Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Jun 26, 2019
0 Views
0 0

En İyi Korku Oyunları Oynamadığınıza Üzülecesiniz

Written by

Tüyler ürpertici bir deneyim ve çığlık garantili..

Video oyunları türleri arasında en büyük iniş ve çıkış, şüphesiz ki korku oyunları türünde olmuştur. Kimi zaman hiç beklenmeyen övgüleri alan bazı korku oyunları, üzerine daha çok düşünülmüş yapımları gerisinde bırakmış; kimi zaman ise tutan bir korku oyununun devam oyunu isteneni verememişti. Her ne kadar bu iniş çıkışlar biz oyuncuları etkiliyor olsa da yeni bir korku oyununun geleceği duyurulduğunda biraz heyecanlanmıyor değiliz.

Korku oyunu denildiğinde biz oyuncuları istediği bir anda ekranda beliren yaratıklar (cam-scare) değil elbette. Biz istiyoruz ki korkuyu hikayesi ve atmosferi ile adım adım içimize işlesin. Her bölümünde anlam veremediğimiz gizemlere ve bir bütünlüğü olan oyunlara korkalım. Tür içerisindeki iniş çıkışın en büyük sebeplerinden biri de bu bence.

Şöyle bir geriye baktığımızda güncel olarak yukarıdaki koşulları sağlayan başarılı korku oyunlarını bir hatırlayalım istedim. Oyuncular tarafından en sevilen ve mutlaka deneyimlenmesi gerektiğini düşündüğüm korku oyunları şu şekilde;


1) Alien: Isolation

Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360
Geliştirici: The Creative Assembly, Feral Interactive
Yayıncı: Sega, Feral Interactive
Çıkış Tarihi: 6 Eki 2014

Korku türü açısından hem filmleri hem oyunları ile farklı bir yere sahip olan Alien serisinde en büyük yankı uyandıran oyun şüphesiz ki ‘Alien: Isolation’ oldu. Sadece kendi serisinde değil aynı zamanda atmosfer ve gerilimi ile birlikte oyun dünyasını derinden etkileyen yapımlardan biriydi.

Neredeyse savunmasız bir şekilde sadece bir xenomorph’a değil aynı zamanda bir de android ordusuna karşı hayatta kalmaya çalıştığınız oyun yer yer çaresizliği de hissettiriyor. Alien, hala gösterinin gerçek yıldızı ve yenilmez-öngörülemez doğası onu oyun tarihinin en korkunç canavarlarından biri haline getiriyor.


2) Dead by Daylight

Platform: PC, Nintendo Switch, Xbox One
Geliştirici: Behaviour Interactive, Starbreeze Studios
Yayıncı: Behaviour Interactive
Çıkış Tarihi: 14 Haziran 2016

Korku oyunları genellikle tek kişilik hikayeli oyunlara odaklanmışır. Dead by Daylight ise bu odağın dışına çıkarak çok başarılı olmuş bir kaç korku oyunundan biri hatta neredeyse ilki denilebilir. Avcı ve avlar üzerinden ilerleyen oyun, çok oyunculu bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Avcı, adeta Jigsaw gibi kurbanlarını yakalayıp işkence yaparken; kurbanlar canlarını kurtarmak için hem avcıdan kaçmalı hem de birikte hareket ederek avcıyı yenmenin yolunu bulmalılar. Şahsen oynarken en çok eğlendiğim ve gerildiğim oyunlardan bir tanesidir.


3. Five Nights at Freddy’s

Platform: PC, Android, iOS
Geliştirici: Scott Cawthon
Çıkış Tarihi: 8 Ağustos 2014

Bir dönemin fenomen oyunları arasında olan Five Nights at Freddy’s, yapısı itibari ile diğerlerinden biraz daha farklı olsa da basit dinamikleri oyunun tamamen gerginliğine odaklanmanızı sağlıyor. Oyunu oynarken pür dikkat odaklandığınız ekranda en ufak bir dikkatsizliğiniz ödünüzün gerçek anlamıyla patlamasına sebep olabilir.

Bir mağazanın güvenlik görevlisi olarak rol aldığımız oyunda küçük şeytanlar ağzınızdan ayıplı kelimelerin çıkmasına neden olabilir.


