Din değişikliği! - evham.net | evhamlı blog
İnternet Yaşam

Din değişikliği!

e-Devlet kapısı üzerinden aldığımız hizmetler her geçen gün artıyor ve bu sayede devlet dairelerinde herhangi bir sıra beklemeye gerek kalmadan birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Din değişikliği ile bunlara bir yenisi eklendi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü sekmesine eklenen Nüfus Kaydındaki Din Bilgisi Değişikliği Başvurusu bunu mümkün kılıyor.

Bu kapsamda inanç / din bilgisini güncellemek için Nüfus Müdürlükleri’ne gitmeye gerek kalmadı. Ancak, bunun kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmemesi için belirli şartlar getirilmiş durumda. TC Kimlik Numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmanız yeterli değil.

e-Devlet – Nüfus Kaydındaki Din Bilgisi Değişikliği Başvurusu!

e-Devlet’e giriş yaptığınızda arama bölümüne “Din Bilgisi Değişikliği” yazarak veya bu linke tıklayarak: “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kaydindaki-din-bilgisi-degisikligi-basvurusu” ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Sayfayı açtığınızda işleme devam edemediğinizi göreceksiniz. Bunun nedeni ise değişikliğin hukuken geçerli olabilmesi için Mobil veya Elektronik İmza gerekiyor.

Elektronik İmza nedir? nasıl alınır?

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır.

Mobil İmza nedir? nasıl alınır?

Mobil İmza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır. Mobil İmza almak için GSM operatörünüz ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At