Tarihe Damga Vurmuş En iyi 10 Hükümdar - evham.net | evhamlı blog
Tarih Yaşam

Tarihe Damga Vurmuş En iyi 10 Hükümdar

Tarih boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok hükümdar yer aldı. Bu hükümdarlar arasında bazıları o kadar büyük işler yaptı ki, tarih boyunca isimleri hep hafızlarda yer aldı. İşte, sizlerinde çok iyi bildiği en iyi hükümdarlar…

Kayıtlara cihan padişahı olarak da geçmiş ve tarih sayfalarındaki yerlerini kazandıkları başarılar ile almış olan birçok hükümdar bulunur. Tarih sayfalarındaki en iyi hükümdarlar ise şöyle sıralanabilir;

1. Cengiz Han

tarihin-en-iyi-hukumdarlari.jpg

Diğer adı ile “Temuçin” olarak da bilinen Moğol Hükümdarı Cengiz Han, Orta Asya’dan Kuzey Çin’e kadar birçok ülkenin fethini gerçekleştirmiştir. Savaş sırasında canını aldığı insanların kelleleri Çin’de yıllarca saklanmıştır.


2. Büyük İskender

tarihin-en-iyi-hukumdarlari-001.jpg

Makedonya topraklarında bir prens olarak dünyaya gelen İskender, ünlü düşünür Aristo tarafından eğitilmiştir. Yunanistan’ı fethettikten sonra Anadolu’ya yelken açan Büyük İskender tarih sayfalarındaki en iyi hükümdarlardan bir tanesi olarak bilinir.


3. Timurlenk

tarihin-en-iyi-hukumdarlari-002.jpg

Topal Timur ve Aksak isimleri ile de ünlü olan bu hükümdar, bugünün Özbekistan sınırları içerisinde yer alan bir bölgede dünyaya gelmiştir. Hükümdarlık zamanı içerisinde Akdeniz kıyıları, Hindistan, Yakındoğu, Aral Denizi ve Pasifik’e kadar sınır genişletmesinde bulunan bu hükümdar Osmanlı’yı da yenmiştir.


4. Atilla

tarihin-en-iyi-hukumdarlari.jpeg

“Tanrı’nın Kırbacı” olarak bilinen bu Hun Devleti hükümdarı, barbarlığı ile bilinen acımasız hükümdarlardan bir tanesidir. Avrupa’yı boydan boya katleden bu hükümdar her ne kadar can almış olsa da kendi devletinin topraklarını genişletmiş başarılı bir hükümdardır.


5. Şarlman

tarihin-en-iyi-hukumdarlari.png

Bugünün Almanya, Fransa ve İtalya’nın içerisine giren bazı bölgelerine hükmetmiş olan bu hükümdar, okuma yazması olmayan anca 3 farklı dili konuşabilen özelliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 72 yaşında tutulduğu ateşli hastalık yüzünden ölmüştür.


6. III. Tutmosis

tarihin-en-iyi-hukumdarlari-003.jpg

“Kleopatra’nın İğnesi” adı ile bilinen ve bugünkü Thames nehri kıyısında yer alan dikilitaşı yaptıran Mısır hükümdarı III. Tutmosis, yaz aylarında çıkmış olduğu 18 seferin hiçbirinde yenilmemiştir. Lojistiği ve deniz gücünü keşfeden ilk hükümdar olarak bilinir.


7. Büyük Aşoka

tarihin-en-iyi-hukumdarlari-004.jpg

Antik Hint Moryen İmparatorluğu’nda doğmuş olan bu hükümdar, babasının en gözde oğulları arasında yer alırdı. Avlanmayı seven bir prens olarak hükümdarlık zamanı geldiğinde tahta geçen Büyük Aşoka, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Afganistan toprakları üzerinde hakimiyet sürdü.


8. Büyük Kiros

tarihin-en-iyi-hukumdarlari-005.jpg

Küçük sayılabilecek bir kraliyet ailesinden gelerek Med ve Pers kabilelerini birleştiren ve Preslerin ilk hükümdarı olan Büyük Kiros, dünyanın ilk insan hakları bildirgesi sayılabilecek olan bildirgeyi yayınlamış olan hükümdar olarak tarihteki yerini almaktadır.


