İlginizi çekecek 2D oyunlar - evham.net | evhamlı blog
Oyun Blogu

İlginizi çekecek 2D oyunlar

Worms W.M.D

Bir zamanlar bilgisayar başında saatler geçirmemize neden Worms serisi aramıza geri döndü. Bir zamanlar arkadaşlar arası kurdğumuz lanlarla bile başından kalkamadığımız 2D oyun, yeni haliyle de aynı eğlenceyi çevrimiçi oyun dünyasına kazandırmış.

Worms, bir grup kurtçuğun birbirlerini elinde yer alan silahlarla vurmaya çalıştığı eğlenceli bir oyun. Ancak hiç öyle dışarıdan bakıldığı kadar kolay bir oyunla karşı karşıya değilsiniz. Sıra tabanlı olan oyunda, her kurtçuğun belirli bir zamanı var. Yapmanız gereken bu kısıtlı zamanda, rakipleriniz olan kurtçukları öldürmek.

2d oyun, steam

Öncelikle eğer oyunu daha önce oynamadıysanız, uzun süre, oyuna daha yarısına gelmeden veda edeceksiniz. Oyunda her silahın farklı etkileri var ve bunları hangi şiddette vurduğunuz, konumunuz ve rüzgarın hızı gibi farklı etkiler vuruşunuzu etkiliyor. Yani ters bir rüzgarda attığınız bir füze size geri dönebilir. Ancak oyunun mantığını kavradıktan sonra, kazanmak için saatlerinizi bilgisayar başında geçirmeye hazır olun.

Oyuna gelen çevrimiçi mod şu an için çok da kullanışlı olarak görülmüyor. Oyuncular özellikle de, pek kimsenin online olarak oynamadığından şikayetçi. Bunda oyunun pahalı fiyatı dolayısıyla yeteri kadar yayılmaması etkili olabilir.

Ancak, oyunun botlarıyla kurduğunuz oyunlar kesinlikle çevrimiçi mücadeleden çok daha eğlenceli. Oyunun grafik anlamında geliştiğini söylemek gerekir. Özellikle haritalarda yer alan birçok nesne daha gerçekçi grafikllerle karşımıza çıkıyor.

Oyunun fiyatı Steam üzerinde yüzde 10 indirimle bile 80,09 TL gibi yüksek bir fiyata sahip.  Eğer oyunu kendi başınıza oynamak istiyorsanız, bir önceki oyun olan Worms Armageddon ise 24 TL fiyatıyla daha çekici geliyor. Oyun hakkında daha fazla bilgiye Steam sayfasından ulaşabilirsiniz.

2d oyun, steam

Mark of the Ninja: Remastered

Mark of the Ninja, 2D oyun severler için ilginç bir aksiyon oyunu. Ama bu oyunda rakiplerinizle birebir dövüşmek yerine onlardan saklanmak, gizlice ve sessizce ilerlemeniz gerekiyor.

Yani adı üstünde tam anlamıyla bir Ninja oluyorsunuz. Karanlık bir atmosferi olan oyunun bu remastered versiyonu için bütün oyun içi grafikler iyileştirilmiş. Ancak, karanlık atmosferi olan oyunda oynarken bu iyileştirmeyi pek hissedemiyorsunuz. Yine de geçişlerde anlatılan hikayeler gerçekten de bir 2D oyuna göre etkileyici şekilde tasarlanmış.

Oynanışa gelirsek, oyun öyle kolayca alışıp, her bölümü kolay aşabileceğiniz bir oyun değil. Öncelikle rakiplerinize sessizce yaklaşmayı öğrenmeniz gerekiyor. Yolunuz üzerinde gördüğümüz birçok nesneyi saklanmak için kullanabiliyoruz.

Düşmanlarınızı öldürmek için ise yıldız, ok gibi silahları kullanabiliyorsunuz. Ancak burada da düşmanları teke tek yakalamaya çalışmak önemli. Çünkü kalabalık nöbetçilerden birini öldürdüğünüzde sizi kısa sürede fark ediliyor ve yakalanıyorsunuz.

Oyunun işleyişine alıştıktan sonra, hangi hamleleri nerede yapacağınızı daha iyi tahmin edebiliyorsunuz. Tabii ki her bölümde çok daha zor düşmanlar ve haritalar karşınıza çıkıyor. Mark of the Ninja’yı bitirdikten sonra bazı özellikler kazanıyorsunuz. Eğer oyunu baştan oynamak isterseniz, oyun bu kazandığınız özellikleri de becerilerinize ekliyor.

Böylece ilk oynadığınızda zorlandığınız bölümleri, yeni oyunda daha kolay aşabiliyorsunuz. Steam üzerinde 32 TL olan oyunu buradan inceleyebilirsiniz.

2d oyun, steam

Valfaris

Valfaris, 2019 yılında ortaya çıkan ama 80’li yıllardan kalma grafiklerle karşımıza çıkan arcade tarzı bir oyun. Oyunun çok hızlı bir oynanışı var ve gerçekten de insanı kendine çeken özel bir ritmi var. Bunun temel sebebi ise oyunun Heavy Metal müzikleriyle dolu olması.

Oyunun logosundan, evrenine ve kahramanın yapısına kadar her şey Heavy Metal evrenine uygun olarak tasarlanmış. Bu müzik tarzına aşina değil ya da sevmiyor olsanız bile, müziğin sesini kıstığınızda bile o ritmin oyuna hakim olduğunu hissediyorsunuz.

