iOS 13’ün pek bilinmeyen özellikleri - evham.net | evhamlı blog
İOS

iOS 13’ün pek bilinmeyen özellikleri

1- Klavyenin üzerinde gezinerek yazı yazabilirsiniz

Önceleri belirli programlar ile kullanabileceğiniz ve Android işletim sistemlerinde bulunan bu özellik, yeni iOS 13 güncellemesi ile artık daha kaliteli ve kesinlikle hızlı bir şekilde çalışıyor. Bu özelliği kullanmak için Apple klavyeniz üzerinde parmağınızı dilediğiniz kelimeyi oluşturmak için harfler arasında hızlıca kaydırın. Bu özelliği kullanarak hızlı ve etkin bir şekilde mesajlaşabilir, maillerinizi hazırlayabilirsiniz.

2- Boşluğa uzun süre basılı tutun

Aslında uzun süredir iOS kullanıcılarında bulunan bu özellik sizlere yazı yazarken harf hatalarını hızlı bir şekilde düzeltmenize yarıyor. Klavye üzerindeyken boşluk tuşuna basılı tutun ve yazınızın üzerinde dilediğiniz yöne doğru kaydırın. Sanırım bu özellik ile karmaşık kelime gruplarının arasındaki yazım ve harf hatalarını hızlıca düzeltilebilir hale geliyor.

3- Klavye seçimleri ve metinleri kolayca düzeltmek

Düzelmek istediğiniz metinlerin üzerine gelerek tıklama sayınıza göre dilediğiniz kelimeyi, cümleyi ya da tüm metni seçebilirsiniz. Dilediğiniz kelimenin üzerine 2 kere tıklamanız halinde kelimeyi, 3 kere tıklamanız halinde cümleyi, dört kez tıklamanız halinde tüm metni otomatik olarak seçmiş olacaksınız. Ayrıca sol kısımdaki klavye seçim menüsünden klavyenizi sağa veya sola yatırabilir, tek elle kullanıma elverişli hale getirebilirsiniz.

4- Otomatik gece modu

Evet, iOS 13 bilinmeyen özelliklerinden biri daha, otomatik değişen gece modu. Bu sayede dilerseniz güneşin doğuşu ve batışına ayarlı, gündüzleri normal geceleri karanlık mod olarak otomatik güncelleniyor. Bu ayarı etkinleştirmek için Ayarlar > Parlaklık ve Ekran ayarları kısmından otomatik mod seçebilir hatta dilerseniz özel ayarlar ile saatlerini kendiniz belirleyebilirsiniz.

5- Bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları otomatik sessize almak

Bildiğiniz üzere Apple her zaman kullanıcı dostu uygulamalarıyla ön plana çıkıyor ve bu özellik de yine iOS 13 gizli özellikleri olarak nitelendirebileceğimiz türden. Tele-satış yapanlar, istenmeyen numaralar, çeşitli firma aramaları derken gün içerisinde bir çok gereksiz aramayla karşılaşıyoruz. Ayarlar > Telefon > Aramalar kısmından ulaşabileceğiniz bu özelliği aktif etmeniz halinde telefonunuz rehberinde kayıtlı olmayan kullanıcılar tarafından gelen aramalar her zaman sessiz olacaktır.

6- Hızlı acil durum çağrısı yapabilmek

Umarım bu durumu hiç birimiz kullanmak zorunda kalmayız. Ancak yine de kesinlikle bu özelliği aktif etmenizi tavsiye ederim. Normal şartlarda telefonunuzun kilit tuşuna ve ses açma tuşuna basılı tutmanız halinde acil durum araması için ekran gelmekte. Şimdi ayarlar kısmına girdikten sonra acil servis aramaları bölümüne giriyoruz. Daha sonrasında ilk sekmede yan tuş ile arama özelliğini aktif hale getiriyoruz. Artık kilit tuşuna 5 kez üst üste basmanız halinde acil servisi hemen aranacaktır. Yine bu acil durum sekmesinden dilerseniz haber verilmesini istediğiniz kişileri ayarlayabilirsiniz. Umarız bu özelliği hiç kullanmak zorunda kalmazsınız.

7- Düzenlenebilir denetim merkezi

Apple kullanıcılarının iyi bildiği bir durum, bazen bazı özelliklere erişmek uzun sürebiliyor. Örneğin düşük güç modu, ekran kaydı almak, alarmları ayarlamak, karanlık modu etkinleştirmek gibi. Ayarlar>Denetim Merkezi>Düzenle kısmından denetim merkezinde bulunmasını istediğiniz tüm özellikleri ekleyebilir, işlemlerinizi hızlıca halledebilirsiniz. Hızlı telefon kullanmak isteyenler için muhteşem bir iOS 13 bilinmeyen özelliklerinden.

