok. Bununla birlikte, AirPlay 2 ve HomeKit’i destekleyenler , iPad, iPhone veya iPod gibi bir iOS cihazının yanı sıra bir Mac’te Siri kullanılarak kontrol edilebilir.

4K TV’lerin yanma ile ilgili sorunları var mı?

OLED TV’ler, inanılmaz derecede nadir olsa da, yanma riski taşıyan tek 4K TV türüdür. Artık ortalama tüketicilerin endişelenmesi gereken bir şey değil.

4K TV’leri nasıl test ederiz

Her model yılına Samsung, Sony, LG ve diğerleri dahil olmak üzere büyük markaların her birinden en üst düzey televizyonları getirerek başlıyoruz. Bu premium televizyonlar, yıl için en yüksek standardı belirlemeye, altındaki her model için beklentileri yönetmeye ve rakipler arasında bağlam sağlamaya yardımcı olur.

Teste, her bir TV’yi tamamen karanlık bir odaya kurarak ve görüntü ayarlarını, tıpkı evde yapabileceğiniz gibi tüketiciler için hazır bulunan araçları ve yöntemleri kullanarak ayarlayarak başlıyoruz. Oradan, renk üretimi, hareket çözünürlüğü, siyah seviyeleri dahil olmak üzere her TV’nin performans özelliklerini değerlendirmek için akış hizmetlerinden Ultra HD Blu-ray’e ve havadan (OTA) TV’ye kadar bir dizi test modeli ve tanıdık içerik kullanıyoruz. , arka ışık etkisi, parlaklık, HDR kalitesi ve ayrıntı çözünürlüğü.

Bir TV’nin görüntü kalitesini analiz ettikten sonra, her setin akıllı TV arayüzü, kullanıcı ayarları arayüzü, uzaktan kumanda, harici cihaz tanıma ve kontrol ve diğer temel temas noktaları dahil olmak üzere kullanıcı deneyimini etkileyen unsurlara geçiyoruz.

Mümkün olduğunda, her bir TV’nin artıları ve eksileri için ek bağlam sağlamak için iki rakip modeli yan yana yerleştireceğiz. Son olarak, bir TV’nin hangi kullanıcı türüne hitap edebileceğine karar veriyoruz. Örneğin, bazı TV’ler daha iyi aydınlık oda performansı sağlarken, diğerleri özel bir ev sineması performansı için daha iyidir. Bazıları spor için daha iyidir, bazıları ise film izlemek veya oyun oynamak için daha iyidir.

Kısacası, yalnızca hangi TV’lerin en iyi görüntü kalitesini sunduğunu değil, aynı zamanda en iyi genel kullanıcı deneyimini sunanları da belirlemek için kapsamlı bir değerlendirme yapıyoruz. Sonuçta, yeni televizyonunuzla yıllarca yaşayacaksınız ve onu kullanmak acı değil, keyif olmalı.

Daha fazla bilgi için eksiksiz test metodolojimizi  okuyun .

Terimler Sözlüğü

İşte günümüzün TV teknolojisi ile ilişkili en yaygın terimlerin bir kısmının özeti.

4K Ultra HD

Bu, 1080p HD’nin dört katı olan bir ekran çözünürlüğünü ifade eder. Bir 4K Ultra HD TV’nin piksel çözünürlüğü, 16: 9 en boy oranında 3.840 x 2.160 ızgaradır ve yaklaşık 8.3 milyon pikselle sonuçlanır. Yoğunluktaki bu artış, bir görüntüye çarpıcı ayrıntı ve gerçekçilik katar ve daha büyük ekranların tek tek pikseller görünmeden daha yakın mesafelerden görüntülenmesine olanak tanır.

Yüksek dinamik aralık (HDR)

Yüksek dinamik aralık , muhtemelen dijital kameralarındaki HDR modu sayesinde insanlara aşinadır. Gölgelerde ve vurgularda daha fazla ayrıntıya ve ayrıca daha geniş bir renk yelpazesine sahip bir resim sunmak için tasarlanmıştır. Televizyonlarda HDR aynı amacı güder. Renk paleti daha geniş, siyahlar daha derin ve beyazlar daha parlak. Şu anda, iki ana HDR formatı var: HDR10 ve Dolby Vision , üçüncü – HDR10 + – yeni modellerde görünmeye başlıyor. İlki HDR standardıdır, ancak Dolby Vision üstün bir deneyim sunar. Her ikisini de destekleyen bir TV düşünün. HLG (hibrit log gama), HDR ile havadan (OTA) yayın içeriğini destekleyen HDR koleksiyonuna yeni eklenen bir başka özelliktir.

