Gelmiş Geçmiş En İyi Hint Filmleri (30+) - evham.net | evhamlı blog
Manşet Sinema

Gelmiş Geçmiş En İyi Hint Filmleri (30+)

En iyi Hint filmlerinin yer aldığı yepyeni bir sinema listesi ile karşınızdayız. Bu listemizde en iyi ve en güzel Hint filmlerinin yanı sıra Bollywood sinemasının en çok izlenen filmlerini de bulabileceksiniz.

En iyi Hint filmleri yani diğer bir adıyla en iyi Bollywood yapımlarının yer aldığı oldukça etkileyici bir liste hazırladık. Önceki yazılarımızda sizlere sinemanın her kategorisinde en iyi film önerilerini  sunmuştuk. Listemizde mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında en güzel Hint (Bollywood) filmlerine de yer vermiştik ancak şimdiki kadar uzun bir liste sunamamıştık.

EN İYİ HİNT FİLMLERİ & EN GÜZEL BOLLYWOOD FİLMLERİ

Bilindiği üzere Hint filmi izlemek isteyenlerin sayısı ülkemizde de azımsanmayacak kadar fazladır. Bir dönem ön yargı ile karşılaşan Hint filmleri Bollywood’un ünlü yapımcısı ve yönetmelerinden bir tanesi olan Aamir Khan’ın filmleri sayesinde bu ön yargıyı kırmış durumdadır.

Bizlerde son yıllarda ülkemizde de çok fazla beğenilen en iyi ve en yeni 2018 Hint filmlerinin de içerisinde bulunduğu yapımları bir araya getirme gereğini hissettik ve siz değerli okurlarımızın huzuruna sunuyoruz…

Hint Filmleri

İşte, Hint aksiyon filmleriHint Aşk filmleri ve Hint romantik-komedi filmleri başta olmak üzere herkesin mutlaka izlemesi gereken Hint filmlerinin listesi

Emin olun en iyi Bollywood filmlerinin yer aldığı bu listeye aşık olacaksınız…!

En Güzel Hint Filmleri;

30. Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (2001) IMDb: 8.1

en iyi hint filmleri

İngiltere’nin sömürgeciliğinin yayıldığı dönemlerde, Hindistan da İngiliz sömürgesi durumundadır. Ülkenin Champagner adlı küçük bir köyü, uzun sürelerden beri yağmur yağışı olmadığından, ciddi bir kuraklık tehlikesi altındadır. Ayrıca İngilizlerin uyguladığı yüksek vergi politikasından dolayı da çok zor durumda kalmışlardır.

Soruna çözüm bulmak için şehrin racasını görmeye giden köyün gençlerinden Bhuvan, ondan da olumlu bir yanıt alamaz. Durumu öğrenen ve huzursuzluğu sakinleştirmek isteyen İngiliz yetkililerinden bir Yüzbaşı, Bhuvan’a kriket maçı yapmayı teklif eder. Takım, köyün gençlerinden oluşacaktır ve İngiliz takımını yenerlerse üç yıl köyden vergi alınmayacak, yenilirlerse ise vergiler üç katına çıkacaktır.

Bhuvan, başka bir çare kalmadığı için teklifi kabul etmek zorunda kalır. Köydeki gençlerden kimse daha kriket oyununun adını bile duymamıştır. Bhuvan kriket takımını kurar ve köylüler haricinde İngiliz Albay’ın kız kardeşi Elizabeth Bhuvan’a destek olmaktadır. Takım Elizabeth’in de destekleri ile çalışmalarına başlar ve maç günü gelip çatar.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Gracy Singh, Rachel Shelley

FRAGMAN


29. Secret Superstar – Süperstar (2017) IMDb: 8.0

en iyi hint filmleri

Müslüman bir ailenin kızı olan Insu, küçük bir Hindistan şehrinde annesi ve erkek kardeşi ile birlikte yaşıyordu. Ailesi çok fakir olan Insu, yatacak odası bile olmadığı için, ancak salonda yerde yatabiliyordu. Aynı odada babası da geç saatlerde gelerek televizyon izlediğinden, rahatça uyku bile uyuyamıyordu. Babası ise çok asabi karakterli biriydi ve sürekli olarak sebepsiz annesini döverdi. Ailesine de sevgi göstermeyen babasını boşaması için sürekli annesine akıl veriyordu. Yaşı çok küçüktü fakat buna rağmen kendisinden çok kardeşi ve ablasını düşünürdü.

Insu’nun tek arkadaşı eski olan gitarı idi ve onunla vakit geçirip, şarkı söylüyor ve çalıyordu. Ailesi ve kendisini bu hayattan kurtarmak için şarkı yarışmalarına katılmayı ve kazanarak meşhur olmayı hayal ediyordu. Okuldaki Chintan adında bir çocuk kendisine ilgi duyuyordu ama Insu ilk başta umursamıyordu, daha sonra ise kendisi de hoşlanarak sevginin anlamını öğrendi.

Annesi yokluk çekmelerine rağmen kızına bilgisayar aldı ve Insu, Youtube kanalı kurdu. Çalıp söylediği şarkıları ismini kullanmayarak bu kanala yükledi ve kısa sürede ilgi odağı oldu. Ünlü müzik yapımcısı Shakti Kumaar, Insu’daki yeteneği keşfederek ona yardımcı olmaya başladı ve genç kız burka içine gizlenerek şarkı söylemeye ve kaydetmeye başladı.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Zaira Wasim, Meher Vij

FRAGMAN


28. Dear Zindagi – Sevgili Hayat (2016) IMDb: 7.7

en iyi hint filmleri

Sinema sektöründe görüntü yönetmeni olarak çalışan Kaira (Alia Bhatt), hayata pozitif bakan bir kişiliğe sahipti. İşinde çok başarılı olmasına rağmen, her gün aynı işi yapmanın oluşturduğu monoton yaşamını değiştirmek istemektedir. Ayrıca erkeklerle hiçbir zaman sağlam bir ilişki kuramamakta ve onlara güvenmemektedir.

