Tüm zamanların en çok satan oyunları - evham.net | evhamlı blog
Oyun Blogu Manşet

Tüm zamanların en çok satan oyunları

Bir oyunun ne kadar iyi olduğuyla ilgili tek ölçü satış olmasa da, belirli oyunların zaman içinde ne kadar etkili olduğunun iyi bir ölçümüdür. Bu listede, tüm zamanların en çok satan video oyunlarını listeleyen mahsulün kremasına bir göz atacağız.

Dalmadan önce bazı ilginç notlar: Aşağıdaki başlıkların neredeyse tamamı, Terraria hariç, bir noktada bir donanım paketinin parçası olarak dahil edildi . Ek olarak, aşağıdaki oyunlardan yalnızca yedisi bir konsola özeldir – altısı Wii’de ve biri Nintendo DS’de. Diğer tüm oyunlar birden fazla platformda mevcuttur. Aşağıdaki oyunların satış istatistiklerinin çoğunun bu noktada birkaç yaşında olduğunu ve bugün muhtemelen daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir

20. Wii Play – 28.02 milyon

Birçok başarılı Nintendo oyununda olduğu gibi, Wii Play  bir paketin parçasıdır – yalnızca bir konsolla birlikte verilmemiştir. Bunun yerine, Wii Play’in tüm kopyaları bir Wii Remote ile eşleştirildi, bu yüzden muhtemelen 28 milyondan fazla satıldı . Oyunun kendisi çok özel bir şey değil, ancak oyuncu olmayanların bile oynayabileceği erişilebilir bir şeydi.

19. The Witcher 3: Wild Hunt (Hearts of Stone and Blood and Wine) – 28,3 milyon

The Witcher 3: Wild Hunt kesinlikle bir anda ortaya çıktı, değil mi? Selefi The Witcher 2: Assassins of Kings iyi olsa da, pek çoğu takip sürecinin popülariteyle patlamasını beklemiyordu. İnanılmaz derecede güzel bir açık dünya, ilginç karakterler ve onu bırakmayı zorlaştıran mükemmel bir oyun döngüsüne sahipti.

Yan görevler de unutulmazdı ve bazı durumlarda ana görevden bile daha ilgi çekiciydi. Bu nedenle , Nisan 2020 itibarıyla 28 milyon adede ulaşmış olması şaşırtıcı değil . PC, PS4, Xbox One ve son zamanlarda Nintendo Switch’te piyasaya sürüldü ve mümkün olduğunca çok yerde büyük bir kitleye ulaştı.

18. Pokémon nesil 2 – 29,49 milyon

İlk girişlerden çılgınca popüler Pokémon oyunlarının izinden giden ikinci nesil başarılı olacaktı. Oluşan Pokémon Gold , Silver ve Crystal , sonunda daha fazla aç ve bir hedef kitleye başlattı bu oyunlar satmaya devam etti kombine yaklaşık 30 milyon birimleri üç girdileri arasında.

İkinci nesil, yakalanacak bir dizi yeni Pokémon ile birlikte yaşam kalitesi iyileştirmelerini ekledi. Bir Pokémon hayranıysanız, muhtemelen bu oyunlar için zayıf bir noktanız vardır.

17. Diablo III ve Reaper of Souls – 30 milyon

diablo iii

Diablo III ve Reaper of Souls genişlemesi, Ağustos 2015’te 30 milyon satışın üzerine çıkarak yalnızca üç yıl sonra satış rekorları kırdı. O zamandan beri, Blizzard oyunu Nintendo Switch’e taşıdı, ancak bu platformda herhangi bir satış rakamı bildirilmedi. 2012’den 2015’e kadar olan satışların hızı göz önüne alındığında, Diablo III’ün çok daha fazla kopya satması muhtemeldir .

Bununla birlikte, en son rapor, oyunun 30 milyondan fazla kopya sattığı, ancak şu anda nerede durduğunu kesin olarak söylemek zor.

16. The Elder Scrolls V: Skyrim – 30 milyon

Skyrim 1

Gibi Diablo III , bu kopya sayısını söylemek zor Skyrim özellikle sayısız yeniden bültenleri ve yeniden düzenlemeler ile, sattı. Bethesda Game Studios’un yöneticisi Todd Howard, Rolling Stone ile 2016 yılında yaptığı bir röportajda oyunun 30 milyondan fazla kopya sattığını bildirdi . Aynı röportajda Howard, ortalama bir oyuncunun oyunda 150 saatten fazla zaman geçirdiğini söyledi.

