Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Jan 17, 2021
0 Views
0 0

Herkes için 2021’in en iyi Linux dağıtımları

Written by

Linux dağıtımları tüm şekil ve boyutlarda gelir. Kelimenin tam anlamıyla. Ağırlığı 100 MB’nin biraz üzerinde olan ve USB disklerde taşınabilen küçük boyutlardan, SSD’lere takıldığında en iyi şekilde çalışan 4 GB behemotlara kadar.

Çok sayıda kullanıcıya hitap edecek şekilde tasarlanmış ve bireysel gereksinimlere göre uyarlanabilen en iyi dağıtımlara ek olarak, belirli bir amaç için oluşturulmuş çok sayıda özel dağıtım vardır. 

Windows’tan mı geçiş yapıyorsunuz? Geçişi kolaylaştıracak bir dağıtım var. Bir Windows güncellemesi önyükleyicinizi mi bozdu? Bir an önce düzeltmenize yardımcı olacak bir dağıtım var. Eski bir bilgisayarı diriltmek mi istiyorsunuz? Diskleri bir NAS’a bağlamanız mı gerekiyor ? Tüm ağınızı koruyacak bir güvenlik duvarı mı çalıştırmak istiyorsunuz? Küçük bir ev ofisi mi kuruyorsunuz? 

İhtiyacınız ne olursa olsun, çeşitli açık kaynak topluluğunun sizin için bir dağıtımı vardır.

Bu kılavuzda, belirli görevler için bir araya getirilmiş en iyilerden bazılarına bakacağız.

Nitrux ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Nitrux)

1. Nitrux

Yeni başlayanlar için en iyi dağıtım

Linux’ta ilk adımlarınızı atıyorsanız , yolculuğunuza Nitrux ile başlamalısınız . Dağıtım, Ubuntu ve KDE Plasma masaüstü gibi en istikrarlı ve saygın açık kaynak projelerinden bazılarından yararlanır ve yeni Linux kullanıcılarının hassasiyetlerine uygun bir dağıtım oluşturmak için bunlara dayanır.

Örneğin, sıfırdan özel bir masaüstü ortamı oluşturmak yerine Nitrux, yeni kullanıcılar için iş akışını basitleştirmek için KDE Plasma’nın ünlü işlenebilirliğine ve bazı yeniden tasarlanmış bileşenlere güveniyor. Kullanıcıların mevcut ekran alanından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için masaüstü için birkaç düzen sunar.

Nitrux, deneyimsiz kullanıcılar için güvenlik duvarı ve yedekleme gibi görevleri yaklaşılabilir hale getirmek için bazı yönetim uygulamalarını bile özelleştirdi. Her türden masaüstü görevi için sağlıklı bir uygulama dozu ile birlikte gelir.

Dağıtım ayrıca AppImages’ın kullanımını destekler ve teşvik eder, bu da ek uygulamaların yüklenmesini kolaylaştırır. Nitrux, sonunda tüm grafik uygulamalarını AppImages’a geçirmeyi planlıyor. Tüm AppImages, Nitrux’u kutudan çıktığı anda tipik masaüstü Linux’unuzdan daha güvenli hale getiren bir yangın hapishanesi sanal alanında başlatılır.

Dağıtım, tüm popüler sosyal ağlarda etkileşim kurabileceğiniz aktif bir topluluğa sahiptir. Ancak, özel bir dokümantasyon bölümünün olmaması bir olumsuzluktur. Nitrux yalnızca 64 bit bilgisayarlar için kullanılabilir, ancak daha yeni EFI makinelerine ek olarak Eski BIOS ile eski makinelerde de önyükleme yapabilir.

Zorin OS'nin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Zorin OS)

2. Zorin OS

Windows kullanıcıları için en iyi dağıtım

Zorin OS projesi Linux kullanıcı dostu hale amacıyla The 2008 yılında başladı. Geliştiricileri Linux’u normal kullanıcılar için erişilebilir kılmak istediler ve bunu kullanıcı arayüzüne aşinalık getirerek yaptılar.

