Tüm Zamanların En İyi 15 Heavy Metal Şarkısı - evham.net | evhamlı blog
Manşet Müzik

Tüm Zamanların En İyi 15 Heavy Metal Şarkısı

Heavy metal herkes için farklı bir anlama gelir. Belki de baskın ideolojilere, kurumlara ve sosyal normlara karşı nasıl savaştığınızdır. Belki de bastırılmış saldırganlık ve enerjiyle nasıl başa çıkarsınız. Ailene nasıl isyan ediyor olabilirsin. Ya da belki bu boktan dünyayla nasıl başa çıktığınız kadar basit.

Sebep ne olursa olsun, heavy metal dinleyicinin kimliğinin bir bölümünü tanımlar ve şekillendirir. Şahsen ben akneli, içe dönük bir ergen olduğumdan beri hevesli bir dinleyiciyim. İlk heavy metal albümüm olan Ozzy Osbourne’un Blizzard of Oz’unu dinlediğimde henüz on üç yaşına basmıştım. Fantastik vokaller ve mükemmel riffler arasında, tüm albüm aklımı başımdan aldı.

O zamandan bu yana on beş yıl geçti. Artık hevesli bir müzisyen oldum ve bu harika türü dinlemeyi hiç bırakmadım. Hangi Kendime borçlusun neden – ve bu makalede stumbles herkes – Hangi listeye ben şimdiye kadar yazılmış on beş büyük ağır metal şarkılar olarak görüyoruz.

Aşağıdaki liste için küçük bir açıklama olarak, katı tarzın dışında herhangi bir metal şarkıyı dahil etmeyeceğim. Bu, o heavy metal sesini gerçekten tanımlamadıkları sürece hiçbir power, thrash veya glam metal şarkıları olmadığı anlamına gelir (Üzgünüm, Metallica!). Bu listeler daha sonra gelebilir. Bir grup bu listede sadece BİR KEZ gösterilecek . Ayrıca en devrimci heavy metal şarkılarına da gitmeyeceğim; bu tamamen farklı bir liste! Son olarak, favori heavy metal şarkınız listeye girmeyebilir. Lütfen saygılı olun ve kendi on beş heavy metal şarkınızla bir yorum bırakın. Şimdi, daha fazla uzatmadan başlayalım.

15. Led Zeppelin – “Göçmen Şarkısı” (1970)

Bu hikayeyi daha sonra okumak ister misiniz? Journal’a kaydedin .

Haydi. Hepiniz biliyordunuz. Led Zeppelin bu listeyi bir yerde yapacaktı. Ne de olsa, New Wave of British Heavy Metal’den (NWOBHM) kısmen sorumluydular. 50 yılda metal sahnesi büyük ölçüde değiştiğinden, çoğu insanın bu grubu heavy metal olarak bile düşünmemesi komik. Led Zeppelin, blues etkisindeki hard rockını denizaşırı ülkelere getirerek sahneyi gerçekten sarstı. Şimdiye kadar çok az kişi bu kadar ağır ve acımasız bir ses duymuştu ve grup kesinlikle taklitçilerden ve eleştirmenlerden payına düşeni aldı.

Grubun itibarını pekiştiren “Whole Lotta Love” olsa da, “Immigrant Song” tartışmasız en unutulmaz olanı. Daha sonra power metalin yolunu açacak olan güçlü bir giriş riffi ve kulağı sarsan çığlıklarla, beni bu harika gruba kazandıran “Göçmen Şarkısı” oldu.

14. Dio – “Kutsal Dalgıç” (1983)

Ronnie James Dio, tüm zamanların en sevdiğim metal şarkıcılarından biridir. Kendini kendi kendini yetiştirmiş bir şarkıcı olarak tanımlayan Dio, inanılmaz şarkı sesine duyulmamış bir kirli cesaret kattı. Eşsiz vokallerinin bir nedenden dolayı kopyalanması neredeyse imkansız.

Dio’nun sözleri de burada zekice yazılmıştır. İncil efsanelerinden ipuçları alan “Kutsal Dalgıç”, İsa Mesih’in tüm insanlığı kurtarmak için kurban etmesiyle ilgilidir. Daha doğrusu, Mesih benzeri bir figürün kurtuluşu. Ve bu versiyonda, kurbanlık kuzu, kötülerin krallığı olan Hades’e iner. Oldukça karanlık şeyler. Her neyse, 80’lerin başlarında bir heavy metal gitar tonuyla vurgulanan mükemmel bir şarkı. Gerçekten anlaşılması için duyulması gerekiyor.