Ne yazık ki, rapor Skyrim ve Nintendo Switch portunun VR sürümlerinden önce çıktı ( ikincisi hakkında daha fazla bilgi için en iyi Vive oyunları kılavuzumuzu okuyun ). Skyrim Alexa becerisinden bahsetmeye gerek yok.

15. Terraria – 30,3 milyon

2011’de piyasaya sürülmesinin ardından, aksiyon-macera sanal alanı  Terraria  muazzam bir destek aldı ve dünya çapında milyonlarca kopya satılmasına yol açtı. Aslında, Nisan 2020 itibariyle, satılan 30 milyon kopyayı aşarak şimdiye kadarki en çok satan oyunlardan biri haline geldi. Satışlarının çoğu, bu platformda satılan 14 milyon kopya ile PC’ye atfediliyor.

Geliştiricisi Re-Logic, kısa süre önce Journey’s End adlı oyunun son genişlemesini yayınladı ve şimdi yeni bir şey üzerinde çalışmaya başlamayı planlıyor. Terraria kadar başarılı olacak mı? Görmemiz gerekecek.

14. New Super Mario Bros. Wii – 30,3 milyon

Dışarı Dayak Skyrim ve Diablo III birkaç yüz bin birimler tarafından, New Super Mario Bros Wii listemize ilk tek platform başlığıdır. Nintendo’ya göre 11 Kasım 2009’dan 30 Eylül 2019’a kadar 30.28 milyon kopya sattı . Wii serisinin dışında, en çok satan bağımsız oyun, ardından Super Smash Bros. Brawl ve Super Mario Galaxy geliyor.

Yeni Super Mario Bros. Wii , Nintendo’nun 25. yıldönümünü kutlayan sınırlı sayıda kırmızı Wii konsolu ile birlikte sunulduğu için diğer oyunlardan daha fazla sattı.

13. New Super Mario Bros. – 30,8 milyon

2006’nın Nintendo DS için Yeni Süper Mario Bros. , yaklaşık 31 milyon satışla tüm zamanların en çok satan DS oyunudur. Her biri yaklaşık 24 milyon kopya satan üç Nintendog unvanını ve Mario Kart DS’yi geride bırakarak, uzun bir atışla en çok satan da bu.

Bu güne kadar devam eden bir oyun serisinin ilki olan New Super Mario Bros. , orijinal oyunların yana kaydırılan 2D platformuna geri döndü. Bu listedeki diğer girişler gibi, satışların makul bir bölümünü oluşturan bir Nintendo DS ile paketlendi.

12. Red Dead Redemption 2 – 32 milyon

Red Dead Redemption 2 kesinlikle Rockstar’ın bugüne kadarki en iddialı oyunu ve bize şimdiye kadar gördüğümüz en iyi yaşayan, nefes alan açık dünyalardan birini veriyor. İçinde anlaşılır ve gerçekçi motivasyonlara sahip unutulmaz bir karakter kadrosuyla karşılaşacaksınız. Ama asıl parlayan güç ayrıntılarda gizlidir ve oğlum naber orada çok şey var.

Ana karakterin – Arthur Morgan’ın – çevreye bağlı olarak değişmesinden animasyonlara ve diğer NPC’lerin size tepki verme biçimine kadar her şey tam olarak anlaşılır. Bu, içinde zaman geçirmenizi isteyen yavaş ve planlı bir oyundur, ancak açıkça bu, oyuncuların onu satın almasını engellememiştir. Yakın zamanda satılan 32 milyon kopyayı aştığını öğrendik ki bu inanılmaz derecede etkileyici.

11. Wii Sports Resort – 33.11 milyon

Wii Sports Resort , her Wii konsolunda bulunan popüler Wii Sports demo diskini genişletti . Nintendo, orijinal tasarımdaki izleme sorunlarını takiben 2009 yılında Wii denetleyicisini güncelledi. Güncelleme, Wii denetleyicisindeki Nunchuck bağlantı noktasına takılan Wii MotionPlus aksesuarı biçiminde geldi.

Yüksek satış hacmi, Nintendo’nun akıllıca oyun ve aksesuar paketlemesinin bir sonucudur; bu, ilerleyen diğer girişlerde göreceğimiz bir şeydir. Wii MotionPlus’ı isteyen oyuncular, Wii Sports Resort ile birlikte hiçbir ekstra ücret ödemeden satın alabilir ve bu da çok yüksek satışlarla sonuçlanabilir.

10. Mario Kart 8 ve Mario Kart 8 Deluxe – 35.19 milyon

Tüm zamanların en çok satan oyunlarının standartlarına göre, Mario Kart 8 iyi performans göstermedi ve 8 milyonun biraz üzerinde hareket etti. Ne yazık ki, Wii U satışlarının eksikliği muhtemelen ortalamanın altında rakamlara neden oldu, çünkü Nintendo Switch portu Mario Kart 8 Deluxe , 26.74 milyon adetle şimdiye kadar en çok satan Switch oyunu.