Katıldığı bir konferanstan etkilenen Kaira, erkeklerle olan ilişkisini düzeltmek maksadı ile terapiste gitmeye karar verir. Şans eseri olarak gittiği terapiste (Jehangir Khan – Shah Rukh Khan) monotonluktan sıkılmış ve bir çıkış noktası aramaktadır. İkili arasında gidip geldikçe ortak noktaların çokluğundan dolayı iyi bir ilişki başlar. Kaira eksikliklerinin tamamlandığını hissetmeye başlayarak, Jehangir’e daha da yakınlaşır. Yakınlaşma arttıkça psikiyatristin kötü alışkanlıkları ortaya çıkar ve ikili ayrılmanın eşiğine gelir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Shahrukh Khan, Kunal Kapoor, Alia Bhatt

FRAGMAN


27. Sanam Teri Kasam – Kalbimdeki Aşk (2016) IMDb: 7.3

en iyi hint filmleri

Saru, bakımsızlığından dolayı kendisini çirkin görmekte ve evlenemeyeceğini düşünmektedir. Kendisine görücü gelenler genç kızın bu halini gördükten sonra istemekten bile vaz geçiyorlardı. Saru’nun tek arkadaşı ise, 8 yıllık hapis hayatından yeni kurtulan ve işsiz güçsüz biri olan İnder adında biriydi.

Kız kardeşi ise sevdiği biri ile uzun süredir evlenmek istemekte, önünde ablası olduğu için evlenemiyordu. Saru’nun babası, kızının arkadaşı İnder’i öğrenince ondan ayrılmasını ister ve ayrılmayınca da evden kovarak evlatlıktan reddeder. Saru’nun tekrar eve dönebilmesi için ise düzgün biri ile evlenmesini şart koşar.

İnder kendisi yüzünden meydana gelen bu olaya çok üzülür ve bu sorunu çözmeye karar verir. Aslında çok sevdiği ama kendisini layık görmediği Saru’yu güzelleştirmeye başlar ve sonunda kendi elleri ile evlendirir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Kareem Hajee, Ripu Daman Singh, Kunal Punjwani

FRAGMAN


26. The Extraordinary Journey of the Fakir – Fakir: Bir Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu (2018) IMDb: 7.0

en iyi hint filmleri

Film ismindeki gibi bir Hint fakirinin macera dolu ve inanılmaz yolculuğunu konu ediyor. Hindistan’da Hint fakiri olan Aja, annesi ile birlikte yaşamaktadır ve babasını ise hiç tanımamıştır. Aja, annesinin ölümünden sonra tek başına kalır ve babasını bulmaya karar verir. Babasının Fransa’da olduğunu öğrenen Aja, Fransa’ya yolculuğuna başlar.

Paris’e ulaşan Aja’yı taksi şoförü, gitmek istediği yer yerine şehrin dışında Ikea adlı bir yere bırakır. Burada bir kızı sevip aşık olan Aja, yanlışlıkla bir dolabın içinde kargo ile Avrupa’ya gider. Aja’nın tek hedefi ise tekrar Paris’e gidip babasını bulmak ve sevdiği kıza ulaşıp onunla evlenmektir. Aja’nın esas yolculuğu şimdi başlamaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Dhanush, Bérénice Bejo, Erin Moriarty

FRAGMAN


25. Lootera – Lootera (2013) IMDb: 7.3

en iyi hint filmleri

Yıl 1953. Varun Shrivastav adlı bir arkeolog, yerel Zamindar’ın tapınak alanını kazmak için Batı Bengal’deki Manikpur köyüne gider. Genç tavrının ötesinde bilgi ve tecrübesi ile Varun, Zamindar’ı ve ailesini çok etkiler. Özellikle Zamindar’ın alçak gönüllü ve tek kızı Pakhi, Varundan çok etkilenir ve ona aşık olmaya başlar.

Pakhi ile arasındaki çekici cazibe, şefkatli ve derin bir sevgiye yol açtığında, Varun kendisi ile geçmişi arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Varun seçimini yaptığında, birden ortadan kaybolur. Bunun üzerine Pakhi, yaşamını sürdürmek için mücadele eder, onu ve ilişkilerini unutmaya karar verir. Bir zaman sonra ise Varun, ortadan kaybolduğu gibi aniden çıkıp gelir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Ranveer Singh, Sonakshi Sinha, Adil Hussain

FRAGMAN


24. Baahubali: The Beginning – Baahubali: Başlangıç (2015) IMDb: 8.2

en iyi hint filmleri

Bütçesi en fazla filmlerden olan Baahubali: The Beginning, Baahubali ve Bhalllaladeva adlarındaki iki kardeşin, Mahismathi Krallığı’nı elde edebilmek için yaptıkları mücadeleyi anlatmaktadır. Filmde boğulmak üzere iken kurtarılan bir bebek olan Baahubali’nin büyümesi, yaşam felsefesi ve sonunda kardeşi Bhalllaladeva ile karşılaşması ve taht mücadelesi anlatılıyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Prabhas, Rana Daggubati, Ramya Krishnan

FRAGMAN


23. Barfi! – Barfi! Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur (2012) IMDb:8.1

en iyi hint filmleri

Ailesi ona Murphy adını verdi, ama herkes ona Barfi diyor! Bir çok önemli ödüle sahip olan filmde; sağır ve dilsiz olan bir gencin hayat hikayesi anlatılıyor. Engellerine rağmen hayata tamamen pozitif olarak yaklaşan Barfi’nin annesi, kendisi çok küçük yaşta iken vefat etmiştir.

Babası tarafından büyütülen Barfi, yaramazlığından dolayı sürekli başını belaya sokar. Şehre yeni taşınan Shruti Ghosh adlı kıza aşık olan Barfi, bu duyguyu ilk defa tatmaktadır.

Genç kız da onu sevmeye başlar ama sözler verilmiş ve evlenmesine üç ay kalmıştır. Shruti’nin ailesi Barfi’yi öğrenince karşı çıkarlar ve ikiliyi ayırırlar. Yıllar sonra bu ikil tekrar karşılaşır ama bu sefer de Barfi bir başkasına aşıktır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra, Roopali Ganguly

FRAGMAN


22. Peekay – PK (2014) IMDb: 8.2

en iyi hint filmleri

Film, uzaydan dünyaya gelen Peekay adlı bir uzaylının, kayıp tanrıları aramasını konu ediyor. Peekaay aynı zamanda komik ve hiç sorulmayan soruları soran bir uzaylıdır. Uzaylı insanlara bakışları ile hayatlarını sorgulatır, kırık kalplileri tekrar hayata bağlar ve sinirli olanları yatıştırır. PK’nın meraklı soruları ise bir çocuğun sorularına benzemektedir. PK kısa sürede herkes tarafından tanınır ve sevilmeye başlanır. Filmde ayrıca PK’nın komik bir aşk hikayesi de anlatılmakta.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Anushka Sharma , Boman Irani

FRAGMAN


21. Bajrangi Bhaijaan – Sevginin Gücü (2015) IMDb: 8.0

en iyi hint filmleri

Shahida, doğuştan konuşamayan Pakistanlı bir kız çocuğudur. Annesi kızının tedavisinin Hindistan’da yapılabildiğini öğrenir ve kızını da alarak trenle Hindistan’a yolculuk eder. Bajrangi Bhaijaan’ın müritlerinden olan Pavan, kıza yardım edebilecek tek kişidir. Tren yolculuğu esnasında annesini kaybeden Shahida, tek başına kalır.

Hindistan’a gelişince Pavan’la karşılaşır ve adam ona bağlanır. Annesini kaybettiğini öğrenince ise hem kızı konuşturmayı hem de annesini bulmayı kendine görev olarak kabul eder. Fakat annesi nerededir? Hindistan ve Pakistan’da kızın annesini aramaya başlayan Pavan’ın ilginç serüveni başlamıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Salman Khan, Kareena Kapoor, Nawazuddin Siddiqui

FRAGMAN


20. Queen – Kraliçe (2013) IMDb: 8.3

en iyi hint filmleri

Rani, nişan hazırlıkları yapan ve nişanlısına gerçekten aşık olan bir genç kızdır. Evlilik tarihi iyice yaklaştığında, nişanlısı genç kızı terk eder ve ortadan kaybolur. Rani, terk edilmeyi hazmedemez ve bunalıma girer. Daha sonra ise balayı için planladıkları seyahati tek başına yapmaya karar vererek, Paris’e gider.

Paris’te birçok eğlenceye katılan genç kız değişik arkadaşlıklar kurar ve hayatın anlamının kafasındaki şekli yeniden şekillenir.

Rani Paris’ten sonra Amsterdam’a geçer ve orada da değişik gruplara kendisini kabul ettirip, birçok arkadaş edinir. Burada eski nişanlısı onu bularak tekrar birleşmeye razı etmeye çalışır ama genç kız bu teklifini reddeder.

Yabancı ülkelerin kültür ve hayat tarzlarından çok etkilenen Rani, evliliğe de daha soğuk bakmaya başlar. Hayatında devamlı itaat etmeyi seçmesine rağmen, terk edilme sebebini sorgular. Rani ülkesine geri döndüğünde ise, eski nişanlısı ile tekrar karşılaşır ve nişanlısının evlilik çabası ile karşılaşır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Kangana Ranaut, Lisa Haydon, Rajkummar Rao

FRAGMAN


19. Gangs of Wasseypur – Wasseypur Çeteleri (2012) IMDb: 8.2

en iyi hint filmleri

Filmin kahramanı olan, Sardar Khan’ın babası Hindistan’ın önemli bir güce sahip kişiliği olan Ramadhir Singh tarafından öldürülmüştür. Khan İngiliz sömürgesi tarafından ezilen Hindistan’da, İngiliz trenlerini yağmalayarak efsanevi Sultan Daku’yu taklit ediyor. Kurduğu çete ile sürekli olarak İngilizlerin trenlerine baskın yaparak elde ettiği ganimetlerle çetesini daha da güçlendiren Khan, intikam düşüncesinden de asla vazgeçmiyor.

Bu nedenle Khan, Ramadhir Singh’in kömür ocaklarında da çalışmaya başlar, amacı babasının katilini öldürmek ve babasının onurunu kurtarmaktır. Khan on yıllık baskınları sonucunda Wasseypur´un en çok korkulan ve saygı duyulan adamı haline de gelmiştir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Manoj Bajpayee, Richa Chadha, Nawazuddin Siddiqui

FRAGMAN


18. Bhaag Milkha Bhaag – Koş Milkha Koş (2013) IMDb:8.2

en iyi hint filmleri

Film uçan sih olarak adlandırılan ünlü atletin hayatını anlatıyor. 400 m de çok büyük başarılar elde etmiş olan Milkha Singh, Hindistan ve Pakistan’ın dostluklarını pekiştirmek için düzenlediği oyunlara katılmama kararı alır. Ünlü atleti razı etmek için bir çok kişi araya gire. Atletin kararını oluşturan geçmişi anlatılmaya başlanır ve burada Singh’in çocukluğu, ailesi ve askerlik döneminde yaşadıkları hatıralar belirmeye başlar. Filmde aynı zamanda Hindistan ile Pakistan’ın birbirinden ayrılma süreci detarihi gerçekliği ile ortaya konuyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Sonam Kapoor, Farhan Akhtar , Rebecca Breeds

