Apple’ın beğenilmeyen ürünleri - evham.net | evhamlı blog
Bilgisayar İnceleme

Apple’ın beğenilmeyen ürünleri

Apple III

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari-01

Şirkete inanılmaz oranda para kaybettiren Apple III, donanımsal olarak yaşanan sorunlardan dolayı fiyaskoyla sonuçlandı. Bunun nedeni bilgisayarın bir fanının bulunmaması.

1980’li yıllarda karşımıza çıkan bu iş makinesi gerçekten de o dönem için hem küçük boyutlarda hem de benzer iş odaklı kişisel bilgisayarlara oranla çok daha iyiydi ancak mühendisler hem yerden tasarruf etmek için hem de maliyetleri düşürmek için Apple III içine fan yerleştirmemeyi tercih etti.

Bu cihazın sonu oldu zira yapılan işlemlere dayanamayan cihazın, iç donanımları yandı, hatta soğutma mekanizması olmadığı için işlemcinin eridiği vakaların olduğu bile söyleniyor. Hard disk sorunlarının yaşanmasına neden olan bu eksikliğin ardından kullanıcılar ekranda anlamsız yazılar gördüklerini söylemesiyle birlikte Apple III’ün sonu geldi. Steve Jobs’a göre bu cihaz yüzde 100 başarısız olacaktı ve oldu da.

Macintosh TV

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari-01

1993 yılına gelindiğinde Apple, bilgisayarlar ve televizyonlar arasındaki giderek azalan boşluğu kapatmayı amaçlıyordu. Bu amaç doğrultusunda ise Macintosh TV adlı bilgisayarını piyasaya sürdü. Bu ürün aslında televizyon ekranı eklenmiş bir Performa 520 olarak konumlandırılabilir.

Macintosh TV genel anlamda entegre televizyon özelliklerine sahip kişisel bir bilgisayar olarak kullanıcılara sunuldu. Apple’ın bilgisayar-televizyon entegrasyonu konusundaki ilk girişimi ve sonrasında ise karşımıza yıllar sonra farklı tasarımlarla çıkacak. Macintosh LC 500 serisinin dış görünümünü paylaşıyor tek bir farkla: Siyah renkte olmasıyla.

Bu ürünün sunduğu şey ise televizyon seyretmek ve bilgisayarı kullanmak arasında geçiş yapmayı kolay hale getirmek ancak işler o şekilde ilerlemiyordu. Farklı bir fikir olmasına rağmen, işleyişte Macintosh TV ile televizyon izlenemiyordu. Bilgisayarı televizyona bağlamak gerekiyordu ve bu o zamanlar için pek de kolay bir şey değildi. Bu ürün fazla maliyetinin olmasıyla birlikte, o dönemin teknolojisinin üstünde özelliklere sahip olduğu için yalnızca 10 bin adet satabildi.

Macintosh Performa x200 Serisi

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari

Apple’ın artık üretilmeyen cihazları arasında yer alan bir diğer ürünse, Macintosh Performa x200 serisi oluyor. 1995 yılında hayatımızda yerini alan bu cihazlar birçok kaynakta ”Apple’ın en kötü ürünleri” listesinde üst sıralarda yer alıyor. Bu modelin kötü olarak konumlandırılmasının nedeni ise donanım mimarisinde tercih edilenler oldu.

Apple, 25 MHz 32 bit 68040 CPU için tasarlanmış bir anakarta 75 MHz 64 bit CPU yerleştirdi. Bunu açıklamamız gerekirse, CPU hızının yarısı ya da üçte birisi demek oluyor. Bu durum bilgisayarın çok daha yavaş olmasını sağlıyordu ki kullanılmasını oldukça güç kılıyordu. Kısa bir süre içinde bu cihaz da silindi.

Apple Bandai Pippin

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari

Apple’ın oyun konsolu girişimi olan Bandai Pippin, görüntü anlamıyla gerçekten de iyi ve başarılı bir oyun konsolu gibi görünüyordu. 1995’li yıllarda geliştirilen ve 1996 yılında satışa sunulan konsolun, 1997 yılında tamamen öldüğünü gördük. Bunun nedeni ise o dönemlerde oyun konsollarının tozunu attıran Nintendo’nun ve Sony’nin başarılı konsollarının bulunmasıydı.

