Anasayfa » Blog » WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Signal
Android Cep Telefonu İOS Mobil

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Signal

WhatsApp’ın bugün kullanıcılarının onayına sunduğu yeni gizlilik sözleşmesinden sonra kullanıcılar büyük bir hızla yı terk ederek alternatiflere yönelmeye başladı. Bu alternatiflerden biri Elon Musk’ın da önerdiği Signal.

Bugünün en çok konuşulan haberlerinden biri WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi oldu. Bu yeni gizlilik sözleşmesi, WhatsApp’ın mesajlarımızın da dahil olduğu pek çok veriye erişmesine ve bu verileri tüm şirketleriyle paylaşmasına olanak sunuyor.

Hal böyle olunca tepkiler çığ gibi büyüdü, WhatsApp kullanıcıları, yeni alternatif anlık mesajlaşma larına geçiş yapmaya başladı. Bu büyük göçü yönlendirmek için tavsiyede bulunanlardan biri de Elon Musk oldu. Musk, attığı bir tweet ile herkese Signal kullanmasını önerdi. Peki Signal nasıl bir , gerçekten güvenli mi, ne gibi özellikler sunuyor? Gelin hep birlikte göz atalım.

‘Gizliliğe odaklanmış bir iletişim deneyimi’: Signal

Signal

Signal, kendini tam olarak yukarıdaki gibi tanımlıyor; gizliliğe odaklanmış bir iletişim deneyimi. da mesajlar, uçtan uca şifreleme yöntemi ile güvence altında tutuluyor. Kullanımı tamamen ücretsiz ve oldukça pratik olan Signal’i öne çıkaran ve güvenilir kılan en önemli özelliklerinden biri ise nın açık kaynak kodlu olması.

Aynı zamanda Signal’in mesajlaşmalarınıza ya da görüşmelerinize erişim izni yok. Bu da aslında tam olarak WhatsApp’ın son gizlilik sözleşmesiyle elimizden aldığı şey. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’den Edward gibi veri gizliliği alanında uzmanlaşmış kişilere kadar pek çok kişinin bu yı tercih etmesinin sebebi de sunduğu bu gizlilik.

Signal’in özellikleri neler?

Signal Özellikleri

Signal, WhatsApp’ın sunduğu ve yoğun olarak kullandığımız tüm özellikleri ve fazlasını kullanıcılarına sunuyor. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Anlık mesajlaşma
  • Grup sohbetleri
  • Fotoğraf, video, ses ve belge gönderme
  • Görüntülü arama
  • Belirlenen süre içerisinde otomatik olarak kaybolan mesajlar
  • üzerinden ücretsiz SMS gönderme

Signal’in WhatsApp’tan bir eksiği olmadığı gibi, mesajların belirlenen süre içerisinde kaybolması gibi artı özellikleri de mevcut. Belki de bahsedebileceğimiz tek eksi, WhatsApp kadar fazla kullanıcısı olmadığı için mesaj atmak istediğiniz herkesi da bulamamak olabilir, bu noktada da devreye Signal’in SMS özelliği girebilir.

Signal’i Android ve iOS cihazlarınıza mek için:

 

 

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın