Android'de ekran görüntüsü almanın 7 yolu - evham.net | evhamlı blog
Mobil Android Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Android’de ekran görüntüsü almanın 7 yolu

telefonunuzda veya tabletinizde bir ekran görüntüsü aldığınızda, Android cihazınız tam o anda ekranınızın içeriğini yakalar. En son yüksek puanınızla övünmek istiyorsanız veya patronunuzun söyleyecek cüretini birisine göstermeniz gerekiyorsa, bu kullanışlı olur. 🙂 Sebepleriniz ne olursa olsun, bu öğretici Android’de, Samsung Galaxy akıllı telefonlarında ve diğer üreticiler tarafından üretilen Android cihazlarda ekran görüntüsü almanın yedi yolunu göstermektedir:

NOT: Bu kılavuz Android 10 için geçerlidir. Android sürümünüzü bilmiyorsanız , Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde Android sürümünü nasıl kontrol edeceğinizi okuyun . Prosedürler, Android destekli çoğu cihazda benzerdir, ancak cihazınızın üreticisine bağlı olarak bazı küçük farklılıklarla karşılaşabilirsiniz. Bir Samsung akıllı telefon kullanıyorsanız, bu kılavuzun sonundaki özel bölümleri kaçırmadığınızdan emin olun.

1. Güç ve Sesi Azaltma düğmeleriyle ekran görüntüsü nasıl alınır (ayrıca Samsung Android cihazlarda)

Bu, Android’de ekran görüntüsü almanın en yaygın yöntemidir ve çoğu cihazda (Samsung Galaxy dahil) çalışır. Tek yapmanız gereken, yakalamak istediğiniz ekranı açmak ve ardından Güç ve Sesi Kısma düğmelerine aynı anda basmak. Bu yüzden önce bunları Android cihazınızda bulmanız gerekir. Bugün çoğu Android akıllı telefonda, aşağıda görüldüğü gibi telefonunuzun sağ kenarında üst üste iki düğmeyi bulabilirsiniz.

Sesi Kısma ve Güç genellikle sağ kenara yerleştirilir
Sesi Kısma ve Güç genellikle sağ kenara yerleştirilir

Güç ve Sesi Kıs düğmelerine Android cihazınız ve kim bunu üretiyor bağlı olarak farklı yerleştirilebilir. Diğer bir popüler yerleşimde, telefonun sağ kenarında Güç düğmesi ve solda Sesi Azaltma düğmesi vardır.

İki düğme, akıllı telefonun farklı kenarlarında da bulunabilir.
İki düğme, akıllı telefonun farklı kenarlarında da bulunabilir.

Diğer bir değişken, Android cihazınızda ekran görüntüsü almak için iki düğmeye ne kadar süreyle bastığınızdır. Çoğu cihazda, beyaz bir flaş, bir ses ve / veya bir animasyon elde edene kadar düğmelere basmanız ve basılı tutmanız gerekir. Görüntünüzün küçük resmini içeren bir açılır pencere, ekranınızın içeriğini başarıyla yakaladığınızı da size bildirebilir.

Ekran görüntünüzün kaydedilmesiyle ilgili bir uyarı alabilirsiniz
Ekran görüntünüzün kaydedilmesiyle ilgili bir uyarı alabilirsiniz

Samsung Galaxy’mizde iki düğmeye kısaca basmanız gerekiyor. Samsung Android cihazınız daha sonra ekranın alt kısmında hareketli Akıllı yakalama menüsünü görüntüler. Bu size , bu eğitimin son bölümünde tartıştığımız Scroll yakalama gibi ekran görüntünüz için daha fazla seçenek sunar .

