Sıradışı Kickstarter projeleri - evham.net | evhamlı blog
Bilim Teknoloji

Sıradışı Kickstarter projeleri

Bu haftanın en ilginç kitle fonlaması projeleri

Bizde her hafta en çok ses getiren projelerin yanında, köşede bucakta kalmış ilginç projeleri bir araya getirmeye çalışıyoruz.

İşte sizler için bu hafta  derlediğimiz 3 Kickstarter ve 2 indiegogo projesi olmak üzere 5 ilginç kitle fonlaması projesi: Dünyanın en ince Powerbank’i, taşınabilir derin dondurucu, akıllı nefes analiz cihazı, outdoor elektrikli bisiklet, tasarruflu duş başlığı.

Dünyadaki en ince Powerbank: CYON

Hem kolay taşınabilen hem de yüksek kapasiteli bir Powerbank bulmak mümkün mü? CYON, hem yüksek kapasitesi hem de neredeyse kredi kartı inceliğinde ki yapısıyla bunun mümkün olduğunu kanıtlıyor. Kapasite olarak ise 5000 mAh ve 7000 mAh olmak üzere iki ayrı modeli bulunuyor. CYON tam tamına 4,2 mm gibi bir inceliğe sahip.

Peki ama CYON nasıl şarj oluyor?

Powerbank o kadar ince ki herhangi bir kablo aracılığıyla şarj etmek mümkün değil. Zaten bu yüzden de açık bir yeri olmadığı için suya da dayanıklı bir yapıda imal edilmiş. Peki ama nasıl şarj oluyor?

CYON, yanında bir kablosuz şarj istasyonu ile birlikte geliyor. Bu şarj istasyonu hem telefonu hem de CYON‘u aynı anda şarj etme özelliğine sahip.

Kısacası CYON bir tür taşınabilir kablosuz şarj standı desek yeridir. Bu ilginç powerbank10W hızlı şarj sunarken, cihazın şarj istasyonu ise 2A hızlı şarj desteğine sahip. Bu incecik cihazın ne kadar zamanda şarj edebildiğine dair bilgiler ise sayfasında yer almıyor.

kickstarter, kitle fonlaması

CYON, suya o kadar dayanıklı ki, su altında bile aynı performansta şarj edebiliyor. Gerçi su altında şarj etmeye neden ihtiyacınız olacağını pek bilemedik. Kısa devre, yüksek voltaj, voltaj değişimi gibi elektriksel problemlere karşı da bu incecik powerbank korumalı olarak üretilmiş.

Bu arada, cihazın her iki tarafını da şarj etmek için kullanabiliyorsunuz. Şu an için erken erişimde olan CYON,  Kickstarter üzerinde 5000 mAh kapasite ve şarj standı için 36 İngiliz sterlini, 7000 mAh ve stand için 44 İngiliz sterlini fiyatla satılıyor. Proje hakkında daha fazla bilgiye Kickstarter sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

kickstarter, kitle fonlaması

Taşınabilir derin dondurucu: ICECO

ICECO, gerçek anlamda taşınabilir bir derin dondurucu. Bu ilginç proje arabalarda taşınan buzlukların yerini almaya geliyor. Hem kullanışlı hem de düzenli iç yapısıyla öne çıkan bu mini dondurucuya gelin yakından bakalım.

ICECO derin dondurucu özellikleri

Derin dondurucu dediğimizde aklımıza, yerinden zor kalkan dolaplar geliyor olabilir. ICECO ise seyahatlerinizde aracınızda taşıyabileceğiniz kadar ufak boyutlarda.

Tabii ki yine de ağır bir yapısı var ve kolay taşımak için bazı aparatları mevcut. Yine bu dondurucu, aracı olanlar düşünülerek geliştirilmiş.

ICECO hem elektrikle hem de elektriksiz olarak çalışabiliyor. Gerçekten de elektriksiz yani sadece buzla çalışabilen bir buzdolabı var karşımızda. Bu arada cihazı derecesini ayarlayarak normal bir mini buzdolabı olarak da kullanabiliyorsunuz.

Ancak sadece alt kısmına buz doldurup, 90 saate kadar normal bir buzdolabı gibi kullanabilirsiniz. Bu derin dondurucu için buz satın almanıza da gerek yok. Çünkü kendi buzunu kolayca üretebiliyor.

kickstarter, kitle fonlaması

Mini buzdolabını araba üzerinden şarj etmeniz, güneş enerjisi ya da evde şarj etmeniz de mümkün. Bu arada bu marifetli dolap tam şarjla, 24 saat kullanım imkanı sunuyor.

