Başarılı Olmak İsteyenler için 30 Öykü - evham.net | evhamlı blog
Manşet Yaşam

Başarılı Olmak İsteyenler için 30 Öykü

[su_box title=”Giriş” style=”bubbles” box_color=”#363dff” radius=”10″]Hayatınızda her şey kötü gidiyorken sizi harekete geçirecek bir dokunuşa ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle aradığınız ilhamı bulabileceğiniz başarılı insanların öykülerini incelemenizi öneririm.[/su_box]

Başarısızlık, başarının alternatifi değildir. Daha ziyade kaçınılması gereken, aynı zamanda daha büyük bir rotaya ulaşmak için yaşanan geçici bir aksiliktir. Herkes bir noktada başarısızlıkla karşılaşsa da önemli olan verilen tepki ve ondan ne öğrenildiğidir.

Birazdan göreceğiniz kişilerin hikayeleri de bu tezi destekliyor. Çünkü büyük başarılar ile sonuçlanan süreçlerin hepsi başarısızlığa dayanıyor.

İnanın bana dünya çapındaki bu örnekler sayesinde karşınıza çıkan zorluklar konusunda yalnız olmadığınızı çok daha iyi anlayacaksınız. Tüm dünyanın bir tek sizin üzerinize gelmediğini kabul
edecek ve belki de hayatınız için dönüm noktası olacak kararlar alacaksınız.

Aynı fikirdeysek; farklı alanlardan, farklı zorlukların üstesinden gelinerek yaratılmış başarı hikayelerini incelemeye başlayalım.

1Jeff Bezos: Kitap Satıcısıydı, Dünyanın En Zengini Oldu!

Jeff Bezos: Kitap Satıcısıydı, Dünyanın En Zengini Oldu!Jeff Bezos, internetin yüzde 2.300 büyüdüğünü öğrendikten sonra Amazon.com’u kurdu. Aldığı borç parayla bir garajda start verdiği online kitap işinde pek çok zorlukla karşılaştı. Ancak inanılmaz vizyonu sayesinde pek çok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji devine ve dünyanın en zengini unvanına sahip olmayı başardı.

2Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğluİlk dünya rekorunu 18 yaşından önce kıran Naim Süleymanoğlu, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu Barış Pirhasan’ın yazdığı film ile milyonları bir kez daha etkiledi. Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak bilinen Naim, tam 46 kez dünya rekoru kırdı ve başarıdan başarıya koştu.

3Maryam Mirzakhani: Matematiğin Nobeli ile Taçlandırılmış Dahi Matematikçi

Maryam Mirzakhani: Matematiğin Nobeli ile Taçlandırılmış Dahi MatematikçiFields madalyasını kazanan ilk kadın olarak tarihe geçen Maryam Mirzakhani, 40 senelik ömrüne sayısız başarı sığdırmayı başarmış bir isim. Üniversite eğitimini Tahran’da tamamlayan matematik sevdalısı Maryam, İran asıllı olmasıyla da tabuları yıktı.

4Peter Dinklage ve İnanılmaz Başarı Hikayesi

Peter Dinklage ve İnanılmaz Başarı HikayesiSon sezonuyla hayal kırıklığı yaratsa da tüm zamanların en başarılı yapımlarından Game of Thrones’un Tyrion Lannister’ı. Evet, Peter Dinklage da ilham veren bir öyküye sahip. 29 yaşındayken yepyeni bir alana adım attığını ve kendisinden başka güvenecek hiçbir şeyi olmadığını söylüyor. İnsanlara hazır olduklarını söylemeye çalışmamaları, bunu yapmaları gerektiğini öğütlüyor.

5Pazar Tezgahtarlığından Milyarderliğe: Mahmud Kamani

Pazar Tezgahtarlığından Milyarderliğe: Mahmud KamaniBoohoo.com’un kurucusu ve ortak CEO’su olan İngiliz milyarder, jet sosyetenin arasına katılmadan önce pazar tezgahlarında satıcılık yapıyordu. Bezos gibi internetteki potansiyeli fark eden Kamani, ülkenin en popüler şirketlerinden birini kurarak şimdiki konumuna ulaştırdı.

6Walt Disney ve Yoksulluğu Sayesinde Tanıştığı Minik Fareyle Yarattığı Öyküsü

Walt Disney ve Yoksulluğu Sayesinde Tanıştığı Minik Fareyle Yarattığı ÖyküsüSefalet içinde geçen çocukluk döneminin ardından iş hayatına atılan Walt Disney, para kazanmak için pek çok iş değiştirmek zorunda kaldı. Bu dönemde tedavi ettiremediği babasını kaybeden Disney, gittiği ücretsiz kurslarla çizim yapmayı öğrendi. Ancak başvurduğu pek çok yerden geri çevrildi. Hatta çalıştığı bir gazeteden yaratıcı olmadığı için kovuldu ve Mickey Mouse’un doğumuna kadar büyük mücadele verdi.