8- Bataryanızı uzun ömürlü kullanmak

iOS 13’ün getirdiği muhteşem özelliklerden bir diğeri olan batarya şarjını optimize etme özelliği gerçekten uzun ömürlü bir şarj ömrü ile genel iOS kullanıcılarının sıkıntı çektiği en büyük konuya çözüm olarak geliyor. Bu özelliği kullanabilmek için Ayarlar > Pil kısmına geldikten sonra Şarjı Optimize Et seçeneğini seçerek batarya sağlığını koruyarak şarj edebilmemize olanak sağlıyor.

9- İnternet paketinizi bitiren uygulamalara son

Gerçekten iOS 13 bilinmeyen özellikleri listesine koymamız gereken önemli bir detay var. Bazen sınırlı internet sahibi olabilirsiniz, kotanızı dolduran, arka planda gereksiz çalışan ve veri indiren uygulamaları durdurmak için Apple üreticileri harika bir özellikle gelmişler. Bu özelliği aktif edebilmek için Ayarlar > Hücresel Veri ayarlarına girin ve alt kısımdan düşük hücresel veri kullanımını seçin. İşte her şey bu kadar. Artık yurt dışı seyahatlerinizde ve kotalı mobil veri kullanımlarında sorun yaşamayacaksınız.

10-Safari sekmelerini tek tek kapatmak çok mu sıkıcı ?

Safaride gezindiğiniz zaman arka tarafta biriken sekmeleri tek tek kapatmak bazen işkence haline gelebiliyor. Gerçekten iOS 13 bilinmeyen özellikler içerisinde sayabiliriz. Aktif etmek için Ayarlar > Safari > Sekmeler kısmından sekmeleri kapatmayı seçin. Dilerseniz günlük, haftalık veya aylık olarak otomatik temizleyebiliyorsunuz. Tavsiye olarak haftalığı seçmeniz yararınıza olacaktır. Bazen günlük aramalarda geçmişe bakma ihtiyacınız olabilmesi muhtemeldir. iOS 13 bilinmeyen özelliklere hızlıca devam edelim.

11- Tüm sayfayı tek seferde ekran görüntüsü almak

Özellikle bir makale ya da yazıyı tek tek ekran görüntüsü almak bazen can sıkıcı olabiliyor. iOS 13 bilinmeyen özelliklerinden birisi ise tek seferde tüm sayfanın ekran görüntüsünü alarak bunu otomatik olarak kaydediyor. Bu özelliği kullanabilmek için Safari uygulaması açıkken telefonunuzun kilit tuşuna ve ses açma tuşuna basarak ekran görüntüsü alın. Daha sonrasında üst tarafta çıkacak sekmeden Tam Sayfa seçeneğini seçin. Sağ tarafta sayfanın hangi bölümünü isterseniz o kısmına ilerleyebilirsiniz. Hatta çıktı olarak PDF formatı bile alabilirsiniz. Tek bir hareketle tüm web sayfasının ekran görüntüsünü almak işte bu kadar basit.

12- Hareketli fotoğraflara filtre ekleyin

Galerinizdeki hareketli fotoğrafları yukarı doğru kaydırarak onlara canlı ve gerçekten güzel görünen efektler ekleyebilir, bu filtreleri kullanabilirsiniz.

13- Face ID özelliğini iptal etmek

Bazen yüzünüz değiştiğinde, maske yaptığınızda ya da sabah yeni uyandığınızda ya da herhangi bir sebepler Face ID kullanmak istemeyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kilit tuşuna hızlıca 5 kez basmak ve acil aramayı iptal etmek. İptal ettikten sonra sizlere güvenlik kodunu yazmanız gereken ekran gelecek ve Face ID sormayacaktır.

14- Kendi Animojilerinizi yaratın

Apple kullanıcıları iMessage kullanırken yeni gelen kendi yüzlerini animojiye dönüştüren özelliği aktif hale getirdikten sonra, kayıt alırken animojiye basılı tutup herhangi bir mesaja tepki olarak animojilerini kullanabilirler. Gerçekten eğlenceli bir özellik.

15- 3D Touch kullanımı

Arama kısmındayken 3D Touch kullanarak videoları, fotoğrafları kolayca anında izleyebilir, görüntüleyebilir ve açabilirsiniz. Ayrıca iMessage kullanırken mesajlara 3D Touch uygulamanız halinde hızlıca farklı efektlerle cevap verebileceğiniz menüyü kullanabilirsiniz.

