İnternet Aleminde Kalitesiyle Farkını Koyacak 15 Soru ve 15 Cevap - evham.net | evhamlı blog
Kültür Sanat Yaşam

İnternet Aleminde Kalitesiyle Farkını Koyacak 15 Soru ve 15 Cevap

1. Mesai saatleri neden genelde 5 gün ve 40 saattir?

Mesai saatleri neden genelde 5 gün ve 40 saattir?

Otomobil üreticisi Ford Motor Company’nin kurucusu Henry Ford, 1926 yılında kendi personeli ile bir deney yaptı. Bu deneye göre mesai saatlerini 10 saatten 8 saate, çalışma günlerini de 6 günden 5 güne düşürdü ve çalışma süresi düşünce verimin arttığını gözlemledi.

İlerleyen yıllarda şirketin üretim ve kârının bu düzenle artış gösterdiğini gören patronlar, tüm işçiler için 5 gün, günde 8 saat mesaiyi standart hale getirdiler.

2. Beyni ve kalbi olmayan hayvan hangisidir?

Beyni ve kalbi olmayan hayvan hangisidir?

Denizanalarının beyni ve kalbi yoktur. Herhangi bir beyin yapısına sahip olmadan 650 milyon yıl boyunca varlıklarını sürdürebilmeyi başarmışlardır.

3. Biber neden acıdır?

Biber neden acıdır?

Biber, içindeki ‘kapsaisin’ maddesinden dolayı acıdır. Kapsaisin, sıcaklık yükselmeden yanma hissi oluşturur. Biberin acı olması, kendini korumak için kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizması acıdan zevk alan insanlar için bir keyif aracı olmuştur.

4. Sayende kelimesi nereden gelmektedir?

Sayende kelimesi nereden gelmektedir?

Saye kelimesi Farsça’da gölge demektir. Birine ‘senin sayende başardım’ demek ‘senin gölgende başardım’ anlamına gelir.

5. Uğur böceği neden uğurlu/şans getirici olarak kabul edilir?

Uğur böceği neden uğurlu/şans getirici olarak kabul edilir?

Uğur böcekleri, tarlalardaki küçük böceklerle beslenir ve uğur böceğinin bol olduğu yıllar mahsul açısından verimli geçmektedir. Çiftçiler de bu sebepten dolayı bu ismi vermişlerdir.

6. Dünyanın yapay zeka ile yazılan ilk masalının adı nedir?

Dünyanın yapay zeka ile yazılan ilk masalının adı nedir?

Prenses ve Tilki. Grimm kardeşlerin tüm eserlerinden yararlanarak yazdığı masal şöyle başlar: “Bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde altın eyerli bir at yaşarmış. Atın yelelerinde harikulade güzellikte mor bir çiçek varmış. At, bu çiçeği güzel ve iyi görünme düşüncesiyle dans eden prensesin yaşadığı köye taşırmış.”

7. Odnoliub ne demektir?

Odnoliub ne demektir?

Rusça bir kelime olan ‘odnoliub’ hayatı boyunca tek bir kişiyi sevmiş, aşkı sadece bir kez tatmış, kalbini sevdiğine açmış olan kişiye denmektedir.

8. 5 saat kuralı nedir?

5 saat kuralı nedir?

5 saat kuralı, hafta içi her gün bir saatinizi öğrenmeye, kendinizi ve yeteneklerinizi geliştirmeye adadığınız zaman olarak tanımlanır. 5 saat kuralı üç ana başlığa ayrılır:

*Okuma

*Derinlemesine düşünme

*Deneyimleme

Elon Musk, Bill Gates, Oprah Winfrey ve Mark Zuckerberg gibi isimler de hafta içi bir saatlerini ya da haftada 5 saatlerini başka bir konuyla ilgilerini dağıtmaksızın yeni şeyler öğrenmekle geçirmektedirler.

9. Apati nedir?

Apati nedir?

Çevrede olanlara karşı duyulan anormal boyutlardaki ilgisizlik, duygusuzluk ve kayıtsızlık anlamına gelir. Enerji ve arzunun yok olması olarak da açıklanabilir.

10. Kahvenin varlığı henüz bilinmezken kahverengi nasıl adlandırılıyordu?

Kahvenin varlığı henüz bilinmezken kahverengi nasıl adlandırılıyordu?

Kahvenin varlığı henüz bilinmiyorken bu rengi ifade etmek için ‘kongar’ yani kestane rengi kullanılıyordu. Kestane rengi saça da ‘kongral’ denilmekteydi. Bu sözcük zaman içerisinde dilimize ‘kumral’ olarak yerleşti.

11. JF1 asteroidinin Dünya’ya çarpma ihtimali nedir?

JF1 asteroidinin Dünya’ya çarpma ihtimali nedir?

2022’de Dünya’ya çarpma ihtimali olan JF1 asteroidinin  yörüngesinin Dünya ile kesişme olasılığı %0.026 olarak hesaplanmıştır. Yani %99.974 ihtimalle çarpışma yaşanmayacak.

12. Mamihlapinatapai nedir?

Mamihlapinatapai nedir?

İki kişinin de bir şey yapmak ya da bir şey söylemek istediği, aralarında olmasını arzuladığı ancak içten içe karşı tarafın başlatmasını istediği bir olayda iki tarafın paylaştığı bakıştır.

13. Sezai Karakoç’la girdiği iddiayı kaybettikten sonra isminden ‘y’ harfini atan Cemal Süreya’nın attığı bu ‘y’ harfini sahiplenip ismine ekleyen yazar kimdir?

Sezai Karakoç'la girdiği iddiayı kaybettikten sonra isminden 'y' harfini atan Cemal Süreya’nın attığı bu 'y' harfini sahiplenip ismine ekleyen yazar kimdir?

Süreyyya Evren.

14. Dünyanın en küçük ülkesi hangisidir?

Dünyanın en küçük ülkesi hangisidir?

Deniz kalesi üzerine kurulu, 27 kişilik nüfusu ile dünyanın en küçük ülkesi Sealand’dir. 1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulmuştur. Uluslararası karasularda bulunduğu için adanın devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates, kendine “prens” unvanı da vermiştir.

15. Yapılan son nüfus sayımında, nüfusunun %16’sının evcil hayvanlarını evlerinin bir üyesi olarak listeleyen ülke hangisidir?

Yapılan son nüfus sayımında, nüfusunun %16'sının evcil hayvanlarını evlerinin bir üyesi olarak listeleyen ülke hangisidir?

İngiltere

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At