Samsung ekran görüntüsü bildirimi ekranın alt kısmında görüntüleniyor
Samsung ekran görüntüsü bildirimi ekranın alt kısmında görüntüleniyor

NOT: Bu yöntem akıllı telefonunuzda işe yaramazsa, farklı bir şey deneyin: bunun yerine ekran görüntüsü almak için Güç ve Ana Ekran düğmelerine aynı anda basın . Bu düğme kombinasyonu, çoğunlukla fiziksel bir Ana Sayfa düğmesi içeren Samsung Android cihazlarda kullanılır , bu nedenle sizin için hile yapabilir. Her iki durumda da, çoğu cihaz bunun için çeşitli seçenekler sunduğundan, aşağıdaki bölümlerde Android cihazınızda ekran görüntüsü almanın en az bir yolunu bulabileceğinizden eminiz.

Ana Sayfa düğmesi, cihazınızda farklı görünebilir
Ana Sayfa düğmesi, cihazınızda farklı görünebilir

2. Android’de Hızlı Ayarlar’dan ekran görüntüsü alma

Bazı Android akıllı telefon üreticileri, Android Hızlı Ayarlar menünüzde ekran görüntüsü almak için bir düğme sunar . Erişmek için ekranınızın üst kısmından aşağı kaydırın.

Yukarıdan aşağı kaydırmak Hızlı Ayarlar'ı açar
Yukarıdan aşağı kaydırmak Hızlı Ayarlar’ı açar

İhtiyacınız olan girişi bulmak için, tekrar aşağı kaydırarak Hızlı Ayarlar listesini genişletmeniz gerekebilir . Ekran görüntüsü veya Ekran yakalama adlı bir düğme arayın – ad, Android cihazınıza bağlı olarak değişir. Düğmeye dokunduğunuzda, Hızlı Ayarlar menüsü yukarı kayar ve akıllı telefonunuz ekranınızda kalanları yakalar.

Hızlı Ayarlar'dan Android'de bir ekran görüntüsü alın
Hızlı Ayarlar’dan Android’de bir ekran görüntüsü alın

İPUCU: Bazı cihazlarda Ekran Görüntüsü düğmesini Hızlı Ayarlar’a eklemeniz gerekebilir . Bunu nasıl yapacağınızı ve bu yöntemi beğendiyseniz düğmeyi nasıl daha kolay erişilebilir hale getireceğinizi öğrenmek için Android Hızlı Ayarlar menüsünü özelleştirmeyle ilgili eğitimimizi okuyun .

3. Güç düğmesi menüsünden Android’de nasıl ekran görüntüsü alınır?

Bazı üreticiler , Güç düğmesi menüsünde büyük olasılıkla ilk yöntemle mücadele eden kullanıcıları barındıracak bir Ekran Görüntüsü seçeneği içerir . Ekranınızda yakalamak istediğiniz bir şey olduğundan, açıkça Android cihazınızı nasıl başlatacağınızı biliyorsunuz, bu nedenle Güç düğmesinin nerede olduğunu zaten belirlediniz . 🙂 Üzerine basın ve basılı tutun; ekranınızın sağ tarafında bir menü açılmalıdır. Mevcut birkaç seçenekten Ekran Görüntüsü’ne dokunun .

Press Screenshot from the Power button menu
Güç düğmesi menüsünden Ekran Görüntüsü’ne basın

Menü tekrar açılır ve Android cihazınız ekranınızın ekran görüntüsünü alır.

İPUCU: Akıllı telefonunuzda çektiğiniz herhangi bir ekran görüntüsü Fotoğraflar uygulamasında saklanır ve Samsung ayrıca Android cihazlarında Galeri uygulamasını sunar . Ekran Görüntüleri klasörünü bulmak için Fotoğraflar / Resimler sekmenize gidin veya Kitaplık / Albümler sekmesine erişin .

You can see all your screenshots in the same folder
Tüm ekran görüntülerinizi aynı klasörde görebilirsiniz

Eğiticimize göz atın , Ekran görüntüleri nereye kaydedilir? , bu konuda daha fazla bilgi edinmek için.

