Eski Bilgisayarlar için Hafif İşletim Sistemleri - evham.net | evhamlı blog
Linux

Eski Bilgisayarlar için Hafif İşletim Sistemleri

Eski bilgisayarlar modern işletim sistemleri ve yazılım talepleriyle baş edemez. Bellek gibi donanımları yükseltmek yardımcı olabilirken, daha iyi bir çözüm hafif bir işletim sistemidir.

Birçok Linux dağıtımı, 500MB’ın altında ve hatta 100MB’ın altında Linux sürümleriyle hafif olacak şekilde tasarlanmıştır.

PC’niz için hafif bir işletim sistemi arıyorsanız, bu kompakt, kaynak ışıklı Linux dağıtımlarını deneyin.

1GB Altı Linux Dağıtımları

Çoğu bilgisayar şu anda 4G veya daha yüksek RAM ile geliyor. Daha eski bir makine için bir işletim sistemine ihtiyacınız varsa, bu Linux dağıtımları 1 GB’den az olan bilgisayarlarda çalışır.

1.  Xubuntu

Xubuntu, Xfce masaüstü ortamını kullanan bir Ubuntu türevidir. Xubuntu GNOME’un göz şekerlemesine sahip olmasa da, hızlı bir deneyim sunuyor. Xubuntu’yu denemek için sadece 512MB belleğe ihtiyacınız var. Minimal CD ile sadece 128MB’a ihtiyaç vardır, bu da bunu 1GB’ın altındaki ilk Linux dağıtımı yapar.

Bu arada, tam yükleme için en az 1 GB bellek gerekir.

Ubuntu’nun bir kolu olarak, Xubuntu’nun Kanonik depoların tamamına erişimi vardır. Düşük sistem kaynağı tüketimi ile harika özellikler ve uygulamalar sunan harika bir dağıtım.

2.  Lubuntu

Lubuntu kendini “hafif, hızlı, daha kolay” olarak tanımlamaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, Lubuntu bir Ubuntu türevidir ve Xubuntu gibi tam Canonical depolarına erişim sağlar. Xubuntu Xfce masaüstünü kullanırken Lubuntu LXDE / LXQT masaüstünü seçer.

Lubuntu web sitesi, YouTube ve Facebook gibi web hizmetleri için 1 GB RAM önerir. Yalnızca LibreOffice gibi programlara göz atıyorsanız ve kullanıyorsanız, 512MB RAM yeterlidir.

Lubuntu çalıştıran bir CPU için minimum özellikler bir Pentium M veya 4 veya AMD K8’dir. Bu, birçok eski bilgisayar için destek anlamına gelir. Ek olarak, Lubuntu, LXTask sistem monitörü, GNOME disk yardımcı programı, MTPaint ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok uygulama ile birlikte gelir.

3.  Linux Lite

Linux Lite şaşırtıcı derecede hafif bir Linux dağıtımdır. Ubuntu LTS tabanlı ve “basit, hızlı ve ücretsiz” olarak tanımlanan Linux Lite, düşük bellek gereksinimlerine sahiptir. Birlikte verilen uygulamalar arasında LibreOffice ve VLC; Linux Lite sistem kaynakları üzerinde hafif olabilir, ancak içerilen özellikler üzerinde ağırdır.

Linux Lite için minimum sistem özelliği, 1GHz CPU, 768MB RAM ve 8GB depolama alanına sahip bir bilgisayardır. 1,5 GHz CPU, 1 GB RAM ve 20 GB alanla daha iyi performansın keyfini çıkarabilirsiniz.

İşlev ve verimlilik dengesi ile Linux Lite, kutudan çıkabilen ince bir dağıtımdır.

4.  Zorin OS Lite

Zorin OS, güvenliği ve performansı artırırken bilgisayarları daha hızlı hale getirmeyi hedefliyor. Zorin OS Lite bunu bir adım öteye taşıyarak ana işletim sisteminin zaten ince sistem gereksinimlerini azaltır.

Zorin OS Lite’ı mütevazı bir 700MHz tek çekirdekli işlemci, 32 bit veya 64 bit çalıştıran bir sisteme yükleyebilirsiniz. Bilgisayarın 512MB RAM ve 8GB depolama alanına da ihtiyacı olacak. Zorin OS Lite, yalnızca 640 × 480 piksel çözünürlükte bir ekranda tatmin edici bir şekilde çalıştırılabilir.

Eski PC’niz için iyi performans gösteren ve Windows benzeri bir his arayan bir şey arıyorsanız Zorin OS Lite idealdir.

5.  Arch Linux

Arch Linux hafif bir Linux işletim sistemidir

Arch Linux, KISS mantrasına uyar: basit, aptalca tutun. İ686 ve x86-64 çeşitlerinde bulunan Arch Linux hafif ve kullanımı kolaydır. En az 512 MB RAM ve 800 MB disk alanına sahip bir PC’ye ihtiyacınız olacaktır. Bazı eski CPU’lar Arch Linux çalıştırabilse de Pentium 4 veya üstü önerilir.

