Tarihin En İyi İngiliz Arabaları! - evham.net | evhamlı blog
Otomobil

Tarihin En İyi İngiliz Arabaları!

Birleşik Krallık’ın otomobil tarihine yön vermiş en özel otomobil listesi!

İngilizler de bir İtalya ve Almanya gibi otomotiv sektörüne damga vurmuş markaları barındırmaktadır. Aslında çoğu firma da artık Birleşik Krallık’a ait değil. Bentley’in tüm motor ve teknoloji desteği sahibi VW’den gelirken, evrenin üst sınırındaki araçları yapan Rolls Royce‘de BMW’ye bağlı. Bunlar sonradan gelişen durumlar ve öncesinde her bir Birleşik Krallık şirketi, akıllardan çıkmayan en az bir modelini sunmuştur.

Jaguar, , Aston Martin, Rolls Royce ve McLaren’in farklı sahipleri olsa da kendi içlerindeki işleyişe kimsenin müdahale edeceğini düşünmüyoruz. Hazırladığımız listede, gerçek İngiliz markalarının unutulmayan modelleri olduğu gibi ülkeye özel üretimi yapılmış arabalarda bulunmakta. İşte tüm zamanların en iyi İngiliz otomobilleri;

1BMC Mini

BMC Mini

Mini’nin geçmişte de günümüzde de sportif kullanımlı, kompakt araçlar arasında en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. İngiliz Leyland ve BMC gibi şirketlerin ellerinde başarıyı yakalamış, 1951-2000 yılları arasındaki 41 yıllık hayatında gerçek bir İngiliz sembolü haline gelmiştir.

Akaryakıt krizleri sırasında dört kişilik bir aileyi taşıma ve çok ekonomik olsun üzerine çıkan Mini’ler, yarış pilotu John Cooper‘ın ellerinde ne kadarlık bir potansiyelde olduğu gösterildikten sonra Mini Cooper olarak geri döndü. Ve şu anda BMW ile hareket etmektedir.

2Jaguar E-Type

Jaguar E-Type

Enzo Ferrari gibi birisinin bile “dünyanın en güzel arabalarından birisi” demişse, E-Type efsane olmayı hak etmiştir. Cenevre’de tanıtılan Jaguar spor modeli, araç güzelliğinde seviye ne kadar olabilir onu gösterdi. Le Mans’ın D-Type’sinin monokok şasisi üzerine konumlandırılan bu rüya araç, ilk 265 ps’lik 3.8L motorla çıktı.

Bahsettiğimiz sene 1961 olsa da fren diskleri, bağımsız süspansiyon gibi çağın en teknolojik unsurlarını kullanıyordu. E-Type bunları Ferrari ve Aston Martin’in yarı fiyatına sunuyordu. Gerçek bir efsane!

3Aston Martin DB5

Aston Martin DB5

DB5 dediğimiz zaman sizinde aklınıza artık otomatikman James Bond geliyordur. Safkan bir İngiliz olarak dünyaya kazandırılan DB5, herkesçe “acayip güzel” olarak nitelendirildi ve günümüze ulaşmış örnekleri öyle kolaylıkla alınabilecek fiyatlara da satılmıyor.

Tanınması en çok bir filme bağlı olsa da onun 282 beygirlik gürültülü motoru ve klasik bir İngiliz lüksünde oluşu, kısa sürede insanları kendisine aşık edebildi.

4Land Rover Defender

Land Rover Defender

II. Dünya savaşı İngilizler için zor geçiyor ve o sıralar askeri alanda aynı Amerikan Willys gibi bir şeylerin ortaya çıkartılması gerekiyordu. Rover, bazı sözleşmeleri tamamlayarak, Maurice Wilks’in “arazide gidebilmeli, caddelerde gezilebilmeli” mantığından Land Rover serileri doğdu.

Dış ülkelere de tanıtıldıktan sonra ülke içerisine para sokulmak amacıyla da yapılan bir markadır da dememiz mümkün. Bugün bile kendi içerisinde ayrılan Range Rover, değişmeyen İngiliz sürüş zevkleriyle idol bir seri olmuş durumda.