Bu, Wii U ve Switch’teki diğer birinci taraf oyunlarda görülen bir trend. Örneğin , orijinal olarak Wii U’da piyasaya sürülen New Super Mario Bros. U , 5,79 milyon satış gerçekleştirdi. Switch portu, New Super Mario Bros. U Deluxe , dokuz yıl sonra piyasaya sürülmesine rağmen, Wii U versiyonunu 5.85 milyon adetle aştı.

9. Mario Kart Wii – 37.24 milyon

Konsol paketli, aksesuarlı bir oyunun bir başka örneği olan Mario Kart Wii , Eylül 2019 itibarıyla yaklaşık 40 milyon satışa ulaştı. Temel oyun, Wii denetleyicisinin içine sığabileceği özel olarak tasarlanmış bir tekerlekle geldi. Aynı şekilde Nintendo, oyunu, yerleşik bir Wii MotionPlus denetleyicisini ve özel bir siyah tekerleği içeren siyah bir Wii paketi sattı.

Mario Kart Wii’nin kaç kopyasının tek başına satıldığını söylemek zor . Normal bir Wii paketi ve siyah Wii paketine ek olarak, Nintendo ayrıca oyunu özel bir kırmızı Wii mini ile paketledi. Ancak bu sürüm, temel oyunda görülen tekerleği içermiyordu.

8. Wii Fit ve Wii Fit Plus – 43,8 milyon

Herhangi bir ikinci el mağazasının elektronik koridorunda bir gezinti, Wii Fit’in ne kadar popüler olduğunu gösterecektir . Denge Tahtası aksesuarıyla birlikte verilen Wii Fit , egzersizi çeşitli yoga pozisyonları ve kuvvet antrenmanı egzersizleriyle bir video oyununa dahil etti. Aile merkezli bir konsol olan Wii Fit , aileye mükemmel bir ektir ve herkesi koltuktan kalkmaya ve egzersiz yapmaya iter.

Wii Fit , 22 milyon sevk edilen birimin üzerine çıkarak tek başına satışlar açısından zayıf değildi. Oyunun ek egzersizlerle geliştirilmiş bir versiyonu olan Wii Fit Plus , 21 milyondan fazla satışla yakından takip etti. Bir araya geldiğinde, Wii Fit , Wii’de yalnızca Wii Sports tarafından yenilen en çok satan ikinci oyun .

7. Pokémon Gen. 1 – 47.52 milyon

Birinci nesil Pokémon oyunları – Kırmızı , Mavi , Sarı ve Yeşil olanlar – Pokémon’un 275 milyon civarında satışının yaklaşık% 20’sini oluşturuyor . Orijinal Japon yayınlarını Kırmızı ve Yeşil biçiminde saydığımızda , ayrıca Amerikan Kırmızı , Mavi ve Sarı sürümlerini saydığımızda, Pokémon’un ilk nesli yaklaşık 50 milyon oyuncuya ulaştı.

Bu satışların çoğu Game Boy kartuşunun piyasaya sürülmesinden geldi (yaklaşık 46 milyon). Kalan 1,5 milyonu Nintendo 3DS Sanal Konsolu aracılığıyla satıldı ve satışların yaklaşık yarısı Amerikalı müşterilerden geldi.

6. Super Mario Bros. – 48,24 milyon

Super Mario Bros. , NES’te ev oyunlarının ilk günlerinde piyasaya sürüldü ve o zamandan beri sayısız başka sisteme taşındı. Şimdiye kıyasla çok daha küçük pazara rağmen, oyun NES’te 40 milyondan fazla kopya satarak dayandı . Kalan 8 milyon satış, Wii Sanal Konsolu, Game Boy Color ve Game Boy Advance’teki sürümlerden geldi.

48 milyon sadece oyunun fiziksel ve dijital satışlarında faktör. Kaç kişinin Super Mario Bros.’u oynadığına gelince , sayı muhtemelen çok daha yüksek. Oyun , 2018’de Nintendo Switch Online için diğer birçok NES oyunuyla birlikte piyasaya sürüldü ve Nintendo’nun en son konsolundaki oyuncuların nostalji gezisine çıkmasına izin verdi.