Önemli Arch Linux türevleri arasında Raspberry Pi’ye kurulabilen BBQLinux ve Arch Linux ARM bulunmaktadır.

PC donanımınız eski olsa da Arch Linux, güncel ve sürekli güncellemeler için bir yayılma sisteminde çalışır.

500MB Altı Linux İşletim Sistemleri

2000’li yıllardan beri bir PC çalıştırıyorsanız, modern bir işletim sistemi için yetersiz RAM yüklü gibi. 500 MB’tan daha az RAM’e sahip bir makine için bu işletim sistemlerinden birini deneyin.

6.  Helyum

Düşük özellikli CrunchBang Linux dağıtımının topluluk güdümlü bir devamı olarak piyasaya sürülen Helium, Debian 9’a dayanıyor.

Openbox pencere yöneticisi ve conky sistem monitörünü kullanan Helium, çeşitli GTK2.3 temaları ve conky konfigürasyonlarına sahiptir. Bu, benzersiz bir ortam yaratarak masaüstünün görünümünü özelleştirmenizi sağlar.

Helyum, 32 bit, 64 bit ve ARM mimarileri için kullanılabilir. Bilgisayarınızda en az 256 MB RAM ve 10 GB sabit disk sürücüsü bulunmalıdır. Farklı kurulum seçeneklerinin biraz farklı disk kullanımı ile sonuçlandığını unutmayın; örneğin, canlı ISO’dan kurulum 2,1 GB kullanır. Benzer şekilde, kurulum sırasında farklı uygulamalar eklemek farklı bir depolama alanı sağlar.

Debian sistem gereksinimlerinde olduğu gibi, kullanabileceğiniz en düşük özellikli CPU bir Pentium 4 1GHz yongadır.

7.  Porteus

Porteus, canlı bir CD olarak, bir flash sürücüden veya CD’den önyükleme yapmak için optimize edilmiş bir Linux dağıtımdır. Porteus’u sabit diske de kurabilirsiniz.

32 bit ve 64 bit seçenekleriyle Porteus, yaşlanan PC donanımı için en iyi Linux dağıtımlarından biridir. Sadece 15 saniyede önyükleme yapabilen Porteus sadece 300 MB depolama alanı kaplar.

Porteus RAM’e yüklenebilir ve tamamen sistem belleğinden çalıştırılabilir. Porteus Taşınabilir ve modüler olduğundan, çeşitli bilgisayar türlerinde kullanılabilir.

8.  Bodhi Linux

Aydınlanmış Linux Dağıtımı olarak adlandırılan Bodhi Linux, Ubuntu LTS’den türemiştir. Ana tasarım ilkeleri minimalizm ve Moksha masaüstü etrafında dönüyor. Varsayılan uygulama dizisi yaklaşık 10 MB alan gerektirir.

Minimum sistem gereksinimleri 256MB RAM, 5GB sabit disk alanı ve 500MHz işlemcidir. Önerilen teknik özellikler bile (512 MB RAM, 10 GB sürücü alanı, 1 GHz işlemci) oldukça affedicidir.

9.  Trisquel Mini

Hafif bir Linux işletim sistemi olan Trisquel'i deneyin

Trisquel bir Ubuntu LTS türevidir. GNU dağıtımı, GNOME 3 Flashback tabanlı bir masaüstü ortamına sahip Ubuntu paketlerini kullanır. Trisquel Mini, netbook’lar ve düşük güçlü PC’ler için özel olarak hazırlanmış alternatif bir yinelemedir.

LXDE masaüstü ortamı, X Pencere Sistemi ve GTK + grafik ekranları, Trisquel’in eski donanımlarda bile iyi çalışmasını sağlar.

Trisquel Mini küçük olsa da, AbiWord, GNOME MPlayer ve Transmission gibi Linux uygulamaları ile doludur.

1999’dan beri üretilen tüm PC’ler Trisquel Mini’yi çalıştırmalıdır. 32 bit sürümü (64 bit için 256 MB) ve 3 GB depolama alanı için yalnızca 128 MB RAM gerektirir. AMD K6 ve Intel Pentium II işlemci mimarileri desteklenen en eski modellerdir.

100MB Altı Linux Dağıtımları

Belki de geçen yüzyıldan kalma eski, mütevazı bir bilgisayar kullanmanız mı gerekiyor? 100 MB’tan daha az RAM’e sahip sistemler için tasarlanan bu şaşırtıcı Linux dağıtımlarından birini deneyin.

10. Köpek yavrusu Linux

Hızlı, kullanımı kolay bir dağıtım mı arıyorsunuz? Puppy Linux eski bir dizüstü bilgisayar veya PC için mükemmel bir hafif işletim sistemidir. Küçük bir alana sahip Puppy Linux doğrudan bir flash sürücüden veya CD’den önyüklenebilir. Dahası, Puppy Linux bellekte bile yaşayabilir.