4. Screen Master gibi üçüncü taraf bir uygulamayla ekran görüntüsü nasıl alınır (tüm Android cihazlarda çalışır)

Google Play Store’u çalıştırın ve ekran görüntüsü almak için üçüncü taraf uygulamaları arayın. Android’de ekran görüntünüze yardımcı olan birçok uygulama var, ancak bize göre en iyilerden biri Screen Master: Screenshot & Longshot, Photo Markup . Kurun ve açın – Google Play Store’dan bir uygulama almak için yardıma ihtiyacınız olursa bu öğreticiyi oluşturduk .

Google Play'den Screen Master edinin
Google Play’den Screen Master edinin

Screen Master , ekran görüntüsü almak için her zaman mevcut olan kayan bir düğmeyi etkinleştirmenize veya “Ekran görüntüsü almak için sallamanıza” olanak tanır – her ikisi de bazılarının Android’de ekran görüntüsü almayı tercih edebileceği harika seçeneklerdir.

Screen Master, Android'de ekran görüntüsü almak için yeni seçenekler sunuyor
Screen Master, Android’de ekran görüntüsü almak için yeni seçenekler sunuyor

Uygulama ayrıca , Android’de ekran görüntüsü formatını değiştirmek gibi ekran görüntüsü alma ile ilgili diğer ayrıntıları özelleştirmenize de olanak tanır . Ayrıca , Samsung Galaxy kullanıcıları bu eğitimin son bölümünde tartışılan yerleşik Kaydırmalı yakalamayı tercih etse de, ekran görüntülerinizi üst üste yapıştırmak için Stitch Photo’u da kullanabilirsiniz .

5. Android Samsung cihazlarında yakalamak için Palm kaydırmalı ekran görüntüsü alma

Zaten kullandığımız iki yöntemin yanı sıra, Samsung Galaxy cihazları Android’de ekran görüntüsü almak için birkaç seçenek daha sunuyor. Ne yazık ki, çoğu tam olarak sezgisel değil, bu yüzden ne aradığınızı biliyorsanız en iyisi. Biz başlayacağız “yakalama Palm tokatlamak ,  bu harika çünkü ve her Android cihazda mevcut değil neden biz oldukça anlayamıyorum. Özelliği etkinleştirmek için Ayarlar’ı açın , aşağı kaydırın ve Gelişmiş özellikler üzerine dokunun .

Ayarlar uygulamasında Gelişmiş özelliklere erişin
Ayarlar uygulamasında Gelişmiş özelliklere erişin

On Gelişmiş özellikler ekran, daha sonra erişim yeniden aşağı kaydırın ve “Hareketleri ve jestleri . 

Hareketler ve hareketler'e dokunun
Hareketler ve hareketler’e dokunun

“Yakalama Palm tokatlamak” özelliği yanında bir anahtar vardır. Özelliği Açık konuma getirmek için anahtara dokunun . Alternatif olarak, ek bir ekrana erişmek için “yakalamak için avuç içi kaydırın” düğmesine de basabilirsiniz .

Yakalamak için avuç içi kaydırmayı açın
Yakalamak için avuç içi kaydırmayı açın

Bir sonraki ekranda, “Yakalamak için avuç içinizle kaydırmayı” Açık veya Kapalı duruma getirecek bir anahtar da bulunur . Ancak, altındaki animasyon daha ilgi çekicidir çünkü size tam olarak nasıl kullanılacağını gösterir. Kısacası, elinizin kenarını sanki ekranınızı karate yapmak istiyormuş gibi dik olarak konumlandırın. Ardından, bu konumu koruyun, elinizin tamamını kaydırın, bir ekran görüntüsü almak için ekranı bir kenardan diğerine (soldan sağa veya tersi) hafifçe fırçalayın.

Animasyon, yakalamak için Palm hızlıca kaydırmanın nasıl kullanılacağını gösterir.
Animasyon, yakalamak için Palm hızlıca kaydırmanın nasıl kullanılacağını gösterir.