Dağıtım, kendisini, popüler tescilli işletim sistemlerinin, yani Windows ve macOS’un yöntemlerine alışan ilk kez Linux kullanıcılarına sunuyor. Bunu, hem biçim hem de işlev olarak Windows’a benzemek için Zorin’in Gnome masaüstü ortamını değiştiren özel Zorin Appearance uygulaması sayesinde yapar.

Zorin birçok farklı sürümde mevcuttur. Bunlardan üçü, yani Core, Lite ve Education, ücretsiz indirmeler olarak sunulur. Zorin, Ubuntu’ya dayanmaktadır ve Core sürümü, normal bir masaüstünde ihtiyaç duyacağınız tüm uygulamaları içeren standart sürümdür.

Daha eski bir bilgisayarınız varsa, güçsüz makineler için tasarlanmış Lite sürümünü kullanabilirsiniz. Eğitim sürümü, adından da anlaşılacağı gibi, tüm popüler açık kaynaklı eğitim uygulamaları ve yardımcı programlarıyla birlikte öğrenmek için tasarlanmıştır.

Bu üçünün yanı sıra, şu anda 39 dolara satılan Ultimate sürümü adlı dördüncü bir sürüm var. MacOS’u taklit eden ve her türden uygulama ve oyunla dolu arabirimleri kullanma seçeneği gibi birkaç ekstra özelliğin yanı sıra desteğini de içerir.

Pop! _OS ana sayfasının ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Pop! _OS / System76)

3. Pop! _OS

Oyun için en iyi dağıtım

Pop! _OS , donanım satıcısı System76 tarafından geliştirilmiş ve sürdürülmüştür ve kendi donanımı ile gönderilmesinin yanı sıra ücretsiz olarak indirilebilir. Dağıtım, özellikle oyuncular için ilginç bir seçenek haline getiren birkaç ilginç özelliğe sahiptir.

Dağıtım, Ubuntu LTS sürümüne dayanıyor ve Pop Shell adı verilen Gnome üzerinden kendi kullanıcı arayüzünü kullanıyor.

Linux için başka birçok oyun dağıtımı olsa da Pop! _OS’u benzersiz kılan şey, oyuncular için gerekli tüm tesisatla birlikte gönderilmesidir. Örneğin, geliştiricileri, hibrit grafiklerin platformda kusursuz çalışmasını sağlar.

Karma bir grafik kartınız varsa, dağıtım size içerik menüsünde GPU’da oyunları başlatma seçeneği sunar. Ayrıca pil tasarrufu ve yüksek güçlü grafikler arasında kolayca geçiş yapabileceksiniz.

Pop! _OS’nin birkaç basımı vardır. Standart sürümün yanı sıra, Nvidia donanımına sahip kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış ve donanım için özel sürücü ile birlikte gönderilen bir tane var.

Pop! _OS ayrıca kurulumunuzu varsayılan olarak şifreler ve minimum uygulamalarla birlikte gelirken, normal masaüstü uygulamalarına ek olarak Steam, Lutris, vb. İçeren Pop! _Shop adlı özel sezgisel uygulama mağazasını kullanarak kurulumunuzu geliştirebilirsiniz ve GameHub.

Linux Kodachi masaüstü ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Linux Kodachi)

4. Kodachi

Gizlilik ve güvenlik için en iyisi

Kodachi , mahremiyetine önem veren ve güvenli, adli tıp karşıtı ve anonim bir dağıtıma ihtiyaç duyan herkes için tasarlanmıştır. Dağıtımın en son sürümü Xubuntu 18.04.5’e dayanıyor ve özelleştirilmiş bir Xfce masaüstü kullanıyor.

Kodachi, dağıtımı günlük sürücünüz olarak kullanmanızı sağlamak için her türlü güvenlik merkezli ve gizliliği artıran uygulamaların yanı sıra çok sayıda normal uygulama ile donatılmıştır. Özel masaüstü, ilk kez kullanıcıları bunaltmayacak şekilde tasarlanmıştır ve sezgisel olarak tüm uygulamalara erişmenizi sağlar.

Gizliliği sağlamak için dağıtım, İnternet’e olan tüm bağlantıları Tor ağına geçmeden önce bir VPN aracılığıyla yönlendirir . Know-how’a sahipseniz, kendi VPN hizmetiniz aracılığıyla bağlanmak için ayarlarını kolayca değiştirebilirsiniz.