 Puppy Linux Hakkında Bilmek İstediğiniz Her ŞeyBurada, çok az donanım gereksinimi olan Puppy Linux ile çalışabilmesiyle ünlü bir Linux dağıtımına bakacağız. Puppy Linux başka bir dağıtım temeline dayanmıyor; it is …Daha Fazlasını Okuyun

Eski donanımlarda bile önyükleme genellikle bir dakikadan az sürer. Varsayılan ISO yaklaşık 100MB’dir ve OpenOffice yüklü olduğunda Puppy Linux hala 300MB’ın altındadır (yaklaşık 256MB).

Puppy Linux, tam kurulum olarak veya konuk PC’lerde kullanmak için canlı bir CD olarak mükemmeldir. Raspberry Pi için Raspup adlı bir Puppy Linux sürümü bile var .

11.  Macpup Linux

Puppy Linux’un başka bir sürümü olan Macpup, benzer şekilde küçük bir ayak izine sahiptir ve RAM’de çalışacak kadar küçüktür. Ancak, az yer kaplamasına rağmen, Macpup Linux tam teşekküllü bir dağıtımdır. Çok çeşitli ofis, multimedya ve grafik uygulamaları, eski PC donanımınızı yeni bir bilgisayara dönüştürür.

“Macpup” adı, masaüstünün alt kısmında macOS benzeri bir bağlantı biriminin kullanımından kaynaklanır. Diğer masaüstü öğeleri daha az Mac benzeri.

Macpup Linux, Ubuntu Precise paketleriyle ikili olarak uyumludur. Ayrıca Macpup Linux, Firefox ile birlikte Precise Puppy ile aynı uygulamaları içerir.

12.  SliTaz

SliTaz 100MB altı Linux dağıtımıdır
Resim Kredisi: Linea / Creative Commons

Bu eski bilgisayarı gençleştirmek ve güvende kalmak istiyorsanız, ödün vermeyen SLiTaz’a göz atın. Bu Linux dağıtımı hafif olsa da, aynı zamanda canlı bir CD’den disk sürücüsünde olduğu kadar yüksek performansa da sahiptir.

SliTaz’ı eski PC’lere, sunuculara ve hatta Raspberry Pi gibi küçük ARM cihazlarına kurun. Kendi sürümünüzü bile kullanabilirsiniz.

Kök dosya sistemi sadece 100 MB’tır ve ISO görüntüsü 40 MB’tan azdır. Düzgün özellikler arasında Busybox, Dropbear SSH istemcisi, SQLite ve Xvesa / Xorg üzerinde çalışan Openbox masaüstü tarafından desteklenen bir FTP / web sunucusu bulunmaktadır.

13. Mutlak Linux

Absolute Linux eski bir dizüstü bilgisayar veya PC için hafif bir işletim sistemidir

Uzun süredir devam eden Slackware dağıtımı, çoğu donanımda çalışabilen bu basitleştirilmiş Linux yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. Mutlak Linux, Kodi, Inkscape, GIMP ve diğer popüler uygulamaları yükleyiciye masaüstüne minimalist bir yaklaşımla bir araya getirir.

Bu dağıtım, Slackware ile “sürüm uyumludur”, yani Slackware için yazılım paketlerinin Absolute Linux üzerinde çalışması gerekir.

Slackware gibi Absolute Linux da Pentium 486 CPU’ları destekleyerek 32 bit ve 64 bit sistemlerde çalışabilir. Kurulum için 5 GB boş alan bulunan 64 MB RAM desteklenir (1 GB önerilir).

Bu, Absolute Linux’u eski donanımlar için ideal kılar, ancak eski PC’lerde en iyi sonuçlar için saf Slackware’e güvenir.

14. Küçük Çekirdek Linux

Çekirdek Proje, kendi öğelerinizi ekleyebileceğiniz bir barebone deneyimi sunan bir Linux projesidir.

Masaüstü kullanıcıları için ideal olan TinyCore dağıtımında temel Çekirdek sistemi, masaüstü ortamı için X / GUI uzantıları ve ağ desteği bulunur.

TinyCore sadece 10 MB’tır ve bir USB çubuğuna, gömülü cihazlara veya çok az yer kalan bir CD’ye depolanabilir, yüklenebilir veya basitçe çalıştırılabilir. Ayrıca, sadece 48MB RAM ile çalışabilir. Bu mütevazı başlangıç ​​noktasından, eski PC’nizi çalıştırmak ve çalıştırmak için ihtiyacınız olan yazılımı ekleyebilirsiniz.

Daha küçük Core sürümleri mevcut olsa da, TinyCore masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için idealdir.

İnanılmaz Hafif Linux İşletim Sistemleri!

Bunlar eski PC’nize yeni bir hayat vermek için en iyi Linux dağıtımları olabilir, ancak alternatif sıkıntısı yoktur.

Özetlemek gerekirse, eski bir PC için en iyi Linux dağıtımları:

 • Linux Distros Under 1GB
  • Xubuntu
  • Lubuntu
  • Linux Lite
  • Zorin OS Lite
  • Arch Linux
 • Linux OS Under 500MB
  • Helium
  • Porteus
  • Bodhi Linux
  • Trisquel Mini
 • Linux Distros Under 100MB
  • Puppy Linux
  • Macpup Linux
  • SliTaz
  • Absolute Linux
  • Tiny Core Linux

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At