Türk Televizyon Tarihinin En Garip 22 Dizisi ve TV Programı - evham.net | evhamlı blog
Manşet Yaşam

Türk Televizyon Tarihinin En Garip 22 Dizisi ve TV Programı

Bir Neslin Psikolojisini Bozmuş Türk Televizyon Tarihinin En Garip 22 Dizisi ve TV Programı

Türk televizyon tarihi son derece renkli dizilere ve programlara şahit oldu. Bunlardan bazıları ise son derece absürttü.

70, 80, 90 hatta 2000 nesli bile televizyon dünyasının garipliklerinden payına düşeni aldı. Ancak şüphesiz 90’larda doğanlar daha fazla absürt diziyle karşı karşıya kaldı. O dönemlerde bayılarak izlediğimiz, tüm ailemizle televizyonun karşısına geçip heyecanla beklediğimiz diziler, şimdi ise son derece garip detaylara sahipmiş gibi geliyor. Türk televizyonlarının ve izleyicilerin özellikle fantastik türdeki dizilere olan merakı, pek çok absürt dizinin çekilmesine neden oldu. Bir neslin psikolojisini bozmuş televizyon tarihinin en garip Türk dizileri ve programlarını listeledik.

1. ŞOK!


Şimdilerde ana haber bülteni sunan Korcan Karar’ın sunduğu ŞOK programı, en garip programlardan biriydi. Karar, anlattığı hikayelerle pek çok kişiyi dumura uğratıyordu. 1994-1999 yılları arası yayınlanan programda izleyiciler tam anlamıyla kandırılıyordu. Günümüzün Zaytung’u olan programda izleyicilere sürekli absürt haberler sunuluyordu. Yüzünüze saç spreyi sıkıp amuda kalkarsanız Cine 5’in şifresini çözebileceğiniz gibi şeyler söyleniyordu. Bir keresinde de programda manken Anne Nicole Smith’in 1 hafta boyunca Edirne genelevi’nde çalışacağı söylenmiş ve Edirne Valisi de buna inanıp geneleve ekipler göndermiş. Bu ve birçok absürt durum programda yer alıyordu.

2. Ruhsar

garip türk dizileri
Hande Ataizi ve Cem Davran’ın başrollerinde oynadığı bu fantastik türdeki dizi bir döneme damga vurdu. 5 sezon boyunca yayınlanan dizinin sonrasında pek çok kez tekrarları da izleyiciyle buluştu. Dizi Ruhsar ve Mazhar adında iki insanın ölümsüz aşklarını ve başlarından geçen tuhaf olayları anlatıyordu. Ruhsar, Mazhar’ın ölen eşiydi ve bir ruhtu. Ancak Mazhar’dan ayrılamıyordu ve sürekli ahiretten dünyayı ziyarete geliyordu. Ancak yağmur yağdığında ahirete dönemiyordu. Ahirete girişte ise kayıt tutan bir merhum yer alıyordu. Hem de bilgisayarla. Merhumlar olarak ahirette sürekli beyaz giyiniyorlardı hatta bir bölümde ahiretteki ruhlar giyim tarzları için grev yapmışlardı. Yani dizi birçok absürt öge içeriyordu ve son derece garipti.

3. Sihirli Annem

garip türk dizileri
İnci Türkay, Şahap Sayılgan, Nevra Serezli gibi isimlerin paylaştığı dizide, Betüş isimli bir perinin, eşi vefat eden iki çocuk babası Sadık ile evlenmesi sonucu başlarından geçen macera dolu hayatlarını konu ediniliyordu. Betüş ve ailesi periydi. Perilerin ise kendilerine göre kuralları vardı. Hatta bir “Periliçe”ye bağlılardı. Periler ölümsüz olduğu ve Sadık fani olduğu için Betüş’ün annesi “Dudu” onları ayırmak için sürekli sihir yapıyordu. Dizideki tuhaf unsurlardan biri de Dudu’nun kocasını köpeğe dönüştürmüş olmasıydı. Bir köpek, Dudu’nun eşi rolünü canlandırıyordu. Sihir sahnelerindeki görsel efektler ve ses efektleri de bir o kadar göze batıyordu. Dizi o dönem çok sevilse ve 240 bölüm yayılansa da son derece garipti.

