En Güvenli ve Şifreli 5 E-posta Sağlayıcısı - evham.net | evhamlı blog
Bilim Teknoloji İnternet

En Güvenli ve Şifreli 5 E-posta Sağlayıcısı

Bilgisayar korsanlarından işletmelere ve aşırı hükümete kadar birçok insan iletişimimizi gözetlemek istiyor. Ücretsiz e-posta sağlayıcıları, e-postalarınızdan ve kişilerinizden daha fazla hedefli reklam satmak için bilgileri gizlemek için yazılımı gizlice kullanırlar.

Bu durumdan bıktıysanız ve iletişiminizi meraklı gözlerden korumak istiyorsanız, bunun yerine güvenli, şifreli bir e-posta hizmeti seçmeye değer olabilir.

Neden Şifreli Bir E-posta Hizmeti Kullanmalısınız?

Google’ın Gmail’inin 1,5 milyardan fazla kullanıcısı varken Microsoft’un Outlook’u 400 milyon kişidir. O zaman, şu anda ücretsiz bir e-posta sağlayıcısı kullanmanız için iyi bir şans var. Bu hizmetler paranızın karşılığını veriyorlar – sonuçta özgürler – ama bir bedeli var; gizliliğiniz.

En özel görüşmelerimiz ve belgelerimiz için e-posta kullanıyoruz, bu nedenle onları gizli tutmak istediğiniz mantıklı. Ancak, birçok ücretsiz hizmette olduğu gibi, ödeme yapmıyorsanız, verileriniz üründür. Google, size hedefli reklamlar göstermek için e-postalarınızın içeriğini taramak için ünlüdür. O zamandan beri bu özelliği devre dışı bıraktılar, ancak verileriniz hala sağlayıcı tarafından serbestçe kullanılabilir.

Bu, bu sağlayıcıların isteyerek veya başka bir şekilde dünyadaki kolluk kuvvetleriyle olan ilişkileriyle daha da karmaşıklaşmaktadır. Dünyanın en popüler e-posta sağlayıcılarının çoğu ABD’de yerleşik olup, kolluk kuvvetleri ve NSA’nın taleplerine açıktır. Bu hizmetleri kullanmayı seçerseniz , web posta hizmetinizi de şifrelemeniz gerekir .

Şifreli e-posta, ücretsiz e-posta sağlayıcılarına en güvenli alternatiftir ve hassas verilerinizi gizli tutmanıza olanak tanır. Şifreli e-posta sağlayıcılarının çoğu ABD dışında bulunur ve NSA’nın erişemeyeceği yerlerde bulunur. Bu ajanslar hesabınıza erişebilse bile şifreleme, verilerinizi yalnızca siz görüntüleyebileceğiniz anlamına gelir.

1. ProtonMail

ProtonMail şifreli gelen kutusu

Fiyat : Ücretsiz. Premium hesaplar mevcut.

Depolama : 500MB. Premium hesaplar için 20 GB’a kadar.

Ülke : İsviçre

ProtonMail ilk olarak 2013 yılında piyasaya sürüldü ve CERN’deki araştırmacılar tarafından geliştirildi. Başarılı bir kitle fonlaması kampanyasının ardından, açık kaynak kodlu, şifreli e-posta sağlayıcısı Mart 2016’da beta sürümünden çıktı. ProtonMail, iletilerin yalnızca sizin ve alıcı tarafından görüntülenebilmesi için uçtan uca şifreleme kullanmaktadır. Buna göre, yaygın olarak en iyi özel e-posta hizmetlerinden biri olarak kabul edilir.

Premium seçenekler olmasına rağmen, hizmet kullanıcılarının çoğu ücretsiz hesaplarda. Bu nedenle, hedefli reklamcılığa dayanmadan hizmeti nasıl sürdürebileceklerini düşünmek mantıklıdır. Neyse ki, şirket, başka bir gelir olmadan bir yıla kadar hizmeti destekleyebilecek bir Savunma Fonu işletiyor.

Neden ProtonMail?