Benzer şekilde, güvenliğinizi artırmak için Kodachi, uygulamaları izole etmek için AppArmor kullanır. Ayrıca VeraCrypt, zuluCrypt, KeePassXC gibi çeşitli gizlilik koruma araçlarının yanı sıra metadata bilgilerini dosyalardan kaldırmak için Meta Veri Anonimleştirme Araç Seti (MAT) içerir.

Anti-adli tıp yetenekleri, RAM’i silecek biri de dahil olmak üzere çeşitli araçlarla gerçekleştirilir. Dağıtım ayrıca, girildiğinde şifrelenmiş Kodachi kurulumunuzun tüm içeriğini güvenli bir şekilde silecek bir parola oluşturma seçeneği de içerir.

Rescatux dağıtımının ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Rescatux)

5. Rescatux

Onarım ve kurtarma için en iyi dağıtım

İster Linux ister Windows makinesi kullanıyor olun, bir hatayla karşılaşırsanız, Rescatux’u kendinizi zor durumdan kurtarmak için kullanabilirsiniz .

Rescatux ile, önyükleme yapmayan Linux ve Windows kurulumlarındaki çeşitli sorunları gidermek için tüm önemli ve kullanışlı araçları elde edersiniz. Dağıtım, güçsüz makinelerde bile kullanılabilmesini sağlayan hafif LXDE masaüstünü kullanıyor.

Dağıtım, başlatıldığında, Rescapp adlı özel yardımcı uygulamasını otomatik olarak çalıştırır. Uygulamanın kullanımı sezgiseldir ve hataları düzeltme sürecini deneyimsiz kullanıcılar için bile erişilebilir hale getirir.

Rescapp, Boot, Grub, Dosya Sistemi ve Parola gibi çeşitli kategorilere ayrılmış birkaç düğmeyi barındırır. Bunları, hem Linux hem de Windows kurulumlarında önyükleyicileri geri yüklemek, dosya sistemlerini onarmak, bölüm tablolarını düzeltmek ve parolaları sıfırlamak gibi yaygın onarım görevlerini düzeltmek için kullanabilirsiniz.

Kategorilerin her birinin içindeki düğmeler, işlevlerini tanımlayan açıklayıcı etiketlere sahiptir. Tıklandığında, dağıtımın sorunu gidermek için atacağı adımların tam olarak açıklanması için ilgili belgeleri getirirler.

İleri düzey bir kullanıcıysanız, zamandan tasarruf etmek için Rescapp’ı atlayabilir ve kurtarma araçlarını doğrudan komut satırı arayüzünden başlatabilirsiniz. Rescatux projesi ayrıca deneyimsiz kullanıcılara yardımcı olmak için birçok kılavuz ve eğitici video barındırıyor.

Parrot Security ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Parrot Security)

6. Papağan Güvenliği

Adli tıp / kalem testi için en iyi dağıtım

Parrot Security , Kali Linux gibi bazı popüler meslektaşlarından çok daha fazlasını yapabilen harika bir sızma testi ve güvenlik açığı değerlendirme dağıtımıdır.

Parrot’u bir USB diskten başlatırsanız, değişikliklerinizi kaydetmek için kalıcı bir bölüm oluşturmayı seçebilirsiniz. Çok düşünceli bir şekilde geliştiriciler, maksimum güvenlik için bu kalıcı bölümü şifrelemenize de izin verir.

Dağıtım, kategorize edilmiş bir menü içinde düzgün bir şekilde dosyalanmış geniş bir araç yelpazesine sahiptir. Bunlar, Bilgi Toplama, Güvenlik Açığı Analizi, Şifre Saldırıları, Dijital Adli Tıp ve daha fazlası gibi kullanımlarına göre araçları barındırır.

İlginç bir şekilde Parrot, bilgisayar korsanları ve gazeteciler gibi güvenli ve gizlilik odaklı bir dağıtıma ihtiyaç duyan ortalama bilgisayar kullanıcıları için de faydalı olmayı hedefliyor.