6. Android Samsung cihazlarında Akıllı seçim panelinden ekran görüntüsü alma

Android Samsung cihazlarında ekran görüntüsü almanın başka bir yolu da Smart select edge panelini kullanmaktır. Görüntüleri daha fazla düzenleme ihtiyacını ortadan kaldırarak, ekranı istediğiniz kadar yakalamak için kullanabilirsiniz. Akıllı seçim , Edge panellerinizden biridir. Erişmek için önce Kenar paneli tutamacını bulun. Tutamaç bir kaydırma çubuğuna benzer ve ekranınızın kenarı boyunca bir yere yerleştirilmiştir (Samsung Galaxy’mizde varsayılan olarak sağ üst kenara yerleştirilmiştir). Kenar panelini kaydırmak için üzerine dokunun ve parmağınızı içeri doğru sürükleyin. Akıllı seçimi bulana kadar farklı Kenar panellerine göz atmak için sola veya sağa bile kaydırabilirsiniz . Üstteki iki düğme, çekiminizin şekline karar vermenizi sağlar.

Ekran görüntüsü almak için Akıllı seçimi kullanın
Ekran görüntüsü almak için Akıllı seçimi kullanın

Izgarayı, yakalamak istediğiniz şeye sığacak şekilde yeniden boyutlandırın ve Bitti’ye basarak ekran görüntüsü almayı bitirin .

Ekran görüntünüzü almak için Bitti'ye dokunun
Ekran görüntünüzü almak için Bitti’ye dokunun

Android Samsung cihazınızda ekran görüntüsü almak için bu yöntemi kullanırken sorun yaşıyorsanız, Ayarlar uygulamasını açarak bazı seçenekleri yapılandırabilirsiniz . Sonra, dokunun Display .

Ekran Ayarlarına Erişim
Ekran Ayarlarına Erişim

Aşağı kaydırın ve Kenar ekranı seçeneğine dokunun .

Kenar ekranına basın
Kenar ekranına basın

Bir sonraki ekranın üstünde, Edge panellerine nasıl erişileceğine dair bir animasyon görebilirsiniz. Emin olun Kenar panelleri olan Açık seçeneğin yanındaki anahtarı dokunarak. Kenar panellerine basın .

Daha fazla ayar için anahtarı Açık konuma getirin veya Kenar panellerine dokunun
Daha fazla ayar için anahtarı Açık konuma getirin veya Kenar panellerine dokunun

Ardından, mevcut Edge panellerini görebilir ve seçeneği üstteki anahtardan değiştirebilirsiniz. Akıllı seçim varsayılan olarak etkinleştirilmelidir, ancak kullanmak istediğiniz diğer panelleri eklemekten çekinmeyin. Bu noktaya kadar tüm adımları takip ettiyseniz ve Edge panellerinizi bulamıyorsanız, sağ üst köşeden Daha Fazla seçeneğine dokunun .

Ek seçenekler için Daha Fazla'ya dokunun
Ek seçenekler için Daha Fazla’ya dokunun

Görünür ve kullanımı kolay hale getirmek için Edge paneli tutamacınızı özelleştirebileceğiniz Tutamaç ayarlarına erişin .

Tutamacın görünümünü değiştirmek, bu özelliğin kullanımını kolaylaştırabilir
Tutamacın görünümünü değiştirmek, bu özelliğin kullanımını kolaylaştırabilir

7. Samsung Galaxy’de ekran görüntüsü almak için Bixby nasıl kullanılır?

Samsung’un dijital asistanı Bixby kullanıyorsanız , Android Samsung’da sizin için ekran görüntüsü almasını sağlayabilirsiniz. Yakalamak istediğiniz ekrana gidin, dinlediğinden emin olun ve ardından “ekran görüntüsü” deyin veya “ekran görüntüsü alın . 

Bixby ile ekran görüntüsü almak için sesli komutları kullanın
Bixby ile ekran görüntüsü almak için sesli komutları kullanın

Bixby, ekranınızı anında yakalar.