Tüm veriler, gizlilik ve veri koruma konusundaki sert duruşu ile tanınan bir ülke olan İsviçre’deki şirket sunucularında depolanmaktadır. Daha da önemlisi, ProtonMail hizmetlerinin açık kaynaklı parçalarına sahiptir. Kod, ProtonMail’in GitHub’ında platformun güvenliğini görüntüleyip doğrulayabilen herkes tarafından kullanılabilir.

Diğer ProtonMail kullanıcılarına ve onlardan gelen e-postalar uçtan uca şifrelenmiş olsa da, Gmail gibi şifrelenmemiş hizmetlerle iletişim kurarsanız, ProtonMail bu e-postaları spam’a karşı korumak için tarar. Bununla birlikte, bu mesajlar bellekte taranır, yani tutulmazlar ve çok kısa sürede üzerine yazılırlar. E-posta incelenir incelenmez şifrelenir. Tüm bu şifreleme konuşması kafa karıştırıcıysa, bilmeniz gereken şifreleme koşullarını okumak isteyebilirsiniz .

Gizlilik Politikalarına göre , hesap ayarlarınızda etkinleştirebilmenize rağmen IP günlüğü varsayılan olarak devre dışıdır. IP adresiniz konumunuzu açığa çıkarabilir, bu nedenle günlük kaydı olmaması gizliliğiniz için bir avantajdır.

ProtonMail ayrıca silindikten sonra verilerinizi saklamaz . Bir e-postayı silerseniz, gerçekten gitti. Tek istisna, verilerin bir yedeklemede saklanmasıdır; bu durumda, tamamen kaldırılması 14 gün kadar sürebilir. Kayıt olurken kişisel bilgi göndermenize gerek yoktur. Şirket, kripto para birimi Bitcoin’deki premium hesaplar için ödeme yapmanıza bile izin verecek.

ProtonMail’in ana şirketi Proton Technologies AG, çok platformlu bir VPN olan ProtonVPN’i de geliştiriyor . E-posta hizmetinde olduğu gibi, ProtonVPN ücretsiz ve premium katmanlar sunar. Bazı ProtonMail premium hesapları ProtonVPN’in premium özelliklerine de erişebilir. ProtonVPN’i en iyi sınırsız ücretsiz VPN hizmetlerinden biri olarak bile listeledik .

İndir : Android için ProtonMail | iOS | Web (Ücretsiz)

2. TutaNota

Tutanota Güvenli E-posta gelen kutusu

Fiyat : Ücretsiz. Premium hesaplar mevcut.

Depolama : 1GB, yükseltilebilir.

Ülke : Almanya

Tutanota, 2011 yılında Alman Tutao GmbH şirketi tarafından piyasaya sürüldü. Güvenli ileti için hizmetin adı Latince’den gelir. O zaman Tutanota’nın ücretsiz şifreli bir e-posta servisi olması şaşırtıcı değil. Sunucuları da Almanya’da bulunuyor ve bu da onları Almanya’nın katı Federal Veri Koruma Yasası’na tabi kılıyor.

Teoride kulağa harika gelse de, Almanya Federal İstihbarat Servisi’nin gözetim programlarında Amerikalı meslektaşları NSA ile işbirliği yaptığını da belirtmek gerekir. Bu, Almanya’da tutulan tüm verileri etkilemekle birlikte, Tutanota’nın herhangi bir suç ortaklığı olduğu konusunda herhangi bir öneri yoktur. Bununla birlikte, gizlilik odaklı olarak, en iyi şifrelenmiş e-posta hizmetlerinden biri olarak akılda tutmaya değer.

Neden Tutanota?

ProtonMail gibi, Tutanota da e-postalarınızın gizliliğini sağlamak için uçtan uca şifreleme kullanır. İşlerin biraz farklı olduğu yerlerde, hizmet harici e-postaları işleme biçimindedir. Gmail gibi başka bir e-posta hizmetine mesaj gönderirseniz, Tutanota alıcının mesajı görüntüleyebileceği geçici bir hesaba bağlantı gönderir.