FRAGMAN


17. Drishyam – Drishyam (2015) IMDb: 8.3

en iyi hint filmleri

Film yaşayan bir Maharashtrian ailesinin hikayesini anlatıyor. Filmde adalet sisteminin yozlaşmış olduğu bir ortamda, ailesini bu sistemin zararlarında kurtarmaya çalışan aile reisinin mücadelesi anlatılıyor. Kablolu TV ağı olan Kutty’nin iki kız çocuğu ve eşinden oluşan ailesinin mutlu bir yaşamı bulunmaktadır. Kızı Anju’nun okul gezisinde tanıştığı bir adam (Sam) tarafından, Anju’nun katıldığı doğa kampında, gizli bir cep telefonu kamerası ile Anju’yu kıyafetlerini çıkarmış ve banyoda duş alırken videoya çekilir ve adam tarafından şantaj yapılmaya başlanır. Suçlu, Goa Polisi Genel Müfettişi Meera Deshmukh’un oğludur.

Sam cinsel ilişki için Anju’ya şantaj yapıyor. Nandini, Sam’e ailelerini bırakması için yalvarır, ancak cinsel istekleri yerine getirilmediği sürece, Sam video klibi silmeyi reddeder. Adamla kavga eden Anju, telefonu boru ile kırmaya çalışırken yanlışlık eseri adamı öldürür. Cesedi ise arka bahçedeki çukura gömerler.

Sabah Vijay işten döndüğünde Nandini, Vijay’e olayı anlatır ve ailesini polisten kurtarmak için Sam’in arabasını yok eder. Bir ön incelemeden sonra, Meera sorgulama için Vijay ve ailesini arar. Polisin sonunda arayacağını öngören Vijay, ailesini sorgulamalarla şüphe duymadan nasıl yüzleşecekleri konusunda eğitir. Olaylar bu noktadan sonra daha karışık bir hal alır. Güç kullanarak itiraf çabaları, tutuklamalar ve Vijay’ın ailesini kurtarma mücadelesi.

Filmin Başrol Oyuncuları: Ajay Devgan, Tabu, Shriya Saran

FRAGMAN


16. Dangal – Dangal (2016) IMDb: 8.5

en iyi hint filmleri

Dangal; Geeta Phogat adındaki başarılı olimpiyat atletinin gerçek hikayesini anlatıyor. Mahavir, güreş meraklısı olan kızları Geeta ve Babita’ya güreş koçluğu yapmaya başlar. Yöntemleri küçük kızlar için oldukça zordur ama kızlarına iyi olmaları için eğitim veriyordu. Eğitimlere sabahın erken saatlerinde yapılan koşular ve egzersizlerle başlıyorlardı ama kızlarının uzun saçından dolayı istenen verimi alamadığından, saçlarını kısalttı.

İlk önceleri, kızları saçlarını kestiği için babalarına kızar ancak daha sonra babalarının sadece evde oturup ve aile için yemek yapmak yerine onlara parlak bir gelecek kazandırmak istediğini anlarlar. Bundan sonra kızları motive olur ve babalarının koçluğuna isteyerek katılırlar.

Mahavir, kızlarını güreş turnuvalarına götürür ve erkeklere karşı maçlar düzenler, Geeat ve Babita sürekli olarak bu çocukları yenerler. Geeta, güreşte yükselmeye başlar ve gençler enternasyonalini kazanıp Patiala’da bir enstitüde daha ileri eğitim için seçilir. Burada televizyon izler, sokak yemeklerini yer ve saçlarını uzatır, çünkü buradaki koçunun eğitimi, babasının tekniklerinden tamamen farklıdır.

Eve dönünce de babasının tekniklerine ihtiyacı olmadığını söyler ve enstitüye döner. Daha sonra çıktığı tüm müsabakaları kaybeder. Babita, Commonwealth oyunlarında altın madalya kazanır. Geeta da, babasının tekrar müdahalesi sonucunda olimpiyatlara katılmaya hak kazanmış ilk Hintli kadın güreşçi olur.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

FRAGMAN


15. Rab Ne Bana Di Jodi – Sende Rabbimi Gördüm (2008) IMDb: 7.2

en iyi hint filmleri

Surinder Sahni, dindar, mütevazi, ailesinden kimsesi olmayan, iyi kalpli ve saf bir memurdur. Taani Gupta ise, dansı hayat biçimi olarak seçen, eğlenmeyi seven ve aşka inancı olmayan bir genç kızdır. Genç kızın düğününde Sahni, Gupta’yı görür görmez ona aşık olur ama çok geç bulduğu ve anında da kaybettiği bu aşkı kalbinde yaşatmaya karar verir. Gupta ise kendisine aşık olan bu genç adamdan habersizdi.

Genç kız sevdiği adamı beklerken kaza geçirerek öldüğü haberini alır. Kızının aşırı üzüntüsüne babasının da kalbi dayanmaz ama ölmeden önce kızını öğrencisi olan Sahni’ye emanet eder. Ölmeden önce ise bu ikilinin nikahını kıyar, böylece Gupta tanımadığı ve sevmediği bir adamla, Surinder ise aşık olduğu ve çok uzun yıllardır tanıyormuş gibi bağlandığı kızla evlenmiş olur. Gupta işse, sadece eş olacağını ama asla kendisini sevmeyeceğini Sahni’ye bildirir.