5Jaguar XJ220

Jaguar XJ220

1992-1994 yıllarında üretilen, dört tekerlekten çekişli bir V12 olarak çıkartılan XJ220 görünüm açısından 90’lı yılların safkan canavarı olarak görülüyordu. Jaguar’ın bu araçtan beklentileri belirli bir seviyedeyken bir anda aldığı 50.000 Sterlin depozitolu 1.500 adet sipariş, işin seyrini inanılmaz değiştirmişti.

Bu süre zarfında ekonomik çöküntüler zenginleri etkilemiş ve bazı depozitoların yanmasına sebep olmuş. Yine de Jaguar 271 adet XJ220 üreterek, 500.000 dolardan satmayı başardı. Süper spor aracın satım adeti ve fiyatı onu öne çıkartan faktörleri değil; XJ220’nin başarısı 339 km/h sürate çıkarak “dünyanın en hızlı otomobili” ünvanını alması.

6Lotus Elan

Lotus Elan

Japonlar Kai araç mantığını İngilizlerden mi aldılar? Muhtemelen savaştan sonra kendisini bir süre arayışlara sokan Japonlar, Lotus’un 1961 yılında çıkardığı Elan‘ı örnek almış olabilir.

O kadar iyi bir mühendislik çatısı altında bir araç modeli yapılmış ki onlarca yıl sonra bile bazı markaların modellerinde Elan yapısını kullanmasını neden olmuş. Örneğin Mazda!!!

7Ford GT40

Ford GT40

Ford’un GT40 efsanesi Amerikan olabilir ama İngiliz kanı taşıyor. Le Mans’ın zafer dolu günlerini markasına yaşatan GT40’ın MK 1, MK2 ve MK3′ü İngiltere’de İngiliz mühendisler tarafından üretilmiştir. Enzo Ferrari’ye inat çıkan ve sonradan işe dahil olan Carroll Shelby ile yarışların en sağlam altın çağı yaşanmıştı.

8McLaren F1

McLaren F1

Yıl 2019 ve F1 halen daha konuşulan, 21. yüzyıl hiper arabalarıyla kapıştırılan bir İngiliz makinası. Gordan Murray’ın otomotivdeki zekice hareketleri, Ron Dennis desteğini alarak yer kürede hızın ne demek olduğunu bastırarak anlatan bir McLaren çıkarmasını sağladı.

BMW motorunun performans baskısı, V12’nin F1’in orta kısmına yerleştirilerek, 90’ların başında 384 km/h‘ye çıkabilen bir aracın varlığını bizlere gösterdiler. Rekor mu? Evet, XJ220 defteri kapatılmış, F1’li günlerin meşalesi yakılmıştı.

9Lotus Elise

Lotus’un önceliği her daim mühendislik firması olmaktı. 1990’lı yıllarında başlarında insanların ilgisini çekecek, hafif, çok yer kaplamayan ama hızlarla tatmin edecek araba ihtiyacının olduğunu anladı. 1996 senesinde İngiliz marka, alüminyumdan imal edilen ancak kaynakla değil, yapıştırma ile birleştirdiği Elise‘yi üretti.

Tam olarak bu seri ile başlayan ve markanın temellerini oluşturan stratejiler, Lotus’un değişmeyen yapısal fikirleriyle halen daha hafif ve çok hızlı arabalar üretmesini sağlıyor.

BonusMcLaren P1

McLaren’in ve İngilizlerin ilk hibrit süper arabası P1’i özel bir yere yerleştirebiliriz. Ferrari LaFerrari, Porsche 918 Spyder gibi melez hipercar sınıfında atılan burun farkı bu araca aitti. 904 beygirlik canavar, elektrik destekli 3.8L V8 ikiz turbo motora sahip. Sınırlandırılan 375 adetin hepsi de şu an satılmış durumda.

İlginizi Çekebilir :

İngiltere’nin otomobil tarihinde çok önemli yere sahip olan 10 aracı sizlerle paylaşmış olduk. Zaten ikonik olduklarını günümüz satış fiyatlandırmasından rahatlıkla anlayabiliriz. Araçların bir kısmı rakiplerine ilham kaynağı olurken, bazıları gerçek spor araba oluşum zamanlarını göğüslemiştir. Sizin favori otomobiliniz hangisi?

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At