Dış Ortam için en iyi Wireless Access Point - evham.net | evhamlı blog
Alışveriş Rehberi Bilim Teknoloji Donanım

Dış Ortam için en iyi Wireless Access Point

Wi-Fi ağınızı arka bahçenize genişletmek istediğiniz bir zaman gelebilir, bu nedenle dış mekan kullanımına uygun bir kablosuz erişim noktanızın olması çok önemlidir. İstediğiniz son şey, özellikle iklimin özellikle sert olabileceği bir yerde yaşıyorsanız, hava koşullarına dayanıklı olmayan ve zarar gören bir tane kurmaktır.

En iyi kablosuz erişim noktaları için alışveriş yapmak zor görünebilir, ancak tam olarak ne aramanız gerektiğini bildiğinizde daha kolay hale gelir. Bu kapsamlı alıcı kılavuzunda, bir WAP’ta aramanız gereken temel özelliklere ve açık havada en iyi olanlar için önerilerime göz atacağız.

Acele mi ediyorsun?

Fazla zamanınız yoksa, en sevdiğim dış mekan kablosuz erişim noktası hız, geniş çalışma sıcaklığı ve zengin özellikli UniFi Denetleyici yazılımı için Ubiquiti UniFi UAP-AC- PRO’dur.

Karşılaştırma Tablosu

Toplam Hız IP derecelendirme PoE? Fiyat
Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO
En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO
2,4 GHz – 450 Mbps
5 GHz – 1,300 Mbps
Evet $$$$
WAVLINK AC1200
En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - WAVLINK AC1200
2,4 GHz – 300 Mbps
5 GHz – 867 Mbps
IP65 Evet $$$$
COMFAST AC1200
En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - COMFAST AC1200
2,4 GHz – 300 Mbps
5 GHz – 867 Mbps
IP66 Evet $$$
TP-Link CPE210
En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - TP-Link CPE210
2,4 GHz – 300 Mbps Evet $
TP-Link EAP225
En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - TP-Link EAP225
2,4 GHz – 450 Mbps
5 GHz – 867 Mbps
IP65 Evet $$$
EnGenius ENS620EXT
En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - EnGenius ENS620EXT
2,4 GHz – 400 Mbps
5 GHz – 867 Mbps
IP55 Evet $$$$$

En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları

1. Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO

Ubiquiti, bazı harika ağ ekipmanı üretmekle ünlüdür ve UniFi UAP-AC-PRO kesinlikle hayal kırıklığına uğratmaz.

Açık hava kablosuz erişim noktaları söz konusu olduğunda aslında benim bir numaralı seçimim.

UAP-AC-PRO, bir etkinlik ışığıyla çevrili Ubiquiti logosunun ortasında oturan temiz ve dairesel bir tasarıma sahiptir. 7,74 x 7,74 x 1,38 inç boyutlarında sadece 0,77 lbs ağırlığında olması, hem iç hem de dış mekan kullanımı için mükemmeldir.

Dış mekan kullanımı bu AP’nin ele alabileceğinden daha fazlasıdır; -10 ila 70 ° C arasında çalışma sıcaklığına ve % 5 ila 95 arasında yoğuşmasız çalışma nemine sahiptir.

Bu erişim noktası, her iki bantta da 3 × 3 MIMO teknolojisini kullanan çift bantlı AP olması nedeniyle rakiplerinden çok daha hızlı. Ayrıca 802.11AC kablosuz standardını karşılar.

Gerçek performans açısından, 2.4 GHz’de 450 Mbps’ye ve 5 GHz bandında 1.300 Mbps’ye kadar verim almayı bekleyebilirsiniz. Bu, ev ağlarının büyük çoğunluğu için çok daha fazla olacaktır.

Bağlantı açısından, UAP AC PRO, PoE tarafından desteklenmektedir, iki Ethernet bağlantı noktasına ve tek bir USB 2.0 bağlantı noktasına sahiptir.