OMV web sitesinin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: OpenMediaVault)

7. OpenMediaVault

NAS için en iyi dağıtım

Açık Medya Kasası (OMV) , kullanılmayan eski bir bilgisayarı (veya hatta bir Raspberry Pi’yi) ağa bağlı bir depolama (NAS) çözümüne dönüştürmek için tasarlanmış Debian tabanlı bir dağıtımdır.

Dağıtımın kurulumu kolaydır ve sezgisel tarayıcı tabanlı yönetim arayüzü ile kolayca yönetilebilir. Birden fazla diski çeşitli RAID yazılım seviyelerine bağlamak için OMV’yi kullanabilir veya bunları SSH, SMB / CIFS, FTP, Rsync, vb. Gibi tüm popüler ağ protokolleri aracılığıyla ağ üzerinden erişebileceğiniz basit depolama siloları olarak kullanabilirsiniz.

Hepsinden iyisi, çeşitli eklentiler kurarak ve etkinleştirerek OMV NAS sunucunuzun kullanışlılığını artırabilirsiniz.

Porteus'un masaüstünün ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Porteus)

8. Porteus

USB için en iyisi

Hemen hemen tüm Linux dağıtımlarını bir USB sürücüsünden taşıyabilir ve kullanabilirsiniz, ancak Porteus bu kullanım durumu için özel olarak tasarlanmış birkaç taneden biridir.

Dağıtım, her biri farklı bir masaüstü ortamına sahip ve çoğu yaklaşık 300 MB ağırlığındaki birkaç farklı sürümde mevcuttur. Bunların tümü, USB sürücüler ve SD kartlar gibi çıkarılabilir, yeniden yazılabilir medyadan kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dağıtım hızlı bir şekilde açılır ve varsayılan olarak kalıcı depolamayı etkinleştirir.

Tek dezavantajı, projenin düzenli olarak güncellenmemesidir. Son kararlı sürümü 2018’de olmasına rağmen, hala mükemmel bir şekilde kullanılabilir ve geliştiriciler şu anda bir sonraki büyük sürüm üzerinde çalışıyor.

Manjaro Linux ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Manjaro Linux)

9. Manjaro

En iyi Arch tabanlı dağıtım

Arch Linux, yuvarlanan bir sürüm modelini takip eden en çok yönlü dağıtımlardan biridir. Aynı zamanda en zahmetli ve karmaşık kurulum süreçlerinden birine sahiptir. Manjaro , kurulumu kolay ve kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilen dağıtımda Arch’ın tüm güzelliklerini sunar.

Dağıtım, her biri farklı masaüstü ortamlarına sahip birkaç farklı resmi ve topluluk tarafından desteklenen türde mevcuttur. Tüm sürümler, tüm normal masaüstü uygulamalarıyla doludur ve ayrıca çeşitli yönetim görevlerini kolaylaştırmak için birkaç özel uygulama ile birlikte gelir.

Dağıtım, bol miktarda dokümantasyon ve çok aktif ve yardımsever bir kullanıcı topluluğu ile tamamlanmaktadır.

Puppy Linux ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Puppy Linux)

10. Puppy Linux

En iyi hafif dağıtım

Puppy Linux , eski makineleri yeniden canlandırmak ve onları aktif göreve geri döndürmek için en sevdiğimiz dağıtımlardan biridir. Proje aslında, her biri farklı bir temel dağıtıma dayanan bir dağıtım ailesidir. Örneğin, Ubuntu’ya dayalı bir tane ve Slackware’e dayalı bir tane var.

Küçük boyutuna rağmen, kullanıma hazır işlevsellik için yenen Puppy yoktur ve bir masaüstünde gerçekleştirebileceğiniz neredeyse her görev için bir uygulama vardır.

Puppy’nin hafif seçenekler lehine genel uygulamaları atlaması şaşırtıcı değil. En ikonik olanı, Joe’nun pencere yöneticisini ve ona kendine özgü görünümünü veren fox-filer dosya yöneticisini kullanmasıdır.

