En iyi 5 elektrikli bisiklet - evham.net | evhamlı blog
Bilim Teknoloji

En iyi 5 elektrikli bisiklet

Westworld dizisinden yollara: Trefecta DRT

Eğer bütün dünyayı kasıp kavuran Westworld çılgınlığına kendinizi kaptırdıysanız, bu kaslı alüminyum gövdesiyle haşmetli bir görünüme sahip elektrikli bisiklet modelini gözünüz bir yerden ısırıyordur. Dizide Aaron Paul tarafından kullanılan bu model, fütüristik bir tasarıma sahip.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Alman firmanın üç ayrı model isimlendirmesi bulunuyor ve bunlardan DRT, dizi için kullanılmış. Ancak son modeli olan RDR200 km gibi bir bisiklet için çok yüksek bir menzile sahip.

Ayrıca bu model için indiegogo üzerinde bir kampanya açılmış ancak firmanın beklentilerini karşılamayınca, kampanyaya son verilmiş. DRT ise iki ayrı model olarak karşımıza çıkıyor.

Tasarımsal olarak, bir iki nüans dışında farkı olmayan bu modellerden daha uzun menzil sunanı 100 km diğer performanslı model ise 55 km menzille karşımıza çıkıyor. Bu modelin motor gücü ise 450 ile 1000W arasında değişiyor.

Burada firma, motor gücünün asfaltta ulaşılan sabit seyir hızına göre değiştiğini söylüyor. Bisikletin gövde ağırlığı ise 45 kg.  RDR gerçekten de görüntüsünün hakkını veren bir ağırlığa sahip. Aslında askeri amaçlarla üretilmiş olan bu bisiklet, bu yüzden 150 kg gibi yüksek bir taşıma kapasitesine sahip.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Bu performanslı modelin özelliklerine gelirsek, elektrik motoruyla 55 km hız yapabilen bisiklet, pedal desteğiyle birlikte 70 km’ye kadar bu hıza çıkarabiliyor.

Bu çağ ötesi tasarım için bisikletin gövdesi, uçak ve mekiklerde sıkça kullanılan 20 inçlik Alüminyum 7075 alaşımından imal edilmiş. Bisikletin gidon kısmına yerleştirilmiş bir yol bilgisayarı da bulunuyor.

Bu  asistan sayesinde sürüş modu seçebilmek, süspansiyonları kontrol edebilmek, hız, batarya durumu, navigasyon, mesafe gibi verileri takip etmek mümkün.

 Trefecta DRT elektrikli bisiklet fiyatları  ise 23.500 euro gibi astronomik ölçüde ve yalnızca başlangıç fiyatı olarak belirtilmiş. Muhtemelen bazı farklı eklentilerle bu ücret çok daha yüksek bir seviyeye çıkabiliyor. Model hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Alp dağlarından ilham alan elektrikli bisiklet: Bianchi E-SUV

İtalyan bisiklet firması Bianchi, yükselişte olan elektrikli bisiklet pazarına geçen sene merhaba dedi. Tasarım alanında, motosiklet çizgilerine yer veren şirket, daha sert çizgilere sahip agresif bir modelle karşımıza çıkıyor.  Özellikle arka çamurlukta yer alan kırmızı stop lambaları, bizikletin gece karanlığında bir notosiklet havasına bürünmesine neden oluyor.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Bianchi, E-SUV olarak üç farklı model ortaya çıkarmış. Ve bu üç ayrı modelin her birinin M,L,XL şeklinde farklı boyutları bulunuyor. Bu modeller: E-SUV Adventure, E-SUV Rally ve E-SUV Racer. Bunların her birisinin pil gücü aynı ancak, performans değerleri, jant boyutları ve vites özellikleriyle birbirinden ayrılıyor.

Bianchi elektrikli bisiklet modelleri hakkında, jant kalınlıkları, vites bilgileri dışında, menzil, hız ve ağırlık gibi bilgiler ise ne yazık ki bulunmuyor. Ancak gövdenin karbon fiber olması nedeniyle 18-20 kg gibi bir kg aralığında olması beklenebilir. Buna karşın elektrikli bisiklet fiyatları da karbon fiber alaşımın yüksek fiyatından etkilenmiş.

E-SUV Adventure 7.690 euro, E-SUV Rally 9.490 euro, E-SUV Racer ise tam 10.490 euro şeklinde fiyata sahip. Bisiklet hakkında daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Akıllı elektrikli bisiklet: IWEECH

Kickstarter üzerinde hayat bulan elektrikli bisiklet, hem modern çizgileri hem de özellikleriyle ön plana çıkıyor. Tasarım açısından sade ve modern yapıda olan bisiklet, yapay zekayı ön plana çıkaran çizgilere yer vermiş. Fransa merkezli olan IWEECH, yapay zekayla donanmış akıllı bir sürüş asistanıyla birlikte geliyor.