5. PlayerUnknown’s Battlegrounds – 70 milyon

Battle royale türünü popüler hale getiren oyun PlayerUnknown’s Battlegrounds , 2020 itibarıyla 70 milyonun üzerinde satış gerçekleştirdi . Bu rakam yalnızca PC ve Xbox One satışlarını kapsıyor ve bunlardan ikincisi bir konsol paketine sahip. Satış duyurusundan bu yana oyun PS4’te yayınlandı, dolayısıyla sayı muhtemelen daha yüksek

Oyuncu sayısına gelince, PUBG’nin rakamları 70 milyonun çok üzerinde. Aynı satış duyurusunda PUBG Corp., oyunun 400 milyonun üzerinde oyuncu tabanına sahip olduğunu söyledi. Bu oyuncuların yaklaşık 350 milyonu, PUBG’nin ücretsiz olarak indirilebildiği mobil cihazlarda .

4. Wii Sports – 82,9 milyon

Wii Sports biraz hileli bir giriş. Her Wii konsoluyla birlikte gelen oyun, oyuncular bir kopya istemese bile Wii kadar çok birim “sattı”. Yine Nintendo’nun bir ürünün satışlarını diğerinin arkasında tutma geleneğini sürdüren Wii Sports 82 milyondan fazla sattı.

Wii’nin kendisi 100 milyon satışın üzerinde olmasına rağmen, son 20 milyonu muhtemelen Wii Mini’ye yatırılıyor. Wii Mini piyasaya çıktığında bir paket oyun içermiyordu, ancak daha sonra Mario Kart Wii’nin bir kopyasıyla piyasaya sürüldü .

3. Grand Theft Auto V – 135 milyon

Take-Two’nun 2020’nin ilk çeyreğindeki kazanç raporuna göre , Grand Theft Auto V dünya çapında 135 milyondan fazla kopya sattı ve bunların şimdiye kadar 15 milyonu 2020’de satıldı. Rakam, oyunun konsol nesillerindeki tüm satışlarını hesaba katıyor. Bu kadar başarılı olmasının ana nedeni (fantastik bir tek oyunculu moduna sahip olması dışında) Grand Theft Auto Online sayesinde .

Bu paylaşılan dünya çok oyunculu bileşen, hayal edebileceğiniz en lüks yaşama sahip olmak amacıyla oyuncuları Los Santos dünyasına gönderir. GTA Online’ın önemli bir bileşeni , gerçek dünya parasını harcayabileceğiniz oyun içi satın alımlardır. Para birimini (Köpekbalığı parası biçiminde) doğrudan satın alabilir veya – işte kicker – GTA V’nin yepyeni kopyalarını, Shark Cash ile birlikte, dijital para birimini doğrudan satın aldığınızdan daha düşük bir fiyata bulabilirsiniz. Sonuç olarak, oyuncuların sadece oyun içi parada indirim almak için iki ya da üç kat düşüş yaptıkları biliniyor.

2. Minecraft – 200 milyon

Minecraft

Bir sonraki aşamaya geçeceğimiz Tetris gibi , Minecraft satışları net değil. Kesin olan tek şey, sayının yüksek olmasıdır. Konsol, mobil ve PC satışları arasında oyun 200 milyondan fazla kişiye ulaştı . Ücretsiz oynanabilen mobil unvanı hesaba katan Minecraft , yaklaşık 500 milyon oyuncu tabanına sahiptir .

Mayıs 2009’da piyasaya sürüldüğünde Minecraft ücretsizdi ve oyuncular ücretsiz olarak indirebilirdi. Ancak birkaç ay içinde Minecraft, önceden sipariş edilen bir oyun olarak para kazandı. Xbox aboneleri yine de Minecraft’ı bir abonelikle ücretsiz olarak indirebilir . Minecraft , Xbox Game Pass’teki en iyi oyunlardan biri olduğu için yapmaya değer .

1. Tetris – 495 milyon +

tetris gameboy
Resim İttifakı / Getty Images

Tetris satışlarını doğru bir şekilde izlemek , yapılacak en kolay şey değildir. Fiziksel oyun sattı (70 milyon kopya yakın 35 milyon Game Boy sürümden bu menşeli). Ancak, ücretli mobil uygulama satışlarından elde edilen karı da dahil ederseniz, o zaman Tetris açık bir şekilde birincilik ödülü kazananıdır.

Bir 2014 mülakat VentureBeat ile bildirmiştir Tetris ‘ın milyon 425 üzerinden ödenen yüklemelere mobil satış tutarı ödenir. Unutmayın Tetris ayrıca ücretsiz oynat formatlarda mevcuttur, ancak o müziklerin 425 milyon ödenmiş olanlara ek olarak verilir. 

Ayrıca rakamın yedi yıl öncesine ait olduğunu da belirtmekte fayda var. Hangi metriği kullanırsanız kullanın, Tetris tarihteki en çok satan oyun.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At