DC Filmleri Hangi Sırayla İzlenir? - evham.net | evhamlı blog
Manşet Sinema

DC Filmleri Hangi Sırayla İzlenir?

DC, her ne kadar beyaz perde serüvenine Marvel’a kıyasla geç başlamış olsa da özellikle son dönemlerde çıkartmış olduğu filmler ile adından söz ettirmeyi başarıyor.

2013 yılında beyaz perde serüvenine başlayan DC Genişletilmiş Evreni, görünen o ki Marvel Sinematik Evreni‘ne uzunca bir süre rakip olacak. Biz de sizler için hazırlamış olduğumuz bu liste konusuyla ”DC filmleri hangi sırayla izlenir?’‘ sorusunun cevabını vereceğiz. İşte karşınızda DC Filmleri izleme sırası!

DC Filmleri İzleme Sırası

DC, filmleri ile sinema dünyasının son yıllardaki en etkin üreticilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Marvel’a kıyasla beyaz perde ile oldukça geç tanışan DC, yazımızın başında da belirtiğimiz gibi son filmleriyle sinema dünyasına damga vurmayı başarıyor.

Yaklaşık olarak 7 yıllık bir serüvene ev sahipliği yapan DC, 2013 yılından bu yana çeşitli filmler ile karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca da ana hikayeyi anlamak için şu zamana kadar vizyona girmiş olan tüm Marvel filmlerini kronolojik bir sırayla dikkatlice izlememiz gerekiyor. Çünkü, DC filmleri de tıpkı Marvel filmlerinde olduğu gibi belli bir evrende geçiyor.

Bu evrende geçen filmler de doğal olarak birbirlerini bağlanıyorlar. Biz de sizler için DC filmlerini kronolojik bir sıraya göre sıraladık. Peki, DC filmleri hangi sırayla izlenir? İşte, karşınızda DC Filmleri izleme sırası!

DC Filmleri Kronolojik İzleme Sırası

1. Man of Steel (2013)

DC Genişletilmiş Evreni’nin kronolojik sıralamasında yer alan ilk film olan Man of Steel, bildiğiniz gibi 2013 yılında seyirci ile buluşmuştu. Aynı zamanda DC Evreni’nin beyaz perdedeki ilk filmi de olan Man of Steel filminde bizleri Clark Kent, Superman karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Başrolünde Henry Cavill’ın yer aldığı bu yapımda Superman’in dünyaya nasıl geldiği ele alınıyor. Bu kısımda çocukluğundan da bahsedilen filmde aynı zamanda Superman’in General Zod ile mücadelesi de anlatılıyor.

2. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

DC Filmleri izleme sıralamasında 2. film olarak karşımıza çıkan yapımda, Batman ve Superman’in mücadelesi bizleri karşılıyor. Filmin başlarında her ne kadar Batman, Superman’i insanlık adına tehlikeli bir güç olarak görse de daha sonrasında ortak bir düşmana karşı güçlerini birleştirdiklerini görmekteyiz.

Aksiyonun bir dakika bile düşmediği bu yapımda Superman rolünde Henry Cavill, Batman rolünde ise dünyaca ünlü aktör Ben Affeck bizleri karşılıyor. Bunun yanı sıra DC Evreni’nin ikinci filmi olarak kabul edilen bu yapımda Justice League için de bir takım detaylara da yer veriliyor.

3. Suicide Squad / İntihar Timi (2016)

Dünyayı hep iyi adamlar kurtarır klişesini yıkan bu yapımda kötü adamlardan oluşan bir ekip bizleri karşılıyor. DC Evreni‘nin izleme sıralamasındaki 3. film olarak kabul görülen bu yapımda Will Smith‘i Deadshot, Margot Robbie‘i, Harley QuinnJared Leto‘yu Joker karakteriyle görüyoruz.

Filmde kötü adamlardan bir ekip kuruluyor ve bu ekip göreve gönderiliyor. Dünyanın en azılı suçlularından oluşan ekibe, eğer görevinde başarılı olurlarsa cezalarında indirime gidileceği söylenir. Tabi, bu görev görüldüğü kadar kolay değildir.

4. Wonder Woman (2017)

DC Filmleri hangi sırayla izlenir konusunda Wonder Woman filmi ile devam ediyoruz. İlk olarak Batman v Superman filmine boy gösteren Wonder Woman, bildiğiniz üzere 2017 yılında solo filmi ile beyaz perdeyle buluşmuştu.

2017 yılında vizyona giren bu yapımda ise DC’nin en önemli karakterlerinden biri olan ve feminizmin en önemli temsilcisi olan Wonder Woman’in doğuş hikayesine şahit oluyoruz.

Birbirinden heyecanlı sahnelere ev sahipliği yapan bu yapımda aynı zamanda Wonder Woman’in Ares ile olan savaşına da tanık oluyoruz.

5. Justice League (2017)

DC, her ne kadar beyaz perde serüvenine Marvel’a kıyasla biraz geç başlamış olsa da üst üstü vizyona sürdüğü filmlerle adından söz ettirmeyi başardı.

