Windows 10 20H2 Özellikleri - evham.net | evhamlı blog
İnceleme Windows

Windows 10 20H2 Özellikleri

Yeni Windows 10 20H2 ‘Manganese’ güncellemesi ile gelen bütün özellikleri bir araya getiriyoruz.

Windows 10 20H2 olarak da bilinen Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi herkes için kullanıma sunulmuş durumda. Bu sürüme Windows Update üzerinden, Windows 10 güncelleme aracı veya güncel ISO dosyası ile geçiş yapabilirsiniz.

Yeni güncelleme, hata düzeltmeleri ve performans için harcanan çabalar nedeniyle oldukça kararlı bir güncelleme olacak. Bu Windows 10 kullanıcıları için aslında iyi bir haber. Nitekim son dönemde çeşitli problemlerle karşı karşıya kalan çok sayıda kullanıcı şikayetini dile getiriyordu.

Bu güncellemenin yüklenmesi, tıpkı 19H2’deki gibi hızlı şekilde olacak. Zaten Mayıs 2020 Güncellemesini (2004) kullanıyorsanız, 20H2’yi yükleme süreci tıpkı standart aylık güncellemeler gibi hızlı bir şekilde gerçekleşecek.

Denetim Masası Sistem Sekmesi

Windows’un bu sürümünde, Denetim Masası’nda yer alan klasik “Sistem” sayfası ortadan kaldırıldı. Açmaya çalıştığınızda artık yeni Ayarlar uygulamasındaki Hakkında sayfasına yönlendirileceksiniz.

Denetim Masası’nda bulunan tüm bilgiler, Ayarlar uygulamasında mevcut. Ayrıca tüm metni panonuza kopyalamak için kullanışlı bir “Kopyala” düğmesi bulunurken sayfanın alt kısmında BitLocker ayarları ve Aygıt Yöneticisi gibi gelişmiş sistem ayarlarını açmak için butonlar bulunacak.

Bu, Microsoft’un Denetim Masası’nı aşamalı olarak kaldırılma planlarının başka bir adımı. Denetim Masası yakın zamanda ortadan kalkmayacak ancak yavaş yavaş buradaki her şey Ayarlar uygulamasına taşınacak.

Yeni Microsoft Edge

Windows 10’un yeni Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısı, bu sürümle birlikte tamamen yerleşik hale gelecek. Yeni güncellemelerle birlikte Microsoft Edge’i sisteminize zaten yüklemiş olabilirsiniz. Yeni Edge, 15 Ocak 2020’den beri web’den de indirilebiliyordu. Ancak bu sürümle birlikte daha resmi bir hale geldi ve Windows 10’un temel sürümündeki eski Edge’in yerini alıyor.

Telefonunuz Uygulaması

Microsoft, “Telefonunuz” uygulamasını “belirli Samsung cihazları” için tasarlanmış daha fazla özellikle genişletiyor. Bu telefonlardan birine sahipseniz, artık telefonunuzun Android uygulamalarına doğrudan Windows 10 PC’nizden erişebilirsiniz. Uygulamalar telefonunuzda çalışıyor olacak ancak bunları Windows 10 masaüstünüzden başlatabilir, görebilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz.

Şirket bu özelliği daha erken bir tarihte getirebilir. Ancak şimdilik Insider’ın 20H2 sürümlerinde ve Windows 10’un daha yeni sürümlerinde kullanılabilir halde olacak.

20H2 ile Yeni Başlat Menüsü

Başlat menüsü artık mevcut temaya daha duyarlı halde ve uyumlu görünecek. Arka plan döşemeleri, kullandığınız Windows 10 temasına (açık veya koyu) uyum sağlayacak. Bu görsel değişikliklerin yanı sıra Windows 10’un uygulama simgeleri de Başlat menüsünde artık daha iyi görünecek.

Windows 10 20H2

Ayrıca Ayarlar> Kişiselleştirme> Renk sekmesi üzerinden “Başlat, Görev Çubuğu ve İşlem Merkezi” için özelleştirmeler yapmak mümkün.

Açık Tema

Windows 10 Build 20161Koyu Tema

Windows 10 Build 20161

Pride 2020 Flags Teması

Microsoft’un hazırladığı bu Windows 10 teması içerisinde birçok farklı renk geçişine sahip tasarımlar bulunuyor. Yeni Başlat Menüsü tasarımı da temayla birlikte böyle görünecek. Temayı beğendiyseniz Microsoft’un Pride 2020 Flags tema sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Windows 10 Build 20161

Alt+Tab İşlevi ve Edge Sekme Geliştirmeleri

Windows 10 artık ALT + TAB bölümünde (Edge kullanıyorsanız) tarayıcı sekmelerini gösterebiliyor. Her tarayıcı penceresi için bundan sonra ALT + TAB bölmesinde bir dizi farklı sekme görünecek. Yani aynı anda birden fazla web sayfası açıksa, farklı bir sayfada olsanız dahi yalnızca ALT + TAB komutu ile istediğiniz sayfaya doğrudan erişebilirsiniz.

