PlayStation 5 grafikleri nasıl? - evham.net | evhamlı blog
Oyun Blogu

PlayStation 5 grafikleri nasıl?

Epic Games Teknoloji Departman Şefi (CTO) Kim Libreri, bu oyun demosunun gerçek zamanlı olarak PlayStation 5 üzerinde kaydedildiğini açıkladı. Bu arada Libreri, demo kaydı sırasında piyasada bulunanlardan çok daha yüksek seviyede bir SSD kullanıldığını da açıkladı.Daha önce Sony, PS5’in 825 GB boyutunda bir SSD geleceğini açıklamıştı. Bu açıdan bakınca, yeni Playstation SSD ile oyun performansında da fark yaratacağa benziyor.

playstation 5, unreal engine 5

PlayStation 5 üzerinde oynatılan demo kayalık bir mağaraya giren ve gizli bir tapınağı keşfeden bir kadın figürü üzerine odaklanıyor. Bir tür Tomb Raider’ı andıran görüntüde, Unreal Engine 5’in yeni özellikleri tanıtılıyor. Mağaraya vuran ışıkların anlık olarak yansımaları etkileyici görüntüler oluşturmuş.

Ancak bu motor tabii ki sadece PlayStation 5 için geliştirilmiyor. Microsoft’da bu süreçte Epic Games ile temas halinde ve Series X için denemeler yapılıyor.

Unreal Engine 5 neler getirecek?

Unreal Engine 5 için ilk denemenin PS5 üzerinde yapılması önemli olsa da, oyun motoru da devrimsel özellikler taşıyor. Oyun motorunun çok önemli bir çok özelliği olmasına karşın, üç özelliği ön plana çıkmış durumda.

Yeni oyn motoru ışık hesaplamalarına gerçek zamanlı olarak ışığı simüle edebiliyor. Buna göre oyun geliştirmelerinde büyük zaman alan, ışığın nasıl ve nerede nasıl davranacağı oyun motoru tarafından hesaplanıyor.

Tabii ki bunu Unreal Engine 4’de yapabiliyordu. Yeni motor ise bunu dinamik ve gerçek zamanlı olarak yapabilme özelliğine sahip olacak.

Oyun motorunun en devrimsel özelliklerinden biri ise level of detail hilesine ihtiyaç duymadan, gerçek anlamda yüksek grafik kalitesinde ki görüntülerin her detayda kullanılabilmesinin önünü açması.

playstation 5, unreal engine 5

Şöyle anlatalım, normalde oyun firmaları yüksek seviyede poligon içeren, yani çok detaylı olan görüntüleri oyunda kullanabilmek için level of detail denilen bir hileye başvururlar.

Normalde grafik kartlarının zorlanmaması için, kameranın odağında yer alan nesne dışında kalan detaylar düşük seviyede işlenir. Ancak oyunun görüntü kalitesinin bozulmaması için bir tür kaplamayla, oyuncuya yüksek kaliteli bir oyun deneyimi sunulmaya çalışılır.

Unreal Engine 5 ise bu kaplamaya ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Motor, yazılımsal olarak yüksek poligonlu detayların işlenmesinin önüne geçiyor. Bu da daha dinamik ve gerçekçi bir oyun deneyiminin önünü açacak.

Unreal Engine bu yeni motorda, kuşlar, böcekler gibi canlıların da oyunda, bulunduğu ortam şartlarına uyumlu bir şekilde davranmasını sağlayacak. Fizik motoru da gelişen Unreal Engine, her türlü fiziksel şartı hesap ederek, doğanın da daha gerçekçi tepkiler vermesini sağlayacak.

Kısacası, artık bir çok oyun geliştiricisinin çok daha kısa sürede ve çok daha gerçekçi detaylarda oyun geliştirmesinin yolu açılıyor. Epic Games, oyun motorunun 2021 yılının ilk yarısında demo olarak ortaya çıkacağını açıkladı.Tam sürümü ise 2021 sonunda ortaya çıkacak.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At