Bu WAP’in önemli satış noktalarından biri ve bu konudaki diğer tüm UniFi ürünleri, kullanımı kolay ancak zengin özelliklere sahip UniFi denetleyici yazılımıdır. Bu, tüm UniFi cihazlarınızı kullanıcı dostu ve sezgisel bir kullanıcı arayüzünden kurmanıza, yapılandırmanıza ve yönetmenize olanak tanır.

Ubiquiti, birçok kişi tarafından ağ donanımının altın standardını ürettiği düşünülmektedir; olağanüstü derecede iyi çalışır ve tam ihtiyaçlarınıza göre yapılandırma söz konusu olduğunda size birçok seçenek sunar.

En iyi dış mekan kablosuz erişim noktasının en iyisini arıyorsanız, UAP AC PRO bir beyinsizdir.

 

2. WAVLINK AC1200

Wi-Fi ağınızın yayılması için ihtiyaç duyduğunuz özellikle büyük bir açık alanınız varsa, WAVLINK’ten bu erişim noktası tam aradığınız şey olabilir.

İlginç bir tasarıma sahiptir; Cihazın ana kısmı, iki anten yanlardan ve diğeri ise üst kısımdan yapışan ince bir tüp şeklidir. Önde WAVLINK logosu ve bazı durum LED’leri var.

Antenler hem yüksek güçlü hem de çok yönlüdür; ikisi 2.4 GHz bandında, diğer ikisi 5 GHz bandında çalışır.

Kablosuz bantlardan bahsetmişken, 2,4 GHz bandında 300 Mbps ve 5 GHz bandında 867 Mbps’ye kadar hız almayı bekleyebilirsiniz. Yine, bu çoğu insan için yeterince hızlı. 

Ayrıca, Wi-Fi teknolojisi için geçerli standardı karşılar: IEEE 802.11AC.

WAVLINK AC1200 hakkında özellikle sevdiğim bir özellik, IP65 hava koşullarına dayanıklı olmasıydı. Muhafaza, her türlü hava koşulunda sürekli çalışmayı sağlar. Soğuk, dayanılmaz derecede sıcak veya yağmurla dövülmüş olabilir ve çalışmaya devam eder.

WAVLINK, AC1200’ün -30 ila 70 ° C arasındaki sıcaklıklara dayanabileceğini söylüyor , bu nedenle özellikle sıcak veya soğuk bir iklimde yaşıyorsanız bu WAP sizin için biri olabilir.

IP65 derecesi aldığı için güven vericidir, bu nedenle sert dış mekan koşullarına dayanabileceğinden şüphe yoktur.

AC1200, PoE tarafından güçlendirilir ve RJ45 konektörü hava koşullarına dayanıklı bir muhafaza ile korunur. Ayrıca WPA2 güvenliği de kullanır.

AC1200’ü başka bir şey için kullanmak isterseniz, bunu yapabilirsiniz. Kablosuz erişim noktası, kablosuz yönlendirici veya Wi-Fi menzil genişletici olarak yapılandırabilirsiniz. Bu, ayrı bir özel kablosuz ağ oluşturma veya mevcut bir ağın Wi-Fi kapsamını genişletme esnekliği sağlar.

Bu, İnternet bağlantısı sağlamak istediğiniz ancak ev ağınıza erişmeniz gerekmeyen bir eviniz varsa yararlı olabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, bazı kişilerin bu WAVLINK erişim noktasının, özelliklerden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız kurulum yapmak için biraz zor olabileceğini, ancak ne olursa olsun, dış mekan kullanımı için harika bir WAP olduğunu bildirdi.

En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - WAVLINK AC1200

 

3. COMFAST AC1200

Bu COMFAST erişim noktası, neredeyse yarı fiyatına Ubiquiti UniFi ve WAVLINK WAP’lerden çok daha ucuzdur, ancak AC1200 para için harika bir değer sunduğundan bunun dikkate alınmamasının bir nedeni olmasına izin vermeyin.