Bu ilginç 2D oyun, sürekli olarak iğrenç yaratıkları öldürdüğünüz ve hiç aksiyonu eksik olmayan bir yapıda. Özellikle bölüm sonu canavarları gerçekten de çok gelişmiş yapıda. Yaratıkların yapısı açısından Doom‘u hatırlatan  oyunda, bölümler ilerledikçe oyunun temposu da artıyor. Bazı canavarlara karşı anında tepki vermek ve ettrafta gördüğünüz her yere atlayıp, zıplamayı başarmamız lazım.

Her bölümü geçtikten sonra, silahlarınızı geliştirmeyi ya da yeni silahlar almayı unutmamanız gerekiyor. Burada da bölüm içinde öldürdüğünüz canavarların kazandırdığı puanların çok işe yarıyor. Eğer eğlenceli vakit geçirmek, ölseniz bile çalan müziğin etkisine kendinizi bırakmak istiyorsanız, Valfaris pek benzerini bulamayacağınız özelliklere sahip. Steam üzerinde 24 TL olan oyunu buradan inceleyebilirsiniz.

2d oyun, steam

Oxygen Not Included

Doğrusu, Steam üzerinde gerçekten de keşfedilmesi gereken büyük bir 2D oyun dünyası var. Eğer bu tür oyunlara ilginiz varsa, etikete sahip oyunları inceleyip, bu koca havuzda kendinizi kaybedebilirsiniz.

İşte Oxygen Not Included, tam olarak bu şekilde karşımıza çıkan bir oyun. Hem bir strateji oyunu oynamak isteyen hem de bilgisayarımı çok zorlamasın diyenlerdenseniz, ilginç konusuyla bu oyun tam istediğiniz gibi olabilir.

Öncelikle bu oyun kaynakların sınırlı olduğu ve onları dikkatlice kullandığınız bir kaynak kontrolü üzerine kurulu. Fallout Shelter benzeri bir oynanışı olan oyunda, koloniyi genişletip büyütmeye ve kaynakları da arttırmaya çalışıyorsunuz. Bu kaynaklardan en önemlisi de tabii ki oksijen.

Dünya dışında bir gezegende olduğunuz için mevsim şartları ve sıcaklıklar da çok farklı. Bu yüzden koloninin sürekli olarak mutlu olmasını sağlamak çok önemli. Oyunun ilk başında, koloniniz çok büyük değil ve kalabalık değil. Ancak kısa sürede önlem almazsanız, kısa sürede eldeki kaynaklar tükeniyor.

Oyunun burada çok zorlu bir kaynak yönetimi var. Oksijeni elde ederken, aynı zamanda temiz su bulmanız, enerji ihtiyacını giderirken de havayı kirletmemeniz gerekiyor. Çünkü bu koloniler, gezegenin atmosferinden etkilenmemek için yer altında kuruluyor.

Bu yer altında kalma hissiyatı tabii ki yurttaşlarınızın da strese girmesine neden oluyor. Oyun ilerledikçe daha da zorlaşıyor ve daha ilk başta iyi bir denge kuramazsanız, belirli seviyelerde ilk başta düşünmediniz ayrıntıların büyük sorunlar olarak karşınıza çıktığını görebilirsiniz. Kısacası oyunda her ayrıntı ve kaynak çok önemli. İlk başlarda çok ihtiyacınız olmadığı için önem vermediğiniz kaynaklar, bir anda büyük bir ihtiyaç olarak karşınıza çıkıyor.

Doğrusu 2D bir oyundan beklenmeyecek kadar derin bir stratejisi olan bu ilginç dünyaya adım atmak isterseniz buradan inceleyebilirsiniz. Oyunun Steam fiyatı ise 39 TL.

2d oyun, steam

Forts

Tavsiye ettiğimiz oyunlar arasında en basit oynanışa sahip olanlardan birisi olan Forts, eğlenceli zaman geçirmek için iyi bir 2D oyun alternatifi. Öncelikle oyun online olarak oynanıyor ve gerçek zamanlı olarak sürekli düşmanlarla savaşmanız gerekiyor.

Forts adı üstünde, kendi kalenize sahip olduğunuz bir oyun. İlk başta bir kale inşa etmeye ve aynı zamanda karşı taraftan sizi yaylım ateşine tutan düşmanlarınızdan korunmaya çalışıyorsunuz.

Temposuna alıştıktan sonra alışkanlık yapan Forts, tek kişilik olarak da oynanabiliyor. Ancak oyunun multiplayer olarak çok fazla zevk verdiğini söylemek gerekir. Oyun bir tür builder hem de Worms türü, sırayla rakibinize saldırdığınız bir strateji oyunu.

Oyunun size sağladığı kaynaklarla ilk kalenizi yaptıktan sonra, rakiplerinizin kalesini her yıktığınızda puanlar kazanıyor ve kalenizi daha da geliştirebiliyorsunuz. Her ne kadar oyunun bazı yerlerde kendini tekrar ettiği söylense de, Forts biraz daha kısa süreli olarak zaman geçirmelik bir oyun.

Kafanızı dağıtmaya ve bu büyük temponun içine kendinizi bırakmaya hazırsanız, Forts oyununu buradan indirebilirsiniz. Oyun Steam üzerinde 24 TL fiyat etiketine sahip.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At