7Yolculuğuna Kibrit Satarak Başlayan IKEA’nın Sahibi Ingvar Kamprad

Yolculuğuna Kibrit Satarak Başlayan IKEA’nın Sahibi Ingvar KampradIKEA’nın sahibi İsveçli iş insanı, yolculuğuna henüz çocukken kibrit kutusu satarak başladı. Pazarlama yeteneği ve çalışkanlığı sayesinde ürün yelpazesini genişleten Kamprad, eğitim hayatında ise ticarette olduğu kadar başarılı değildi. Okuma yazmayı yaşıtlarından daha sonra öğrenen Kamprad, milyarlarca doları olmasına rağmen yaşadığı ekstra mütevazı hayatıyla da dikkat çeken kişiliklerden.

8Uyuşturucu Bağımlısı Khalil Rafati’yi Milyonerliğe Götüren Kararı

Uyuşturucu Bağımlısı Khalil Rafati’yi Milyonerliğe Götüren KararıÖlümün eşiğinden dönmüş bir uyuşturucu bağımlısı olan Khalil Rafati, çocuk yaşta birçok suç işlemiş. Taşındığı Los Angeles’ta ilk başta iyi miktarda paralar kazansa da içine düştüğü bataklık onu ölüme kadar götürdü. Dibe vurduktan sonra sil baştan yapmaya karar veren Rafati, günde 16 saat çalışmaya başladı ve tanıştığı sıvı takviye gıdaları sayesinde hayat tarzıyla uyumlu girişimini kurdu.

9“Geri Zekalısın” Diyenlere Aldırmayan Albert Einstein

“Geri Zekalısın” Diyenlere Aldırmayan Albert Einstein6 yaşına kadar konuşamayıp 9 yaşına kadar okuyamadığı söylenen Albert Einstein, öğretmenleri tarafından geri zekalı olarak tanımlandı. Ancak E=mc2 formülü ile tanındı, Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü ve yüz yılın en önemli bilim insanlarından biri olarak tarihe geçti.

10Coco Chanel’in Başarı Öyküsü

Coco Chanel’in Başarı ÖyküsüModaya yeni bir bakış getiren Coco Chanel, dikiş dikmeyi annesini kaybettiği için gönderildiği manastırda öğrendi. Reşit olduktan sonra subay kıyafetleri diken bir mağazada çalışmaya başlayan Chanel, geceleri ise şarkı söyledi. Yaptığı tasarımlar çok beğenildiği ve Coco açtığı mağazasını devasa bir markaya dönüştürdü.

1136 Yayıncı Tarafından Reddedilen Arianna Huffington

36 Yayıncı Tarafından Reddedilen Arianna HuffingtonHuffington Post’un genel yayın müdürü ve kurucu ortağı olan Arianna Huffington, bir zamanlar üç düzine büyük yayıncı tarafından reddedildi. İkinci kitabıyla karşılaştığı geri çevirmelerden yılmayan Huffington Post’u yarattı ve onu şu andaki konumuna ulaştırdı.

12Boyunun Kısa Olduğu Gerekçesiyle Takıma Alınmayan Michael Jordan

Boyunun Kısa Olduğu Gerekçesiyle Takıma Alınmayan Michael JordanLise 2’de boyunun kısa olduğu gerekçesiyle hiçbir koçun takıma almadığı Jordan, bir sene boyunca kendi çabalarıyla antrenman yapmaya devam etti ve sonunda seçmelere girmeyi başardı. Ünlü isim vazgeçmeyerek seçmeleri kazanmasını, hayatının dönüm noktası olarak tanımlıyor.

13Zorlukların Üstesinden Gelmek için Mizah Yeteneğini Kullanan Jim Carrey

Zorlukların Üstesinden Gelmek için Mizah Yeteneğini Kullanan Jim CarreyDünya çapında ün kazanmış ve Altın Küre’ye layık görülmüş Jim Carrey’nin yoksul bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirdiği biliniyor. Ailesiyle birlikte uzun süre bir minibüsün içinde yaşayan Carrey, okulu bırakıp çalışmak zorunda kaldı. Ve o dönemlerin üstesinden gelmek için yaşadığı zorluklarla dalga geçme yeteneğini kullandı.