Apple Mac ve diğer ürünlerinde gösterdiği başarıyı bu alanda da göstermesi hedefleniyordu. 1996 yılında piyasaya sürülen oyun konsolu, internet bağlantısıyla birleştirilen ilk girişim olarak kayıtlara geçti. Fakat bu bağlantıya sahip insan sayısı çok az olduğu için bu özelliğin bir önemi kalmadı.

Toplamda 100 bin adet üretilen konsol çok pahalıya mal olduğu ve satıldığı için Sony ve Nintendo karşısında kaybetti ve 50 bin bile satılamadan piyasadan silindi. O dönemde Apple Bandai Pippin 599 dolara satılıyordu.

Apple denildiğinde aklımıza hep minimal tasarımlı gerçekten de başarılı ürünler geliyor. Günümüzde Apple logosunu gördüğümüz birçok ürün bizi etkiliyor olsa da şirket bugünkü haline kolay gelmedi. Apple da diğer şirketler gibi geçmişte bazı hatalar yaparak günümüzdeki tasarım çizgisine kavuştu. Şirketin yıllar önce piyasaya sürdüğü ürünlerin bazıları gerçekten çok kaba görünürken, bazılarıysa işlevsel olmadığı gerekçesiyle kullanıcı karşısında sınıfta kaldı. Bu listede hem Apple’ın en beğenilmeyen ürünleri yer alacak hem de Apple’ın artık üretilmeyen cihazları olacak. İşte o ürünler:

Apple’ın en beğenilmeyen ürünleri acaba hangileri?

Apple’ın ikonik Magic mouse tasarımından önce gerçekten de hem fonksiyonelliği ile hem de tasarımı ile beğenilmeyen bir mouse’u bulunuyor. O da tahmin edebileceğiniz üzere, iMac Hokey Puck mouse. Bu listede elbette bu ürün de yer alıyor. Bunun dışında Apple Bandai Pippin de bu listede maalesef ki kendisine yer buluyor.

Apple bir dönem fansız bilgisayarlardan yana tercihini kullanıyordu ki gerçekten de talihsiz bir tercih olduğunu sanıyoruz söylememize gerek yok. Apple tarihinin bir hayranıysanız, şirketin en beğenilmeyen ürünlerini de öğrenmiş olacaksınız. Açıklanamayan mouse’lardan eriyen Mac’lere, işte Apple’ın bir süre sonra üretmeyi bıraktığı ürünler:

20th Anniversary Mac

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari

20 Mart 1997 yılında kullanıcıların karşısına çıkan 20. yıl özel Mac, çok başarılı ve şık bir tasarıma sahip olmasına rağmen aşırı yüksek fiyatlara satılmasından kaynaklı olarak 14 Mart 1998 tarihinde üretimi durduruldu. Apple’ın ikonik tasarımcılarından olan Jony Ive tarafından tasarlanan ilk Mac’lerden birisi olan 20th Anniversary Mac, günümüzdeki Mac bilgisayarların da tasarımının ilham kaynağı olarak gösteriliyor.

Özellikleri noktasında başarılı olan ve tasarım noktasında da iyi görünen bu cihaz maalesef çok yüksek rakamından dolayı tercih edilmedi. 2.999 dolarlık PowerMac ile benzer özelliklere sahip olmasına rağmen, bu özel Mac 7.499 dolarlık fiyat etiketiyle bir yıl içinde piyasadan silindi ancak Jony Ive’ın, iMac’e geçmesini sağladı.

Apple’ın en beğenilmeyen ürünleri listesinde başta yer alıyor: Apple Hockey Puck Mouse

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari-02

Apple’ın en beğenilmeyen ürünleri arasında yer alan Hockey Puck mouse bir diğer adıyla Apple USB mouse, gerek görüntüsü gerekse ergonomik olmayan yapısı sebebiyle Apple’ın en beğenilmeyen cihazları arasında yer alıyor. Buna ek olarak Apple’ın artık üretilmeyen cihazları arasında da yerini koruyor.

