Windows 10 Format Atma Tüm Aşamalar | Rehber - evham.net | evhamlı blog
Manşet Nasıl Yapılır Windows

Windows 10 Format Atma Tüm Aşamalar | Rehber

Windows 10, PC’ler için en iyi bilinen işletim sistemidir ve çoğu bilgisayarlarına ve cihazlarına yüklemek ister. Bunu yapmanın bir yolu, Windows 7 veya Windows 8.1’den yükseltmektir. Başka bir yol, Windows 10 kurulumlu bir DVD, bir USB flash sürücü veya kurulumla birlikte bir ISO dosyası kullanmaktır. Bu kılavuzda, aşağıdaki kurulum ortamlarını kullanarak bilgisayarınızda veya cihazınızda nasıl temiz bir Windows 10 kurulumu yapacağınızı gösteririz: DVD, ISO dosyası veya USB bellek çubuğu. Başlayalım:

NOT: Bu kılavuz, bu öğretici oluşturulduğunda Windows 10’un en son sürümü olan Windows 10 Kasım 2019 Güncelleştirmesi’ne dayanmaktadır .

Windows 10’u yüklemeye başlamadan önce bunu okuyun:

Windows 10’u yüklemeden önce , Microsoft’un web sitesindeki Windows 10 Teknik Özellikleri’ni okuyun ve sistem gereksinimlerini gözden geçirin. Windows 10 aşağıdakileri gerektirir:

  • Yongadaki İşlemci veya Sistem (SoC) : 1 GHz veya daha hızlı, tek çekirdekli veya çok çekirdekli, Windows 10 ile uyumlu
  • RAM: 32 bit sürüm için minimum 1 gigabayt (GB) veya 64 bit sürüm için 2 GB
  • Boş sabit disk alanı: Hem 32 bit sürüm hem de 64 bit sürüm için 32 GB veya daha fazla. En iyi deneyim için 60 GB veya daha fazla kullanmak daha iyidir.
  • Ekran kartı: Microsoft DirectX 9 uyumlu ekran kartı
  • Minimum 800 x 600 piksel çözünürlüğe sahip ekran

Yüklemeye başlamadan önce, bir tane olmadan yükleyebilseniz bile, Windows 10 için ürün anahtarına sahip olmalısınız. Ancak, Windows 10’u etkinleştirip ürün anahtarını sağlamayana kadar tam olarak kullanamazsınız. Kurulum sırasında işletim sistemini etkinleştirmek daha basit bir işlemdir. Ayrıca çalışan bir internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı öneriyoruz .

Windows 10 için ISO kurulum görüntü dosyasına ihtiyacınız varsa, Windows 10 kurulum medyası oluşturmak için Medya Oluşturma Aracını Kullanma bölümünü okuyun . Ayrıca, herhangi bir Windows ve Office sürümünü indirmek için kullanabileceğiniz üçüncü taraf bir araç öneririz: ISO dosyalarını ve disk görüntülerini herhangi bir Windows ve Microsoft Office sürümüyle indirin (% 100 yasal) .

Windows 10’u sanal bir makinede çalıştırmak istiyorsanız, test ettiğimiz ve Windows 10’u çalıştırabildiğimiz en iyi sanallaştırma uygulamaları VirtualBox, VMware Player, VMware Player Pro, Hyper-V ve VMware Workstation’dur. VMware Player, Hyper-V ve VirtualBox bu listedeki ücretsiz ürünlerdir. Windows 10’u sanal bir makineye yüklemek istiyorsanız , sanal makineyi başlatmadan önce Windows 10 ISO kurulum dosyasını bağlamanız gerekir . Tercih ettiğiniz sanallaştırma ürününde nasıl sanal makine oluşturacağınızı bildiğinizden emin olun.

Windows 10 nasıl kurulur

Kurulum DVD’sini, USB flash sürücüyü veya Windows 10 kurulum dosyalarını içeren ISO dosyasını kullanarak bilgisayarınızı veya sanal makinenizi önyükleyin. Başlatma işleminden hemen sonra, ekranda devam etmek için herhangi bir tuşa basmanız gerektiğini belirten hızlı bir mesaj görürsünüz. Klavyenizdeki herhangi bir tuşa bastığınızda kurulum sihirbazı gösterilir.

Gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra, Windows 10 Kurulumu hangi dili, saati ve para birimi biçimini ve klavye giriş ayarlarını kullanmak istediğinizi sorar. Tercih ettiğiniz seçimleri yapın ve İleri düğmesine basın .

Windows 10 yüklemesi için dili, saati, para birimini ve klavyeyi seçme
Windows 10 yüklemesi için dili, saati, para birimini ve klavyeyi seçme

Yüklemeyi başlatmak için Şimdi yükle’ye tıklayın veya dokunun .

Windows 10 kurulumunu başlatma
Windows 10 kurulumunu başlatma

Kurulumun başlaması birkaç saniye alır ve Windows 10 için ürün anahtarını girmenizi ister. Bunu yazın ve İleri’ye basın . Windows 10’u yeniden yüklüyorsanız, ürün anahtarınız olmadığını tıklatın veya kopyanız daha sonra otomatik olarak etkinleştirilir.  Ürün anahtarım yok” u tıklayarak ürün anahtarı sağlamadan temiz bir yükleme de yapabilirsiniz .

Windows 10'u etkinleştirmek için ürün anahtarını girme
Windows 10’u etkinleştirmek için ürün anahtarını girme

Bunu yaptıktan sonra, yüklemek istediğiniz Windows 10 sürümünü seçmelisiniz: Windows 10 Home’dan Windows 10 Education’a, Windows 10 Pro’ya kadar.

Yüklenebilecek Windows 10 sürümleri ve sürümleri listesi
Yüklenebilecek Windows 10 sürümleri ve sürümleri listesi

Lisans koşulları gösterilir. “Lisans koşullarını kabul ediyorum” u ve ardından İleri’yi tıklayın veya dokunun .

Windows 10 için lisans koşulları
Windows 10 için lisans koşulları

Gerçekleştirmek istediğiniz kurulum türü istenir. Windows 10’u sıfırdan yüklerken “Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş)” seçeneğine tıklayın veya dokunun .

Özel bir Windows 10 yüklemesi yapmayı seçme
Özel bir Windows 10 yüklemesi yapmayı seçme

Şimdi Windows’u nereye yüklemek istediğinizi seçmeniz isteniyor. Windows 10 için kullanmak istediğiniz sürücüyü veya bölümü seçin ve İleri’ye basın .

Bölümlerinizi belirli bir şekilde yapılandırmanız gerekiyorsa, İleri’yi tıklamadan önce yeni bölümler oluşturmak, eskilerini silmek, biçimlendirmek vb. İçin kullanılabilecek araçları kullanmaktan çekinmeyin .

Windows 10'un nereye yükleneceğini seçme
Windows 10’un nereye yükleneceğini seçme

Kurulum, gerekli tüm dosyaları kopyalamak için birkaç dakika alır ve ardından Windows 10 işletim sistemini yükler. Ayrıca, internete bağlanabileceğini algılarsa güncellemeleri de yükler.

Windows 10 Kurulumu
Windows 10 Kurulumu

Yükleme tamamlandıktan sonra, Windows 10 kurulumu ilk kez yapılandırma komut dosyalarını çalıştırmak için en az bir kez otomatik olarak yeniden başlatılır. Sürecin bitmesi için sabırla beklemeniz gerekir. Aşağıdaki istemi görürseniz, Şimdi yeniden başlat’a basarak beklemeyi atlayabilirsiniz .

Windows 10 kurulumunun devam etmek için bilgisayarı yeniden başlatması gerekiyor
Windows 10 kurulumunun devam etmek için bilgisayarı yeniden başlatması gerekiyor

Bekleme işlemi sırasında, Windows 10 size faaliyetlerinin durumunu gösterir, böylece yüklemenin ilerleyip ilerlemediğini bilirsiniz.

Windows 10 kurulumunuzu özelleştirme

Yeniden başlatmalar bittikten sonra, Windows 10 yaşadığınız bölgeyi seçmenizi ister. Listeden seçin ve ardından Evet öğesine tıklayın veya dokunun .

Yaşadığınız bölgeyi seçme
Yaşadığınız bölgeyi seçme

Ardından, kullanmak istediğiniz klavye düzenini seçin.