Arch Linux

(Resim kredisi: Arch Linux)

11. Arch Linux

Deneyimli kullanıcılar için en iyi dağıtımlar

Arch Linux , kendi özelleştirilmiş kurulumlarını oluşturmak isteyen deneyimli Linux kullanıcıları için tasarlanmış en çok aranan dağıtımlardan biridir.

Ortalama bir Linux dağıtımı önceden tanımlanmış bir dizi uygulama sunarken, Arch kullanıcıların kurulumlarını sıfırdan oluşturmalarına izin verir. Ancak bu el becerisinin dezavantajı, Arch’ın kurulumunun ilgili bir süreç olmasıdır. Süreç iyi belgelenmiş olsa da, ortalama masaüstü Linux kullanıcısı için hala külfetli.

Ancak, Arch’ın geniş paket deposu, paket yönetimi araçları ve Manjaro gibi avantajlarını sindirimi kolay dağıtımlarla sarmalamayı öneren bir dizi projeye yol açan sürekli sürüm modelidir.

Solus web sitesi

(Resim kredisi: Solus)

12. Solus

Geliştiriciler için en iyi dağıtım

Solus , her türden normal masaüstü görevi için kullanılabilen genel amaçlı bir yuvarlanan sürüm dağıtımıdır. Aslında, kendisini geliştiriciler için ideal bir platform olarak sunuyor.

Dağıtım, web sitesinde Atom, Idea ve Gnome Builder gibi birkaç gelişmiş editör ve entegre geliştirme ortamını (IDE’ler) desteklediğini duyuruyor. Ayrıca Git, Bazaar ve diğerleri gibi çoklu sürüm kontrol sistemlerinde GitKraken ve git-cola gibi grafik araçlar aracılığıyla kodu yönetebilirsiniz.

Dağıtımın web sitesi ayrıca, işletim sisteminin Go, Rust, PHP, Node.js ve Ruby gibi bir dizi programlama dilini desteklediğini ve depolarından bir dizi başka geliştirme aracı ve kitaplığı indirebileceğinizi iddia ediyor.

NethServer web sitesinin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: NethServer)

13. NethServer

Küçük işletmeler için en iyi dağıtım

Bir sunucuyu manuel olarak yapılandırmak ve dağıtmak için zamanınız yoksa, NethServer dağıtımını tek bir tıklamayla birçok yaygın ağ hizmetini sunmak için kullanabilirsiniz.

Örneğin, NethServer’ı kullanarak bir web filtresi, bir posta sunucusu, dosya sunucusu, web sunucusu, güvenlik duvarı, VPN, Slack benzeri bir ekip sohbeti ve diğer birkaç hizmeti kurabilirsiniz. En iyi yanı, sezgisel bir tarayıcı tabanlı arayüz aracılığıyla sunucunuzun hemen her yönünü dağıtabilmeniz ve yapılandırabilmenizdir.

CentOS tabanlı dağıtım, tüm bu özellikleri ücretsiz olarak sunar, bu da onu küçük işletmeler için ideal bir seçim haline getirir. Bununla birlikte, proje aynı zamanda daha büyük kuruluşlar için yılda 250 € ‘dan başlayan çeşitli düzeylerde profesyonel destek sunmaktadır.

OPNsense web sitesinin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: OPNsense)

14. OPNsense

En iyi güvenlik duvarı dağıtımı

Satır içi saldırı önleme sistemi sayesinde OPNsense , etrafındaki en iyi güvenlik duvarı dağıtımlarından biridir. Dahası, sadece durum bilgisi olan bir güvenlik duvarı sağlamaz, aynı zamanda başka ağ hizmetleri de sağlar.

OPNsense ile bir esir portalı görüntüleyebilir, trafiği şekillendirebilir, izinsiz girişleri tespit edip önleyebilir, ayrıca bir Sanal Özel Ağ (VPN) kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Tüm bu hizmetleri sezgisel, modern, web tabanlı çok dilli ve iyi belgelenmiş bir kullanıcı arayüzünden yönetebilirsiniz, ki bu da kullanımı zevklidir.