14Çok Satan Romanı 30 Kez Reddedilen Stephen King

Çok Satan Romanı 30 Kez Reddedilen Stephen KingBaşarılı yazarın Carrie isimli en çok satan romanı, yayınlanmadan öce 30 kez reddedildi. Denemekten vazgeçmeyen King, sıkı sıkı tutunduğu inancı sayesinde şu anda milyarlarca insanın okuduğu bir yazar konumunda.

15Steve Jobs ve Sıra Dışı Hikayesi

Steve Jobs ve Sıra Dışı HikayesiEvlat edinildiği aile tarafından büyütülen Steve Jobs, zekasına rağmen eğitim hayatında başarılı olamadı. Üniversiteyi terk eden Jobs, arkadaşı Wozniak ile birlikte Apple 1 adındaki bilgisayarı üretti. Arka arkaya gelen üretimler ile milyoner oldu.

Fakat Jobs, anlaşmazlıklar nedeniyle kariyerine başladığı şirketten kovuldu. Yılmayan Jobs, satın aldığı animasyon stüdyosu ve kurduğu NeXT ile yoluna devam etti. Nihayetinde bugün bir dev olan Apple’ın başına geçmeyi başardı.

16Harry Potter ile Gelen İnanılmaz Başarı: J. K Rowling

Harry Potter ile Gelen İnanılmaz Başarı: J. K RowlingDünya çapında elde ettiği başarıyla edebiyat tarihine geçen Harry Potter’ın yazarı bir zamanlar dibe vurmuş ünlü isimler arasında. Çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan bekar bir anne olan Rowling, Potter’ın taslağını eski bir daktiloda yazarak tamamladı.

17Başarısızlığı Fırsat Olarak Gören Henry Ford

Başarısızlığı Fırsat Olarak Gören Henry FordDefalarca iflas eden, kredi başvuruları reddedilen ama buna rağmen davasından vazgeçmeyen Henry Ford’u hepimiz tanıyoruz. Otomobil sektörünün önde gelen isimlerinden Ford, devler ligine uzanan yolculuğuna tamircilikle başladı.

18ABD’nin En Önemli Kadınlarından Oprah Winfrey

ABD’nin En Önemli Kadınlarından Oprah WinfreyFakir bir ailede doğan Oprah, henüz 14 yaşındayken hem anneliği hem evlat acısını tattı. 9 yaşında amcasının tacizine uğrayan Oprah, zorlu hayatına rağmen liseyi dereceyle bitirdi. 19 yaşında televizyonla tanışmasıyla birlikte onun için yepyeni ve parlak bir kapı aralanmış oldu.

19Amanda Prowse: Beş Parasızlıktan Bestseller Kitap Yazarı Olmaya

Amanda Prowse: Beş Parasızlıktan Bestseller Kitap Yazarı OlmayaUluslararası bestseller kitap yazarı Amanda Prowse, bu başarıya ulaşmadan önce maddi sıkıntı çeken ve yalnız bir anneydi. İki oğluna bakmaya çalışan Prowse’nin kansere yakalanması, yaşadığı zorluklara zorluk kattı. Ancak bu süreçte başladığı kitabı, meteliğe kurşun attığı bir dönemde onu bestseller yazarı unvanını kazanmaya da götürdü.

20Rüyalarının Peşinden Koşan Steven Spielberg

Rüyalarının Peşinden Koşan Steven Spielberg33 yaşında tarihin en başarılı film yapımcılarından biri olan Spielberg, 17 yaşında tanıştığı stüdyo kavramına deyim yerindeyse aşık oldu. Kararını verdikten sonra hayalini gerçeğe dönüştürmek için hemen çalışmaya başladı ve şu an tüm dünyanın hayranlıkla izlediği unutulmaz yapımlarını yarattı.

21Parasızlıktan Köpeğini Satan Sylvester Stallone

Parasızlıktan Köpeğini Satan Sylvester StalloneÇocukken yüz felci geçiren ve hastalığının izini hem yüzünde hem konuşmasında yansıtan Stallone, kariyerinin ilk yıllarında bu nedenle zorluk yaşadı. Ünlü bir aktör olmak için çıktığı yolculukta haftalarca beş parasız kaldı ve köpeğiyle birlikte terminallerde uyudu. Sonunda köpeğini hiç tanımadığı bir yabancıya satmak zorunda kaldı. Nihayet yarattığı Rocky’nin senaryosuyla şeytanın bacağını kırdı.