Özellikle ilginç bir tasarıma sahip değildir; cihazın ana kısmı, önünde COMFAST logosu ve sol kenarda durum ışıkları olan beyaz dikdörtgen şekilli bir ünitedir. Oldukça uzun, ayarlanamayan iki anten tepeye oturur.

Bu erişim noktası, daha önce bahsedilenler gibi, hem 2,4 GHz hem de 5 GHz bandında çalışır ve en son IEEE 802.11AC Wi-Fi standardını destekler.

Hız olarak, 2,4 GHz bant 300 Mbps’ye ve 5 GHz bant 867 Mbps’ye kadar güç sağlayabilir.

İki anten, daha büyük alanlara sinyal sağlamak için yüksek kazançlı, çok yönlü antenlerdir. 360 ° kapsama alanı sağlayabildiğinde antenlerin ayarlanamaz olması mantıklıdır .

Yine de yüksek kazançlı antenleri olan bir uyarı var; daha geniş bir alanı kaplayabilmelerine rağmen, sinyal gücü tipik olarak düşük kazançlı antenler kadar iyi değildir, ancak bunlar yüksek kazanç ile karşılaştırıldığında ulaşamaz.

COMFAST AC1200 kesinlikle dış mekan kullanımı düşünülerek tasarlanmıştır; IP66 dereceli hava koşullarına dayanıklıdır.

Dayanıklı muhafazası, en zorlu hava koşullarına dayanabilir. Normal sıcaklık ve neme ek olarak yıldırım ve toza karşı koruma sağlar.

Fiyatın yarısında, COMFAST’ın WAVLINK ile karşılaştırıldığında hava koşullarından daha fazla koruma sağlaması ilginçtir. Fark küçük, ancak yine de bir fark var.

IP derecelendirmelerine çok aşina değilseniz, IP65 herhangi bir açıdan düşük basınçlı yönlendirilmiş su jetlerine karşı koruma sağlarken, IP66 yüksek basınçlı püskürtme uçlarına karşı koruma sağlar.

COMFAST AC1200, PoE tarafından desteklenmektedir ve basit montaj tasarımı, kolay ve rahat bir kurulum sağlar. COMFAST, cihazınızı kurma veya kurma konusunda herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa teknik destek sunar.

Birçok kişi COMFAST AC1200’ü dış mekanlarda kullanmak için mükemmel bir kablosuz erişim noktası olarak bulmuştur, ancak bazıları alınan hızların reklamı yapılanların yakınında olmadığını bulmuştur. Bu ağlarının bir sınırlaması olabilir; AC1200’ün doğrudan sorumlu olduğunu varsayamazsınız.

Diğerleri de, okunması zor olacak kadar küçük yazdırılacak talimatları bulmuşlardır ve bunları okuyabildiklerinde bile, gerçekten fazla bir anlam ifade etmemişlerdir. Bu erişim noktasını ayarlamak söz konusu olduğunda, muhtemelen biraz ön bilgi uzun bir yol kat edecektir.

Bununla birlikte, COMFAST AC1200, iklimden bağımsız olarak iyi performans gösterecek çok uygun fiyatlı, hava koşullarına dayanıklı bir erişim noktasıdır.

En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - COMFAST AC1200

 

4. TP-Link CPE210

Bütçe dostu dış mekan kablosuz erişim noktalarından biri de TP-Link tarafından CPE210’dur. Yine de fiyat sizi aldatmasına izin vermeyin; bu WAP eleştiriler aldı.

CPE210, baskı üzerine yazdırılan TP-Link ile uzun, dikilitaş benzeri bir tasarıma sahiptir. Sol tarafta LED durum ışıkları, arkada montaj braketi ve altta Ethernet portu ve bir sıfırlama düğmesi bulunur.

