Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
May 16, 2020
0 View
0 0

Kara delik hakkında 5 bilgi videosu

Written by

Kara delik nedir?

Kara delik için kısa bir tanım yapmak gerekirse şunlar söylenebilir: Kara delikler, uzayda bulunan ve ışığın dahi kaçamadığı inanılmaz güçlü çekim gücüne sahip olan kozmik gök cismi olarak konumlandırılıyor. Hatta konu hakkında yıllarını harcamış olan Einstein’ın genel görelilik kuramı da tam olarak bunu karşılıyor. Einstein’ın da teorileri göz önüne alınarak kara delikler hiç ışık yaymadığı için ”kara” olarak adlandırılıyor.

Bilim insanları için bile oldukça karmaşık olan kara delikler gerçekten de uzayın derinliklerindeki en gizemli şey olarak gösteriliyor. Geçen yıl ilk kez kara deliğin fotoğrafı paylaşılmış ve bu konu birçok insanın merak ettiği konular arasına girmişti. İşte konunun daha iyi anlaşılması için hazırlanan videoları sizler için derledik, keyifli seyirler.

What if you Were Sent to a BLACK HOLE?/Bir kara deliğe gidersen ne olur?

Çocuklardan yetişkinlere kara delik kavramını anlatan bu mini videoda Arnold adlı bir karakter bulunuyor. Bu karakterin uzayda bir kara delik ile karşılaşırsa başına nelerin geleceği cevaplandırırken, aslında bu devasa deliğin tam olarak etrafındaki nesneleri nasıl yuttuğunu gözler önüne seriyor.

Videoda üzerinde durulan teorisi ise: Hawking radyasyonu. Bu radyasyon kara delik olay ufkunun yakınındaki kuantum etkileri nedeniyle kara delikler tarafından salındığı tahmin edilen kara cisim radyasyonu olarak biliniyor.

Kanal halihazırda Arnold karakteri üzerinden hayatımızdaki olayları açıklıyor. Uzay serisi için hazırlanan bir kara deliğe gidersen ne olur? videosu bu soruyu 1 dakika 28 saniyede anlatıyor. Video esprili ve anlaşılır bir dil ile kara deliklerin nasıl etrafındaki cisimleri yuttuğunu anlatıyor. Video toplamda yaklaşık olarak 9 milyon 644 kişi tarafından izlenmiş durumda.

Enter The Blackhole in 360 – Space Engine/ Kara delikleri 360 şekilde görün

Video 14 Mayıs 2016 tarihinde yüklenmiş. Kara delikleri 360 derece görmeyi sağlayan bu video etkileşimli olmasıyla dikkat çekiyor.

Eğer bir kara delik etrafındaki cisimleri içine çekmeye başlarsa ne olur? Bu sorunun cevabı ise videoda veriliyor. Yıldızları, gök cisimlerini ve uzayda salınan maddeleri içine çeken bu deliğin gücüne hayran kalacaksınız. Video 4 dakika 42 saniyede size farklı bir deneyim sunuyor. Bu video size tam anlamıyla bir simülasyon sunuyor ve oldukça da eğleceli vakit geçirmenizi sağlıyor.

Kara Delikler Evreni Neden Silebilirler? – Bilgi Paradoksu

Öğretici anlatımı ve grafikleriyle dünya çapında birçok kişinin başvurduğu kaynaklar arasında yer alan Kurzgesagt – In a Nutshell adlı YouTube kanalı elbette bünyesine kara delikler hakkında da bilgi ekliyor.

Kara delikler korkutucu şeylerdir, ama aynı zamanda Evren’in gerçek doğasını da bize gösterebilirler diyen kanalın 10 dakikalık bu videosu her şeyi daha sade bir şekilde anlatıyor.

Kendisine özgü çizim tekniği ile kara delik kavramını açıklayan eğlenceli video yaklaşık 18 milyon kez izlenmiş. Hem eğlenceli hem de bilgilendirici bu video için harcanmaya değer bir 10 dakika diye düşünüyoruz. Toplamda 34 dilde altyazının bulunduğu videoda Türkçe desteği de bulunuyor.

What Happens If 1 mm Black Hole Appears On Earth?/ 1 mm’lik bir kara delik yeryüzünde görünürse ne olur?

Gerçekten de korkunç bir senaryo üzerinden kara deliklerin tehlikeli olan yönlerinden bahseden bu videoda bu deliğin normal yaşamlarımızı nasıl etkileyebileceğini ve Dünya ile etkileşimi üzerine odaklanıyor. Video 21 Nisan 2019 tarihinde YouTube’da yerini almış ve sizleri bekliyor. Sizi etkileyici uzay canlandırmaları ile karşılayan bu paylaşım elbette milyonlarca kez izlendi.

Kara Delikler – Doğumdan Ölüme

Bizi yine etkileyici anlatım tarzıyla Kurzgesagt – In a Nutshell adlı kanal karşılıyor. Bu sefer karşımıza kara deliklerin doğumundan ölümüne çok daha kısa bir video ile karşılıyorlar. Harika çizgilerle anlatılan bu videoda 44 farklı dilde altyazı desteği sunuluyor ve bu desteklenen altyazı dilleri arasında Türkçe de bulunuyor.

Sizler için kara delik hakkında bilgilendiren çok etkileyici 5 video listesi hazırladık. Bunların dışında birçok video ile uzayın karanlık deliği hakkında bilgilenebilirsiniz.

Article Categories:
Bilim Teknoloji
https://kitaponerisii.blogspot.com/

Kitap kurdu. Teknoloji meraklısı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here