NOT: Bu eğiticiye bir Google Asistan bölümü de eklemeye hazırdık, ancak maalesef bu makaleyi yazdığımız sırada özellik hiçbir cihazımızda çalışmıyor. Google Yardımcısı komutunu tanımaya görünüyor, ama ekran görüntüsü almak için zamanı sıkışmış yükleme alır. O zamanlar, ekran görüntüsü almak için sesinizi kullanmakta ısrar ediyorsanız Bixby daha güvenilir bir seçenek gibi görünüyor.

BONUS: Baktığınız şeyin uzun bir ekran görüntüsünü almak için Samsung Android’de Kaydırmalı yakalamayı kullanın

Samsung’un kolunda fazladan bir numara var: İhtiyacınız olan tüm verileri tek bir görüntüde yakalayarak uzun ekran görüntüleri çekmenize olanak tanıyan , kolayca erişilebilen Kaydırmalı yakalama düğmesi. Samsung Galaxy cihazınızda her ekran görüntüsü aldığınızda, daha fazla seçenek sunan animasyonlu Akıllı yakalama menü çubuğu ekranınızın altında görüntülenir.

Temel Samsung Smart yakalama menüsü
Temel Samsung Smart yakalama menüsü

İster bir web sayfası isterse bir uygulama menüsü olsun, bulunduğunuz ekranda kaydırma yapabiliyorsanız , Akıllı yakalama menüsünün solunda Kaydırmalı yakalama adı verilen ekstra bir seçenek belirir . Simgesinde yukarı ve aşağı zıplayan aşağı doğru bir çift ok bulunur. Üzerine dokunun ve Samsung Galaxy Android ekranınız, ilk çekiminizin altındaki alanı da görüntüleyerek ikisini otomatik olarak birbirine diker.

Kaydırmalı yakalamaya basmak, ilk ekran görüntüsünün altındaki ekranı içerir
Kaydırmalı yakalamaya basmak, ilk ekran görüntüsünün altındaki ekranı içerir

Bu özellik, paylaşmak veya kaydetmek istediğiniz veriler tek bir ekran görüntüsünde yakalamak için çok uzun olduğunda faydalıdır. Hepsi bu kadar da değil: Kaydırmalı yakalama düğmesine dokunarak sonraki ekranı ya en alta ulaşıncaya ya da istediğiniz her şeyi yakalamayı bitirene kadar ekleyebilirsiniz. Sol alt köşede gerçek zamanlı olarak ekran görüntünüzün bir önizlemesi görüntülenir ve işiniz bittiğinde resminize erişmek için buna basabilirsiniz.

Ekran görüntünüzün önizlemesi solda görüntülenir
Ekran görüntünüzün önizlemesi solda görüntülenir

Aşağıda görebileceğiniz gibi, ortaya çıkan ekran görüntüsünün çok uzun olabileceğini unutmayın.

Samsung Android'de Scroll yakalama ile alınan uzun ekran görüntüsü
Samsung Android’de Scroll yakalama ile alınan uzun ekran görüntüsü

Android cihazınızda ekran görüntülerini hangi yolla alıyorsunuz?

Gördüğünüz gibi, Android cihazınızın ekranındakileri kaydetmeniz gerekiyorsa, kullandığınız Android cihazdan bağımsız olarak bunu yapmanın birçok yolu vardır. Farklı üreticilerin birkaç akıllı telefonu üzerinde çalışıyoruz, bu nedenle içgüdüsel olarak ilk (evrensel) yöntemi kullanıyoruz. Bununla birlikte, Samsung Galaxy Android cihazımda, ekran görüntülerini “yakalamak için avuç içi ile kaydırın” ile çekmeyi tercih ediyorum çünkü bu biraz elimin ucuyla ekranı tarıyormuşum gibi geliyor. 🙂 Ya sen? Ekran görüntüsü almak için hangi yöntemleri tercih edersiniz? Yorumlarda bize bildirin ve Android’inizin özel bir ekran görüntüsü yöntemi varsa bunu paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At