Daha önce sunulan WAP’lerin aksine, bu yalnızca 2,4 GHz frekansında çalışan tek bantlı bir erişim noktasıdır. 300 Mbps’ye kadar hız almayı bekleyebilirsiniz. Yine de, mükemmel bir kapsama alanı sağlamak için yerleşik bir 2 × 2 çift kutuplu yönlü MIMO anteni vardır.

Kapsamdan bahsetmişken, CPE210 dış mekan kablosuz kapsama alanı için uygun maliyetli bir çözüm olarak tasarlanmıştır. 5 km’den uzun mesafeli kablosuz veri iletimi için tasarlanmıştır, ancak yine de evde kullanım için iyi bir şekilde yerleştirilecektir.

Resmi bir IP derecesine sahip olmamasına rağmen, kasa yüksek kalitede ve son derece dayanıklıdır. CPE210 özellikle dış mekanda kullanım için tasarlandığından TP-Link, hemen hemen her iklimde kusursuz bir şekilde çalışacağını ve -40 ° C ila 70 ° C arasındaki sıcaklıklara dayanabileceğini söylüyor .

Ubiquiti’ye benzer şekilde TP-Link, CPE210’u yönetmek için hepsi bir arada bir çözüm sunar. Pharos Kontrol uygulaması, ağınızdaki tüm cihazları kolayca yönetmenize yardımcı olan bir merkezi yönetim yazılımı parçasıdır. Bazı işlevler arasında aygıt bulma, durum izleme, ürün yazılımının güncellenmesi ve ağ bakımı bulunur.

Tüm bunlar tek bir cihazdan mümkün.

Pasif PoE, CPE210’a güç verir. Ethernet üzerinden 60 metreye (200 ft) kadar Güç destekleyecek ve gerektiğinde cihazın uzaktan sıfırlanmasına izin verecektir.

Bazı insanlar, CPE210’un şiddetli yağmur veya şovda özellikle iyi çalışmadığını, bazen de yönlendiriciyle bağlantısını kaybettiğini bildirmiştir. Ayrıca, mükemmel kapsama alanı sağlamasına rağmen, diğerleri reklamı yapılan 300 Mbps’nin çok altında alma hızları bildirdi.

Kaplamak için özellikle geniş bir alanınız varsa ve bu listede yer alan diğer erişim noktalarından bazılarına kıyasla performansın düşmesine aldırmazsanız, hepsi biraz para biriktirirken, TP-Link CPE210 kesinlikle dikkate alınması gereken bir yerdir.

En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - TP-Link CPE210

 

5. TP-Link EAP225

Bir başka dış mekan kablosuz erişim noktası da TP-Link tarafından EAP225’tir.

Ana ünite ince, ama beklediğiniz gibi aşırı uzun değil. Önde basılı TP-Link logosu ve arkada düşük profilli montaj braketi bulunur. Altta, Ethernet bağlantı noktasını ve bir sıfırlama düğmesi bulacaksınız.

Çok yönlü antenleri cihazın üzerine takın ve neredeyse iki kat yüksekte olduğunu göreceksiniz. Gökyüzünün tam anlamıyla sınır olduğu yere yerleştirileceği göz önüne alındığında, bunu gerçekten bir sorun olarak görmüyorum.

Performans açısından, bu çift bantlı bir WAP olduğundan, 2,4 GHz frekansında 450 Mbps’ye ve 5 GHz frekansında 867 Mbps’ye kadar hız bekleyebilirsiniz.

Oldukça ilginç bulduğum şey, farklı bantların farklı aralıklarda sabit kablosuz kapsama alanı sağlaması; 2,4 GHz frekansında sinyal 200 metreye kadar ulaşabilir ancak 5 GHz frekansında 300 metreye kadar çıkabilir.

Her iki durumda da, sadece 200 metrelik bir kapsama alanı insanların çoğunluğu için çok daha fazla olacaktır.

EAP225, IEEE 802.11AC kablosuz standardına uyar ve aynı anda birden fazla cihaza daha iyi sinyal sağlamak için MU-MIMO teknolojisini kullanır, böylece Wi-Fi’yi aynı anda kullanmak isteyen birkaç kişi varsa idealdir. 

