Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Jun 28, 2019
0 Views
0 0

Dünyanın En İyi Kütüphaneleri

Written by

Dünyanın en iyi okullarının odak noktası, vazgeçilmez kütüphaneleri ve eğitim sistemleridir. Büyük yaşta olanlar bilirler; kütüphane, tonlarca kitap ve referans materyalleri barındıran, genelde internet öncesi zamana dayanan sessiz binalardır. Dijital çağda yaşasak da mimari açıdan büyüleyici olan ve ilginç koleksiyonları bulunan en iyi kütüphaneleri sizler için derledik. Bu kütüphanelerin her birinde bir gününüzü geçirmeyi ve keyifle kitap okumayı, araştırmayı çok isteyeceksiniz. İşte dünyanın en iyi 10 kütüphanesi!

1. Washington DC Kongre Kütüphanesi – Amerika

Washington DC Kongre Kütüphanesi

Washington DC’deki Kongre Kütüphanesi, esas olarak ABD’nin ulusal kütüphanesi ve ülkenin en eski federal kültür kurumu olarak ayakta. Sadece 3 binadan oluşmasına rağmen, raf alanı ve cilt sayıları için dünyadaki en büyük kütüphanedir. Yerinde araştırmaya ve turist çekiciliği olarak halka açık olmasına rağmen, Kongre araştırma kurumu olarak, yalnızca Kongre üyeleri, Yargıtay ve diğer belirlenmiş devlet görevlileri kitapları kontrol edebiliyor. Kütüphanede 32 milyondan fazla kitap, 61 milyondan fazla el yazması ve bir bağımsızlık bildirgesi taslağı olmak üzere birçok materyal bulunmakta.

2. Bodleian Kütüphanesi – Oxford, İngiltere

Bodleian Kütüphanesi

1602 yılında Oxford Üniversitesi kütüphanesi olarak kurulan Bodleian, Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biridir. Kütüphane, tarihi öneme sahip 11 milyondan fazla materyale ev sahipliği yapıyor: Magna Carta’nın dört kopyası, bir Gutenberg İncil’i ve Shakespeare’in İlk Folio’su (1623’den) bunlardan birkaçı. Her ne kadar Bodleian birden fazla binadan oluşsa da, belki de en ilginç olanı 1737-1749’da Radcliffe Bilim Kütüphanesini barındırmak üzere inşa edilen Radcliffe Kamerasıdır. İngiltere’deki en eski dairesel kütüphane olan Radcliffe, Young Sherlock Holmes, Aziz, Kızıl Keman ve Altın Pusula gibi birçok filmde ev sahipliği yapmıştır.

3. Yale Üniversitesi Kütüphanesi – ABD

Yale Üniversitesi Kütüphanesi

Yale Üniversitesi Beinecke Kütüphanesi, kuşkusuz onu dünyanın en iyi kütüphanelerinden biri yapan, nadir bulunan kitap ve elyazmalarını koruma amacına hizmet eden dünyanın en büyük binası olma özelliği taşımasıdır. Kütüphanenin etkileyici yapıları, özel koleksiyonlarıyla Rudyard Kipling, DH Lawrence, Sinclair Lewis ve Joseph Conrad gibi önemli yazarları raflarında bulundurmaktadır. Beinecker’ın merkezi raf alanında cam duvarlar ve işleri doğrudan ışıktan korumak için yumuşak aydınlatmalar bulunur.

4. San Marco Ulusal Kütüphanesi – İtalya

San Marco Ulusal Kütüphanesi

Venedik’teki bir Rönesans binasına yerleştirilmiş St. Mark Ulusal Kütüphanesi, dünyadaki en önemli klasik metin koleksiyonlarından birini içeriyor. İnşaat süresi 1537’ye kadar uzamasına rağmen, kütüphane için 1468’te 250 el yazması ve 750 adet Kardinal Bessarion’dan bir hediye alarak ülkede adını duyurmayı başarmıştır. 1603’ten itibaren, Venedik’te basılmış tüm kitapların bir kopyasının Ulusal Kütüphaneye yerleştirilmesini gerektiren bir kanun çıkarılmıştır. Bugün koleksiyonu, 1 milyondan fazla kitabı, 13.000’den fazla el yazmasını, 2.883 incunabula’yı ve 24.000’den fazla 16. yüzyıl eserlerini sergiliyor.