9. Çin Şi Huang

tarihin-en-iyi-hukumdarlari-006.jpg

Çin’de 15 yaşındayken tahta geçen ve büyüdüğü zaman teşkilatlanma üzerine büyük hünerleri ortaya çıkan Şi Huang, Çin ülkesinin sınırlarının genişletilmesi için gerekli hamleleri yapmaktan geri kalmamıştır. Aldığı her toprağı Çin İmparatorluğu bünyesinde birleştirerek büyük bir imparatorluk kurmuştur.


10. Ogüst Sezar

tarihin-en-iyi-hukumdarlari-007.jpg

Jül Sezar’ın yeğeni olarak dünyaya gelen ve doğduğu zaman adına Okvanyan ismi verilse de daha sonrasında ismi değiştirilen bu hükümdar, Roma’nın ilk imparatoru olarak bilinmektedir. İktidarını sağlamlaştırmak adına dikta rejimi benimseyen ve o dönem Romalılara büyük zorluklar yaşatan hükümdar, ülke sınırlarını büyük ölçüde genişletmiştir.


11. Fatih Sultan Mehmet

tarihteki türk hükümdarlar

Fatih Sultan Mehmet, yüzlerce kez saldırı yapılmasına rağmen bir türlü alınamayan İstanbul’u, 1453 yılında fethetmiştir. İstanbul’u fethettiği dönemde henüz 21 yaşındadır. 1000 yıldır ayakta duran Bizans İmparatorluğu’na son veren Fatih Sultan Mehmet, Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ’ın başlangıcına neden olmuştur. Peygamber Efendimiz S.A.V’ın İstanbul ile ilgili hadisini yerine getirdiği için Türk İslam Devletleri arasında “büyük komutan” olarak adlandırılmaktadır.


12. Alparslan

tarihteki türk hükümdarlar

Selçuklu Devleti’nin önemli beylerinden Tuğrul Bey’in kardeşi, Çağrı Bey’in ise oğlu olan Alparslan, Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasına olanak sağlayan Büyük Selçuklu Devleti’nin büyük hükümdarıdır. Türklerin bugünlere gelmesine zemin hazırlayan komutanlardan bir tanesi olan Alparslan, 1702 yılında vefat etti.


13. Metehan

tarihteki türk hükümdarlar

Asıl adı Oğuz Kağan olarak bilinen ama genel olarak Metehan adıyla anılan Türk hükümdardır. Metehan, Hum İmparatoru Teoman’ın oğludur. Günümüz askeri sisteminin oluşmasında katkı sağlayan Metehan, 10’luk sistemi ilk kez ortaya koyan lider olarak da karşımıza çıkmaktadır. Dönemin en güçlü devletleri arasında olan Çin’i ilk kez vergiye bağlayan komutandır.


14. Kanuni Sultan Süleyman

tarihteki türk hükümdarlar

Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü dönemlerinde görev yapan ve Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletilmesi büyük emeği olan Kanuni Sultan Süleyman, tarihin en güçlü komutanlarından bir tanesidir.

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı Devleti’ni en uzun sınırlara ulaştırırmış, sınırlarını batıda Viyana Kapılarına kadar getirmiş ve en önemlisi deniz savaşları sonrasında Akdeniz Türk Gölü haline getirilmiştir.


15. Mustafa Kemal Atatürk

tarihteki türk hükümdarlar

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türklerin değil aynı zaman dünyanın da en önemli devlet liderleri arasındadır. Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkan ve orduları dağıtılan Osmanlı İmparatorluğu’nun fiilen bittiğini kabul eden Atatürk, çalışma arkadaşları ile örgütlenip işgal devletlerini teker teker sınırların dışarısında itmeyi başarmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak halkı çağdaş medeniyetler seviyesine getirmeye emek vermiştir. 1938 yılında ise vefat etmiştir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At