ICECO‘nun iç kısmında da iki ayrı kısım yer alıyor. Derin havuz bölümüne, soğuması için yeni içecekleri koyup, soğuyan içecekleri ise hemen almak için üst kısımda kayabilen sepete yerleştirebiliyorsunuz. Yine dolabın kapağının üst kısmında, sıcak havalarda içeceğiniz soğuk kalmasını sağlayan bir şişe haznesi de yer alıyor.

Bu mini dondurucunun yiyeceklere göre derecesini kontrol panelinden de değiştirmek mümkün. Cihaz -18 derece ile +10 derece arasında çalışabilme özelliğine sahip.

Derin dondurucu 30 dereceğe kadar sarsılmaya karşı da dayanıklı bir yapıda üretilmiş. ICECO, Kickstarter üzerinden 259 dolar fiyatla satılıyor. Kitle fonlaması projesi hakkında daha fazla detaya Kicstarter sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

kickstarter, kitle fonlaması

Nefesinizi kontrol altına alın: BULO

Doğru nefes alamamak çağımızın en büyük problemlerinden biri. Evde kaldığımız bu günlerde spor yapmaya alışkın olmayanların belki de en büyük şikayeti kısa sürede yorulmak. İşte kitle fonlaması projesinin detayları.

BULO nasıl çalışıyor?

İşte BULO, yaptığı analizler ve yaptırdığı nefes egzersizleriyle, daha rahat nefes almanızı sağlıyor. Hangi tempoda nasıl nefes alınmalı, nefes kontrolü, yaptığınız egzersize göre nefes kontrolü gibi katkılar sunuyor.

Proje Samsung desteği de almış ve bu sayede önemli bir aşamayı geçmiş görünüyor. BULO, aslen bir nefes verdiğimiz borusu ve ve onu kavrayan ve nefesi analiz eden parçadan oluşuyor. Yine cihazın yanında uygulamasını da kuruyor ve yapacağınız egzersize göre nefes kontrolü sağlayabiliyorsunuz.

kickstarter, kitle fonlaması

BULO ile maksimum nefes gücü, normal nefes sağlığınız gibi detaylara da kolayca ulaşabiliyorsunuz. Cihazın Bluetooth 5.0 bağlantı desteği bulunuyor ve bu sayede anlık olarak nefesinizi analiz edebiliyor. Nefes gücünü analiz edip performansınızı arttırmak için de BULO üzerinde egzersizler yer alıyor.

BULO’nun ağzınızla temas eden nefes borusunu kolayca ana gövdeden ayırmak ve yıkayarak temizlemek de mümkün. Toksik olmayan bir materyalden üretilen BULO, 3000 mAh pil büyüklüğüne sahip.

Cihaz 4 saat içinde tam şarj edilebiliyor. Bu şarjla ise normal kullanımda 20 gün kullanılabiliyor. Yine sadece yarım saatlik bir şarjla gün boyu BULO’yu kullanmak mümkün.

Bu nefes analizi cihaz Kickstarter üzerinden 84 dolarlık fiyatla satılıyor. BULO hakkında detaylı bilgiye Kickstarter sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

kickstarter, kitle fonlaması

Outdoor elektrikli bisiklet: MATE X

Dünyaca ünlü kayak markalarından Fransız Moncler tarafından geliştirilen bu katlanabilir elektrikli bisiklet, outdoor sporlar için özel olarak geliştirilmiş.

Sadece sınırlı sayıda üretilecek olan bisiklet, indiegogo için özel bir kampanya açmış durumda. Peki ama bu görüntüsüyle bile kendine çeken MATE X nasıl özelliklere sahip?

MATE X özellikleri ve fiyatı

Öncelikle, BMX olarak adlandırılan, özel gösteri bisikletlerini andıran MATE X, katlanabilir bir elektrikli bisiklet. Yani kaslı hem de az yer kaplayan bir modelle karşı karşıyayız. Aslında MATE X iki ayrı modelle karşımıza çıkıyor.

Bu modellerden güçlü olan 1000 S, adından da anlaşılacağı gibi 1000 W gücünde bir motora sahip. Bu elektrikli bisiklet, 32 km ve 52 km arasında iki ayrı hız ayarına sahip. Bisikleti daha yüksek hızda kullanmak ya da daha zorlu koşullara adapte olmasını sağlamak için bu iki moddan birini seçebiliyorsunuz.

kickstarter, kitle fonlaması

Daha düşük güç sağlayan 250 S ise 250 W motor gücüyle karşımıza çıkıyor ve 25 km hız ile 42 km hız arasında değişen iki ayrı hız moduna sahip. Bisiklet ayrıca dik yokuşlar ve yüksek tork için bisiklet 48V ek güç sağlayabiliyor.