Tercih ettiğiniz klavye düzenini seçme
Tercih ettiğiniz klavye düzenini seçme

İkincil klavye düzeni kullanmanız gerekiyorsa, bir sonraki adımda ikinci bir klavye düzeni ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde, Atla’yı seçin .

Ek klavye düzenleri eklenip eklenmeyeceğini seçme
Ek klavye düzenleri eklenip eklenmeyeceğini seçme

Çalışan bir internet bağlantınız varsa, Windows 10 kullanılabilir güncelleme olup olmadığını kontrol eder. Varsa, bu adım sırasında indirir ve yükler.

Windows 10 mevcut en son güncellemeleri yükler
Windows 10 mevcut en son güncellemeleri yükler

Windows 10 cihazınızın sahipliğini onaylamanız istenir. Sahibi sizseniz ” Kişisel kullanım için ayarla ”  seçin . Cihaz bir kuruluşa aitse (örneğin, çalıştığınız şirket), ” Bir kuruluş için ayarla ” yı seçin ve oturum açmak ve kaynaklarınıza erişmek için işletme hesabınızı kullanın. Ardından İleri’ye basın .

Windows 10'u kişisel kullanım için ayarlama
Windows 10’u kişisel kullanım için ayarlama

Windows 10 kurulumunuzda kullanıcı hesabınızı nasıl yapılandıracağınızı görmek için aşağıdaki düğmeleri kullanarak bu öğreticinin ikinci sayfasını okuyun.

Windows 10’u bir Microsoft hesabıyla yapılandırma

Microsoft hesabınızla oturum açmanız istenir . Bunu yapmak istiyorsanız, kimlik bilgilerinizi girin ve Oturum aç’a tıklayın veya dokunun . Aksi takdirde, Windows 10 PC’nizde yerel bir hesap kullanmak istiyorsanız, bu kılavuzun bir sonraki bölümüne atlayın. Ayrıca, önceki adımda PC’yi bir kuruluş için kurmayı seçtiyseniz, Windows 10’u kuruluşunuza nasıl bağlamak istediğiniz sorulur. Her iki durumda da, Microsoft hesabı e-postanızı girin.

Bir Microsoft hesabıyla Windows 10'da oturum açma
Bir Microsoft hesabıyla Windows 10’da oturum açma

Ardından, Microsoft hesabınızın şifresini girin.

Windows 10 kurulumu Microsoft hesabınızın şifresini sorar
Windows 10 kurulumu Microsoft hesabınızın şifresini sorar

Eğer varsa iki adımlı doğrulama etkin Microsoft hesabı için, kimliğinizi doğrulamak için, ileri gitmeden önce bir güvenlik kodu girmeniz istenir.

Nasıl tercih ettiğinize bağlı olarak, e-posta hesabınızdaki güvenlik kodunu, telefonunuzda SMS mesajı olarak veya akıllı telefonunuzdaki bir kimlik doğrulayıcı uygulamasından alabilirsiniz.

2 adımlı kimlik doğrulama güvenlik kodunun nasıl alınacağını seçme
2 adımlı kimlik doğrulama güvenlik kodunun nasıl alınacağını seçme

Microsoft Authenticator uygulamasını kullanarak kimliğinizi akıllı telefonunuzdaki bir oturum açma isteğiyle onaylamayı da seçebilirsiniz .

Kimliğinizi doğrulamak için Microsoft Authenticator'ı kullanma
Kimliğinizi doğrulamak için Microsoft Authenticator’ı kullanma

Bir sonraki adımda, Windows 10 kurulumu sisteminize daha hızlı erişim için bir PIN oluşturmak isteyip istemediğinizi sorar. “PIN Oluştur” a basın .

Kullanıcı hesabınız için kullanmak üzere bir PIN oluşturmayı seçme
Kullanıcı hesabınız için kullanmak üzere bir PIN oluşturmayı seçme

Şimdi hızlı erişim için bir PIN kodu girin ve tekrarlayın. Devam etmek için Tamam’a basın.