Hava koşullarına dayanıklı muhafaza, yağmur, toz ve hatta yıldırım gibi unsurlardan koruma sağlar. Elektrostatik deşarja karşı 6KB yıldırım koruması ve 15KB ESD koruması aldı.

Şaşırtıcı bir şekilde, TP-Link, ağınızı EAP225 ile yönetmek için farklı bir araç sağlar. Pharos Kontrolü kullanan CPE210’un aksine, EAP225 Omada tarafından yönetilir.

Bu, ağınızı tek bir arayüzden merkezi olarak yönetmek için ücretsiz, bulut tabanlı bir yönetim platformudur. Taşınabilir bir akıllı telefon veya tabletten ayarları yapılandırmanıza, ağınızı izlemenize ve cihazlarınızı yönetmenize izin veren Omada uygulaması sayesinde cihazınızın kurulumu inanılmaz derecede kolaydır. 

Kablosuz yönlendirici veya Wi-Fi genişletici gibi farklı cihazlar olarak işlev görebilen rakiplerinden farklı olarak, CPE210 yalnızca bir erişim noktası olarak kullanılabilir. Bu bazı insanlar için bir sorun olmayabilir, ancak akılda tutmaya değer.

Bazı insanlar, diğer erişim noktalarında olduğu gibi, reklamı yapılan hızlara yakın bir şekilde alamadıklarını bildirmişlerdir, ancak yine, bu ağlarının bir sınırlaması olabilir. Ayrıca, merkezi bir yönetim platformuna sahip olmasına rağmen, içindeki özellikler ve seçenekler Ubiquiti tarafından sunulan UniFi denetleyici yazılımının beğenileriyle karşılaştırıldığında eksiktir.

Yine de, oldukça makul bir fiyat için, TP-Link CPE210, açık havada kullanım için nispeten küçük ve kompakt bir WAP arıyorsanız, dikkate alınması gereken bir fiyattır.

En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - TP-Link EAP225

 

6. EnGenius ENS620EXT

Bir üreticinin duymadığınız bir kablosuz erişim noktası, EnGenius’un ENS620EXT ürünüdür.

ENS620EXT, günümüzün akıllı telefonunun boyutu etrafında sadece 4,49 x 7,54 x 1,88 inç boyutlarında inanılmaz derecede küçük bir birimdir. Önde EnGenius baskılı logo, arkada ise montaj braketi ile birlikte bir alüminyum soğutucu vardır.

Alt kısım, Ethernet bağlantı noktası için koruma sağlayan çıkarılabilir bir kapağa sahiptir ve LED durum ışıkları sol tarafta bulunabilir.

Bu erişim noktası çift bantlıdır, IEEE 802.11AC’yi destekler ve 2,4 GHz frekansında 400 Mbps ve 5 GHz frekansında 867 Mbps’ye kadar hız sağlayabilir.

Ayrıca, 360 ° civarında çalışan dört çıkarılabilir yüksek kazançlı antene sahiptir, böylece arka bahçenizde nerede olursanız olun size büyük bir kapsama alanı sağlar.

ENS620EXT size hava muhafaza sert iklimler dayanacak şekilde dizayn edilmiştir dair güven veren de resmi IP55 derecesi aldı. IP55 derecesi, bu WAP’in sınırlı toz girişinden ve her yönden düşük basınçlı su jetlerinden koruma sağlayacağı anlamına gelir.

ENS620EXT’in uzun süre güneş ışığına, aşırı soğuk, don, kar, ısı, yağmur, dolu veya neme maruz kalmasına bakılmaksızın, iyi çalışmaya devam edeceğini bileceksiniz.

Bu listede yer alan diğerleri gibi, ENS620EXT PoE tarafından desteklenmektedir ve kutuda bir PoE enjektörü içerir.

