Google hakkında az bilinen gerçekler - evham.net | evhamlı blog
İnternet

Google hakkında az bilinen gerçekler

Şimdi de Google’da ilk duyduğunuzda sizi şaşırtabilecek bazı gerçeklere yakından bakalım.

– ABD’deki Google çalışanları hayatlarını kaybettiklerinde, maaşlarının yüzde 50’lik bölümü eşlerine 10 yıl boyunca ödeniyor.

– Page ve Brin, 1999 yılında Google’ı, 1 milyon dolar karşılığında, çevrimiçi bir şirket olan Excite’a satmak istedi. Ancak, Excite CEO’su bunu reddetti. Teklif 750 milyon dolara düşürüldü fakat Excite’ın yanıt yine hayır oldu. Yahoo da Google’ı satın almak istememişti. Fakat, 2002’de Google’ı 3.2 milyar dolara satın almayı teklif etti. Bu kez Google cephesini bu teklifi reddetti. Şu anda Alphabet’in değeri ise 1 trilyon dolardan fazla.

– 2009 yılında Mountain View’daki yabani otları temizlemek ve yangın tehlikesini azaltmak için Google, keçileri kullandı. Biçilmesi gereken alanlar 200 keçi ile temizlendi. Bu sayede hava kirliliğinin önüne geçildiği söylense de keçileri taşıyan kamyonların havaya saldığı karbonun fazlalığı eleştirilere neden oldu.

– Google’ın da ilk ofisi bir garajdı. Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen birçok şirket gibi Google’ın da ilk ofisi bir garajdı. Page ve Brin, çalışmalarının bir kısmını Susan Wojcicki’nin garajında gerçekleştirdi.

– Çalışanlarının iyi beslenmesi için yemek konusuna hassasiyet gösteren Google, 150 metre sınırına özen gösteriyor. Çalışanlar ofis içinde herhangi bir yiyecek kaynağına 150 metreden uzak olmuyor.

– Google’ın Google Mirror olarak bilinen, her şeyi ayna yansıması gibi gösteren bir sürümü bulunuyor. Bu tabii ki Çin’deki kullanıcıların engelleri aşarak Google’a ulaşmasını da sağlıyor.

– Google, köpek dostu bir şirket olarak biliniyor. Tüm çalışanlar şirkete köpeği ile gelebiliyor. Tabii bu, kampüsteki kedilerin biraz tadını kaçırıyor.

– Şirkette yeni çalışanlara Noogler deniliyor ve ilk çalışma haftasının son gününde pervaneli bir şapka ile geziyorlar.

– Google’ın PageRank algoritmasının patenti Stanford’a ait. Bu kapsamda Google’ın ilk arama patentini elinde tutan Stanford, tabii ki bu durumda önemli bir gelir de elde etti.

– Google, ilk etapta 4 GB’lik sabit disklerde depolandı. Şirketin arama motoru algoritması ilk aşamada 4 GB’lik 10 farklı sabit diskte depolanıyordu. Şimdi ise yüz binlerce sunucuya sahip.

– 85 TB’den fazla 2 milyar satırlık koda sahip Google, her gün yaklaşık 45 bin kod değişikliği yapıyor.

– Mountain View’da yaşayanlar, Google’ın 2006 yılından bu yana sunduğu ücretsiz internetinden faydalanıyordu. Ancak, hızın gittikçe yavaşlaması ile bu hizmet 2014 yılında sonlandırıldı ve halka açık yeni bir Wi-Fi erişimi sağlandı.

– İlk etapta Google yoktu. İlk isim Backrub’tı.

– Google, Gmail’i ilk duyurduğunda herkes bunu 1 Nisan şakası olarak duyurmuştu. 1 Nisan şakalarıyla bilinen şirket, bu kez şaka yapmadı. 1 Nisan 2004 tarihinde dünyanın en çok kullanılan mail servislerinden biri hayata geçirildi.

– Google kampüsünde, çalışanların özgürce kullanabileceği, Google’ın renklerini taşıyan birçok bisiklet bulunuyor.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At