13. Manowar – “Thor (The Powerhead)” (1984)

Power metal tüm Avrupa’da patlamaya başlamadan önce Manowar, daha sonra türle eşanlamlı hale gelecek olan çeşitli sesler deniyordu: güzel gitar armonileri, yüksek frekanslı güçlü çığlıklar, görkemli orkestralar ve destansı korolar.

Yine de aldanmayın – grubun özü, heavy metal soundu ve yanak tarzı şarkı sözleridir. Başka kim kendilerine “Metalin Kralları” diyecek kadar cesur olabilir? Arada bir Manowar daha ciddi bir şeyler yazardı, burada “Thor (The Powerhead)” devreye girer. Sözler, eski İskandinav mitolojisine göre hemen hemen dünyanın sonu olan Ragnarök’ün gelişini önerir. Şarkı, kendine özgü – ve gürültülü – gitar tonu, melodik korosu ve uzun süren çığlıkları ile diğerlerinden farklı olarak harika bir heavy metal şarkısı.

12. Stryper – “Komuta Altındaki Askerler” (1985)

Stryper’ı duyduysanız, muhtemelen sahnedeki gülünç maskaralıklarından kaynaklanmaktadır. Çoğu grup için bu, herhangi bir sayıda ahlaksız eylem anlamına gelebilirdi, ancak Stryper için bu İncil’i dinleyicilere atmak ve bir gösteriden önce birlikte dua etmek anlamına geliyordu. Evet, grup bir Christian glam metal grubu, ancak 80’ler boyunca çok sayıda heavy metal hitleri vardı. Bu kesinlikle daha ağır olanlardan biridir.

“Soldiers Under Command”, Stryper’ı çoğu grubun daha sonra popüler hale geleceği tipik çekici klişelerin üzerine çıkardı. Asla pes etmeyen, vahşice ağır bir giriş riffi, mükemmel gitar armonileri, bol miktarda yüksek metal çığlıkları ve birçok gruba paralarının karşılığını veren kabarcıklı gitar sololarıyla başlıyor. Gülün, glam nefret edenler – bu şarkı tartışmasız bir heavy metal klasiği.

11. Mötley Crüe – “Vahşi Taraf” (1987)

Tamam, ne düşündüğünü biliyorum. Arka arkaya iki glam metal şarkısı mı? Bu adam ne yapıyor? Merak etmeyin, bu sonuncusu. Yıllar içinde birçok glam metal grubu kaynaşmış olsa da, Mötley Crüe’nin şöhreti 1981’de bir araya geldiklerinden beri gerçekten pes etmedi. Neden? Muhtemelen şarkıları diğerlerinden farklı olduğu için. Mick Mars sayesinde grubun tüm kariyeri boyunca inanılmaz derecede ağır bir gitar tonu vardı.

Tüm klasik şarkıları arasında “Wild Side” öne çıkıyor. Ciddi bir teması olan birkaç kişiden biri – suçlu bir gettoda yaşama mücadelesi. Ancak bundan daha fazlası, şarkı hızlı metal riffleri yavaş, blues tarzı bir ön nakaratla benzersiz bir şekilde bağlar. Hatta zaman işaretinde bir kaymaya sahiptir. En son ne zaman bir glam metal grubunun bunu yaptığını duydunuz? Şarkı fantastik bir heavy metal marşıdır.

10. Iron Maiden – “The Trooper” (1983)

Bu seçim muhtemelen listedeki en tartışmalı olanı olacaktır. Heavy metalin öncülerinden Iron Maiden neden listemde bu kadar aşağıda? Grup benim kişisel tarzım olmadığı için sanırım; Maiden’ın gitar ve vokal çalışmalarının çoğunu biraz fazla benzer buluyorum. Ama yine de burada öne çıkarmak zorunda kaldım. Ve Iron Maiden’ın daha eğlenceli şarkılar yazdığını düşünürken, “The Trooper” listeyi bir sebepten dolayı yapıyor.

