AliExpress alışveriş için 5 hayati ipucu - evham.net | evhamlı blog
Alışveriş Rehberi

AliExpress alışveriş için 5 hayati ipucu

Çevrimiçi alışveriş yaparken güvende olmak her zaman kolay değildir. Her meşru, saygın site için, yüzlerce kişi paranızı alıp tepeler için koşmak istiyor, bir daha asla görülmeyecek veya duyulmayacak.

Güvende kalmak istiyorsanız, satın alımlarınızı yaptığınız siteyi araştırmanız önemlidir. Örneğin AliExpress’i ele alalım. Alıcıları nasıl korur? Dolandırıcılığı önlemek kolay mı? Site anlaşmazlıkları ve geri ödemeleri nasıl ele alıyor?

Öyleyse, AliExpress dünyasına girelim ve bu soruların bazılarına cevap verelim.

AliExpress nedir?

AliExpress Alibaba Grubu’nun bir parçasıdır. Grup, dünya çapındaki işletmelere ve tüketicilere çeşitli perakende hizmetler sunan bir Çinli e-ticaret şirketidir. Nisan 2016’da, Walmart’ı dünyanın en büyük perakendecisi haline getirdi.

Alibaba 2010 yılında AliExpress alt bölümünü başlattı. Bu esas olarak Çin ürünleri satan sadece çevrimiçi bir şirkettir. Amazon’dan daha fazla eBay gibi çalışır; üçüncü taraf şirketlerin mallarını satmasına izin veren bir ana bilgisayar platformudur. Ürünlerin kendisi satılmaz.

AliExpress, Rusya’daki en popüler e-ticaret sitesidir ve Latin Amerika’da da yaygın olarak kullanılmaktadır.

1. AliExpress Satın Alma: Alıcı Korumalar

aliexpress alıcılar için koruma

Çevrimiçi satın alma, doğasında bulunan risklerle birlikte gelir. Alışverişinizi fiziksel bir mağazada yapmanın aksine, ürünü satın almadan önce göremezsiniz.

Bu, satın alma sürecinin önemli bir bölümünü kaldırır. Tüm özelliklerin açıklandığı gibi çalıştığından emin olmak için bir ürünün yapı kalitesini test edeceğini veya elektronik bir öğeyi kontrol edeceğini hissedemezsiniz.

Tanınmış bir marka satın alıyorsanız, çevrimiçi yorumları okuyabilir veya hatta sorunu ortadan kaldırmak için alışverişe gidebilirsiniz.

Ancak AliExpress’in satın alımlarda kullanılması güvenli midir? Sonuçta, AliExpress’teki ucuz beyaz etiketli Çin ürünlerinin çoğu mağazalarda mevcut değildir; kendi başınasın. Normalde, kararınızı yalnızca açıklamaya ve birkaç fotoğrafa dayanarak vereceksiniz. Bu nedenle, sitenin sağlam bir alıcı koruma politikası olması hayati önem taşımaktadır.

Neyse ki, öyle. Şirket iki önemli garanti sunmaktadır:

  1. Siparişinizi almazsanız tam bir geri ödeme : öğe görünmezse veya satıcının belirttiği zaman aralığında gelmese bile, tam bir geri ödeme için başvurabilirsiniz. 15 gün içinde tam bir geri ödeme alacaksınız.
  2. Öğe açıklandığı gibi değilse tam veya kısmi geri ödeme : satın alma işleminiz beklediğinizden önemli ölçüde farklıysa, iki seçeneğiniz vardır. Öğeyi tam bir geri ödeme için iade edebilir veya öğeyi saklayabilir ve kısmi bir geri ödeme alabilirsiniz.

2. Anlaşmazlıkları Çözme

aliexpress anlaşmazlık süreci

Ne yazık ki, diğer e-Ticaret sitelerinde olduğu gibi, eksik, kusurlu veya yanlış bir öğe için geri ödeme almak yalnızca “Geri Ödeme” düğmesini tıklamak kadar basit değildir. Üzerinde çalışmanız gereken bir anlaşmazlık süreci var.

AliExpress’te, anlaşmazlık süreci üç adımdan oluşur:

İlk olarak, satıcıyla iletişime geçmeniz ve sorununuzu doğrudan onlarla paylaşmanız gerekir. Sipariş tamamlanmadan önce veya tamamlandıktan sonra 15 günden fazla bir anlaşmazlık yaşıyorsanız, bu size açık olan tek seçenektir.

Hala tamamlama aşamasındaysanız ve satıcı işbirliği yapmayı reddediyorsa, sipariş kapanana kadar beklemek ve sorunu AliExpress ile gündeme getirmek zorundasınız. Ne yazık ki, 15 günlük işaretin ötesindeyseniz ve satıcı işbirliği yapmayı reddederse, seçenekleriniz kalmaz.

İkinci olarak, 15 günlük süre içindeyseniz ve satıcının yanıtından memnun değilseniz, bir anlaşmazlık bileti açabilirsiniz. Bu süreci resmi hale getirir.

Üçüncü olarak, resmi tartışmalardan memnun değilseniz, sorunu AliExpress’e yükseltebilirsiniz. Daha sonra bir çözüme ulaşmak için sizinle satıcı arasında bir arabulucu görevi görecektir.