22Tüm Zamanların En İyi Boksörü Muhammed Ali

Tüm Zamanların En İyi Boksörü Muhammed Ali20. yüzyılın en önemli spor figürlerinden biri olan Muhammed Ali, kariyerindeki başarıların yanı sıra ırk, din ve politik alanlardaki tartışmalarıyla da gündeme geldi. Pek çok kesimden tepki alan Muhammed Ali, kariyerinin zirvesinde 3 yıl bokstan men edildi.

23Uber CEO’su Dara Khosrowshahi

Uber CEO’su Dara KhosrowshahiDara Khosrowshahi, aslında bir İran göçmeni. Devrim sırasında yurdundan kaçmak zorunda kalan Dara, ailesindeki diğer üyeler gibi çok çalışarak başarıya ulaşmış bir isim.

24Abraham Lincoln: Başarısızlığın Öyküsü

Abraham Lincoln: Başarısızlığın Öyküsüİşinde başarısız olan, yasama seçimlerini kaybeden, 24 yaşındayken karısını yitiren, bunalıma giren, kongre seçimlerinde yenilen ve daha pek çok kez mağlup olan Abraham Lincoln. Başarısızlıklar karşısında yılmamanın sonunda zafer getireceğini kanıtlayan bir örnek o!

25Aptal Olduğu Söylenen Thomas Edison

Aptal Olduğu Söylenen Thomas EdisonÖğretmenleri başarılı mucit Thomas Edison için “bu çocuk bir şey öğrenemeyecek kadar aptal” derken o adını tarihe yazdırdı. Girdiği ilk işlerinden kovulan ve pek çok engelle karşılaşan Edison da ilham veren isimler arasında.

26Google CEO’su Sundar Pichai

Google CEO’su Sundar PichaiHindistan’da 2 odalı bir evde dünyaya gelen Sundar Pichai, sayılara olan yeteneği sayesinde mühendislik alanına girdi.Stanford Üniversitesi’nden burs kazansa da buradaki eğitimini tamamlayamadı. Pensilvanya Üniversitesi’nde MBA eğitimi aldı ve onu Google’a yönlendirecek kariyerine başladı.

27Marangozluk Yapan Harrison Ford

Marangozluk Yapan Harrison FordŞu anda dünya çapında tanınan bir aktör olan Harrison Ford, bu başarıya ulaşmadan önce geçimini zorlukla sağlıyor ve marangozluk yapıyordu. Zaten sinema dünyasına adım atmasını sağlayan teklifi de marangozluk yaptığı sırada aldı.

28Doğmadan Önce Terk Edilen Marilyn Monroe

Doğmadan Önce Terk Edilen Marilyn MonroeDoğumundan önce babası annesini terk eden Marilyn Monroe, yetimhanelerde büyüdü ve pek çok kez istismara maruz kaldı. Kaçış olarak gördüğü evlilikte aradığını bulamayan Norma Jeane Mortensen, bu süre zarfında fabrikada çalıştı. Burada çalıştığı dönemde tanıştığı fotoğrafçı, modellik kariyerine başlamasına yardımcı oldu. 36 yaşında muammalı bir ölümle hayata veda eden ünlü isim kısacık ömrüne birçok başarı ve acı sığdırdı.

29Rock’n Roll’un Kralı Elvis Presley

Rock’n Roll’un Kralı Elvis PresleyOldukça fakir bir çocukluk dönemi olan Elvis Presley, henüz 10 yaşındayken bir yetenek yarışmasına katıldı. Babasının kendisine bisiklete parası yetmediği için aldığı gitarı sayesinde müziğe daha çok odaklanan Elvis, gençliğinde kamyon şoförlüğü yaparak ailesine yardım etti. Başvurduğu plak şirketinden geri çevrildi, müziğiyle ilgili olumsuz eleştiriler aldı ancak istediği şeyden vazgeçmedi.

30Başarısızlıklardan Öğrenmeyi Prensip Edinen Bill Gates

Başarısızlıklardan Öğrenmeyi Prensip Edinen Bill GatesTüm zamanların en zengini unvanını elinde bulundurmuş olan Bill Gates, tarihin en büyük başarısızlıklarından biri olan Traf-O-Data’yı kurdu. Fakat başarısızlık onu yıldırmadı ve bilgisayarlara olan tutkusu onu Microsoft’u kurmaya yönlendirdi. “Her ev ve masada bir bilgisayar” vizyonuyla yola çıkan Gates, halen hedeflerine ulaşmak için gösterdiği çabalarla tanınıyor.

SONUÇ:

İşin aslı bu başarı hikayeleri arasına daha birçok örnek eklenebilir. Ancak önemli olan, ne kadar çok başarı hikayesi okuduğunuz değil, bu öykülerden payınıza ne çıkarmanız gerektiğidir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At