Tutanota da açık kaynak kodlu ve Tutanota GitHub sayfasında mevcut olan kod . Gelen kutunuzda depolanan tüm veriler şifrelenir, yalnızca gönderen, alıcı ve tarih gibi meta veriler görünür. Bununla birlikte, SSS’leri meta verileri de şifrelemek istediklerini belirtir.

Şirket 2048 bit RSA ve 128 bit AES şifreleme yöntemleri kullanıyor. Ancak, güvenli e-posta sağlayıcılarını yargılamak için sıklıkla kullanılan bir özellik olan PGP’yi desteklemezler. Bununla birlikte, şifrelemelerinin konu satırını şifrelemek gibi PGP’ye göre avantajlar sunduğuna inanıyorlar. Ayrıca, gelecekte herkese açık takvim ve planlanmış bulut depolama alanı gibi daha fazla şifreli hizmet oluşturmalarına da yer var.

Gizlilik Politikalarına göre posta sunucusu günlüklerini topluyorlar. Bunlar yalnızca yedi gün boyunca saklansa da, gönderen ve alıcı e-posta adresleri içerir, ancak müşteri IP adresleri içermez.

Bir Tutanota hesabını ücretsiz olarak açabilirsiniz, ancak onlar da ücretli seçenekler sunar. Premium hesabın maliyeti yalnızca 12 € ‘dur ve ek kullanıcı eklemenize, en fazla beş takma ad kullanmanıza ve özel alan adları için destek sağlar.

İndir : TutaNota for Android | iOS | Web (Ücretsiz)

3. Posta Çiti

Mailfence Web Gelen Kutusu

Fiyat : Ücretsiz. Premium hesaplar mevcut.

Depolama : 500 MB e-posta, standart olarak 500 MB belge.

Ülke : Belçika

Mailfence, ContactOffice’in yaratıcılarından ücretsiz güvenli bir e-posta hizmetidir. ABD hükümet gözetimini belgeleyen Snowden vahiylerinin ardından ContactOffice, gizlilik odaklı bir e-posta hizmetine ihtiyaç duyulduğunu hissetti.

Sunucuları Belçika’da ve GDPR sonrası birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, ülkenin güçlü gizlilik yasaları var. Bu düzenlemeler genellikle şirketten ziyade tüketiciyi desteklemekte ve korumaları güçlendirmektedir. Bazı ülkelerin aksine – Beş Göz milleti – Belçika’nın NSA gözetim programlarında işbirliği yaptığını gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Neden Mailfence?

Yeni bir dijital hizmet seçerken endişe duyulması gereken konulardan biri, önümüzdeki yıllarda hizmete devam edip etmeyeceğidir. Office 1999’da başlatıldı ve bu nedenle şirket uzun ömürlü olduğunu kanıtladı. Ayrıca yazılımı işletmelere lisanslayarak Mailfence için operasyonel fonlar kazanırlar. Bunu yapmak için, yazılımlarını tescilli tutmaları gerekir, bu yüzden maalesef Mailfence açık kaynak değildir.

Bu listedeki diğer hizmetlerin aksine, Mailfence güvenli bir e-posta sağlayıcısından daha fazlasıdır. Bir hesap ayrıca takvimlere, kişilere ve belge depolama alanına erişim sağlar. Ücretsiz hesaplar, 500 MB e-posta, 500 MB belge ve bir takvim için depolama alanı ile birlikte gelir. Giriş ve Profesyonel hesaplar bu depolama alanını yükseltir ve ek özellikler ekler. Gizlilik odaklı kimlik bilgilerini güçlendirerek, Bitcoin’i kullanarak hesabınız için ödeme yapmayı bile seçebilirsiniz.