1854 Balaclava Muharebesi’ndeki gerçek hayat mücadelesi hakkında. Daha da önemlisi, dinamik bir giriş riffiyle açılan ve asla pes etmeyen bir şarkı. Hızlı, avuç içi sessiz dörtnala Bruce Dickinson’ın farklı vokal tarzını pistte vurgular. Tabii ki, şarkıda iki imza gitar solosu da var. Gitaristlere trillere odaklanan tek hünerli midilli demek kolay olsa da, burada mükemmel bir iş çıkarıyorlar ve bu takdir edilmesi gerekiyor.

9. Axel Rudi Pell – “Çingene’nin Ağlaması” (1994)

İşte çoğunuzun hiç duymadığına eminim. Ayrıca muhtemelen bilmediğiniz bir grup tarafından. Tarih dersi zamanı. Axel Rudi Pell, solo kariyer yapmaya karar veren bir Alman heavy metal gitaristinin adıdır. Bu muhtemelen bu seçimi bir enstrümantal gibi ses çıkarıyor, ama ondan uzak. Axel yıllar boyunca birkaç şarkıcı çalıştırsa da, onlara sık sık grubun parçalarının çoğunda parlamaları için zaman verdi.

Çok daha fazla övgüyü hak eden, kötü Amerikalı rock ve metal şarkıcısı Jeff Scott Soto. Bu iki müzisyen bir araya geldiğinde sihir gerçekleşir. “Çingene Ağlaması” tam da bu – sihir. Axel’in benzersiz giriş riffi hem tekli notalarla hem de akor ilerlemeleriyle zekice çalıyor ve gitar tonu bu dünyanın dışında. Soto’nun vokalleri çok iyi, inanılmaz tizler sadece heavy metali haykırıyor. Muhteşem gitar solosu sadece pastanın üzerine krema gibi görünüyor. Cidden, bu şarkıya bir şans ver.

8. Koyu Mor – “Otoban Yıldızı” (1972)

İşte bugünlerde muhtemelen metal demeyeceğiniz NWOBHM gruplarından bir diğeri. Deep Purple hakkındaki düşüncelerinize rağmen, metal üzerindeki etkileri türden çıkan en iyi şarkılardan bazılarına ilham verdi. “Smoke on the Water” daki ikonik riffi kim duymadı? Muhtemelen gitarı ilk kez eline aldığında herkesin denediği riff.

“Highway Star” tartışmasız en iyi şarkıları. Tempo hızlı başlar ve asla durmaz. Muhtemelen Metallica’nın gitaristi James Hetfield’ı etkilemiş olan, hızlı bir şekilde seçilen avuç içi susturma, her dizeyi doldurur. Erken metal çığlıklar her koroya hakimdir. Bir klavye bir şekilde ritme ayak uydurarak pürüzsüz bir lead uyumu sağlar. Ve iki solo (bir klavye, bir gitar) bunu 70’lerden çıkan en karmaşık heavy metal şarkılarından biri olarak işaretler. Başka nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Şarkı tamamen harika.

7. Sakson – “Wheels of Steel” (1980)

İşte hak ettiği takdiri almayan bir grup. İngiltere’den gelen Sakson, özellikle 80’ler döneminde NWOBHM’nin belirleyici eylemlerinden biriydi. Black Sabbath ile aynı zamanda Çıkış Cennet ve Cehennem , Saxon en Çelik Tekerlekler maalesef gölgede ve gözardı edildi. Ama bu, bu şarkıyı daha az harika yapmaz!

“Wheels of Steel” bir sebepten dolayı albümün adı. Çok hoş bir parça: Ana riff akılda kalıcı bir metal marşı, vokaller o sıralarda neredeyse tüm diğer gruplarınkinden farklı olarak yükseklere ulaşıyor ve solo sırasında kullanılan güçlü, üçlü gitar tonunda şaşırtıcı bir şey var. Şimdiye kadar yazılmış en iyi heavy metal şarkısı olmasa da, listede bu kadar yüksek olmasının bir nedeni var.