Sahni genç eşinin bu kararını duyunca tüm hayalleri birden yok olur. Eşini mutlu etmeye hayatını adayan Sahni, onu sürekli eğlenceli yerlere ve filmlere götürerek neşelenmesine çalışır. Gupta ise, dans yarışmasına katılmak ister ve eşinden izin alır. Sahni eşini kazanabilmek için yakın arkadaşından destek alır ve giyim kuşamından, yaşam tarzına kadar her şeyi ile Gupta’ya uyan Raj isimli bir karakteri canlandırmaya başlar. Gupta kısa bir süre sonra Raj’a aşık olur, eve gelince ise acılarını anımsatan Sahni’yi görüp üzülmektedir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Shah Rukh Khan, Anushka Sharma, Vinay Pathak

FRAGMAN


14. Ghajini – Ghajini (2008) IMDb: 7.3

en iyi hint filmleri

Sanjay Singhania (Aamir Khan), kız arkadaşının cinayetine müdahale ederken bir direğe çarparak kısa süreli hafıza kaybına uğramış zengin bir iş adamıdır. Başındaki şiddetli darbe nedeni ile hafızası yalnızca on beş dakika sürüyor ve hayatında daha önce geçen olayları hatırlamıyor. Sanjay’ın hikayesi, kız arkadaşının katilini günlüğü aracılığıyla bulmaya çalışırken, işlediği bazı cinayetlerden dolayı kendisini yakalayan bir polis memuru (Riyaz Khan) tarafından çözülür. Hikayesi ayrıca, üniversite projesi için bir hastayı arayan tıp fakültesi öğrencisi Chitra’nın da ilgisini çekmiştir. Olaylar projeyi hazırlayan gencin de dahil olması ile daha ilginç bir şekle dönüşür.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Asif Ahmed, Tinnu Anand

FRAGMAN


13. My Name Is Khan – Benim Adım Khan (2010) IMDb:8.0

en iyi hint filmleri

Rizwan Khan, Mumbai’nin Borivali bölümünde fakir bir ailede kardeşi Zakir ve annesi ile birlikte yaşayan Müslüman bir çocuktur. Rizwan diğer çocuklardan çok farklıdır ve annesi de dahil olmak üzere, hiç kimse nedenini anlamaz fakat kırılan makinelerin onarımları gibi işleri kolaylıkla yapabiliyor. Zakir ise kardeşini kıskandığından dolayı ailesini terk eder ve Amerika’ya gider. Annesi ölen Rızvan ise mecburen kardeşinin yanına San Fransisco’ya gider. Kardeşi ise aralarında geçen her şeyi unutarak abisini evine kabul eder. Zakir’in psikiyatrist olan karısı, Rızvan’a Asperger sendromu teşhisi koyar.

Rizwan, Zakir için bitkisel satış elemanı olarak çalışır ve bu esnada önceki evliliğinden bir oğlu olan Mandira ile tanışır. Daha sonra bu ikili evlenir ve Mandira Han soyadını alır. Çiftin mutlulukları 11 Eylül saldırılarından sonra değişir. Mandira’nın oğlu okuldaki ırkçı kavga sonucunda öldürülür ve Mandira bunun Rizva’nın soyadından kaynaklandığını söyleyerek, Rizvan’ı terk eder.

Filmin Başrol Oyuncuları: Shah Rukh Khan, Kajol Devgn, Nicolas Pajon

FRAGMAN


12. Slumdog Millionaire – Milyoner (2008) IMDb: 8.0

en iyi hint filmleri

Jamal, Hindistan’da en yoksul insanların yaşadığı bölgesinde, küçük bir gecekonduda büyümüştür. Jamal’ın en büyük hayali ise, ülkenin en çok izlenen ve kazandıran yarışma programına katılarak, tüm soruları bilmek ve büyük ödülü kazanmaktır. Jamal ödülü kazandığı takdirde kendisi ile birlikte birçok kişinin de hayatını değiştirecektir. Jamal’ın isteği olur ve yarışmaya katılmaya hak kazanır.

Yarışmadaki tüm soruları bilmeyi başaran Jamal, son ve büyük ödülü kazandıracak soruya geldiğinde, yarışmanın süresi biter ve son soru bir sonraki haftaya kalır. Jamal’ın zengin olup hayatını değiştirmesi için bir hafta kalmıştır. Bu arada tüm ülke Jamal’ın başarısını konuşmaktadır. Bunun üzerine hile yaptığı söylentilerinden dolayı polis, genç Jamal’ı tutuklar ve sorguya alır. Jamal hayat hikayesinden başlayarak, soruları nasıl bildiğini açıklamaya başlar. Film aynı zamanda en iyi yabancı film dalında Oscar ödülü kazanmıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor

FRAGMAN


11. A Wednesday – Bir Çarşamba Günü (2008) IMDb: 8.2

en iyi hint filmleri

Filmde, Hindistan’da 2000 yılı başında meydana gelen terörist eylemleri konu edilmekte. Emekliliğine çok az bir süre kalan başarılı bir polis memuru Prakash Rathod, bilinmeyen numaradan bir telefon alır. Telefondaki ses, bir teröristtir ve şehrin beş değişik bölgesine beş ayrı yüksek imha güçlü bomba koyduğunu bildirir. Terörist bombaların patlatılmamasına karşılık, polisin elindeki dört teröristin serbest bırakılmasını şart koşmaktadır.

Olaydan basının haberi olur ve halk büyük bir endişe ve panik içine girer. Tüm polis teşkilatı bombaları arama ile görevlendirilir fakat elle tutulur hiçbir gelişme kaydedemezler. Zaman daralmaya başladıkça olaylar daha karmaşık bir hal alır ve polis teröristleri serbest bırakmayı bile düşünmeye başlar.