Bu WAP, yerel olarak, uzaktan dağıtılabilen veya bulut tabanlı bir hizmet aracılığıyla erişilebilen ezMaster ağ yönetim yazılımı tarafından yönetilir. Yerinde bir denetleyici ile veya yerinde olmadan kullanılabilir ve kullanmak için herhangi bir abonelik ücreti gerektirmez.

Ubiquiti’nin UniFi Denetleyici kadar zengin özelliklere sahip olmayabilir, ancak bazı yönetim araçlarına sahip olmak güzel.

Bu özel erişim noktasıyla dikkat edilmesi gereken bazı hususlar, birkaç kişinin 5 GHz bandında özellikle sınırlı aralık bildirmiş olması ve dokümantasyon ve müşteri desteğinin arzulanan çok şey bırakmasıdır.

ENS620EXT, fiyat açısından UniFi UAP-AC-PRO ile eşittir, ancak iyi performans ve birçok özellik sunmaz. Bununla birlikte, özellikle IP dereceli bir cihaz arıyorsanız, bu WAP’yi UniFi üzerinden seçmek isteyebilirsiniz.

En İyi Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktaları - EnGenius ENS620EXT

 

Dış Mekan Kablosuz Erişim Noktası Satın Alma Rehberi

 • kötü hava şartlarına dayanıklı

Bu açık olmalıdır, ancak bir WAP’ın, öğelere maruz kaldığı açık havada yerleştirmek istiyorsanız, hava koşullarına dayanıklı olması çok önemlidir.

Aşırı sıcaklıkları, özellikle diğer birçok cihazın arızalanabileceği soğukluğu, yüksek nemi, şiddetli yağışları ve fırtınaları idare edebilmelidir.

Çoğu üretici, cihazlarının su geçirmez değil, hava koşullarına dayanıklı olduğunu iddia edecektir, bu nedenle cihazınızı batırmayın. WAP, su sıçramaları ile başa çıkabilmelidir.

Dış mekan WAP için alışveriş yaparken açıkta kalan delik olmadığından ve konektörlerin ve bağlantı noktalarının hem kapalı olduğundan hem de sudan korunduğundan emin olun. İstediğiniz son şey yağmurun içeri girmesini sağlamak.

Ayrıca, kasanın sağlam olduğundan emin olun; bir dolu fırtınası alırsanız dayanabilmesini istersiniz.

 • Sinyal Kazancı

Tipik olarak, sinyal ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, ancak daha düşük sinyal kazancı olan bir WAP seçmenin daha iyi olduğunu iddia edecek olanlar da vardır.

Sinyal kazancı ne kadar yüksek olursa, sinyal o kadar uzağa gönderilebilir, ancak daha az toplam alanı kapsayacaktır. Daha düşük bir sinyal kazancı ile daha kısa bir mesafe elde edersiniz, ancak daha geniş bir alanda daha iyi bir sinyal sağlayacaktır.

Bazı WAP’lerde çok yönlü antenler kullanılırken, diğerlerinde yönlü antenler kullanılır.

Çok yönlü antenler daha düşük sinyal kazanımına sahip olurken, yönlü antenler daha yüksek bir kazanca sahip olacaktır.

Bahçenize ve çevrenize Wi-Fi sinyali sağlamak için WAP’nizi kullanacağınızı varsayarsak, sinyalin büyük mesafelere yayılması gerekmediği için daha düşük sinyal kazancı olan biriyle daha iyi olabilirsiniz.

 • Kapsama

Kapsama alanı, kullanılan anten tipine bağlı olacağından sinyal kazancı ile yakından ilişkilidir.

Benim tavsiyem, geniş bir alanı kaplayacak, ancak sinyali çok fazla göndermeyen çok yönlü antenlere sahip bir WAP kullanılması ve kapsama alanını 400 fit içinde tutmaya çalışmaktır.

Bundan başka ve akıllı telefonlar ve tabletler gibi bazı cihazların veri alabildiğini, ancak geri gönderemediğini görebilirsiniz.