Genellikle mouse’lardan beklenen en basit şey, imleci kolay hareket ettirmek ve bir yerlere tıklamak için tıkları kullanmak ancak Apple’ın bu mouse’u yuvarlak yapıda tasarlandığı için tıklamayı ve dolayısıyla hareket ettirmeyi oldukça zor hale getirmiş bir tasarıma sahipti.

Birçok kişinin aldığına pişman olduğu bu ürün elleri gerçekten de küçük olan insanlara ya da çocuklara göre tasarlanmış gibi görünüyor. Bu sebeple başarısız olarak lanse edilen ürünler arasında ilk sırada yer alıyor.

Mighty Mouse

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari-05

Steve Jobs’ın dokunmatik mouse fikrinin aksine, tuşlu olarak piyasaya sürülen Mighty mouse maalesef ki bazı sorunlardan dolayı kolay kullanım sunmuyordu. Takvim yaprakları 2005 tarihini gösterdiğinde yine Jobs’ın pek de içine sinmeyen bir tasarım piyasaya sürülmüştü.

Hockey Puck mouse sonrası çok daha iyi tasarlanmış olan bir mouse ile kullanıcılarının karşısına çıkan Apple bu sefer de ortada konumlandırılan mouse tekerleğinden çekecekti. Bu tekerleğin çıkartılması gerektiğini söyleyen Steve Jobs’ın aksine, Apple mühendisleri ve tasarımcıları tekerlek ekeleme taraftarıydılar ve bu tekerlek ile ilgili önemli sorunlar ortaya çıktı.

Tekerleğin aşağı ve yukarı hareket etme döngüsü kısa süreli bir kullanımda bozuluyordu ve kullanıcılar için bu kabusa dönüşüyordu. Tozdan tıkanan ve dönmeyi durduran bu tekerlek için Apple’ın önerisi; mouse’u baş aşağı çevirip temiz bir bez ile silmek oldu. İlerleyen yıllarda ise zaten Magic mouse’lar ortaya çıktı ve Stev Jobs’ın önerisi başarısız girişimden sonra uygulanmış oldu.

3. Nesil iPod Shuffle

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari

2009 yılında, üçüncü nesil iPod shuffle piyasaya çıktı. Önceki modellere göre sorunlar ve kontrol kayıpları yaşanan bu ürün Apple’ın en çok eleştirilen ürünleri arasında yer alıyor.  Tutarlı bir kontrol sisteminin olmaması, bu cihazı şirket tarihinin en kötülerinden biri haline getirdi.

Apple’ın düşük maliyetli ürünleri arasında yer alan iPod Shuffle, ilk ortaya çıktığında gerçekten de çok sevildi. Apple’ın kişisel kullanım için teknolojiyi tasarımla birleştirilmesi kullanıcıları gerçekten de çok etkiledi.

Apple’ın piyasaya sürdüğü ilk iPod Shuffle tasarımında düğmeler bulunuyordu ve kontrol etmek çok daha kolaydı ancak şirket radikal bir karar ile 3. Nesil iPod Shuffle için dokunmatik mekanizmaya geçmeye karar verdi ve işler karıştı. Kullanıcı deneyimini zor bir noktaya taşıyan bu ürünü kullanması oldukça zahmetliydi.

Örneğin bir sonraki parçaya gitmek istiyorsanız dokunmatik tuşa çift tıklamanız gerekiyordu. İleri almak için yine dokunmatik tuşu bu sefer hem çift tıklamanız hem de basılı tutmanız gerekiyordu.

Eğer önceki parçaya gitmek istiyorsanız, yandınız çünkü dinlediğiniz şarkının 6.saniyesinde ortada konumlandırılan dokunmatik düğmeye üç kez tıklamanız gerekiyordu ki kullanıcıların bunu öğrenmesi gerçekten zaman alıyordu. Bu ise kullanmayı zorlaştırdığı için kullanıcılar tarafından oldukça eleştirildi.

Apple QuickTake

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari-10

90’ların başında, Apple birçok yenilik için adım atmaya başladı. Bunlardan birisi de ilk dijital kameraları QuickTake’i piyasaya sürmesiydi. Makine ile çekilen fotoğrafların kalitesi çok düşüktü, cihaz hafızası sadece 8 çekim için yeterliydi ve odaklama işlevi bile yoktu. Bu detayların yanında kamera yalnızca Mac bilgisayarlarla uyumluydu.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At