En İyi Hacker Filmleri Geçmişten Günümüze - evham.net | evhamlı blog
Genel Sinema

En İyi Hacker Filmleri Geçmişten Günümüze

Hacker filmleri, sinema dünyasında izleyiciyi en çok heyecanlandıran film türleri arasında yer alır. Peki gelmiş geçmiş en iyi hacker filmleri hangileridir? En iyi hacker filmleri arasında hangi yapıtlar yer alır? İşte, en iyi hacker filmleri…

Hacker filmleri, heyecanın doruklarına çıkıldığı, gerilimin dibine kadar yaşandığı film türleri arasında belki de ilk sıralardadır. İyi bir hacker filmi, o yıl yayınlanan bütün filmlere karşı izlenme sayısında ve film önerileri sıralamasında büyük fark atabilir. Çünkü, internetin gizemli yüzünü anlatan en iyi hacker filmleri, ortaya atılan birçok internet komplo teorisinin de gerçekçi olabildiğini izleyiciye gösterebilmektedir. Bu filmler yeri geldiği zaman En İyi ve Unutulmaz Filmler listesinde kendisine yer bulabilmektedir.

Sizler için özenle hazırladığımız en iyi hacker filmleri listesini izlediğinizde, kendinizin de gerçekten internet aleminde güvende olmadığını göreceksiniz. İşte, geçmişten günümüze sinemada çekilmiş IMDB de en iyi puana sahip hacker filmleri…

NOT: Hacker filmleri listesi sizler için önerdiğimiz filmlerin IMDB sıralaması karışı olarak yer almaktadır. Hacker filmleri altında sizlere sunduğumuz listede, en çok izlenen hacker filmlerine ulaşabilirsiniz.

NOT 2: Hacker filmleri listesinde yer alan bazı filmler internet üzerinde yer alan tehlikelerden bahsederken, bazı filmler ise tam olarak siber suç işleyen filmleri yani bilgisayar korsanlarını ele alan hacker filmlerini kapsamaktadır.

Bilgisayar Korsanlarını Ele Alan En İyi Hacker Film Önerileri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hacker filmlerini internetteki tehlikeyi anlatan ve siber suç işleyenleri anlatanlar olarak ikiye ayırdık. Bu bölümde hacker filmleri arasında bilgisayar korsanlığını ele alan film türlerini sizlere aktarıyoruz….

Matrix (1999) IMDb: 8,7

en-iyi-hacker-filmleri-listesi.jpg

En iyi film önerileri listesinde her daim kendisine listede en tepede yer bulan Matrix, en iyi hacker filmleri listesinde uzun bir süredir zirvedeki yerini korumaktadır. 1999 yılında çekilen filmde, sanal gerçeklik ile gerçek dünya arasında geçen olayları konu edinilmektedir. Filmde Neon ismini kullanan bir hacker yani bilgisayar korsanı yer almakatdır. Film, bu Neo’nun yaşadığı dünyanın adeta bir simülasyondan ibaret olduğunu belirtmektedir.

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Fragman


The Imitiation Game / Enigma (2014) IMDb: 7,6

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-001.jpg

Tarihi değiştiren hacker filmleri arasında oldukça önemli bir yeri olan The Imitation Game, eski nesil bilgisayar korsanlığının nasıl yapılabildiği hakkında da oldukça değişik bilgiler verebilmektedir. Tarihin ünlü matematik dehası olan Alan Turing’in hikayesini anlatan hacker filminde, II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma adındaki bir şifre makinesinin Alan Turing ve ekibi tarafından çözülmesini konu almaktadır. Bu sayede de ikinci dünya savaşının akışı değiştirilmiştir. Tarihin belki de en iyi hacker filmleri arasında gösterilen Enigma’yı hala daha izlemediyseniz, kesinlikle tavsiye ederiz.