Farklı gereksinimleriniz varsa ve bir noktadan noktaya kuruluma ihtiyacınız varsa, cihazların kilometreleri aşabilecek mesafelerde veri gönderip alabilmeleri için yönlü antenleri tercih edin.

 • Ethernet üzerindeki güç

İdeal olarak, tek bir Ethernet kablosu kullanarak dış mekan WAP’ınıza hem güç hem de veri sağlayabilirsiniz.

Bunlar çoğu insan için mantıksız sayılacak bir fiyat etiketi ile gelecek, bu nedenle içeride bırakılan bir güç adaptörünü bir PoE enjektörüne bağlamanız gerekecektir.

Bu listede yer alan tüm kablosuz erişim noktaları, PoE tarafından desteklenmektedir, çünkü açık havada uygun bir elektrik prizi bulmaya çalışmak oldukça zor olabilir.

 • Wi-Fi Teknolojileri

Ağ donanımı daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale geldiğinden, şimdi en yeni teknolojileri alma şansı yakalarken, ürünleri satın alma maliyeti oldukça makul kalmaktadır.

Üreticiden bağımsız olarak, en son teknolojilerin modern WAP’lere uygulanacağını göreceksiniz. Bu, aynı ürün ailesinden cihazlar, MU-MIMO, ağ özellikleri ve daha fazlası arasındaki sinyali geliştirme yeteneğini içerir.

Ubiquiti bunun en iyi örneğidir.

 • Kurmak

Bazı kablosuz erişim noktalarının kurulumu diğerlerinden daha kolay olacaktır, ancak herhangi bir cihazda durum böyledir.

Ubiquiti ve TP-Link gibi WAP’lerin kurulumu ve yapılandırılması, Cisco ve EnGenius gibi markalara kıyasla biraz daha zorlaşıyor.

Bazı durumlarda, cihazınızı bir erişim noktası, bir istemci yönlendirici, bir köprü veya SOHO yönlendirici olarak yapılandırmanız gerekebilir. Bu, tam olarak istediğiniz gibi ayarlamak için bazı ön bilgiler gerektirir, ancak şüphesiz cihazınızla bir ton özellik alacaksınız.

Bununla birlikte, Ubiquiti tarafından sunulanlar gibi hem kurulumu kolay hem de zengin özelliklere sahip erişim noktaları vardır.

 • Watchdog Donanım Zamanlayıcısı

WDT özelliği (Watchdog Donanım Zamanlayıcısı) olan bir WAP’ye sahip olmak, ağın genellikle yönlendirici olan ağ geçidiyle düzenli olarak kontrol etmesini ve gerekirse otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlar.

Bu sizi manuel olarak yapmaktan kurtarır.

Mutlak olması gereken bir özellik değil, yine de yararlı bir özellik.

 • IEEE Standardı

Kablosuz erişim noktasının kapasitesini belirttiği için IEEE standardını dikkate almak önemlidir.

IEEE standartları 802.11X olarak ifade edilirken X, b, g, n veya AC ile değiştirilir.

Bu harfler erişim noktası tarafından kullanılan kablosuz standardını belirtir; modern WAP’lerin çoğu 802.11AC standardına bağlı kalacaktır, ancak 802.11b’yi kullanacak olanlar da vardır.

Satın almak istediğiniz WAP standardını hangi IEEE standardına uyduğunu kontrol etmeyi unutmayın, çünkü ne kadar bant genişliği işleyebileceğini sınırlar.

802.11b standardını karşılayan bir WAP, tüm ağda yalnızca 11 Mbps işleyebilir, bu da bazı insanlar için çok yavaş olabilir.

802.11g standardı daha hızlıdır ve 54 Mbps’ye kadar hız sağlar. 802.11n, ağ genelinde 300 Mbps sınırına sahip bir sonraki en hızlı olanıdır.