Hayal kırıklığı yaratan, Mailfence mobil uygulaması yoktur. Ancak, şirket en az 2017’den beri geliştirilmekte olduğunu belirtti. Bu bir anlaşma kırıcıysa, bunun yerine OpenKeychain kullanarak Android’de şifreli e-posta gönderebilirsiniz . Şimdilik, Mailfence postanızı akıllı telefonunuzda yönetmek istiyorsanız, premium bir hesap için ödeme yapmanız gerekir. Bu, Exchange ActiveSync, POP, IMAP ve SMTPS’ye erişmenizi sağlar.

Mailfence uçtan uca şifreli ve OpenPGP’yi destekliyor. Bilgisayarınızda, daha sonra 256 bit AES kullanılarak şifrelenen ve Mailfence sunucularında depolanan bir anahtar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, hesabınıza yetkisiz erişimi önlemek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı destekler.

İlkeleriniz için bir tavır almak, kendi başına takdire şayan ancak, ContactOffice, Pro planlarından gizlilik yanlısı kuruluşlara gelirlerin yüzde 15’ini bağışlıyor. Şu anda bağışlar Elektronik Sınır Vakfı’na (EFF) ve Avrupa Dijital Haklar Vakfı’na (EDRi) gidiyor.

İndir : Web için Mailfence (Ücretsiz)

4. Disroot

Rainloop e-posta arayüzü

Fiyat : Ücretsiz

Depolama : 1GB, yükseltilebilir.

Ülke : Hollanda

Disroot, Hollanda merkezli ücretsiz bir güvenli e-posta sağlayıcısıdır. Ücretsiz e-posta hizmetleri, özellikle premium seçenekleri olmayanlar genellikle önerilmez, ancak Disroot bir istisnadır. Hizmet, benzer hizmetlerin eksikliğine yanıt olarak kuruldu ve bağışlarla desteklenen gönüllüler tarafından yönetiliyor.

Burada sadece e-posta yok; Disroot, Office tarzı bir web hizmetinde paketlenmiş kapsamlı bir üretkenlik ve iletişim aracına sahiptir. Akranlarının çoğundan farklı olarak, Disroot açık kaynaklı, merkezi olmayan ve bazı hizmetleri de federe.

Neden Disroot?

Açık kaynaklı yazılım kullanmanın birçok nedeni olmasına rağmen, çoğu insan bunun nedeni anlamına gelir. Onlara göre, açık kaynak topluluğu, büyük şirketler sektöre hükmetmeden önce internetin ilk döneminin özgürlüğünü ve ideallerini temsil ediyor. Disroot bu hareketin bir parçası olup, açık kaynakların ötesinde merkezi olmayan ve federalleşmeye doğru genişler.

Federalleşme, farklı hizmetlerin birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren alternatif sosyal ağların popüler bir özelliğidir. Ancak, Disroot’un e-posta hizmeti kararlı bir şekilde gizli kalır. Şirket, aktif kullanıcıları takip etmediği için kullanımın tespit edilmesi zor olsa da, hizmet 2015’ten beri faaliyettedir.

Aslında, şirket sizinle ilgili mümkün olduğunca az şey bilmeyi umuyor. Disroot’un Gizlilik Politikası , yalnızca size hizmetlerini sunmak için gereken temel verileri topladıklarını açıkça belirtir. Depolanmaz, satmaz, analiz etmez veya depolanan verilerinize erişmezler. Disroot’un bu listedeki diğer sağlayıcılardan az olduğu yerlerde şifreleme söz konusudur.

Disroot uçtan uca şifrelenmiş veya e-postalarınız sunucuda şifrelenmiş değildir. Gizlilik Politikalarına göre, PGP veya GPG kullanarak manuel olarak şifrelemediyseniz, tüm e-postalar düz metin olarak saklanır. Mobil veya masaüstü uygulaması da yok; hesabınıza yalnızca web posta istemcileri üzerinden erişebilirsiniz. Ancak Disroot, e-postalarınıza üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla erişebilmeniz için IMAP ve POP3’ü desteklemez.

İndir : Web için Disroot (Ücretsiz)

5. Posteo

Posteo güvenli e-posta

Fiyat : 1 € / ay

Depolama : 2GB, yükseltilebilir.