3. Saygın Satıcı Bulma: Geri Bildirim Sayfası

aliexpress satıcı geribildirim

Geri ödeme ve anlaşmazlık kanallarını kullanmaktan kaçınmanın en kolay yolu, saygın bir satıcı bulmaktır. Bu AliExpress sipariş daha az endişe verici hale getirir. Binlerce memnun müşteri geçmişte satıcıyı kullandıysa, sorun yaşama ihtimaliniz daha düşüktür.

Bir satıcıyı kontrol etmenin en belirgin yolu geçmişlerine bakmaktır. Herhangi bir satıcının sayfasında, eksiksiz bir döküm için Geri Bildirim sekmesini tıklayın . Çin sitelerinden ucuz teknoloji satın almak için satıcı geri bildirimlerini kontrol etmek çok önemlidir.

Her satıcının Olumlu Geribildirim yüzdesi ve Geri Bildirim Puanı vardır . Geri Bildirim Puanı, puanlara dönüştürülen tüm derecelendirmelerin toplamıdır. Dört ve beş yıldızlı derecelendirmeler bir puan, üç yıldız sıfır değerinde ve bir ve iki yıldız derecelendirmeleri bir puan düşer.

Sayfanın ilerleyen kısımlarında , açıklandığı gibi Öğeye alt bölümlere ayrılmış yıldız derecelendirmelerini , İletişim ve Nakliye Hızı’nı görebilirsiniz . Her alt kategori için, söz konusu satıcının site ortalamasının üstünde mi altında mı olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak, sayfanın alt kısmında, alıcı yorumlarıyla birlikte puanlarına tarihsel bir bakış göreceksiniz.

4. Satıcı Garantilerini Kontrol Edin

aliexpress satıcı garanti

Satıcılar ayrıca alıcılara özel güvenlik önlemleri de sunabilir. Genel bir kural olarak, ne kadar fazla garanti verilirse, satın alma işleminizde o kadar emin olursunuz. Yine, AliExpress’i daha güvenilir bir mağaza haline getirmeye yardımcı olur.

Satıcılar, ürün bazında garanti sunmaktadır. Bir üründe çok sayıda güvence sunmaları, aynı güvencelerin tüm kataloglarında çoğaltıldığı anlamına gelmez. Taahhüt etmeden önce kapsamlı araştırma yaptığınızdan emin olun.

Satıcıların sunabileceği dört farklı garanti vardır:

  1. Zamanında teslimat.  Satıcı, satın alma işleminiz önceden kararlaştırılan bir zamana ulaşmazsa tam bir geri ödeme sağlamayı vaat eder.
  2. İade ve Geri Ödeme . Ürün açıklandığı gibi değilse satıcı tam bir geri ödeme sunmayı vaat eder
  3. Yurtiçi Getiriler . Satıcının ülkenizde bir deposu var. Nakliye masrafları veya gümrük ücretleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan iade gönderebilirsiniz.
  4. Orijinal garantili . Büyük biletli bir elektronik eşya satın alıyorsanız, bu dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Bu, öğenin AliExpress’in kendisi tarafından orijinal olarak doğrulandığı anlamına gelir.

Tek bir öğe için hangi garantilerin sağlandığını görmek için ürün sayfasının Hızlı Bilgi bölümünde Alıcı Koruması bilgilerine bakın veya ürün resminin altındaki Satıcı Garantileri sekmesini tıklayın.

5. Sahtekarlıktan Kaçının Akıllı Alışverişçi Olun

Sitenin güvenliği ne kadar olursa olsun, her zaman kendi eylemleriniz için sorumluluk almanız gerekir.

AliExpress, hileli satışlardan kaçınmanız için bazı yararlı ipuçları sunar. Çoğu sağduyudur, ancak yine de bazılarını özetlemek ihtiyatlıdır:

  • Fiyat gerçek olamayacak kadar iyi ise, muhtemelen. Maalesef, en son iPhone’u 10 $ karşılığında almayacaksınız . Muhtemelen bunun yerine bir iPhone anahtarlığı satın alıyorsunuz. Küçük baskıyı kontrol edin.
  • Bir satıcının banka hesabına asla para göndermeyin. Bir satıcı AliExpress yerine doğrudan onlara para göndermenizi istiyorsa, devam etmeyin. AliExpress dışında para göndermek, sitenin sizi alıcı koruma politikaları kapsamında kapsamayacağı anlamına gelir.
  • Siparişi almadan önce teslimatı onaylamayın. Asla elinize geçmeden önce bir ürün aldığınızı ve sorun olup olmadığını iyice kontrol ettiğinizi söylemeyin.

Ayrıca, çevrimiçi alışveriş yaptığınızda formjacking adı verilen bir şeyden haberdar olmalısınız. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız formackacking’in tam olarak ne olduğunu ve bundan nasıl kaçınacağınızı kontrol edin .

AliExpress Güvenli

Çin ürünleri genellikle ucuz ve kalitesiz olduğu için haksız bir üne sahiptir. Bu doğru değil. AliExpress’teki ürünlerin birçoğu iyi yapılmış ve Kuzey Amerika veya Avrupa’daki mağazalarda eşdeğer bir ürün için ödeyeceğiniz maliyetin bir kısmıyla kullanılabilir.

Akıllı bir alışveriş yapıyorsanız , AliExpress’te alışveriş yapmak güvenlidir . Site, Amazon veya eBay’den bir şey satın almaktan daha tehlikeli değildir .

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At