Kullanıcı hesabınıza eklemek istediğiniz PIN kodunu oluşturma
Kullanıcı hesabınıza eklemek istediğiniz PIN kodunu oluşturma

Ardından Windows 10, etkinlik geçmişini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi sorar. Bu ayar, Microsoft’un çeşitli cihazlarınızdaki etkinliklerinizi senkronize etmek için Zaman Çizelgesi’ni etkinleştirip etkinleştiremeyeceğini kontrol etmenizi sağlar . Kabul ediyorsanız Evet’i , kabul etmiyorsanız Hayır’ı seçin .

Etkinlik geçmişi olan cihazlarda daha fazlasını yapın
Etkinlik geçmişi olan cihazlarda daha fazlasını yapın

Ardından, telefon numaranızı kullanarak telefonunuzu ve PC’nizi bağlamanız istenir . Bu bağlantının etkinleştirilmesini istiyorsanız, ülke kodunuzu seçmeli, telefon numaranızı yazmalı ve Gönder’e basmalısınız .

Akıllı telefonunuzda bir Microsoft uygulaması için indirme bağlantısı içeren bir SMS alırsınız. İlerlemek için İleri’ye basın . Bu adımı atlayıp ” Daha sonra yap ” ı da seçebilirsiniz .

Linking your smartphone to your Windows 10 PC
Akıllı telefonunuzu Windows 10 PC’nize bağlama

Önemli dosyalarınızı buluta kaydetmek için OneDrive’ı kullanmak istiyorsanız , bir sonraki ekranda etkinleştirmeyi seçebilirsiniz. Tabii ki, biz bunu önermemesine rağmen, bu özelliği devre dışı bırakabilir ve kullanamazsınız.

Choosing whether to enable OneDrive or not
OneDrive’ın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme

Microsoft’un sanal asistanı Cortana’dan yardım almak istiyorsanız, şimdi onu etkinleştirmek için Kabul edebilirsiniz . Bununla birlikte, Microsoft’un konum geçmişiniz, kişiler, ses girişi, konuşma ve el yazısı desenleri, yazma geçmişi, arama geçmişi, takvim ayrıntıları ve bu bilgileri dahil etmek için sizin ve cihazınız hakkında bilgi toplaması ve kullanması gerektiğini bilmelisiniz. diğerleri. Kabul ediyorsanız Kabul Et’e basın ; aksi halde Reddet düğmesine basın .

Choosing whether to enable Cortana or not
Cortana’nın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme

Son yapılandırma adımı tamamen gizlilik ayarlarınızla ilgilidir. Açık “cihazınız için seçin gizlilik ayarları” etkinleştirmek veya benzeri devre dışı özellikleri isteyip ekranında seçmek Konum Teşhis veriler, cihazımı, Konuşma tanıma, mürekkepleme & yazarak, bulun ve terzi deneyimlerini .

Bu seçeneklerin her birinin ne yaptığını dikkatlice okumanızı ve yalnızca kendinizi rahat hissettiğinizleri açmanızı öneririz.

Configuring the privacy settings for your Windows 10 device
Windows 10 cihazınızın gizlilik ayarlarını yapılandırma

Windows 10, bilgisayarınızı veya cihazınızı, uygulamalarınızı ve tüm ayarları hazırlamak biraz zaman alır.

Windows 10 kurulumunun tamamlanması
Windows 10 kurulumunun tamamlanması

Tamamlandığında, Windows 10’da oturum açarsınız ve Masaüstünü görüntüleyebilirsiniz . Tebrikler, Windows 10’u PC’nize yüklemeyi tamamladınız!

Windows 10’u çevrimdışı hesap kullanacak şekilde yapılandırma

Microsoft hesabı kullanmak istemiyorsanız, Windows 10 yüklemesi size bunu sorduğunda , bilgisayarınızda yerel kullanıcı hesabı olarak da bilinen çevrimdışı bir hesap oluşturmayı ve kullanmayı seçebilirsiniz . Bunu yapmak için, oturum açma ekranının sol alt kısmındaki “Çevrimdışı hesap” bağlantısını tıklayın veya üzerine dokunun .

