Mizah Dünyamızın Geçmişten Günümüze 17 Karikatür Dergisi - evham.net | evhamlı blog
Edebiyat

Mizah Dünyamızın Geçmişten Günümüze 17 Karikatür Dergisi

Güldürürken düşünmeyi amaçlayan çeşitli dergiler bulunmaktadır. Mizah dergilerinin geçmişine bakacak olursak aslında çok eskilere gitmektedir. Bizde sizler için geçmişten günümüze mizah dergilerini derledik.

Mizah dergilerinin geçmişine bakacak olursak aslında çok eskilere gitmektedir. İşte geçmişten günümüze mizah dergileri…


1. Diyojen (1869-1873)

Ermeni asıllı bir Osmanlı vatandaşı olan Teodor Kasap tarafından çıkartılan Diyojen ilk mizah dergisi olarak kabul edilmektedir. Osmanlıcadan önce RumcaErmenice veFransızca olarak da yayımlanan Diyojen, üç kez yayın hayatına ara vermek zorunda kalmış. Son sayısını ise 1873 yılında çıkartmıştır.

diyojen-001.jpg


2. Kalem (1908-1911)

Salah Cimcoz ve Celal Esat Arseven’in önderliğinde Fransızca ve Türkçe olarak çıkartılan Kalem, sadece üç yıl boyunca yayımlanabilmiştir.

kalem-.png


3. Akbaba (1922-1977)

Politik sebepler nedeniyle yayın hayatına kısa aralar vermek zorunda kalsa da en uzun süre yayımlanan mizah dergisi olma özelliği taşıyan AkbabaYusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon tarafından kuruldu. Eleştiri yazılarıtiyatro oyunlarıfıkralarrüya tabirleri,genç fırçalar köşesi ve karikatürlerden oluşan içeriğe sahip olan dergi yabancı karikatüristlerin eserlerine de yer vermiştir.

akbaba.jpg


4. Markopaşa (1946-1947)

Markopaşa, sadece bir yıl çıkartılabildi fakat Markopaşa kapatıldıktan sonra yayın hayatına sırasıyla­ MerhumpaşaMalumpaşaYedi­Sekiz Hasan PaşaHür Marko PaşaBizim PaşaAli Baba ve Kırk Haramiler adları altında devam etti.

markopasa.jpg


5. Tef (1954-56 / 1960-?)

Toplumcu bir bakış açısına sahip olan Tef Dergisinin kadrosunda Oğuz AralTurhan SelçukFerruh Doğan gibi isimler yer alıyordu.

tef.jpg


6. Gırgır (1972-…)

Oğuz Aral’ın liderlik ettiği Gırgır, bir dönemin en çok satan mizah dergileri arasında yerini almıştır. Gırgır, zaman zaman ara verse de halen yayın hayatına devam etmektedir.

girgir.jpg


7. Çarşaf (1975-1992)

Erol Simavi tarafından çıkarılan Çarşaf, sadece sarı rengi ile dikkat çeken Gırgır’ınkarşısına bir alternatif olarak çıkarılan dergilerden biridir. Dergi, 17 yıl yayımlandı. 

carsaf.JPG


8. Fırt (1976-…)

Gıgır ile aynı düşüncelere sahip olan dergi, defalarca yönetim değiştirmesinden dolayı mizah dergisi anlamında etkisini tamamen yitirmiş durumdadır.

firt.jpg


9. Limon (1985-1991)

Gani MüjdeŞükrü Yavuz ve Mehmet Çağçağ gibi isimlerin bir araya gelerek kurduğu dergi olan Limon, sert ve açık cinsellikargo ve sol siyasetin kullanılması nedeniyle dönemin en çok okunan mizah dergilerinden olmayı başarmıştır.

limon-006.jpg


10. Hıbır (1989-1995)

Gırgır ekolünden gelen Hasan KaçanLatif DemirciRamize Erer ve Ergün Gündüzgibi isimlerden oluşan ekibi ve yayımlandığı 6 yıllık süre boyunca tam renkli olarak çıkması sonucunda okuyucuların dikkatini topladı.

hibir.jpg


11. Avni (1990-1996)

Oğuz Aral’ın ünlü karakteri Avni’den yola çıkılarak hazırlanan derginin asıl çıkmasının nedeni, Aral’ın Gırgır dergisinin el değiştirmesi sonucu mevcut sahibiyle düştüğü anlaşmazlıktır.

avni-001.jpg


12. Pişmiş Kelle (1990-2001)

1990­-2001 yılları arasında Milliyet gazetesi bünyesinde dergi olarak yayımlananPişmiş Kelleamatör çizerlere profesyonel çalışma olanağı sunduğu için günümüzün pek çok çizerinin çizerliğe ilk başladığı dergi olması açısından ayrı bir öneme sahiptir.

pismis-kelle.jpg


13. Leman (1991-…)

Limon’un kapanmasının ardından kurulan Lemanpolitik ve kültürel figürlere sahip çıkarması nedeni ile kısa bir sürede popüler olmayı başardı ve hatta dergi olmanın ötesinde bir yayın grubuna dönüştü.

leman.jpg


14. L-Manyak (1996-2012)

Selçuk Erdem ve Bahadır Baruter’in kurduğu L­-Manyak16 yıllık yayın hayatına sahip olarak bugüne kadar aylık mizah dergisi olarak varlığını en uzun süre devam ettirebilen mizah dergisi olma özelliğine sahiptir.

lmanyak.jpg


15. Lombak (2001-2009)

Kötü Kedi ŞerafettinKunteper CanavarıCihangir’de Bir EvZavallı PolatLombak ŞehitleriTübitakPrifesör LepistesİsmailTuğçe gibi çizgi roman eserlerine yer veren Lombak Dergisiçıkış yıllarında iyi bir satış yakaladıysa da ilerleyen yıllarda çeşitli kopmalar yaşayarak enerjisini yitirdi.

lombak.jpg


16. Penguen (2002-…)

Metin ÜstündağBahadır BaruterSelçuk Erdem ve Erdil Yaşaroğlu gibi Leman’danayrılan bir grup çizer ve mizah adamı tarafından yayım hayatına geçirilen Penguen, Eylül 2002’den bu yana her Çarşamba okurları ile buluşuyor.

penguen--002.jpg


17. Uykusuz (2007-…)

Yiğit ÖzgürErsin KarabulutOkyUmut SarıkayaUğur Gürsoy ve Memo Tembelçizer tarafından kurulan Uykusuz, her Perşembe okuyucuları ile buluşuyor. Genç nesle daha yakın bir dille mizah yapması, muhalif duruşu sayesinde geniş bir okuyucu kitlesine sahip.

uykusuz.jpg

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At