Başarılı polis memuru emekliliğinden önceki son ve en karışık vakası olan bu olayı çözebilecek midir? Telefondaki terörist kimdir ve neden onu aramıştır? Zaman çok azalmıştır ve bir karar verilmek zorundadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Anupam Kher, Naseeruddin Shah, Jimmy Shergill

FRAGMAN


10. 3 Idiots – 3 Aptal (2009) IMDb: 8.4

en iyi hint filmleri

Farhan Qureshi (R. Madhavan), Raju Rastogi (Sharman Joshi) ve Rancchoddas “Rancho” Shyamaldas Chanchad (Aamir Khan), Hindistan’daki en iyi kolejlerden biri olan Imperial college of engineering’in aynı odayı paylaşan üç mühendislik öğrencisidir. Farhan ve Raju normal bir geçmişe sahip olan gelir düzeyi ortalama öğrenciler iken, Rancho zengin bir aileden gelmektedir.

Farhan, vahşi yaşam fotoğrafçısı olmak isterken, babasının isteğini üzerine mühendislik fakültesine katılır. Raju ise aile servetini daha da arttırmak istemektedir. Rancho ise zengin bir dâhidir ve ezber yerine pratik bilgilerle ilgilenir. Farklı yaklaşımından dolayı Rancho, üniversite dekanı Profesör Viru’nun gazabına uğrar. Rancho’nun, yaratıcı ve sıra dışı cevapları öğretim üyelerini sinirlendirir. Rancho’nun diğer arkadaşları da yavaş yavaş profesörle zıtlaşmaya başlarlar. Film buradan itibaren bu üç arkadaş ile profesör arasında geçen mücadeleyi anlatmaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Madhavan, Kareena Kapoor

FRAGMAN


9. Swades: We, The People – Bizim İnsanlarımız (2004) IMDb: 8.3

en iyi hint filmleri

Filmde, NASA’da görevli bir Hintlinin ülkesine dönmesinden sonra yaşadığı olaylar konu ediliyor. Mohan Bhargava, proje yönetici olarak NASA’da görev yapmaktadır. Mohan hem amirleri hem de çalışma arkadaşları tarafından çalışmaları takdirle karşılanan genç ve başarılı bir bilim insanıdır.

Mohan’ı büyüten dadısının kendisi üzerinde çok büyük bir emeği vardır ve sürekli olarak haberleşmektedirler. Dadısı uzun bir zaman geçmesine rağmen Mohan’ı aramamıştır ve genç bilim adamı kuşkuya düşerek, ülkesine dönüp dadısını bulmak ister. İzin alarak ülkesi Hindistan’a dönen Mohan, zorlu bir uğraştan sonra dadısını Charanpur adlı bir köyde bulmayı başarır. Mohan bu araştırmalar esnasında aynı zamanda çocukluk arkadaşını (Gita) da bulur.

Dadısının yaşadığı köydeki halkın fakirlikten dolayı perişan halini gören Mohan bu duruma çok üzülür. Genç bilim adamı bir karar verme aşamasına gelir, NASA’ya dönerek konforlu hayatına devam edebilir veya ülkesinde kalarak bu insanlara yardım etmeye çalışabilir.

Mohan kararını ülkesinde kalıp fakirlikle mücadele etme yönünde verir. Mücadelesinde karşısına birçok zorluk çıkmaktadır. Sınıflar arasındaki kesin sınırlardan dolayı gelişme sağlanamamakta ve herkes bir problemle karşılaştığında mücadele etmek yerine hükümeti suçlamaktadır.

Köylüler bu kötü gidişatı düzeltmek için hiç çaba sarf etmemekte sadece şikayet etmektedirler. Mohan işe köylüleri eğitmekle ve sorunları nasıl çözeceklerini anlatmakla başlar. Bu büyük uğraş arasında Mohan Gita’yı da düşünmekte ve ona aşkını nasıl anlatacağının planlarını yapmaktadır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Shah Rukh Khan, Gayatri Joshi, Kishori Balal

FRAGMAN


8. Dil Chahta Hai – Kalbin Arzusu (2001) IMDb: 8.2

en iyi hint filmleri

Dil Chahta Hai filmi, Akash, Sameer) ve Siddharth adlarında, bireysel ilişkileri ve bu ilişkilerin üzerlerindeki etkisi hakkındaki olayları anlatan üç değişik karakterden oluşuyor.

Bu üç arkadaş birbirlerine hiç uymayan ayrı karakterlere sahip olmalarına rağmen çok iyi geçinmektedirler. Akash eğlenceyi seven ve aşka inanmayan bir karaktere, Sameer aşkın anlamını bilmemesine rağmen her an aşk için hazır olan bir karaktere ve Siddharth ise üçlünün içinde daha ciddi ve aşka değer veren kısacası mükemmel bir koca adayı karakterlerine sahiptirler. Bu üç arkadaş çocukluk çağlarından beri hiç ayrılmadan beraber büyümüşlerdir.

Siddharth yeni boşanmış, orta yaşlı ve alkolü seven Tara adında bir kadına aşık olur. Akash, Siddharth’ın bu ilişkisini anlamaz ve hakaret eder, bu yüzden tokat yer ve bu olay birbirlerinden ayrılmalarına neden olur. Daha sonra Akash da Shalini hayatına sokar ve gerçek sevginin anlamını da fark eder. Sameer’de Pooja’ya aşık olur ve aşka inanmaya başlar. Bu üç kadın, üç arkadaşın hayatlarını tamamen değiştirecektir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Saif Ali Khan, Akshaye Khanna

FRAGMAN


7. Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya (2006) IMDb: 8.2

en iyi hint filmleri

İdealist ve genç bir İngiliz film yapımcısı olan Sue, Hintli devrimciler Bhagat Singh, Chandrashekhar Azad ve onların İngiliz Raj’ı ile özgürlük mücadelesini konu eden bir film çekmek için Hindistan’a gider. Belgesel çekmek için yeterli maddi imkanı olmayan yapımcı, çalışmalarında görev yapmaları için Delhi üniversite öğrencilerinden bir grubu kullanmaya karar verir.