Tür: Biyografi, Drama, Gerilim

Fragman


Who Am I / Ben Kimim (2014) IMDb: 8,7

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-002.jpg

2014 yılı hacker filmleri senesi oldu diyebiliriz. Who Am I filmi, bana göre gelmiş geçmiş en iyi hacker filmleri arasında yer almaktadır. Vizyona girdiği andan itibaren taraflı tarafsız, hacker filmi seven ya da sevmeyen herkesin diline düşen Ben Kimim filmi, Almanya’nın başkentinde yaşayan bir grup hackerın yaşamını konu almaktadır. Filmde yer alan hacker grubunun adı CLAY’dır ve karakterimiz Benjamin bu gurup içerisinden sivrilerek, dünyanın en iyi hackerları arasında gösterilen Max’in dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Oldukça heyecan dolu bu hacker filmini kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Suç, Dram, Gizem

Fragman


TakeDown / Sanal Korsan (2000) IMDb: 8,6

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-003.jpg

Sinema dünyasında en eski hacker filmleri arasında gösterilen, hatta en güzel hacker filmleri listesinde her daim kendisine yer bulan TakeDown yani Sanal Korsan, konusu olarak hem heyecan verici hem de gerilim yüklü filmler arasında yer almaktadır. Dönemin en çok izlenen hacker filmi olan Sanal Korsan’da, yaşadığımız dönemde beyaz şapkalı olarak bilinen ve hacker konusunda danışmanlık veren Mitnick’in Fujitsu, Motorola ve Nokia gibi büyük şirketlerin ağlarına izinsiz giriş yapmasını konu almaktadır. Gerçek bir hayat hikayesini konu alan bu filmde “sanal dünyanın kayıp çocuğu” repliği dünyaca bilinen bir replik haline gelmiştir.

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Fragman


Enemy Of State / Devlet Düşmanı (1998) IMDb: 7,3

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-004.jpg

Konu bakımında bilgisayar korsanlığı yapan birisinin hayatının yanı sıra ABD hükümetinde gerçekleşen bir cinayeti konu alan filmde, bu cinayeti görüntüye kaydeden bir hacker hikayesi de anlatılmaktadır. Bu olayın ardından görüntüyü kaydeden hackerın peşine ekipler takılır ve büyük bir kovalamaca başlar. Filmde, Will Smith, Gene Hackman ve Jon Voight gibi başarılı isimler yer almaktadır.

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

Fragman


We Are Legion: The Story of the Hacktivists / Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi (2012) IMDb: 7,3

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-005.jpg

Dünyanın en tanınmış hacker grubu günümüzde Anonymous olarak bilinmektedir. Bu yapıtta aslında hacker filminden ziyade bir hacker belgesel filmidir. Dönemin ilgi çekici hacker belgesel filmleri arasında yer alan We Are Legion: The Story of the Hacktivists, Anonymous’un kuruluşunu konu olarak işlemektedir. Bir dönem ülkemize de saldırı tehdidinde bulunun bu hacker grubu, Tom Cruise’un Scientology videosunda başarıya ulaşan ve Arap Bahar’ıyla beraber ne kadar etkili olduğunu konu edinmektedir. Dünyanın en azılı bilgisayar korsanları hakkında bilgi almak için oldukça başarılı bir yapıt.

Tür: Belgesel

Fragman


Snowden (2016) IMDb: 7,3

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-006.jpg

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki en iyi hacker filmleri arasında gösterilen Snowden, gerçek bir hayat hikayesini işlemektedir. Filmde, Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in, ABD’nin güvenlik olarak belirttiği ve gizli izleme programı olarak kullanacağı sistemi gün yüzüne çıkarması ele alınıyor. Bu program sayesinde e posta’dan telefona, bilgisayardan diğer bütün teknolojik sistemler, hükümet tarafından izlenebiliyor. İşte, böyle bir gerçek hikayesi konu alan Snowden filmi, en iyi hacker filmleri arasına da adını yazdırıyor.