Eğer yeni özellikten memnun değilseniz yine değiştirmek mümkün. Ayarlar > Sistem > Çok Görevli sekmesi üzerinden en son üç veya beş sekmeyi gösterecek şekilde yapılandırabilir ya da tamamen kapatıp klasik bir ALT + TAB deneyimi yaşayabilirsiniz.

Windows 10 20H2

Şimdilik Edge’den bahsediyor olsak da yüksek ihtimalle Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar da bu özelliğe entegre olacak.

Görev Çubuğunda Sabitlenmiş Web Siteleri

Microsoft, görev çubuğundaki sabitlenmiş sitelerin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Microsoft Edge üzerinden bir web sitesini görev çubuğuna sabitlediğinizde, artık o web sitesi için tüm tarayıcı sekmelerinizi görmek için o simge üzerine gelebilir veya üzerine tıklayabilirsiniz.

Yani görev çubuğunuza Gmail’i sabitlediğinizi düşünelim. Edge üzerinde çalışırken çok sayıda pencere ve sekme açık olsa dahi içerisinden Gmail sekmelerini bulabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Görev Çubuğu

Microsoft, daha derli toplu ve kişiselleştirilmiş bir Görev Çubuğu için bazı değişiklikler yapıyor. Bu süreç kullanıcı geri bildirimleri ve deneyimler sonucunda değişiklik gösterecek.

Windows 10 Build 20161

Bildirim Deneyimini Geliştirme

Windows 10’daki bildirim deneyimini iyileştirmek için bazı değişiklikler yapılıyor. İlk olarak, üstteki uygulama logosuna bakarak bildirimin nereden geldiğini öğrenebiliyoruz. Bildirimle işimiz bittiğinde hızlıca kapatmak ve işlerimize devam etmek için sağ üstteki X işareti yeterli.

Windows 10 Build 20161

İkincisi, Odak Yardımı bildirimi ve özel bildirimler varsayılan olarak kapatılıyor. Bu durum Ayarlar aracılığıyla değiştirilebiliyor.

Odaklanma Bildirimleri

Oyun oynarken ve diğer tam ekran uygulamaları kullanırken bildirimleri otomatik olarak gizleyen Windows 10’un Odaklanma Yardımı özelliğini bilirsiniz. Etkinliğiniz bittiğinde Odaklanma Yardımı size göstermediği tüm bildirimlerin bir özetini açıyordu. Şimdi ise Microsoft tüm bu bildirimleri varsayılan olarak devre dışı bırakıyor. Ancak yine de bunları Ayarlar’dan tekrar etkinleştirebilirsiniz.

2’si 1 Aygıtlar için Tablet Deneyimini Geliştirme

Daha önce, 2’si 1 arada bir cihazda klavyeyi çıkarırken, tablet moduna geçmek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim mesajı görünüyordu. Evet’i seçtiyseniz tablet moduna geçiyorsunuz. Hayır’ı seçtiğinizde ise Mayıs 2020 Güncelleştirmesi’nde (veya yalnızca Windows 10’un önceki sürümlerinde masaüstünde) sunulan yeni tablet deneyimine geçiliyor. Artık bildirim mesajı görünmeyecek ve bunun yerine bazı iyileştirmelere doğrudan dokunmak için yeni tablet deneyimine geçilecek. Bu ayar Ayarlar > Sistem > Tablet bölümünden değiştirilebiliyor.

Bazı kullanıcıların dokunmatik olmayan cihazlarda tablet modunda takılı kalmasıyla ilgili karışıklığı gidermek için, dokunmatik olmayan cihazlarda tablet modu hızlı bir şekilde kaldırılacak. Buna ek olarak, kullanıcıların son modlarına ve klavyenin takılı olup olmamasına göre uygun moda önyükleme yapabilmeleri için yeni algoritma eklendi.

Windows Hesap Makinesi Grafik Modu

Hesap Makinesi üzerindeki denklemler, artık grafikler yardımıyla sergileniyor. Bu özellik sayesinde, öğrencilerin kavramsal anlayışlarını ve matematiğe karşı tutumlarını geliştirerek matematiği öğrenmeleri de amaçlanıyor.

Windows 10 20H2

Her zamanki gibi, Microsoft ayrıca çok sayıda küçük problemi çözüyor ve performansta iyileştirmeler yapmaya odaklanıyor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At