Xiaomi Mi Band 5 İncelemesi - evham.net | evhamlı blog
Bilim Teknoloji Manşet

Xiaomi Mi Band 5 İncelemesi

Xiaomi kısa süre önce yeni Mi Band 5 modelini piyasaya sürdü. Önceki versiyonu ile karşılaştırıldığında büyük bir yükseltme olmasa da, Mi Band 4‘e kıyasla hafif bir avantaj sağlayan bazı önemli özellikleri var. Bu nedenle, Xiaomi Mi Band 5’i satın almayı planlıyorsanız, önce incelememizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Mi Band 4 ve Mi Band 5 Arasındaki Farklar

Donanım ve tasarımlarında çok az fark bulunuyor diyebiliriz. En dikkat çekici fark, Mi Band 5’in 0.95 inç ila 1.1 inç arasında biraz daha büyük bir AMOLED ekrana sahip olmasıdır. Bu bir fark değil, ancak ekranda daha fazla bilgi görüntülemek için küçük çerçeveler ve daha geniş bir alan sunar. Boyut farkının günlük bazda algılanması zor olsa da, doğrudan Mi Band 4 ile karşılaştırdığımızda, daha büyük ekran boyutu nedeniyle ek bilgi satırını görebilirsiniz.

Bir başka yükseltilmiş özellik, 450 nite kadar ulaşabilen ve ekranı doğrudan güneş ışığı altında net bir şekilde görüntülemenizi sağlayan ekran parlaklığıdır. Ancak yine de otomatik parlaklık ayarına sahip olmadığından, parlaklığı manuel olarak en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Bu bir dezavantaj olabilir, çünkü parlaklık ayarı ayarlar menüsünün derinliklerinde gizlidir. Ancak çoğu durumda, ayarlanmış bir parlaklık seviyesinden memnun kalırsınız.

Source/Gizmo China

Bir başka harika gelişme de şarj yöntemidir. Mi Band 5 yepyeni bir manyetik şarj yuvası seçeneği sunar. Mi Band 4’e sahipseniz, birkaç haftada bir olsa bile, şarj etmenin ne kadar can sıkıcı olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Bu yüzden yeni şarj yöntemi için minnettarız.

Yani Mi band 5 ve 4 arasındaki tüm tasarım farkına gelince, dürüst olmak gerekirse her ikisi de neredeyse aynı görünüyorlar. Yeni gövdenin boyutu Mi band 4 ile aynı olduğundan (ekran boyutunu artırmak için sadece çerçeveler küçültüldü), orijinal kayışı Mi Band 4’ün kayışı ile değiştirebildik.

Source/Gizmo China

Yepyeni Modlar ve PAI Puanları

En ucuz fitness takip cihazlarından biri olan Mi band serisi, çeşitli izleme özellikleri sunmak konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor. Mi Band 4’ün altı spor moduna ek olarak, Mi Band 5toplam 11 spor modu sunan çeşitli yeni egzersiz seçeneklerini desteklemektedir. Tüm spor modlarını test etmedik, ancak Mi band 4 ile elde ettiğinizden bir adım yukarı çıktığını söyleyebiliriz. Ve yüzme modu için Mi Band 5, Mi Band 4’ün yaptığı gibi 5ATM su geçirmezliği de destekliyor. Böylece, duş alırken veya yüzerken bile takabilirsiniz.

Source/Gizmo China

Spor modları izlemenin yanı sıra, Mi band 5, gelişmiş uyku takibi, kan oksijen takibi, daha akıllı kalp atış hızı izleme, stres testi, PAI puanlama sistemi ve kadın sağlığı için adet döngüsü izleme de dahil olmak üzere diğer bazı önemli sağlık takibini de destekler.

Aynı zamanda kalp atış hızı izleme bütün gün farklı frekanslarla etkinleştirilebilir. Ancak bandın güç tüketimini artırabilir. Ayrıca bir kalp atış hızı uyarısı içerir. Basitçe söylemek gerekirse, titreşim ve bildirim yoluyla kullanıcıları anormal kalp atış hızı sorunları hakkında uyarabilir.

Source/Gizmo China

Yeni stres testi ve PAI puanlama sistemi, kullanıcıların fiziksel durumlarını izleme yoluyla anlamalarına yardımcı olabilir. Fiziksel aktivitenize sayısal bir rakam vermek, formda olma hedefinize doğru ilerleyip ilerlemediğinizi görmek için iyi bir yoldur.

Yeni Uzaktan Kamera Deklanşörü

Mükemmel bir sağlık takipçisi olarak çalışmanın yanı sıra, Mi band 5 de yardımcı asistan olarak birçok pratik özellik barındırıyor. Akıllı bant, Boşta kalma uyarısı, bildirim ve çağrı hatırlatıcısı, müzik kontrolü, hava durumu raporları, telefon bulucu vb. özellikler bulunduruyor.

Source/Gizmo China

Yukarıdaki listeye ek olarak, Mi Band 5 Bluetooth üzerinden bir uzaktan kamera kontrol özelliği de ekledi. Telefonunuzun kamera deklanşörü gibi davranabilir, ancak yine de video çekimini kontrol edemez. Gerçekten özel bir şey değil, bazıları için, özellikle yalnız seyahat ettiğinizde veya grup çekimleri yapmanız gerektiğinde, fotoğraf çekmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

Pil Ömrü

Pile gelince, kayda değer bir gelişme yok. Mi Band 5, tüm zamanlardaki kalp atış hızı izleme gibi bazı özellikleri açmadan yaklaşık 15 gün kullanılabilir.

Source/Gizmo China

Beş gün boyunca takıldıktan sonra, yüzde 36 güç tüketti, bu kabul edilebilir bir sonuçtur. Ancak bu Mi Band 5 incelemesinin başında belirtildiği gibi, manyetik şarj cihazı birkaç haftada bir şarj etmeyi kolaylaştırır.

Source/Gizmo China

Bu yüzden Mi Band 5 ile ilgili her şey pratik ve kullanışlı özelliklere sahip diyebiliriz. Ve daha da önemlisi, böyle bir fiyat etiketinde de iyi bir seçim bulmak gerçekten zor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At