4. Charlie

garip türk dizileri
90’lar Türk televizyonlarında en çılgın dönemdi. O dönemde birçok fikir izleyiciye sunuldu. Bunlardan biri de Charlie’ydi. 1998 yılında yayın hayatına başlayan Charlie dizisi, oldukça sevildi. Dizi, Amerika’daki zengin bir iş adamının oğlu olarak gördüğü şempanzeyi İstanbul’daki yeğenine emanet etmesiyle başlıyor. Charlie adındaki bu şempanze ise, günde birkaç kilo muz yiyen bunun yanında alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları olan ve ailenin hemen hemen her işine karışan bir şempanze. Amerika’dan gelip iki çocuklu bir aileyle yaşamaya başlayan Charlie, evde herkes tarafından sevilmiyor. Olaylar da bunun üzerine gelişiyor. Dizi 24 bölüm sürdü. 2001 yılında ise dizi farklı bir kadroyla yeniden çekildi. Anca pek başarılı olamadı.

5. Gerçek Kesit


Evet, garip diziler ve programlar listesi yaparken Gerçek Kesit’ten söz etmemek olmaz. Uzun yıllar boyunca yayınlanan Gerçek Kesit’i birçoğunuz hatırlıyorsunuzdur. Sırlar Dünyası formatında olan ve ibret dolu olayların “müthiş(!)” oyunculuklarla ekrana aktarıldığı Gerçek Kesit’te türlü tuhaflıklar bulunuyordu. Efektler de bir o kadar kötüydü.

6. En İyi Arkadaşım


Bir dönem çocukların sevgilisi olan bu dizi ise listedeki en garip dizilerden biri… Yapımcılığını Show TV’nin üstlendiği, yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı dizi, 3 yıl boyunca yayın hayatına devam etti. Toplamda ise 57 bölüm yayınlandı. Diziyi garip yapan birçok öge var. Bunlardan ilki dizinin başkarakterinin Cino adında bir cin olması. Cino, son derece mutsuz olan Barış ismindeki bir çocuğa yardım etmek için Cinler Ülkesi’nden dünyaya geliyor ve onun en iyi arkadaşı olmaya çalışıyor. Ancak bir yandan da Cin Okulu’ndan mezun olmak için uğraşıyor.

7. Zeliha’nın Gözleri


Başrollerinde Emel Çölgeçen ve Sarp Levendoğlu’nun oynadığı bu dizi ise oldukça kısa bir süre izleyiciyle buluştu. Türk TV ekranları fantastik dizilere alışkın olmasına rağmen ne yazık ki Zeliha’nın Gözleri’nin ömrü uzun olmadı. Dizinin konusu ise şöyleydi; Zeliha yakın gelecekte yaşanacak olayları rüyalarında gören bir kadındı ve bu mistik yeteneğiyle cinayet masasından aykırı bir polisle işbirliği yaparak olayları çözmeye çalışıyordu.

8. Uzay Show


Uzay diyince 80’ler 90’larda gençlik ve çocukluk çağını yaşamış neslin aklına yalnızca Mustafa Topaloğlu geliyor. Uzat Show da tabii ki Mustafa Topaloğlu’nun sunduğu bir programdı. Programda Topaloğlu, US Air Force tulumu giyiyordu. Tabii ki dekor da Uzay Show’a uygundu. Uzaylı figürleriyle birlikte çeşitli ögeler vardı.

9. Bücür Cadı

garip türk dizileri
Yayınlandığı döneme damga vurmuş dizilerden biri de Bücür Cadı. Bu fantastik komedi dizisinde de birçok garip öge bulunuyordu. Dizi, yoksul bir ailenin kızı olan ve annesiyle yaşayan Zeliş’in iyi bir çocuk olduğu için bir melek tarafından doğaüstü güçlerle ödüllendirilmesini konu alıyordu. Zeliş’e daha fazla iyilik yapması için verilen bu güçler zaman zaman başına iş açıyordu. Bücür Cadı’nın sihir yaparken kullandığı o burun hareketini de birçoğumuz biliyoruz. Köfteci Abbas’tan Zabıta Enver’e kadar tüm karakterler ise oldukça özgündü.

10. Sana Bir Sır Vereceğim


2013 yılında yayınlanan bu fantastik dizinin de senaryosu sağlam olmasına ve birçok hayranı bulunmasına rağmen erkenden final yaptı. Birçok kişi finali dizideki birkaç karakterin fazla ön plana çıkmasına ve diğer karakterlerin geri planda kalmasına bağladı. Dizinin senaryosu güçlü olsa da yine de gariplikler içeriyordu. Konu ise şöyleydi; özel güçleri olan birkaç genç senaryonun ana noktasıydı. Karakterleri tanımlamak gerekirse; esrarengiz bir şekilde kızını kaybetmiş ve onu arayan bir anne, oğluna hem annelik hem babalık yapmaya çalışırken sahip olduğu özel gücün peşindeki kötülere karşı oğlunu korumaya çalışan bir baba, zihin okuyan düşünce gücüyle nesneleri hareket ettiren çocuklar, sokakta başı belaya girdiğinde kendini görünmez yaparak hayatta kalma savaşı vermiş genç bir delikanlı, ürettiği elektrikten dolayı sevdiği insana bile dokunamayan güzel genç bir kız… Gerisini siz düşünün!