Ülke : Almanya

Posteo, Almanya merkezli şifreli bir e-posta sağlayıcısıdır. Posteo, ProtonMail’e en iyi alternatiftir ve diğer hizmetlerde bulunan özelliklerin çoğunu çoğaltır. Ancak, ProtonMail’in aksine, verileriniz uçtan uca şifreli yerine merkezi olarak Posteo’nun sunucularında şifrelenir.

Bu, en güvenli e-posta sağlayıcısı olmadığı anlamına gelse de, uçtan uca şifrelemenin eksikliğinden kaynaklanan artışlar var. Örneğin, Posteo hesabınızı herhangi bir e-posta yazılımına veya uygulamasına kolayca kurarak postanıza nasıl erişeceğiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Hesabınız, bir Adres Defteri ve Takvim ile birlikte gelir ve Gmail veya Outlook’tan geçişi kolaylaştırır.

Neden Posteo?

Posteo 2009 yılından beri faaliyet göstermektedir ve bu da onu en uzun süredir çalışan güvenli e-posta hizmetlerinden biri yapmaktadır. Ancak, Snowden sızdıktan sonra popülaritesi ve kullanımı önemli ölçüde arttı. Aynı zamanda Posteo, Adlandırılmış Varlıkların DNS tabanlı Kimlik Doğrulamasını (DANE) tanıttı. Bu teknoloji, ortadaki adam saldırılarını önler ve mümkün olduğunda sağlayıcıdan sağlayıcıya şifrelemeyi zorlar.

Ayrıca, tüm e-postalarınızı, eklerinizi ve diğer verilerinizi Crypto Mail Storage özelliklerini kullanarak şifrelemek için tek tıklamayla bir seçenek sunarlar. Şifrelemeyi etkinleştirdikten sonra, e-postalarınıza parolanız olmadan sunucudan erişilemez. Bu, Posteo’nun veya üçüncü tarafların sunucudaki verilerinize erişmesini önler.

Ancak, Crypto Mail Storage varsayılan olarak kapalı isteğe bağlı bir özelliktir. Verilerinizi bu şifreleme olmadan da korumak için, Frankfurt’ta bulunan tüm Posteo sunucuları şifrelenir. Üçüncü taraf bir veri merkezinde barındırılırlar, ancak bu şifreleme veri merkezindeki herkesin verilerinize erişmesini önler.

Posteo ayrıca finansal ve çevresel sürdürülebilirliğe de odaklanmıştır. Tüm sunucuları ve ofisleri Greenpeace Enerji’nin yeşil ve yenilenebilir enerjisiyle çalışıyor. Şirketin bağımsız çalışabilmesi için hiçbir borcu yoktur, kredisi yoktur ve yalnızca kullanıcı abonelikleri tarafından desteklenir. Finansmanı bile Almanya’nın çevre bankalarından biri olan Umweltbank aracılığıyla yürütülüyor.

İndir : Web için Posteo (Abonelik gerekir)

En Güvenli E-posta Sağlayıcısı

Birçok ücretsiz e-posta sağlayıcısı gizliliğinizi korumak için adımlar atmaz, hatta gizliliğini zayıflatmak için adımlar atar. Şifreli bir e-posta hesabına geçmek, yapmaya değer bir değişikliktir ve güvenliğinizi artırmanın basit bir yoludur . Seçim yaparken, sağlayıcıyı şifreleme yöntemleri, hizmeti nasıl finanse ettikleri ve sunucuların nerede olduğu konusunda değerlendirmek önemlidir.

Elbette, sağlayıcının etiği ne olursa olsun, hiçbir çevrimiçi hizmet tamamen güvenli değildir. Her zaman büyüyen veritabanlarını genişletmek isteyen bilgisayar korsanları ve gözetim ajansları olacaktır. Güvenliğinizi artırmak için temel bilgileri unutmayın. Bu nedenle siber hijyeninizi iyileştirmeyi ve işyerindeki verileri ele alma ipuçlarımıza bakmayı düşünebilirsiniz .

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At