16- Notları aktif olarak kullanın

Notlar uygulamasının içerisinde dilediğiniz ekleri hızlıca bulmak için sağ üst sekmeden dosyalarınıza hızlıca erişebilirsiniz. Ayrıca notlar üzerinde değişiklik yapmak için bir cümleyi seçtikten sonra basılı tutarak metnin istediğiniz yerine taşıyabilir zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yine bu uygulama üzerinden To-Do List şeklinde yapılacaklar listesi hazırlayabilir ve aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. İşte sizlere harika bir iOS 13 ipucu daha tarama uygulamalarına ücret ödemenize gerek kalmadan belgelerinizi tarayabilir ve dosyalarınıza ekleyebilirsiniz.

17- Safari’nin bilinmeyenleri

Safaride hızlıca geçmiş sekmesine gitmek için bulunduğunuz sekmenin en altında bulunan geri tuşuna (

18- Maillerinizi kolayca yönetin

iOS içerisinde hazır bulunan mail uygulaması sayesinde bir çok mail adresinizi tek bölgeden yönetebilirsiniz. Herhangi bir mail içerisindeyken sağ üst kısımda açılan aşağı yukarı oklar sayesinde mailleriniz arasında geçiş yapabilirsiniz. Yeni bir mail oluştururken sağ alttaki butona basılı tutmanız halinde hızlıca taslaklarınıza ulaşabilirsiniz.

19- Ekran görüntüsü alırken bilinmeyenler

Hızlı bir şekilde ekran görüntüsü alabileceğimizi öğrenmiştik, aldığımız ekran görüntüsünün üzerine dokunduğunuzda aşağıdaki çıkan simgelerin en sağında + simgesine tıklayın. Büyüteç, hazır imza veya direkt olarak metin ekleyebilir, ekran görüntülerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ayrıca aldığınız ekran görüntüsünün üzerine basılı tutarak direkt olarak dilediğiniz platformda ya da kişiyle paylaşabilirsiniz.

20- Dökümanları hızlıca taramak

Dosyalarım uygulamasına giriş yaptığınızda boş bir alana basılı tutun. Daha sonra açılan sekmede “Dökümanları Tara” butonuna tıklayın. Böylece hızlı bir şekilde tarama yapabilir, taradığınız dosyaları dilediğiniz gibi depolayabilirsiniz.

21- Dosyaların yerlerini hızlıca değiştirin

Dosyalarım uygulamasında bir dosyaya 3D Touch kullanarak basılı tuttuğunuzda onu dilediğiniz klasörün içerine ya da bir geri klasöre sürükleyebilirsiniz. Ayrıca basılı tuttuğunuzda açılan sekmeden dosyaları etiketleyebilir, daha sonradan arama kısmından hızlıca bulabilirsiniz.

22- Dosyalarınızın detaylarına erişmek

Herhangi bir dosyanın detaylı bilgileri her zaman olarak saklanır. Bir fotoğraf ya da bir belge nasıl isterseniz. Dilediğiniz dosyanın üzerine dosyalarım uygulaması üzerinden erişin ve 3D Touch kullanarak menüyü açın. Bilgiler kısmından fotoğrafın çekim tarihi ve boyutu gibi özelliklere erişebilirsiniz.

23- Yardımcı tuşu ana ekran tuşu olarak kullanın

Önceki iOS sürümlerinde olduğu gibi yardımcı tuşu Ayarlar > Erişilebilirlik kısmından Assistive Touch‘u aktifleştirin. Bu butonun aktifleştirildiği sayfada dilerseniz butona tek bir özellik vererek sadece eski modellerde olan ana ekran tuşu gibi davranmasını sağlayabilirsiniz.

24- iOS 13’de Google ile görsel araması nasıl yapılır?

Galerinizden seçtiğiniz bir resmi kopyalayın ve Google Chrome uygulamasına girin. Arama kısmın altında “Kopyalanan Görseli Ara” butonuna basabilir, beliren görseli hemen görebilirsiniz. Arama butonuna tıklayarak telefonunuzdan görselle arama yapabilirsiniz.

25- Gizli ses yükseltme/azaltma ayarı

Telefonunuzun tuşlarını kullanmak istemediğiniz zamanlar, iOS 13’e yeni gelen özellik ile ses butonunuzun ekrana yakın olan kısmından, ters tarafa doğru kaydırdığınızda kısa süreyle ses açma veya kapatma işlemlerini yapabiliyorsunuz, gerçekten kullanışlı bir özellik. Müzik veya video izlerken ses yükseltme ya da azaltma tuşlarından birine bastığınız zaman ekranın solunda çıkan ses indikatörüne dokunarak seviye ayarlaması yapabilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At