Üniversiteden beş yıl önce mezun olan ama halen üniversitede görevli olan DJ’yi seçer. Diğer seçtikleri ise bir sanayicinin oğlu Karan, Jama Mescidi yakınlarında yaşayan şair ve filozof bir Müslüman olan Aslam, kızlara karşı zafiyeti olan Sukhi, , siyasetin dünyayı daha iyi bir hale sokacağına inanan grubun köktendincisi Pandey ve grubun erkek gibi olan ama tek kızı Sonia’dır.

Sue, çekeceği film sayesinde, bu genç devrimcilerin çabalarını ve Hindistan’ın özgürlük hareketine katkılarındaki büyüklüğü dünyaya göstermek istemektedir. Üniversite öğrencilerini projesinde görevlendirirken, Sue bir gerçekle karşılaşır. Seçtiği öğrencilerin hepsi kendi kültürlerini unutmuş ve batı kültürünü taklit ederek yozlaşmışlardır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Soha Ali Khan, Steven Mackintosh

FRAGMAN


6. Life of Pi – Pi’nin Yaşamı (2012) IMDb: 7.9

en iyi hint filmleri

Film, Pi adını alan çocuğun (Piscine) Pondichery’deki küçük bir aileye ait hayvanat bahçesinde başlamaktadır. Bu isim ona Hindistan’daki oyun arkadaşları tarafından verilir. Hayvanat bahçesinde işler iyi gitmeyince, Pi’nin babası ailesini ve birkaç hayvanı Kanada’ya giden bir gemiye bindirir.

Gemi fırtınadan dolayı aniden batmaya başlar ve bir tek cankurtaran sandalı sağlam kalır, bu sandalda ise sırtlan, zebra, orangutan ve dev cüsseli bir Bengay kaplanı (Richard Parker) ile sadece pi adlı çocuk canlı olarak kurtulmuştur. Pi’nin tüm ailesi de okyanusa gömülerek hayatını kaybetmiştir. Pi bu esnada sadece 16 yaşındadır ve bu hayvanlarla sonu belli olmayan bir yolculuğa başlar.

Sırtlan, zebrayı öldürünce bir müddet onu yiyerek hayatta kalırlar. Sırtlan orangutanı da öldürür. Daha sonra ise kaplan sırtlana saldırıp öldürür ve yer. Pi sandalda acil yaşam kiti bulur ve küçük bir sal yaparak sandala bağlar ve kaplandan emniyetli bir mesafeye uzaklaşır. Pi, yaşaması için kendisini ve kaplanı beslemek zorunda olduğunu bildiğinden balık avlar ve kaplanı da doyurur.

Daha sonra ise yağmur sularını toplayarak su ihtiyaçlarını giderirler. Salda daha fazla yaşayamayan Pi, kaplanı eğiterek sandala geçer. Denizde geçen çok uzun zaman sonucunda, Pi ve kaplanın gücü tükenmek üzere iken bir adaya ulaşırlar. Burada içecekleri tatlı su ve karınlarını doyuracak her türlü meyve ve bitki bulunmaktadır. Adfada iyice beslenip güçlenen bu arkadaşı başka bir sürpriz beklemektedir. Geceleri tatlı su aside, bitkiler ise et yiyen türlere dönüşürler.

Filmin Başrol Oyuncuları: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain

FRAGMAN


5. Talaash – Yalan Çemberi (2012) IMDb: 7.3

en iyi hint filmleri

Film gece yarısı ıssız bir yolda meydana gelen trafik kazasıyla başlıyor. Tanınmış bir aktör olan Armaan Khan görünürde bir sebep yokken, arabasının kontrolünü kaybedip nehre uçar. Müfettiş Surjan Shekhawat aktörün ölümünü araştırmak için soruşturma başlatır. Müfettiş sekiz yaşındaki çocuğunun boğulmasından ve karısını da bu olaydan kendisini suçlamasından dolayı karmaşa içindedir. Müfettiş yaptığı araştırmada, ünlü aktörün yanında bulunan büyük bir miktar paranın arabada olmadığını tespit eder.

Daha sonra bu parayı aktörün, kendisine şantaj yapan kişiye verdiği fikri netleşmeye başlar. Bu arada müfettişin karısı da oğlunun ruhu ile irtibata geçen birinden teselli bulmaya başlamıştır. Müfettiş bir eskort kızla tanışır ve ondan bir çok gizli kalmış bilgi öğrenir. Olaylar yavaş yavaş açığa çıkarken beklenmedik gerçekler de ortaya çıkmaktadır. Gerçekler ortaya çıktıkça kimileri sevinip, kimileri de aşırı bir korku ve endişeye düşecektir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Nawazuddin Siddiqui, Aamir Khan, Kareena Kapoor

FRAGMAN


4. Bride & Prejudice – Gelinim Olur Musun? (2004) IMDb:6.2

en iyi hint filmleri

Film tam bir romantik komedi tarzındadır. Çok güzel dört kıza sahip olan Bakshi, kızlarına uygun koca bulma arayışı içindedir. Dört kızlarından en güzeli olan Lalita ailesinin seçtiği biri ile değil kendisinin aşık olacağı kişi ile evlenmek istemektedir. Annesinin bulduğu adamı istemeyen Lalita, İngiltere’den gelen Wickham’ı beğenmektedir. Lalite ilk önceleri Wickham’ı züppe olarak, o da Lalita’yı basit bir köylü kızı olarak görmektedir. Lalita Wickham’a aşık olur ve onu aklından bir türlü çıkaramaz. Bu ikili arasında uzun soluklu ama komik bir serüven başlayacaktır. Gerçekten bu ikili evlilik için birbirlerine uygun mudur?