MATE X 110 km gibi pek eşine rastlanmayan bir menzile sahip. Yüksek menzil sağlayan motorunu arka dişli kısmına yerleştirmiş. Böylece, doğru bir şekilde enerjisini kullanan bisiklet, arkadan çekişli bir kuruluma sahip.

Bu arada düşük motorlu modelde aynı menzile sahip. Hatta hız ve motor hacmi dışında iki model arasında pek teknik bir fark bulunmuyor.

Bisikletin ön kısmında her türlü darbeye ve çukura dayanmasını sağlayan özel bir amortisör sistemi bulunuyor. Bu sistemi yol şartlarına göre ayarlamak da mümkün.

Bisikletin pili ise ana iskeletin tam ortasında yer alan geniş bölgede yer alıyor. Bisikletin frenleri hidrolik olarak tasarlanmış. Yüksek hızlara çıkabilen bisiklet, sadece hafifçe frene basmakla kolayca durabiliyor.

Dağcılık ürünleriyle tanınan Moncler, karlı havalarda da yüksek performans sağlamak için pil bölgesini kaplayan özel bir ısıtıcı da üretmiş. Böylece pil her türlü şartta aynı performansı gösterebiliyor.

MATE X4G bağlantısı ile özel bir korumaya da sahip. 4G ile uzaktan erişim sağlayabildiğiniz bisiklet, çalındığında konum gösterme ve kendini yok etme gibi hırsızlık korumaları ile geliyor. Kendini yok etme derken, eğer bir şekilde bisikleti bulamazsanız, son çare olarak kullanılamaz hale de getirebiliyorsunuz.

Tam olarak 30,8 kilo ağırlıkta ki bisikletin 250S modeli indiegogo için 2299 euro1000S ise 2499 euro fiyata sahip. Bu fiyatların 700 euro indirimli olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kitle fonlaması projesi hakkında daha fazla detaya indiegogo sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

kickstarter, kitle fonlaması

Su baloncuğu ile temizlik: MIZSEI

Japonlar tarafından geliştirilen bu duş başlığı, su baloncuklarıyla çok daha derinlemesine bir temizlik vaad ediyor. Dışarıdan bakıldığında normal bir duş başlığı gibi görünen MIZSEI, çok ilginç özelliklere sahip.

MIZSEI nasıl çalışıyor?

Duşa başlıkları, geleneksel musluklara göre çok daha az suyla, çok daha fazla tazyik sağlayarak daha iyi bir temizlik sunar. Hem su tasarrufu hem de daha hijyenik olan duşlar, modern yaşamın vazgeçilmez temizlik araçlarından.

MIZSEI ise çok daha efektif bir temizlik sağladığı iddiasına sahip. Suyu damlacıklar yerine balocuklar şeklinde vücuda gönderen başlık, deriye çok daha iyi nüfuz ediyor.

Normal duş başlıkları derinin yüzeyini temizlerken, MIZSEI deri gözeneklerine kadar nüfuz edebilme özelliğine sahip. Saniyede 920 milyon mikro su baloncuğu oluşturan başlık, normal bir duş başlığına göre yüzde 30 daha geniş bir açıyla bu suyu ıtabiliyor. Bu sayede duş altında daha fazla alan temizleniyor. Bu arada başlığın daha dar alan içinde de kullanabildiğiniz stream modu da bulunuyor.

kickstarter, kitle fonlaması

MIZSEI’nin iddiasına bakılırsa, sadece su kullanarak, şampuan ya da duş jeli kullanmadan da temizlenmeniz mümkün hale geliyor. Duş başlığı, sıcak bir duş sonrası bile vücudunuzun tahriş olmasını önleyen bir yapıya da sahip.

Bu arada bu ilginç girişim, normal bir duş başlığından bile çok daha az su kullanıyor. Kitle fonlaması projesinin sayfasında paylaşılan rakamlara göre başlık yılda 6868 galon yılda su tasarrufu sağlıyor. Doğrusu çok iddialı söylemleri olan başlık, daha yumuşak bir hissiyata da sahip olarak tanımlanıyor.

Hatta bu duş başlığının bir tür rahatlatıcı masaj yaptığı da söyleniyor. İlginç özelliklere sahip olan MIZSEI 179 dolar fiyat etiketine sahip. Proje hakkında daha fazla detaya indiegogo sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

En ilginç Kicksatarter ve indiegogo projelerini derleğimiz dosya haberimizi nasıl buluyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At