11. Karar Anı


Karar Anı, Türk televizyonlarının gelmiş geçmiş en garip içeriklerinden biri. Erman Toroğlu’nun sunduğu ve yargıçlık yaptığı programda, Amerikan yargı sistemli taklit edilerek sahte bir mahkeme oluşturulmuştu. Programa çıkarılan herkes ise birbiriyle kavga ediyordu. Aslında bir tartışma programı gibiydi. Tabii bu kadar olaylı bir program RTÜK’ten ceza aldı. Cezanın ardından ise program yayından kaldırıldı.

12. OKS Anneleri

garip türk dizileri
OKS Anneleri aslında eğitim sistemine bir eleştiri niteliğindeydi ve çocukları ailelerin baskılarından korumaya çalışıyordu. Ancak dizide her şey o kadar abartılıydı ki bu da diziyi “garip” yaptı. OKS bilmeyenler için lise giriş sınavıydı. Dizide de bu sınava hazırlanan çocuklar ve aileleri konu ediniliyordu. Genellikle babalar çocuklara kazanması için baskı yaparken, anneler ise çocukların her şeyine dikkat ediyor ve çocukların rahatça çalışması için en ince detayı bile atlamıyorlardı. Duvarlarından renginden, çalışma masasının yerine kadar… Çocuklara sürekli söylenen cümlelerden bazıları ise ;”İyi bir üniversiteye girebilmek için iyi bir liseye girmek şarttır.”, “Bu senin hayatını etkileyecek bir sınav”… Yani dizi aslında çocukları korumaya çalışsa da lise sınavını biraz büyüterek o dönem sınava hazırlanan çocukların üzerinde daha büyük baskı kurdu.

13. Teksoy Görevde

garip türk dizileri
Teksoy Görevde, 2 Haziran 1994’ten itibaren Star TV’de çeşitli aralıklarla 12 yıl boyunca yayınlandı. Sadettin Teksoy tarafından hazırlanan program büyük ilgi gördü. Programda yurt içinden ve yurt dışından sıradaşı, gizemli olayla ve konulara yer veriliyordu. Keloğlan Mağarası’ndan, Eyüp Türbesi’nin gizemine kadar birçok konuda program yapan Teksoy Türk izleyicisine inanılmaz anlar yaşattı ve programı birçok ödüle layık görüldü. Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında yerlilerle röportaj yapan, Kuzey Kutbu’na bile giden Teksoy, Türk televizyon tarihinin efsanelerinden biri. Ancak programda şahit olduğumuz birçok garip an var… İşte onlardan biri…

14. Selena

garip türk dizileri
Selena… Sinem Kobal’ın başrolünde olduğu bu diziye aşina olmayanınız yoktu. Adeta bir gariplikler silsilesi olan dizi, Selin, Leyla ve Nazlı isimli ailelerini kaybetmiş 3 kardeşi ve onların koruyucu meleği olan Selena’nın maceralarını anlatıyordu. Selana, Ütopya isimli başka bir gezegende yaşayan bir melekti ve tek amacı iyilik yapmaktı, hatta iyiliğin temsilcisiydi. İyi varken kötü de olur. Hades ise Selena’nın baş düşmanıydı. Dizide Hades ve Selena’nın kostümlerinden kılıç savaşlarına kadar pek çok tuhaf görüntü bulunuyordu. Ailesi istediğini yapmadığında nefesini tutarak onları cezalandıran Kıvılcım karakterini de unutmamak gerek!

15. Sırlar Dünyası


Evet.. Geldik Türk televizyon tarihinin belki de en en garip TV programlarından birine. Bir neslin psikolojisini alt üst etmiş bu programda sırlı ve esrarengiz olayları anlatılıyordu. Bu olaylar izleyicilerin başından geçenlere dayanıyordu. İzleyiciler başlarından geçen olayları mektup yazarak anlatıyor bölümler ise bu olaylar etrafından şekilleniyordu. Ruhlar, cinler, ilahi mesajlar… Dizide o dönem için çok sarsıcı olan pek çok şey vardı. 1996 yılında ilk bölümü yayınlanan dizi 2007 yılına dek devam etti.

