Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Jun 24, 2019
0 Views
0 0

Dünyadaki En Kutsal 13 Yer

Written by

Tarih boyunca farklı inançların, farklı bölgelerde ve çeşitlikte kutsal saydıkları pek çok yer vardır. Bu önemli kutsal mekanları sizler için araştırdık ve derledik.

Dünyadaki En Kutsal Yerler

Geçmişte bir çok kutsal yer oluşmuştur. Pek çok kutsal mekan güzel görünüşüyle veya konforuyla milyonlarca insanı yollara düşürmüştür. Fakat bu kutsal yerler sadece maneviyat değeriyle her yıl inanılmaz rakamlara ulaşan insan sayısını kendine çekmeyi başarmıştır. Bu yerlerin ülkeleri Avusturalya, İsrail, Yunanistan, Japonya, Hindistan, Türkiye, Tibet, Roma, Filistin, Çin‘dir. İşte sizler için derlediğimiz dünyadaki en kutsal yerler


1. Avusturalya – Uluru

Avustralya‘da bulunan ve Aborjinler için kutsal sayılan yerdir. Aborjinler burayı yaşamın kaynağı olarak gördükleri için saygı duyup, kutsal yer olarak görmektedirler. Günümüzde bu devasa kayanın adı Ayers Kayalığı‘dır. Bu kayalığın özelliği gün içerisinde renk değiştirmesidir.

uluru-001.jpg


2. İsrail – Kudüs 

Kudüs YahudilerHristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir şehirdir. Çok sayıda camii ve kiliseyi içerisinde barındıran Kudüs, yaklaşık olarak 3000 yıldır Yahuduliğin merkezi sayılmaktadır. Yahudiler için önem taşıyan bu şehir Ağlama Duvarı her sene yahudilerin büyük bir çoğunluğunun ziyaretine uğruyor. israil---kudus .jpg


3. Yunanistan – Athos Dağı

Yunanistan’da bulunan Athos Dağı ilginç bir kutsal yer. Meryem Ana’ya tanrı tarafından hediye edilmesiyle başlayan dağın kutsallığı, dağa 20 manastır yapılmasıyla devam etmiştir. Athos Dağı’ndaki 20 manastırda yaşayan din adamları içinde hiçbir kadın yoktur çünkü oraya kadınların girmesi kesinlikle yasaktır.athos-dagi.jpg


4. Japonya – Koyasan Budist Tapınağı

Japonya‘da bulunan Koyasan Budist Tapınağı, Osaka kentinin yakınlarında, kutsal mekanlar arasında yer almaktadır. koyasan-kutsal-tapinagi.jpg


5. Hindistan – Varanasi

Hindistan‘ın Ganj nehrinde bulunan yer, 4000 yıllık tarihiyle en eski kentlerindendir. Hindular için burası, ölüleri yakmaya, ayinlere katılmaya ve günahlardan arınmak için yıkanmaya gelinen kutsal yerdir.

varanasi.jpg


6. Türkiye – Sultan Ahmet Camii

İçerisindeki çinilerin renklerinin ağırlıklı olarak mavi olmasından dolayı genellikle yurt dışında “Mavi Camii” olarak bilinmektedir. İçerisindeki sanatsal güzelliklerle hayran bırakan cami, 43 metre boyundadır ve 6 minaresi bulunmaktadır.

sultan-ahmet-camii.jpg


7. Tibet – Kailash Dağı

Himayalar‘ın bir uzantısı olan bu dağ, BudistlerHindularJainler ve Bönler için kutsal sayılmaktadır. Hacı olmaya gelenlerin buradaki yolculukları 3 hafta sürmektedir.kailash-dagi.jpg


8. Hindistan – Bodh Gaya

Hindistan‘ın diğer kutsal yerlerinden biridir. Buddha burada meditasyon yaparken nirvanaya ulaşmıştır ve bu yüzden kutsal sayılan yerlerdendir.bodh-gaya-003.jpg


9. Roma – Vatikan

İtalya‘nın Roma şehrinde yer alan, Hıristiyanlık dininin kutsal devletidir. Katolik mezhebinin ve Papa’nın şehri olan yer Roma‘nın içinde bambaşka bir devlettir. Papa hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir.

vatikan.jpg


10. Suudi Arabistan – Mekke

Mekke, Hz. Muhammed’in doğduğu ve Kur’an-ı Kerim’i indirdiği kutsal bir yerdir. İslam dininde ilk ve en kutsal sayılan yerdir. Her yıl milyonlarca MüslümanKabe’nin etrafını tavaf edip hacı olmak için buraya gelmektedirler.

mekke-001.jpg


11. Çin – Lhasa 

Bu kutsal mekan Budistler için oldukça büyük ilgi görmektedir. Ayrıca Lhasa“Yasak Kent” olarak anılmaktadır. Yasak olarak anılmasının nedeni uzun yıllar yabancı uyruklu insanların girilmesi yasak olan bu şehir, Himala dağlarında bir düzlükte bulunmaktadır.

cin --lhasa .jpg


12. Hindistan – Pushkar

Hindular için çok büyük önem taşıyan bu şehir 400’e yakın tapınağı içinde barındırmaktadır. Hinduların ilahi gölü olan Pushkar gölü bazı aylarda büyük önem kazanır. Hinduların Pushkar‘da et, alkol ve motorlu taşıt sürmeleri kesinlikle yasaklanmıştır.

hindistan---pushkar-001.jpg


13. Filistin – Beytüllahim

Filistin‘de yer alan Beytüllahim şehri Hz. İsa‘nın doğdu yer olarak bilinir ve kabul edilmiştir. Hristiyanlar için oldukça kutsal olan bu mekan bir çok ziyaretçiyi kendine çekmiş durumdadır. Özellikle Noel’de Hristiyanların ilgi odağı olmuştur.

filistin --beytullahim-002.jpg

Article Categories:
Genel · Gezi
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here