Tam dizi yerel karartma (FALD)

Bu, bir LED TV’nin arka aydınlatma sistemini ifade eder. Bir FALD ekran, sadece TV’nin kenarları yerine bir LCD panelin arkasındaki bir ızgaraya yayılan bir dizi LED içerir. Bu LED dizisi, daha iyi siyah seviyeleri elde etmek için gerektiğinde kısılabilen bölgelere ayrılmıştır. Diğer bir avantaj, ekran boyunca daha eşit parlaklıktır.

Geniş renk yelpazesi (WCG)

Bunlar, bir 4K Ultra HD TV’nin dijital sinemada gördüklerimize her zamankinden daha yakın olan genişletilmiş renk yeniden üretim yetenekleridir. Digital Cinema Initiative’in P3 renk spesifikasyonuna yaklaşan  bir 4K UHD TV, 1080p HD TV’den milyarlarca daha fazla renk üretebilir.

Kuantum noktaları

Daha doğru bir renk dizisi üretmeye yardımcı olmak için bir TV’nin ekran paneline yerleştirilen küçük nanokristal yarı iletkenlerle yüklü bir film tabakası. Kuantum noktaları, bir TV’nin arka aydınlatma sisteminden daha saf bir beyaz ışık üreterek çalışır ve bu, TV’nin renk filtresinin daha doğru çalışmasına yardımcı olur.

Fosfor kaplı LED

Quantum Dots’a bir alternatif olan fosfor kaplı LED’ler, ışığın çıkışını değiştirmek için kimyasal bir kaplamaya sahiptir. Bir TV’de kullanıldığında, bu, bir TV’nin renk filtresi tarafından daha kolay manipüle edilen daha saf bir arka ışıkla sonuçlanarak geniş bir renk gamı ​​ve artan renk doğruluğu sağlar.

OLED

Bu, organik ışık yayan diyot anlamına gelir. Bir OLED ekranda, pikseller ayrıca kendi ışıklarını üreterek ek bir LED arkadan aydınlatma ihtiyacını ortadan kaldırarak OLED ekranları süper ince hale getirir. Kullanılmadığında her piksel ayrı ayrı kapatılabildiğinden, OLED ekranlar mükemmel bir siyah oluşturur, bu nedenle bazı OLED modellerinde “sonsuz kontrast” iddiaları göreceksiniz. Daha fazla bilgi için OLED ve LED karşılaştırması makalemize bakın .

HDMI 2.1

HDMI son sürümü spec. Değişken yenileme hızı (VRR) ve otomatik düşük gecikme modu (ALLM) gibi video oyunları için yeni geliştirmeler ve ultra akıcı hareket için 120 Hz’e kadar 4K sinyalleri TV’ye geçirme yeteneği sunar. HDMI 2.1, PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi 8K video kaynakları için bir gerekliliktir . Oyuncu olmayanların çoğu için HDMI 2.1, kendinizi geleceğe hazırlamanın güzel bir yoludur, ancak henüz bir zorunluluğun yakınında değil.

HDCP 2.2

Özellikle 4K Ultra HD içeriğin kopyalanmasını engelleyen Yüksek Bant Genişlikli Dijital İçerik Koruma teknolojisinin en son sürümü. HDCP 2.2 gerektiren herhangi bir kaynak cihaz, uyumlu bir bağlantı için HDCP 2.2 uyumlu bir HDMI bağlantı noktasına sahip bir 4K Ultra HD TV gerektirir.

HEVC (H.265)

“Yüksek Verimli Video Kodlama” anlamına gelir. Büyük 4K UHD video dosyalarını küçültmek ve dolayısıyla geniş bant İnternet bağlantıları üzerinden akışı kolaylaştırmak için geliştirilmiş yeni bir sıkıştırma teknolojisi. HEVC’nin, aynı video kalitesini korurken, günümüzde 1080p videolar için kullanılan baskın kodlama teknolojisi olan H.264’e göre veri sıkıştırma oranını ikiye katladığı söyleniyor. Akıllı bir TV veya akış set üstü kutusu, Netflix ve Amazon Instant Video gibi sitelerden 4K Ultra HD video oynatmak için HEVC kodunu çözebilmelidir.

VP9

Google tarafından geliştirilen ve ağırlıklı olarak 4K Ultra HD YouTube videolarını kodlamak için kullanılan HEVC’ye bir alternatif. Akıllı TV veya akış set üstü kutusunun 4K Ultra HD YouTube videolarını oynatmak için VP9 videolarının kodunu çözebilmesi gerekir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At