Elektrikli bisiklet, bu akıllı asistanı sayesinde en kısa yoldan rotaya ulaşmak, gidilecek yolun arazi şartlarına göre motor gücünü ayarlamak ve en az pil harcaması ile yola devam etmek gibi özelliklere sahip.

Tüm bu özellikleri sadece gidon üzerinde bulunan bir düğme ile gerçekleştirmek mümkün. Yine gideceğiniz rotayı da bisikletin uygulaması üzerinden belirleyebiliyorsunuz. Bisikletin en önemli özelliği tam otamatik olarak yol şartlarına kendi hızını kendi belirleme özelliği. Sizin yol şartlarını düşünmenize ve hızı ayarlamak için uğraş vermenize de böylece gerek kalmıyor.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

 

Tam otomatik mod dışında yarı otomatik olarak ya da tamamen kendi başınıza bisikleti sürmeniz de mümkün. Karbon alaşımlı gövdesi sayesinde piliyle birlikte sadece 18 kg olan bisiklet, 25 km hız yapabiliyor.

Batarya gücü 500Wh olan bisiklet, pedal desteğiyle birlikte 190 km menzile kadar çıkabiliyor. Şu an için IWEECH elektrikli bisiklet fiyatı 2950 Euro gibi yüksek bir seviyede. Model hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Geçmişle gelecek bir arada: X One

X One, kendisini yeni nesil akıllı elektrikli bisiklet olarak konumlandırıyor. Bu iddiasında ne kadar gerçekçi bilinmez ama tasarımsal anlamda, geçmişle bugünü bir araya getirdiği söylenebilir. Daha yumuşak hatlara sahip olan X One, üzerine akıllı telefonunuzu yerleştirdiğiniz, özel mıknatıslı bir bölmesi var.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Bu bölmeye yerleştirilen telefon üzerinden kendi uygulamasını çalıştıran bisiklet, bu sayede birçok özelliğe kavuşuyor. Bisikletin uygulaması, telefonunuzda bulunan yüz tanıma kilidini de kullanabiliyor.

Böylece yüz tanıma ile bisikleti çalıştırmanız mümkün. Yine ses ile bisiklete komut vermek, belirli yüz hareketleriyle, sağa ve sola dönerken sinyal vermesini de sağlayabiliyorsunuz.

Bu akıllı uygulama üzerinden, bisikletin hızı ve pedal desteği gibi teknik ayarları yapmanız da mümkün. X One üç farklı modelle karşımıza çıkıyor. Bunlardan en gelişmiş olanı X One Power. Bisikletin yokuştan inerken, bir tür dinamo işleviyle pilini şarj etme özelliği de bulunuyor.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Bu akıllı bisiklet, özel bir gyro sensörü sayesinde yokuşun ne kadar eğimli ve aşağı mı yukarı mı yönlü olduğunu kavrayarak, buna göre bisiklet hızı ve fren hassasiyetini ayarlıyor. Böylece, her türlü yol koşuluna göre kendini hazırlamış oluyor.

Pil ile birlikte 22,5 kg olan X One, görece hafif bir elektrikli bisiklet olarak karşımıza çıkıyor. indiegogo indirimiyle X One elektrikli bisiklet fiyatı 2399 dolar olarak belirlenmiş. Model hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatları

Uzun menziliyle sınırları zorluyor: FUELL Flluid-1S

Elektrikli bisiklet, indiegogo üzerinden kampanya açarak yola çıkanlardan. Gerçekten de kitle fonlaması projelerinin, elektrikli bisiklet sektörünün büyümesi ve gelişmesinde önemli bir payı var.

FUELL Flluid, ismini söylemesi biraz zor olsa da, modern tasarımı ve uzun menziliyle ön plana çıkan bir model. Aslında biraz IWEECH’i andıran aynı renk tonlarını kullanan model, modern bisiklet tasarımını biraz daha sert çizgilere taşımış.

Elektrikli bisiklet, tam tamına 200 km gibi üst seviye bir menzille karşımıza çıkıyor. Doğrusu bu tür menziller genelde elektrikli bisikletlerde pek rastlamadığımız rakamlar. Bisiklet hız olarak ise pedal desteğiyle birlikte 45 km hız sunuyor. Bisikletin gidonunun tam üstünde yer alan IPS dokunmatik ekran ise özel bir asistan görevi görüyor.

elektrikli bisiklet, elektrikli bisiklet fiyatlarıPil durumu, GPS desteği sayesinde rota belirleme, elektrikli bisikleti çaılınmaya karşı şifre atama, telefon şarj etme hızı kontrol etmeyi 3.2 inçlik bu ekran da kolayca takip etmek mümkün.

Bisikletin bu kadar uzun bir menzile sahip olmasının nedeni ise toplam 1008Wh gücünde ki  iki adet takıp çıkarılabilir pil. Ağırlık olarak da 31 kg gibi görece ağır bir model var karşımızda.

Şu an için FUELL Flluid-1S elektrikli bisiklet fiyatı 3995 dolar gibi yüksek bir seviyede olan model hakkında daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At