Geçmişten Günümüze Uçan Arabaların Tuhaf Tarihi - evham.net | evhamlı blog
Manşet Otomobil

Geçmişten Günümüze Uçan Arabaların Tuhaf Tarihi

1841’den Günümüze: Çığır Açması Beklenen Uçan Arabaların Tuhaf Tarihi

Uçan arabalarla ilgili geliştirilen teknolojilerin tarihi çok eskiye dayanıyor.

İnsanoğlu binlerce yıl önce uçmayı hayal ediyordu. Bu rüya kısa bir süre önce gerçekleşti. Samuel Henson ve John Stringfellow ikilisi 1841’de uçan bir arabanın patentini aldılar. Projelerinde başarılı olamasalar bile, uzun ve garip bir uçan araba hikayesi başlattılar. İşte 1841’den 2000’lere kadar uçan arabalar ve tarihi.

1841 enson Aerial Steam Carriage

uçan arabalar
William Samuel Henson ve John Stringfellow, 1841’de bu uçan arabanın patentini aldılar. Ancak, 150 feet’lik teorik kanat açıklığına sahip tek kanatlı uçaklarının işlevsel bir versiyonunu asla üretemediler.

1917 Curtiss Autoplane

uçan arabalar
Glen Curtiss’in uçağı, New York’un 1917 Pan-Amerikan Havacılık Fuarı’nda görücüye çıktı. Autoplane, alüminyum bir gövdeye, plastik pencerelere ve yolcular için bir ısıtıcıya sahipti. Ancak Birinci Dünya Savaşı nedeniyle uçak asla uçmadı.

1923 Pitcairn PCA-2

uçan arabalar
Amerika Birleşik Devletleri’nde sertifika alan ilk döner kanatlı uçaktı. Deneme uçuşu yapan bu uçak, Herbert Hover’ın başkanlığı sırasında Beyaz Saray çimlerine indi.

AH Russell’ın Nutley 1924 Buluşu

uçan arabalar
Kanatları olan bir otomobil ve radyatör ızgarasından çıkıntı yapılan bir pervane… 1924’te New York Times Meydanı’ndan işte bu şekilde geçti.

1937 Waterman Aerobil


Waterman, 1937’de bu uçan arabayı yapmak için 6 silindirli Studebaker model bir arabayı modifiye etti.

Airphibian Fly Car 1948


1948 üretimi bu uçan araba ise, gördüğünüz gibi arabadan uçağa dönüştürüldü. Araba gövde olarak kullanıldı ve pervane buruna tutturuldu.

Moulton Taylor’ın Aerocar’ı 1957

uçan arabalar

1959 Ford Levacar


Tek koltuklu konsept otomobil tekerlekleri hurdaya çıkardı ve saatte 500 millik bir azami hıza ulaştı.

1966 Aero-Car


Aero-Car, ilk umut vaat eden uçan arabaydı. Prototipleri yerde 60 mil ve gökyüzünde 110 mil / saate ulaşabilirdi.

1973 AVE Mizar

uçan arabalar
AVE Mizar, kalkış için hem uçağı hem de araba motorlarını kullanıyordu. Teoride bu, aracın güvenli bir şekilde inmesine izin veriyordu. 1973’te gerçekleşen test uçuşu ve ardından gerçekleşen bir kaza, AVE hayalini çabucak sona erdirdi.

The Sky Commuter 1990


80’lerde Boeing mühendisleri tarafından geliştirilen Sky Commuter konsept otomobil, bir gaz türbini motoru ve helikopter benzeri tahrik şaftları ile çalışıyordu.

The M400 Sky-car


Bir “VTOL” (dikey kalkış ve iniş) uçan araba olan M400, mucit Paul Moller’in hayatının eseriydi.

The Flying Maruti

uçan arabalar
Hintli mucit AK Vishwanath tarafından yakın zamanda icat edilen uçan araba.

Terrafugia’s Transition Roadable Aircraft


Terrafugia, 2009 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdiğinden beri, Federal Havacılık İdaresi standartlarını karşılamak için TRA’nın şartnamelerini değiştirdi.

AeroMobil 3.0


Uçan araba, 2010 yılında Slovak Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yetkilendirilen Slovak Ultra Hafif Uçuş Federasyonu’ndan (SFUL) sertifika aldı.

Liberty


20 yıldır uçan otomobiller üzerinde çalışan Hollandalı Pal-V şirketi, ilk seri üretim uçan araba olan Pal-V Liberty ile Avrupa sokaklarında yasal bir şekilde gezebilemek için sertifikasını aldı. Ancak uçan araba Liberty, satışa sunulmadan önce 2022’ye kadar test sürüşleri devam edecek.

Cezeri


Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen uçan araba Cezeri Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen test uçuşlarında problem yaşamadı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği Cezeri Uçan Araba’nın yollara inmesinin 10-15 yılı bulacağı açıklandı.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At