Microsoft hesabı yerine çevrimdışı hesap kullanmayı tercih etme
Microsoft hesabı yerine çevrimdışı hesap kullanmayı tercih etme

Çevrimdışı bir hesap oluşturmayı seçtiyseniz, Microsoft sizi bir Microsoft hesabının daha iyi olduğuna ikna etmeye çalışır. Hala çevrimdışı hesap istiyorsanız , bir sonraki adımda Sınırlı deneyim’i tıklayın veya dokunun .

Çevrimdışı bir hesap kullanmak istediğinizi onaylama
Çevrimdışı bir hesap kullanmak istediğinizi onaylama

Şu anda oluşturduğunuz çevrimdışı hesap için kullanmak istediğiniz adı girin.

Çevrimdışı kullanıcı hesabının adını girme
Çevrimdışı kullanıcı hesabının adını girme

Çevrimdışı hesabınız için kullanmak istediğiniz şifreyi girin.

Çevrimdışı kullanıcı hesabı için parola girme
Çevrimdışı kullanıcı hesabı için parola girme

Çevrimdışı bir hesap oluşturmayı seçtiğinizde, Windows 10 sizden her zaman üç güvenlik sorusu oluşturmanızı ister. Tercih ettiğiniz soruları seçin ve cevaplarını girin.

Çevrimdışı kullanıcı hesabı için üç güvenlik sorusunu yapılandırma
Çevrimdışı kullanıcı hesabı için üç güvenlik sorusunu yapılandırma

Ardından, Zaman Çizelgesi’ni ve etkinlikleriniz hakkında bilgi depolamayı gerektiren diğer Windows 10 özelliklerini etkinleştirmek ve kullanmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir . Hayır’ı seçerek etkinlik geçmişini kullanmayı devre dışı bırakabilirsiniz .

NOT: Çevrimdışı bir hesap kullanmayı seçtiğiniz için, bu özelliği etkinleştirirseniz, etkinlik geçmişiniz Microsoft’a gönderilmez, bunun yerine cihazınızda yerel olarak tutulur; bu, yalnızca yerel etkinliklerinizin zaman çizelgesini görebileceğiniz anlamına gelir.

Etkinlik geçmişini etkinleştirme veya devre dışı bırakma
Etkinlik geçmişini etkinleştirme veya devre dışı bırakma

Ardından, Cortana’yı dijital asistanınız olarak kullanmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bu seçeneği işaretleyerek veya işaretini kaldırarak Cortana’nın “Hey Cortana” yanıt vermesine izin vermek isteyip istemediğinizi de ayarlayabilirsiniz .

Cortana'nın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme
Cortana’nın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçme

Son yapılandırma adımı tamamen gizlilik ayarlarınızla ilgilidir. Açık “cihazınız için seçin gizlilik ayarları” etkinleştirmek veya benzeri devre dışı özellikleri isteyip ekranında seçmek Konum Teşhis veriler, cihazımı, Çevrimiçi konuşma tanıma, mürekkepleme & yazarak, Uyarlanmış deneyimler, bulun ve Reklam Kimliğini . Bu seçeneklerin her birinin ne yaptığını dikkatlice okumanızı ve yalnızca kendinizi rahat hissettiğinizleri açmanızı öneririz.

Windows 10 cihazınızın gizlilik ayarlarını yapılandırma
Windows 10 cihazınızın gizlilik ayarlarını yapılandırma

Windows 10, bilgisayarınızı veya cihazınızı, uygulamalarınızı ve tüm ayarları hazırlamak biraz zaman alır.

Windows 10 kurulumunun tamamlanması
Windows 10 kurulumunun tamamlanması

Tamamlandığında, Windows 10’da oturum açarsınız ve masaüstünü görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 hoşunuza gitti mi?

Gördüğünüz gibi, Windows 10 için kurulum işleminden geçmek zor değildir ve yüklemeyi bitirmeden önce bile çalışma şekli hakkında yapılandırabileceğiniz birkaç şey vardır. Rehberimizin, gerekli tüm adımlar boyunca size rehberlik edecek kadar eksiksiz olduğunu umuyoruz. Herhangi bir sorunuz veya sorununuz varsa, aşağıda sormaktan çekinmeyin. Ayrıca, Windows 10 ile ilk izlenimlerinizi bilmek istiyoruz. Bu işletim sistemini beğendiniz mi? Aşağıda yorum yapın ve tartışalım.

4 Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At