6. Ozzy Osbourne – “Artık Gözyaşı Yok” (1991)

Ozzy Osbourne, kariyeri boyunca bu listeyi kolayca yapabilecek bir dizi harika hit yazdı: “Crazy Train”, “Mr. Crowley ”,“ Bark at the Moon ”… liste uzayıp gidiyor. Ancak, bir seri katil ve talihsiz kurbanı hakkında bir şarkı olan “No More Tears” adlı parça ile gerçekten adımını attı. Sözler inanılmaz derecede karanlık ve hastalıklı ama bu şarkının en iyi yanı ne kadar karmaşık olduğu.

Yedi dakikadan biraz daha uzun bir sürede, “Daha Fazla Gözyaşı Yok” birçok öğeyi organik olarak bir araya getirir. Zakk Wylde’den katil blues slaytıyla vahşice ağır bir gitar tonu ana dizenin sözlerine eşlik ediyor. Çok sayıda vibrato ve avuç içi sessiz güç akorları ile seçilen tek notalar akılda kalıcı bir koro oluşturur. Ozzy’nin vokali, farklı şarkı sesi sayesinde her zamanki gibi çıkıyor. Bir orkestral çöküşün ardından melodik bir gitar solosu, zaten güçlü bir şekilde duygusal olan şarkıya katkıda bulunur.

5. Alice In Chains – “Horoz” (1993)

Birçoğu Alice In Chains’i bir ‘grunge’ veya hard rock grubu olarak etiketlese de, aklımda bunların öncelikle bir heavy metal grubu olduğuna dair hiç şüphem yok. Jerry Cantrell, Alice In Chains’e, grubun alternatif rock’taki rakiplerinden neredeyse her zaman daha ağır olan benzersiz bir gitar tonu getiriyor. Elbette “Them Bones” ve “Angry Chair” gibi ağır hitleri oldu ama “Rooster” bir sebepten dolayı en iyi yazılmış heavy metal şarkısı olarak duruyor.

Ana dizelerin her biri için bir hard rock akustik riffi alan Cantrell, koro ve interlude için ‘grunge’ dönemi için benzeri görülmemiş bir ağır, yavaş, doom metal riff’i sunar. Malzemeyi gerçekten yükselten şey Layne Staley’nin ham vokalleridir. Staley, blues’lu bir vokal stilini ağır vuruşlu, ham vokal kızartmasıyla birleştirerek, “Rooster” ı şimdiye kadar yazılmış en büyük heavy metal şarkılarından biri olarak ortaya koyuyor.

4. Diamond Head – “Ben Kötü Müyüm?” (1979)

Çoğu insan “Ben Kötü müyüm?” Diye düşündüğünde akla genellikle Metallica’nın kapağı gelir. Ancak bundan dört yıl önce Diamond Head bu canavarı piyasaya sürdüğünde. Deep Purple’ın “Otoban Yıldızı” kadar karmaşık olmasa da, “Ben Kötü Müyüm?” Grup için benzersiz bir ses oluşturmak için farklı zaman imzaları, ağır avuç içi susturması ve basit punk benzeri güç akorlarının bir karışımı ile deneyler.

Şarkının mirasını gerçekten somutlaştıran şey, asla pes etmeyen basit ama kafa karıştıran bir dize riffidir. Öyle ki, şarkıyı bitirmek için bile kullanılıyor. Şarkının ikinci bölümünde, hiç şüphesiz Metallica’dan Kirk Hammett ve diğer birçok gitaristi etkileyen hızlı bir gitar solosu yer alıyor. Diamond Head sadece diğer gruplar üzerinde inanılmaz derecede etkili olmakla kalmadı, aynı zamanda tüm zamanların en iyi dört heavy metal şarkısından birini yazdılar.

3. Yngwie Malmsteen – “Yükselen Kuvvet” (1988)

Yngwie Malmsteen’e karşı inanılmaz derecede önyargılıydım. Elbette, dünyanın en hızlı gitaristlerinden biri ve eserleri açıkça neoklasik esintilere sahip, ancak Malmsteen’in gitarda yavaşlayamaması var. Hatta düzenli olarak çalıştığı şarkıcıların yerine uzun ve abartılı gitar sololarını tercih ediyor gibi görünüyor. Ama şimdi, Malmsteen’in tüm zamanların en iyi üç heavy metal şarkısından birini yazdığını fark ettim.