16. Türk’ün Uzayla İmtihanı

garip türk dizileri
Bu dizi ise ilk olarak “Ha Babam Uzay” olarak tanıtıldı ancak “Hababam Sınıfı” eserinin sahibi Rıfat Ilgaz’ın oğlunun mahkemeye başvurmasının ardından dizinin ismi “Türk’ün Uzayla İmtihanı” olarak değiştirildi. Dizi, uzaya gönderilen ilk Türk ekibinin hikayesini konu alıyordu. Ancak komedi dizisi olduğu için detaylar ve karakterler son derece absürttü. Uzaya gönderilen ekip, uzayda kayboluyor ve bir karadelikten geçiyorlar, ardından dünya zannettikleri başka bir gezegene iniyorlar: Ablanlar Gezegeni. Gezegenin yönetici ise Çücük Prens…

17. Uzaylı Zekiye


10 bölüm olan dizi TRT 1 ekranlarında 8 Ekim 1988-17 Aralık 1988 tarihleri arasında yayımlandı. Türkiye televizyon tarihinin ilk fantastik bilim kurgu dizilerinden biri olan Zekiye, yayınlandığı dönemde birçok izleyiciye sahipti. Dizi, bilim insanlarının yaptıkları bir hata sonucu süper güçler kazanmış alık bir kız olan Zekiye’nin başına gelen olayları tersine çevirme sürecini anlatıyordu. Dizide Zekiye kırmızı gözleriyle bir hayli dikkat çekiyordu. Bir anda aşırı zeki bir insana dönüşebilirken bir anda da eski haline geri dönebilen Zekiye oldukça garip bir karakterdi.

18. Ali Baba’nın Çiftliği

garip türk dizileri
90’lı yıllarda Flash TV’de yayınlanan ve sunuculuğunu Mehmet Ali Erbil’in yaptığı bu program tam anlamıyla garipti. Programda Mehmet Ali Erbil kümeste tavuk kovalıyor ve yakalamaya çalışıyordu. Zaten bir yarışma programı olan şovun formatı da buydu. İzlemek isteyenler için Youtube’da birkaç bölüm bulunuyor, buradan bakabilirsiniz.

19. Hangimiz Eşek?


Bu programda yine 90’larda yayınlanan tuhaf programlar arasında. Bücür Cadı’nın Köfteci Abbas’ı Yunus Bülbül’ün sunduğu programda Bülbül’e bir de konuşan eşek eşlik ediyordu. İkili birbirlerine eşeko ve keko diye hitap ediyordu. Eşeko ve kekonun maceraları ekrana yansıyordu. Aklınıza gelebilecek her konuda skeçler yapılıyordu.

20. İyi Aile Robotu

garip türk dizileri
2002 yılında ekrana gelen fenomen dizi ‘İyi Aile Robotu’ birçok kişi tarafından severek izlendi. Dizi, bir robotun bir aileyle birlikte yaşamasını konu alıyordu. Robot aileye her türlü işte yardım ediyordu. Tabii ki evin babaannesi “kuşak farkı”ndan dolayı robotla anlaşamıyordu. Asıl garip olansa robotun evin kızına aşık olması ve ona kendini beğendirmeye çalışmasıydı.

21. Dokun Bana


Dokun Bana da Türk televizyon tarihinde yayınlandığı dönem fark yaratan yarışmalardan biriydi. Çünkü yarışmacılar araba kazanıyordu. Ancak arabadan elinizi çekmemek zorundaydınız, kaç saat sürerse sürsün. Öyle ki yarışmacıların 6 saatte bir 20 dakikalık mola hakkı bulunuyordu. 60 saatten fazla arabadan elini çekmeyen yarışmacılar vardı. Yarışmacılar yalnızca ellerini arabaya dayayıp bekledikleri halde, yarışmanın izleyicisi oldukça fazlaydı.

22. Sıcağı Sıcağına


90’ların bir garip TV programı da Sıcağı Sıcağına isimli programdı. Cem Kurtoğlu’nun sunumuyla eşsizleşen program, Türkiye’nin ilk reality showu olma özelliği taşıyordu. 1993’te Show TV’de Haluk Bilginer’in sunumuyla başladı. 1994 yılında Cem Kurtoğlu’nun sunumuyla devam etti. 1998 yılında ise sona erdi. 250’den fazla bölümü yayınlanan program, kan donduran olayların ve şiddetin en üst sınırının sansürsüz bir şekilde gösterilmesiyle hafızalara kazındı.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At