Teknik olarak OPNsense bir Linux dağıtımı değildir ve aslında FreeBSD’nin güvenlik odaklı bir çatalı olan HardenedBSD tarafından desteklenmektedir.

raspberry pi os web sitesinin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Raspberry Pi OS)

15. Raspberry Pi İşletim Sistemi

Raspberry Pi için en iyi dağıtım

Raspberry Pi için birkaç dağıtım var, ancak en iyi başlangıç ​​noktası, Raspberry Pi’nin resmi dağıtımı olan ve iyi bir sebeple Raspberry Pi OS olmalıdır .

Daha önce Debian tabanlı dağıtım olan Raspbian olarak bilinen, Openbox pencere yöneticisini kullanan hafif, özelleştirilmiş LXDE tabanlı bir masaüstü ortamı kullanıyor. Özel masaüstü yalnızca diğer önemli görevler için kaynak tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda zarif ve davetkar görünür.

Raspberry Pi’nin en son yinelemesi artık çok yetenekli bir bilgisayar olarak kullanılabilir ve dağıtım geliştiricileri, Google Meet, Microsoft Teams ve Zoom gibi popüler video konferans yazılımlarıyla kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlamıştır .

Ubuntu Sunucusu web sitesinin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: Ubuntu Sunucusu / Canonical)

16. Ubuntu Sunucusu

Sunucular için en iyi dağıtım

Bazı yönlerden Ubuntu Sunucu sürümü, masaüstü sürümü kadar popülerdir. Ubuntu, tıpkı masaüstünde olduğu gibi sunucunun hem LTS hem de LTS olmayan sürümlerini üretir.

Ubuntu Sunucusu, x86-64, ARM64, POWER9, IBM s390x, RISC-V ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm büyük mimarilerde çalışır.

Dağıtım, bulut bilişim platformları oluşturmak için de popülerdir ve proje ayrıca AWS ve Azure için bulut görüntüleri sunar. Aslında Canonical, OpenStack bulutlarının% 55’inden fazlasının zaten Ubuntu üzerinde çalıştığını ve bir ücret karşılığında şirketiniz için yönetilen bir OpenStack bulutu kuracağını iddia ediyor

Debian EDU web sitesinin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: DebianEDU / Skoleinux)

17. DebianEdu / Skolelinux

Eğitim için en iyi dağıtım

Günümüzde kullanılan en iyi eğitim yazılımlarından bazıları açık kaynak kodludur ve DebianEdu / Skolelinux en iyilerini bir araya getirir.

Dağıtım, adını veren iki proje arasındaki işbirliğinin sonucudur. Eğitim araçlarının yanı sıra dağıtım , dağıtımı günlük sürücünüz olarak kullanmanıza olanak tanıyan tüm masaüstü uygulamalarına da sahiptir .

Ancak dağıtımın en önemli özelliklerinden biri, tipik bir eğitim kurumunun gereksinimlerini göz önünde bulundurarak önceden yapılandırılmış bir terminal sunucusu içermesidir. Dağıtımı bilgisayarınıza kurmanın yanı sıra, bir laboratuvarda birden fazla bilgisayar üzerinden kolayca dağıtabilirsiniz.

EasyOS web sitesinin ekran görüntüsü

(Resim kredisi: EasyOS)

18. EasyOS

En iyi niş dağıtım

EasyOS , Puppy Linux’un orijinal geliştiricisinin deneysel bir projesidir. Diğer Puppy varyantları gibi görünse de, dağıtım aslında masaüstündeki kapsayıcıların kullanımını keşfetmek için sıfırdan tasarlanmıştır.

EasyOS, güvenli ancak kullanımı ve yönetimi kolay bir dağıtım oluşturmak için kapsayıcılar kullanır. İlginç bir şekilde, LXC ve Docker gibi mevcut konteyner teknolojilerinin hiçbirini kullanmıyor ve bunun yerine kendi ev yapımı çözümünü kullanıyor. Bu, bireysel uygulamaları izole etmesine yardımcı olur ve hatta minimum ek yük ile eksiksiz dağıtımlar çalıştırabilir.

Dağıtımla ilgili en iyi şey, onu kullanabilmek için kapsayıcılı yaklaşımına aşina olmanıza gerek olmamasıdır.

 

Article Categories:
Linux · Manşet
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here