Dikkat! Ek Gümrük Vergisi - evham.net | evhamlı blog
Genel

Dikkat! Ek Gümrük Vergisi

Yeni ek gümrük vergisi hangi ürünleri etkiliyor?

Hatırlanacağı üzere daha önce 200 doların altında olan telefonlar için yeni bir vergi düzenlemesi yürürlüğe konmuştu. Bu düzenlemeyi 9 gün önce yayımlanan bir ilave gümrük vergisi kararı takip etti.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre yerli sanayiyi korumak amacı ile yeni ilave gümrük vergisi getirildi. COVID-19 salgınına karşı alınan bu önlem, yerli sanayinin dışarıdan gelen ürünlere karşı güçlendirilmesi için devreye sokuldu.

Bu uygulamadan tarım makineleri, iş makineleribazı demir-çelik ürünleri ile vinçler etkilendi. Yeni düzenlemenin bu hali, 30 Eylül 2020’ye kadar sürecek. Bu süre zarfında ilave gümrük vergisinin oranı yüzde 30 olacak.

Ek gümrük vergisi

1 Ekim 2020’de değiştirilecek olan bu oran, yüzde 10’a kadar düşürülecek. Traktör, itfaiye aracı ve beton karıştırıcı gibi araçların yanı sıra seramik malzemesi, çimento malzemesi, otomobillerde kullanılan bazı yedek parçalar, televizyon alıcıları, kontak lens, granit, bazı deri ürünleri, mermer ve benzeri birçok ürün de yeni düzenlemeye tabi oldu.

Listede yer alan diğer ürünler şu şekilde: Plastik, kauçuk, tekstil üretiminde kullanılan iplikler, bazı sayaçlar ve bazı kalibrasyon makineleri. İlgili vergi kararına ulaşmak için “buraya” tıklayabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At