En son standart, 5.200 Mbps’ye kadar hız verebilen 802.11AC’dir.

802.11AC standardını kullanan bir WAP, mümkün olan en iyi veri aktarım hızlarını ve kesinlikle gelecekteki kanıtlarınızı sağlayacaktır, ancak sonuçta ev ağınızın indirme ve yükleme hızlarıyla sınırlı olduğunuzu unutmayın.

Erişim noktanız sadece 802.11n standardını karşılarsa dünyanın sonu değildir, çünkü bu hala insanların çoğunluğu için yeterince hızlı olacaktır, ancak mümkünse 802.11AC’yi hedefleyin.

 • antenler

Kablosuz erişim noktanızın kararlı bir ağ bağlantısı sağlayabilmesi önemlidir ve bu nedenle cihazdaki anten dikkate alınması gereken önemli bir rol oynar.

Anten söz konusu olduğunda birkaç farklı seçeneğiniz vardır; bazıları içsel olurken bazıları dışsaldır ve ayarlanabilir veya hatta kaldırılabilir.

Kontrol edilmesi gereken bir şey, antenin düzgün bir şekilde takıldığından ve kurcalanıp değiştirilemeyeceğidir.

Antenin daha güçlü bir sinyal sağlamaktan sorumlu olduğunu unutmayın, bu nedenle antenlerin kendilerinin ve bir bütün olarak WAP’ın üretiminde hangi teknolojinin kullanıldığını kontrol etmeye değer olacaktır.

 • Denetleyici Tabanlı ve Bağımsız

Bağımsız kablosuz erişim noktaları, bir denetleyiciye bağımlı olmadan çalışabilir ve herhangi bir alana kablosuz ağ kapsama alanı sağlayabilirken, denetleyici tabanlı WAP’lerin çalışması için denetleyiciyle iletişim gerektirir.

Daha küçük bir alanı ve daha az cihazı kapsayacak şekilde WAP’a ihtiyaç duyanlar için, bağımsız bir WAP işi güzel bir şekilde yapacaktır, ancak kapsama alanınız, kullanıcı ve cihaz talepleriniz arttıkça, denetleyici tabanlı olana bakmak isteyebilirsiniz.

Bu, tümü tek bir denetleyici aracılığıyla yönetilebilen birden fazla erişim noktası yüklemenize olanak tanır.

 • Destek

WAP’nizin olması gerektiği gibi çalışmaması veya tamamen başarısız olması ve garanti kapsamında bir değiştirme düzenlemeniz gerekmesi durumunda, destek için üreticiyle iletişime geçmeniz gereken bir zaman gelebilir.

Ne yazık ki, farklı üreticiler tarafından sunulan desteğin incelemelerini kontrol etmeye değer olabilir, bazıları kesinlikle siz ve beklediğim kadar iyi değil, özellikle ödeme yapan bir müşteri olarak.

Bu, ağ donanımına aşırı aşina olmayan ve daha fazla yardıma ihtiyaç duyanlarınız için daha fazla düşünülmesi gerekebilir.

Son düşünceler

Bunlar, çoğu insan için uygun hızlar sağlayan, hava koşullarına dayanıklı ve daha kolay bağlantı için PoE’yi destekleyen en iyi açık hava kablosuz erişim noktalarıdır.

Bir kablosuz erişim noktası seçerken, antenlerin yüksek kazançlı mı yoksa düşük kazançlı mı olduğunu, bir alanı ne kadar geniş bir alana sığacağını, hangi IEEE kablosuz standardını karşıladıklarını ve kurmanın ve yapılandırmanın ne kadar kolay olduğunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. .

Bu listede yer alan kablosuz erişim noktalarından birini tavsiye etseydim , Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO olması gerekirdi .

Resmi bir IP derecesi almamasına rağmen, dış mekan kullanımı göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve UniFi Controller yazılımı ile büyük hızlar ve birçok yapılandırma ve yönetim seçeneği sunar.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At