4. Little Nightmares

Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Geliştirici: Tarsier Studios
Yayıncı: Bandai Namco
Çıkış Tarihi: 28 Nisan 2017

Platform oyunundan korku oyunu olur mu? Gergin atmosferi ve rahatsız edici görüntüleri ile dikkat çeken Little Nightmares, dehşet tarzına eşsiz bir yönden pencere açıyor. Bütün eleştirmenlerden geçer not alamasa da benim oynarken en çok eğlendiğim gerilim ve korku oyunları arasında yerini alıyor.


5. Outlast 2

Platform: PC, PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One
Geliştirici: Red Barrels
Yayıncı: Red Barrels
Çıkış Tarihi: 25 Nis 2017

İlk Outlast, bulunan kamera korku türünü başarılı bir şekilde video oyun formuna çevirdiler. Outlast 2 ise benzer ama daha da korkutucu bir deneyim sunuyor. Karanlık dini temaları, Outlast 2’yi özellikle sinir bozucu hale getirmeye yardımcı olurken, ilk yarısı biraz yavaş, ikinci yarısı ise sahnede oynayacak kadar cesur olanların zihnini delinecek, şok edici sahneleri ve anları içinde barındırıyor.


6. PT

Platform: PlayStation 4
Geliştirici: Kojima Productions
Yayıncı: Kojima Productions
Çıkış Tarihi: 12 Ağustos 2014

Şimdi biliyoruz ki; PT oyunu, Hideo Kojima’nın Silent Hills’i için “oynanabilir bir teaser” idi. Konami çıkacak olan oyunu iptal etti ancak elimizde bulunan PT, gerçekten gizemli ve tuhaf bir deneyim oldu.

PT, oyuncuların karmaşık, belirsiz bulmacalarını çözmeye çalıştıkları ve zaman zaman onlara saldıran rahatsız edici, hayalet gibi kadınlardan kaçındığınız için sonsuz döngüden geçen bir koridorda hareket ettiğiniz bir oyun. Tüm oyunun asla yayınlanmamış olması tam bir talihsizlik ancak PT hala sayısız oyuna ilham veren bir dönüm noktası kabul edilir.


7. Resident Evil 7

Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Geliştirici: Capcom
Yayıncı: Capcom
Çıkış Tarihi: 24 Ocak 2017

Resident Evil serisi bütünü ile başarılı bir seri olmayı başarmıştır ancak Resident Evil 7’nin yeri bence bambaşkadır. Başından sonuna kadar başarılı bir hikaye ile biçimlenen oyun, her dakikasında korku ve gerilim ögelerine yerinde dokunuşlar yapıyor. Özellikle VR ile oynanabiliyor olması oyunun korku katsayısını da arttıran özelliklerden bir tanesi.


8. Soma

Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One
Geliştirici: Frictional Games
Yayıncı: Frictional Games
Çıkış Tarihi: 22 Eylül 2015

Frictional Games’in efsane oyunlarından Amnesia’nın izini devam ettirme yolunda çıkan oyunun başarısı tartışılıyor ancak bence isteneni veren oyunlar arasında. Soma, tuhaf yaratıklarla dolu bir su altı araştırma tesisinde,  gerginlik yaratan ve psikolojik dehşetle korku saçan bir oyun.


9. The Evil Within 2

Platform: PC, Xbox One
Geliştirici: Tango Gameworks
Yayıncı: Bethesda Softworks
Çıkış Tarihi: 24 Nisan 2018

İlk oyunu ile oyun piyasasını derinden etkileyen seride devam oyunu olan The Evil Within 2, tartışılan ancak sonunda hep daha iyi olduğuna karar kılınan bir devam oyunu oldu. Hem bulmacaları hem de daha beyin yakan yapısı ile korku ve hayatta kalma ögelerini bir arada barındıran çok başarılı bir yapım.


10. Until Dawn

Platform: PlayStation 4
Geliştirici: Supermassive Games
Yayıncı: Sony Computer Entertainment
Çıkış Tarihi: 25 Ağustos 2015

Supermassive Games tarafından geliştirilen interaktif drama hayatta kalma-korku oyunu olarak tanımlayabileceğimiz oyunda kararlarımız birilerinin canlarına mal olabiliyor. Çok ince eleyip sık dokumamız gereken oyunda gerginlik en üst seviyede. Mutlaka oynanması gereken oyunlar arasında yer alan Until Dawn başarısı ile de bir çok oyuna ilham vermiştir.

Sizin en sevdiğiniz ve etkilendiğiniz korku oyunları hangileri? Aşağıya yorumlara yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Article Categories:
İnceleme · Oyun Blogu
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here