Gelmiş Geçmiş En İyi Seri Filmler 4 - evham.net | evhamlı blog
Sinema

Gelmiş Geçmiş En İyi Seri Filmler 4

En İyi Korku Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle korkudan çok gerilim türünün başarılı örnekleri olarak karşımıza gelen bu en iyi film serileri de efsaneler arasına adlarını yazdırmayı başarıyorlar.

10. Son Durak (Final Destination) Serisi

IMDb Puanı: 6,0

Son Durak (Final Destination) SerisiJeffrey Reddick eserinden uyarlanan ve izleyicileri paranoyaklaştıran bir seriyle listemize devam ediyoruz. Toplamda 5 filmden oluşan ve her birinde dozu daha da fazla arttıran Son Durak (Final Destination) serisi, özellikle de 2000 yılında vizyona giren ilk filmiyle büyük bir başarıya ulaşmıştı. Fakat çoğu seride olduğu gibi Son Durak filmi de devam ettikçe başarı da aynı oranda azalmaya devam etti.

9. 13. Cuma (Friday the 13th) Serisi

IMDb Puanı: 6,1

13. Cuma (Friday the 13th) SerisiKaç devam filmi olduğunu şaşırdığımız efsanevi bir gerilim korku serisiyle daha listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1980 yılında vizyona giren orijinal 13. Cuma (Friday the 13th) serisi toplamda 4 filmden oluşuyor. Toplamda ise ve yenilenmiş versiyonlarıyla karşımıza gelen bu seri de adını efsaneler arasına yazdırıyor. 2017 yılının merakla beklenen en etkileyici  arasında yer alan Friday the 13th de serinin hayranlarını heyecanlandırmayı başarmış gibi görünüyor.

8. Ölümcül Deney (Resident Evil) Serisi

IMDb Puanı: 6,1

Ölümcül Deney (Resident Evil) SerisiVideo oyunlarından uyarlanmış yüksek hasılatlı en iyi filmler listesinde ilk sıralara adını yazdıran Ölümcül Deney (Resident Evil), 2002 yılından itibaren; gerilim, bilim kurgu, korku ve aksiyon türlerini bünyesinde barındıran olağanüstü bir seri film olarak izleyicilerle buluşuyor. Ayrıca son dönemin en beğenilen dizilerinden olan Walking Dead’in yanı sıra I am Legend ve World War Z filmlerinden de anlaşılacağı üzere, zombi temalı yapımlar her zaman için izleyicilerin gönlünü çalmayı başarıyorlar.

7. Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) Serisi

IMDb Puanı: 6,3

Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) Serisi1980’li yılların sonlarında vizyona giren ve 90’lı yılların uykumuzu kaçıran en büyük “kabusu” ile yüzleşmeye hazır mısınız? İlk olarak 1984 yılında vizyona giren, fakat Türkiye’de 1990’da gösterilen Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street)Johnny Depp’in dünyaca ünlü bir yıldız haline geldiği başarılı yapımlardan da bir tanesiydi. Ayrıca Freddy Krueger gibi bir efsanenin de doğuşuna neden olan bu seri, Chucky ile birlikte uykularımızı kaçırmayı başarmıştı.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

6. Bıçağın İki Yüzü (Blade) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Bıçağın İki Yüzü (Blade) SerisiAslında bir korku filminden daha çok gerilim ve aksiyon öğelerini içeren Marvel Comics harikası Bıçağın İki Yüzü (Blade), vampirleri kusursuca katleden bir yarı vampir adamın hikayesini konu alıyordu. Wesley Snipes’ın olağanüstü performansıyla şekillenen bu yapım ilk olarak 1998 yılında vizyona girmiş, 2002 ve 2004 yıllarında da devam etmişti.

5. Cadılar Bayramı (Halloween) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Cadılar Bayramı (Halloween) SerisiÜlkemizde Yabancı, Korku Bayramı ve Cadılar Bayramı adıyla vizyona giren Halloween; ilk olarak 1978 tarihinde seyircilerle buluşmuştu. Yüksek dozda gerilim içeren bu yapım, izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazandı ve benzerleri çekilmeye başlandı. Ayrıca devam filmleri de bulunan Halloween, ikonik korku gerilim serilerinden de biri haline geldi.

4. Testere (Saw) Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Testere (Saw) SerisiŞimdi ise unutulmaz korku gerilim serilerinden biri olan Testere (Saw) ile listemize devam ediyoruz. 2004 yılında James Wan yönetmenliğinde düşük bütçeli bir psikolojik gerilim filmi olarak vizyona giren ve izleyicileri fazlasıyla büyülemeyi başaran Testere, devam filmleriyle de başarısını korumaya devam etti. Jigsaw rolündeki Tobin Bell’in eşsiz performansının yanı sıra “I wanna play a game” repliğiyle de efsaneleşen bu seri de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

3. Canavar (Cloverfield) Serisi

IMDb Puanı: 7,1

Canavar (Cloverfield) SerisiAslında Canavar (Cloverfield) filmlerinin tam olarak seri oldukları söylenemez. Fakat yine de birbirleriyle bağlantılı olan Canavar (Cloverfield) ve Cloverfield Yolu No. 10 filmlerinin aynı güzellikle devam edeceğini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. 2008 yılında vizyona giren ilk filmle hayranlık uyandıran bu yapım, 2016 yılında izleyicilerle buluşan ikinci filmle de şaşkınlık yaratmayı başarmıştı. Ayrıca düşük bütçelerine rağmen gişede de harikalar yaratan bu iki filmin yapımcılığını da J. J. Abrams üstleniyor.

2. Yaratık (Alien) Serisi

IMDb Puanı: 7,3

Yaratık (Alien) Serisi2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasına adını yazdırmayı başaran Alien: Covenant ile hem Yaratık (Alien) serisi hem de Prometheus filmi birleşiyor. Seride yer alan diğer yapımlar gibi Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu devam filmi de ilk olarak 1979 yılında izleyicileri büyülemeyi başaran Yaratık serisinin şanını yürütmeyi sürdürecek gibi görünüyor.

 

1. Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead) Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead) Serisiİzleyebileceğiniz en eşsiz korku serilerinden biri olan Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead), komedi türünü de bünyesinde barındırıyor. Hatta 1992 yapımı Karanlığın Ordusu filminde fantastik türü de içeren bu seri, 1987 yılında vizyona giren Vahşet adındaki yapımla da kült filmler arasına adını yazdırmıştı. Sam Raimi’nin yönetmen koltuğunda, Bruce Campbell’ın ise başrollerinde oynadığı bu seri 2013 yılında da Kötü Ruh filmiyle devam etmişti.  

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At