Tür: Biyografi, Dram, Gerilim

Fragman


Live Free or Die Hard 4 / Zor Ölüm 4 (2007) IMDb: 7,2

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-007.jpg

Aksiyon filmlerinin en iyi serilerinden bir tanesi olan Zor Ölüm 4 filminde, emekli bir polis memurunun hayatı anlatılmaktadır. Emekli olduktan sonra şirketlere karşı saldırılarda bulunan hacerları yani bilgisayar korsanlarını belirleyen ve onları yakalayan John McClane, başını diğer seri filmlerinde olduğu gibi başını belaya sokar. Uzun süredir peşinde olduğu hacker’ı yakalayıp, emniyete götürdüğü sırada karşısına daha büyük bir hacker ekibi çıkar. Ülkede aktif yaşamı durdurmakla tehdit eden hacker çetesine karşı ise John’un yanında destekçi olan ve kendisi de başarılı bir hacker olan Matt Foster yer alır. Her anı heyecan dolu bu aksiyon hacker türü filmi kesinlikle kaçırmayın.

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

Fragman


War Games / Savaş Oyunları (1983) IMDb: 7,2

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-008.jpg

Gelmiş geçmiş en iyi bilgisayar korsanı filmlerinden bir tanesi olan Savaş Oyunlar filmi, 1983 yılında çekilmiştir ancak sinemada hacker filmlerinin oluşmasında da büyük katkı sağlamıştır. Filmde yaşı genç olan bir David Lightman’ın 3. Dünya savaşını başlatmasına neden olacak girişimleri konu alınıyor. Sevgilisini etkilemek için oyun yapımcısının sistemini hacklemek isteyen ancak bu sırada ABD Savunma Bakanlığı’nı hackleyen David, nükleer savaş durumunda ele alınacak olan sisteme erişim sağlar. Durumun farkında olmayan David, bunun bir oyun olduğunu zanneder.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


Sneakers / Şifreciler (1992) IMDb: 7,1

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-009.jpg

Hacker filmleri her yıl karşımıza çıkan filmlerden değildir. Ara ara sinemada kendisine yer bulan hacker filmleri, yayınladığında da eğer başarılı bir yapıt ise o yılın en çok izlenen filmleri arasında yer alır. Gelmiş geçmiş en iyi hacker filmleri arasında gösterilen Şifreciler filmi, Robert Redford, River Phoenix, Sidney Poiter, Ben Kingsley ve Dan Aykroyd gibi ünlü isimleri kadrosunda barındırır. Filmin konusu, güvenlik sistemlerinde uzmanlaşmış bir gruba, hükümet görevlileri tarafından şantaj yapılır ve bu gruptan siyah bir kutuyu bulmaları istenir.

Tür: Suç, Dram, Komedi

Fragman


Swordfish / Kod Adı: Kılıçbalığı (2001) IMDb: 6,5

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-010.jpg

2001 yılına damga vuran hacker filmleri arasında gösterilen Kod Adı: Kılıçbalığı Halle Berry, John Travolta, Hugh Jackman, Don Cheadle ve Vinnie Jones gibi ünlü oyuncu kadrolarından oluşmaktadır. Amerikan derin devletinin anlatan içişlerini anlatan bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

Fragman


Anonymous / Hacker (2016) IMDb: 6,4

en-iyi-hacker-filmleri-listesi-011.jpg

Günümüzün en tehlikeli hacker grupları arasında yer alan Ananymous filmi, Maddi anlamda zorluklar yaşayan ailesine destek olmak adına internette yasa dışı işler yapan Alex adında bir Ukraynalı göçmen gencin hikayesini anlatmaktadır. Sye ise bu hackerın yakın arkadaşı bir karaborsacıdır. Filmde FBI ile ilişkisi bulunan bir başka hacker ise internette bulunan karanlık kişilerle irtibat kurmaktadır. Her anı heyecan dolu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Suç, Gizem

Fragman

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At