5. Parlamento Kütüphanesi – Kanada

Kanada Parlamento Kütüphanesi

Ottawa’daki Kanada Parlamentosu Kütüphanesi Kanada’da özel bir yere sahip. Çünkü bu kütüphane, Kanada’nın 10 dolarlık banknotunda yer almaktadır. Bu ulusal dönüm noktasının tasarımı, British Museum Okuma Odası’ndan ilham aldı. Ana okuma odasındaki tonozlu bir tavanı ve çiçekler, maskeler ve güzel bir şekilde oyulmasıyla süslenmiş beyaz çam panelleri içeriyor. 300 üyeden oluşan bir personel tarafından küratörlüğünü yapılan koleksiyonda 600.000’den fazla eser bulunmaktadır. Tesise erişim genellikle Kanada parlamento işleriyle ilgilenenler yapabilirken, turlar genellikle halka açıktır.

6. New York Halk Kütüphanesi – ABD

New York Halk Kütüphanesi

New York Halk Kütüphanesi kapsamı ve genişliği için hayret vericidir. Koleksiyonunda 50 milyondan fazla materyale sahip Kuzey Amerika’daki en büyük 3. kütüphanedir. 3,5 milyon kişiye hizmet veren 87 kütüphaneyi kapsamaktadır. Rose Main Okuma Odası, 52 metrelik duvarları boyunca görkemli pencerelere ve aynı zamanda avizeler, yaldızlı bir tavana sahip kütüphanedir. Kütüphane, Amerika edebiyatı ve basılı materyallerine özel bir vurgu yapan koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Kütüphane, uzun metrajlı filmlerde ve sinemalarda yer aldı.

7. Thomas Fisher Kütüphanesi – Toronto, Kanada

Thomas Fisher Kütüphanesi

Toronto Üniversitesi’ne bağlı Thomas Fisher Kütüphanesi, Kanada’daki diğer koleksiyonlardan çok, daha nadir bulunan kitaplara ev sahipliği yapmaktadır. Newton Principia (1687), Shakespeare’in İlk Folio’su, Nürnberg Chronicle (1493) ve MÖ 1789’a ait bir Babil çivi yazısı tableti gibi eşsiz eserler koleksiyon olarak sergileniyor. Nadir kitapları bulunduran kütüphane, Kanada ve tarihine özel önem göstermesine rağmen, dünya çapında emek hareketlerine yönelik 25.000’den fazla materyali bulundurmaktadır.

8. Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Viyana

Avusturya Ulusal Kütüphanesi

ABD’deki Kongre Kütüphanesi’ne benzeyen Avusturya Ulusal Kütüphanesi, ülkede yayımlanan tüm yayınların koleksiyonunu yönetmekten sorumludur. Özel öneme sahip eserler arasında dünyanın önde gelen koleksiyonu olarak, 4. yüzyıldan kalma nadir kitaplar, UNESCO Dünya Program Hafızası eseri (Viyana Dioscurides, tıp ve şifa ile ilgili 6. yüzyıldan kalma aydınlatmalı bir elyazısı) ve Avusturya tarihini gösteren bir harita koleksiyonuna sahiptir. 16. yüzyıla kadar Prunksaal’da bulunan kütüphane şu anda Hofburg Sarayı’nda Balais Palais Mollard-Clary’de bulunuyor.

9. İsveç Ulusal Kütüphanesi – Stockholm

İsveç Ulusal Kütüphanesi

İsveç Ulusal Kütüphanesi, İsveç’teki basılı materyalleri korunmasından sorumludur. 1500’lerden bu yana İsveç’te tek ayakta kalan Milli Kütüphanedir. Reformda yıkılmış olan ve daha sonra Otuz Yıl Savaşı’ndan İsveç manastırlarından kalma tahrip edilmiş savaş ganimetlerini satın alarak kuruldu. Bugün, İsveç Ulusal Kütüphanesi 20 milyondan fazla materyali barındırmaktadır.

10. Beyazıt Devlet Kütüphanesi – İstanbul, Türkiye

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Avrupa’daki milli kütüphanelerin benzerini yapmak için Padişah II. Abdülhamit’in emriyle 1884 yılında kuruldu. Beyazıt kütüthanesi, Türkiye’nin gözde şehirlerinden biri olan İstanbulda blunmaktadır. Kitaplar, elyazmaları koleksiyonu, gazeteler ve dergiler ile 1 milyona yakın esere sahip bir kütüphane. Görme engelliler için sesli arşiv bölümü mevcut. Beyazıt’ta, eski İstanbulun kalbinde yatıyor.

Article Categories:
Edebiyat · Gezi
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here