Odyssey , şimdiye kadar yazılmış en iyi metal albümlerinden biri. Dönem. Malmsteen’in parçalama rekoru bu dünyanın dışında, ama aynı zamanda harika bir metal vokalisti ve söz yazarı olan Joe Lynn Turner için kısıtlama göstermeyi de başarıyor. “Yükselen Kuvvet” girin. Şarkı, sizi anında içine çeken ağır bir riff ile başlıyor, ardından ana dizede Turner’ın vokallerinin fantastik tizlerine geçiyor ve epik, akılda kalıcı bir koro ile bitiyor. Şarkıda ayrıca bir melodik gitar solosu, bir klavye solosu ve ardından inanılması için duyulması gereken bir başka kabarcıklı gitar solosu da var.

2. Judas Priest – “Ölüm Alemlerinin Ötesinde” (1978)

Judas Priest, tartışmasız tüm zamanların en iyi heavy metal grubu. Son zamanlarda, Rock and Roll Hall of Fame’e aday gösterildi ve bunun iyi bir nedeni var. Çok sayıda balad, heavy metal marşı ve hatta glam benzeri şarkılar arasında, Priest pratikte ellerine geçen her sesi denedi. Deri ve zincirler / başak bile Priest ile ortaya çıkan türle eşanlamlı görünüyor. Bu nedenle, tüm metal grupların en etkili olanı olabilirler.

Ancak ikinci sırayı almalarının nedeni şarkı yazma yetenekleridir. Glenn Tipton’ın hızlı, melodik tarzı, KK Downing’in keskin tutam armonikleriyle karışık çalma tarzı, Iron Maiden’ın gitaristlerini hem hız hem de yaratıcılık açısından kolayca geride bırakıyor. Rob Halford’un tuhaf vokalleri dört oktavı aşıyor ve o zamanlar daha önce duyulmamış eşsiz bir power metal çığlığı getiriyor.

“The Sentinel”, “You Got Another Thing Comin” ve “A Touch of Evil” gibi şarkılar kolayca kesilebilirdi, ancak “Beyond the Death of Death”, Priest’in menzilini ve becerisini en iyi şekilde gösteriyor. Halford’un vokalleri saniyeler içinde yumuşak ve alçaktan sert ve yükseğe doğru gider. Tipton, şimdiye kadar yazılmış en büyük gitar sololarından birinden sorumludur ve Downing, sona ermeden önce güçlü bir bitiriciyi vurur. Genel olarak, bu sadece harika bir şarkı ve favorilerimden biri.

1. Kara Şabat – “Cennet ve Cehennem” (1980)

Black Sabbath olmadan hiçbir heavy metal listesi tamamlanmış sayılmaz. Ve Ozzy’nin onlarla çalışması kesinlikle gelecekteki birçok grubun yolunu açarken, bu heavy metal klasiği “Heaven and Hell” ile bir numaralı noktayı iddia eden Dio’dur. Şarkı birkaç harika bas çizgisine ve eğlenceli bir kapsayıcı temaya sahiptir. İyi ve kötü arasındaki ikiliğe dair bir şarkı – hepimizin ikisini birden yapabilmemiz gerçeği – kesinlikle endişe vericidir. Sözler kesinlikle heavy metal tarihinde yazılmış en iyi şarkı sözleri.

Gitarist Tony Iommi’nin beceriden yoksun olduğu şeyi, en iyi ritim rifflerini yazma yeteneğiyle telafi etmekten daha fazlasını yapıyor. Şarkının yalnızca bas dizileriyle desteklenmekten Iommi’nin riffleri tarafından yönetilmeye geçiş biçimi eğlencenin ötesinde. Ve Dio’nun vokalleri yine en azını söylemek için çarpıcı. Sonuçta, Judas Priest tüm zamanların en iyi heavy metal grubu olabilir, ancak Black Sabbath en büyük heavy metal şarkısının sorumlusu.

Sonuç

İşte orada var. Mümkün olduğunca objektif olmaya çalışan bir sırayla on beş heavy metal şarkı. Seçimlerime katılmıyorsanız veya bir şeyi dışarıda bıraktığımı düşünüyorsanız, bir cevapla bana bildirin ve mümkün olan en kısa sürede size geri dönmeye çalışacağım. Şimdilik, metali canlı tutun, yoldaş savaşçılar!

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At