Söz konusu bu yapımlardan biri ise yine 2017 yılında seyirci ile buluşan Justice League olarak karşımıza çıkıyor. Avengers’ın sinemadaki başarından sonra DC’de kendi süper kahramanlarını Justice League filmi çatısı altında topladı.

Batman v Supermen: Dawn of Justice filminin sonrasında gerçekleşen olayları konu alan yapımda aynı zamanda Aquaman, Flash ve Cyborg karakterleri de boy gösteriyor.

6. Aquaman (2018)

DC Filmleri sıralamasında 6. film olarak karşımıza çıkan Aquaman filmin başrolünde Game of Thrones dizisinden aşina olduğumuz Jason Momoa  yer alıyor.

2018 yılında vizyona giren filmde ise Atlantis krallığının varisi olduğunu öğrenen Arthur Curry’nin yarı kardeşi sinsi Orm ile olan taht mücadelesini ele alıyor.

7. Shazam! 6 Güç (2019)

DC Filmleri izleme sıralamasında 7. film olarak karşımıza çıkan Shazam filminde 14 yaşındaki Billy Batson’ın ‘shazam’ kelimesini bağırmasıyla başlayan ve eski bir büyücü sayesinde altı mitolojik Tanrı’nın gücüne sahip yetişkin bir süper kahraman olan Shazam!’a dönüşme hikayesi anlatılıyor.

8. Joker (2019)

Yakın zaman içerisinde çıkışını gerçekleştiren ve DC’nin şu zamana kadarki en iyi yapımlarından biri olarak gösterilen Joker filmi, bildiğiniz üzere hepimizi derinden etkilemeyi başardı.

Joaquin Phoenix‘in Joker rolü ile herkesin gönlünde taht kurmayı başardığı bu yapımda başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck‘in hayatına odaklanılıyor.

Toplum tarafında dışlanan bir adam olan Arthur’un bir komedyenken Joker’e dönüşme hikayesini ele alan bu yapım halen gişede rekorlar kırmaya devam ediyor.

DC Comics Tarafından Duyurulan Diğer Filmler;

Listemizi her ne kadar Joker filmi ile sonlandırmış olsak da bildiğiniz gibi DC Comis, yakın zaman içerisinde yeni solo süper kahraman filmleri için de önemli bir duyuruya imza atmıştı. Bu doğrultuda DC Filmleri izleme sırası hemen aşağıda yer alan filmler ile devam edeceğini belirtelim. İşte, DC Comics tarafından duyurulan diğer süper kahraman filmleri;

9. Birds of Prey (2020)

Sucide Squad’da Harley Quinn rolüyle herkesin gönlünde taht kuran DC, bildiğiniz üzere bu karakteri içeren bir proje için hemen kolları sıvamıştı. 7 Şubat 2020 yılında vizyona girecek olan yapımda DC’nin hırçın kızını yakından tanıyacağız.

Wonder Woman 1984

10. Wonder Woman 1984 (2020)

Vizyona giren ilk filmiyle beraber DC’ye büyük başarılar kazandıran yapım 5 Haziran 2020‘de vizyona girecek olan devam filmiyle yeniden büyük ses getirmeyi hedefliyor.

DC Filmleri izleme sırası / Cyborg

11. Cyborg (2020)

2020 yılı içerisinde vizyona gireceği açıklanan filmde Sucide Squad ile tanıdığımız yarı insan yarı robot olan Cyborg karakterinin hikayesi ele alınacak.

12. Green Lantern Corps (2020)

2020 yılında vizyona girecek olan filmde galaksiler arası düzen koruyucu birlik olan Green Lantern Corps‘un hikayesine odaklanılacak

DC Filmleri izleme sırası the batman 2021

13. The Batman (2021)

25 Haziran 2021 yılında vizyona gireceği açıklanan yapımın yönetmen koltuğunda ise Matt Reeves oturacak. Ben Affleck’in başrolünde olmayacağı kesinleşen filmde Bruce Wayne karakterini yakında tanıyacağız. Ancak, şimdilik 2021 yılında vizyona girecek olan film ile ilgili herhangi bir detaylı bilginin paylaşılmadığını da belirtelim.

The Sucide Squad 2

13.  The Suicide Squad (2021)

Tüm DC karakterlerinin bir arada yer aldığı film her ne kadar eleştirilse de gişede iyi diyebileceğimiz bir başarıya imza atmıştı. Serinin ilk filmiyle beraber Harley Quinn ve Deadshot gibi karakterleri de bizlere gösteren yapım, 6 Ağustos 2021 yılında The Suicide Squad adıyla beyaz perdedeki macerasına kaldığı yerden devam edecek.

Guardians of the Galaxy filmlerinin yönetmeni James Gunn’ın yazıp yöneteceği The Suicide Squad filmi şimdiden birçok DC Hayranı tarafından merakla bekleniyor.

14. The Flash (2021)

DC Filmleri izleme sırası listesinde 14’üncü sırada yer alacak olan yapımda The Flash karakterinin hikayesine yakından göz atacağız.

16. Aquaman 2 (2022)

2022 yılında vizyona gireceği açıklanan Aquaman 2 ilgili şimdilik herhangi bir resmi duyuru yapılmadığını da belirtelim.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At