Filmin Başrol Oyuncuları: Aishwarya Rai, Martin Henderson, Daniel Gillies

FRAGMAN


3. Kal Ho Naa Ho – Yarın Olmayabilir (2003) IMDb: 8.0

en iyi hint filmleri

Naina Catherine Kapur değişik sebeplerden dolayı sürekli öfkeli bir genç kadındır. Naina’nın babası kendisine en çok gerek olduğu zamanda intihar etmiş, annesi ve babaannesi ile bir başına bırakmıştır. Babaannesi sürekli olarak oğlunun ölümünden dolayı Naina’nuın annesini suçlamakta ve kavga etmektedir. Her gün çıkan tartışmalara katlanmak zorunda kalan genç kız teselliyi sınıf arkadaşı Rohit’te bulur.

Naina’nın yaşadığı mahalleye yeni taşınan Aman ise genç kızın hayatının akışını değiştirmeye başlar. Aman, Naina’nın sorunlarını ve üzüntülerini paylaşmak için genç kızla yakınlaşır. İlk önceleri bu yakınlıktan pek hoşlanmayan genç kız, Aman’ı tanıdıkça sevmeye başlar. Bu esnada okul arkadaşı Rohit, Naina’ya aşık olmuştur ve bunu ona açıklamak için Aman’dan yardım ister.

Naina ise Aman’ın hislerini öğrenmek için evine gittiğinde, Aman ona evli olduğunu söyler. Aman ölümcül bir hastalığa yakalandığını bildiğinden sevdiği kızdan onu üzmemek için uzaklaşmıştır. Rohit’e akıl vererek, Aman’ında ona aşık olmasını sağlar ve Aman Rohit’in evlilik teklifini kabul eder. Tüm aile Rohit ile Naina’nın evlilik hazırlıkları ile meşgul olmaya başlar. Aman’ın durumu kötüleşince, Naina karısı diye yalan söylediği doktoruyla tanışır ve gerçekleri öğrenir.

Filmin Başrol Oyuncuları: Preity Zinta, Shah Rukh Khan, Saif Ali Khan

FRAGMAN


2. Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir (2007) IMDb: 8.4

en iyi hint filmleri

Filmde öğrenme güçlüğü olan bir çocuğun hayat hikayesi ve yaşadığı zorluklar anlatılıyor. Ishaan Awaska, sınıftaki diğer çocukların genellikle çok yüksek notlar almasına rağmen, sınavlardan nerede ise sıfıra yakın notlar alıyordu. Çocukta bir sorun olduğu hemen anlaşılıyordu ve ayrıca yaptığı yaramazlıklardan dolayı komşulardan ve okuldan sürekli babasına şikayet geliyordu.

Annesi ise, çocuğunun zekasından emindi ve sürekli sorunlar karşısında onu savunuyordu ama gücü çok sinirli olan babası için yeterli olmuyordu.

Babası oğlunu daha disiplinli bir ortamda eğitim alması ve evden de uzaklaşması için yatılı okula verdi. Ishaan ise bunun daha iyi eğitim alması için değil de, yaramazlıklarının sonucu bir ceza olduğunu düşünerek daha da üzülüyor ve içine kapanıyordu.

Yeni okulunda öğretmenlerin sert sözleri ve davranışlarına karşı arkadaşları, çocuğun durumunu bildiklerinden sürekli destek oluyor ve moral veriyorlardı. Bu destekler Ishaan’ı tama anlamı ile motive edemiyordu çünkü öğretmenlerin tavırları her gün daha da kötüleşmekte idi. Çok sert bir kişiliğe sahip ve öğrenciler tarafından sevilmeyen biri olan resim öğretmeni başka bir yere tayin olunca işler değişmeye başladı.

Yeni resim öğretmeni ilgili, şefkatli ve özgür düşünceye önem veren biriydi. Yeni öğretmen Ishaan’ın boş bıraktığı çizim kağıtlarından onun disleksi olduğunu tespit etti ve bu çocuğu kazanmayı kendisine görev olarak kabul etti. Çocuğun yerine kendisini koyarak, Ishaan’a yaklaşan resim öğretmenin yaptıkları, aynı zamanda hem öğretmenler hem de aileler için bir ders niteliği de taşımaktadır. Film ayrıca istendiğinde nelerin başarıldığına dair ideal bir örnek teşkil ediyor.

Filmin Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tanay Chheda

FRAGMAN


1. Veer Zaara –  Veer Zaara (2004) IMDb: 8.5

en iyi hint filmleri

Genç bir Pakistanlı olan Veer, aynı zamanda bir Hint pilotudur. Veer, Zaara adlı bir kızın hayatını, Hindistan yolundaki bir otobüs kazasında kurtarır. Birbirlerine yakınlaştıklarında, Zaara’nın Hindistan’a önceden baktıkları kadının, ölümünde küllerini nehre dökme vasiyeti üzerine gelmiştir. Veer, ölen kadının külü dökülene kadar Zaara’nın yanından ayrılmaz. Daha sonea Zaar yardımlarından dolayı bir şey istemesini söyler. Bunun üzerine Veer, tam bir günü sadece kendisi ile geçirmesini ister. Kızı kasabasına götüren Veer, aşık olmaya başlamıştır.

Filmin Başrol Oyuncuları: Shah Rukh Khan, Preity Zinta, Rani Mukerji

FRAGMAN

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At