Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Dec 8, 2019
0 Views
0 0

Gelmiş Geçmiş En İyi Seri Filmler 2

Written by
En iyi seri filmler, uzun soluklu maceraları izleyicilerle buluşturmaya devam ediyorlar. Birçoğu ilk filmiyle sinema dünyasına damgasını vurmuş ve sonrasında seri haline gelerek efsaneleşmeyi başarmış yapımlardan oluşan en iyiler listesini huzurlarınıza getiriyoruz.

En İyi Bilim Kurgu Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle aksiyon ve macera türlerinin de harmanından oluşan en iyi bilim kurgu film serileri, çoğu zaman başarılı çizgi romanlardan uyarlanmış yapımlar olarak karşımıza geliyorlar. Bu arada aksiyon ve bilim kurgu türlerinin bolca bulunduğu en iyi süper karaman filmlerini de incelemek isteyebilirsiniz.

15. Transformers Serisi

IMDb Puanı: 6,3

Transformers SerisiTransformers serisi; 2017 yılına damga vurması beklenen en iyi devam filmleri arasında yer alan ve 23 Haziran 2017 tarihinde vizyona gireceği belirtilen Son Şövalye filmiyle de gişe rekorlarına yenisini ekleyecek gibi görünüyor. Michael Bay tarafından çekilen serinin ilk filmlerinde Shia LaBeouf başrollerde oynarken, 2014 yılından itibaren ise Mark Wahlberg filmin başrol kadrosunda yer alıyor.

14. Superman Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Superman SerisiChristopher Reeve ile başlayan Superman serisi, Henry Cavill ile devam ediyor. İlk olarak 1933 yılında bir DC Comics karakteri olarak yaratılan Superman, televizyon ve film serileriyle de dünyanın en ünlü süper kahramanlarından biri oldu. Bu Kriptonlu dostumuz daha sonra birçok çizgi roman kahramanının yaratılmasında da ilham kaynağı olmayı başardı.  

13. Siyah Giyen Adamlar (Men in Black) Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Siyah Giyen Adamlar (Men in Black) SerisiTam 20 yıl önce, komedi, aksiyon ve bilim kurgu üçlemesini bünyesinde barındıran olağanüstü bir seri vizyona girdi. İlk olarak 1997 ve son olarak ise 2012 yılında izleyici karşısına çıkan Siyah Giyen Adamlar (Men in Black); Will Smith ve Tommy Lee Jones ikilisinin etkileyici performanslarının yanı sıra yardımcı oyuncuların performanslarıyla da başarılı seriler arasına adını yazdırdı.  

12. Jurassic Park Serisi

IMDb Puanı: 6,9

Jurassic Park SerisiBazı yapımlar hikayeleri, kurguları ve efektleriyle dönemlerine damga vurarak, efsaneler arasında yer almayı başarıyorlar. Dünyanın en zengin yönetmenleri arasında gösterilen Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu 1993 yapımı Jurassic Park filmi de bu efsanelerden biriydi. Michael Crichton eserinden, döneme göre olağanüstü efektlerle sinemaya uyarlanan bu yapım güçlü kadrosuyla da büyük beğeni toplamıştı. Son olarak Colin Trevorrow’un yönetmen koltuğunda oturduğu 2015 yapımı Jurassic World filmi efsaneyi yeniden diriltmiş olsa da ilk filmin başarısının yanından bile geçemedi.

11. Açlık Oyunları (Hunger Games) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Açlık Oyunları (Hunger Games) SerisiKitaplardan uyarlanan Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi serileri, sinemada da büyük başarılar elde ettiler. Fakat Suzanne Collins eserinden uyarlanan 2012 yapımı Açlık Oyunları (Hunger Games) serisi çoğu izleyiciye ve okuyucuya göre, kitabına oranla biraz da olsa sönük kalmıştı. Yine de hem gişede hem de birçok eleştirmen tarafından tam not alan Açlık Oyunları serisi 2015 yılında sona erdi. Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Woody Harrelson ve Donald Sutherland’den oluşan oyuncu kadrosu ise büyük bir kitlenin beğenisini kazanmayı başardı.

10. Örümcek Adam (Spider Man) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Örümcek Adam (Spider Man) SerisiGerek animasyon filmleriyle gerekse çizgi romanlarıyla en sevilen kahramanlardan biri olan Örümcek Adam (Spider Man), filmleriyle de beğeni toplamayı başardı. 2000’lerin başında Toby Maguire’in Örümcek Adam rolünde oynadığı serinin ilk iki filmi büyük beğeni toplamış olsa da 2007 yılında vizyona giren üçüncü film, Topher Grace’in başarısız sayılabilecek kötü adam rolünden dolayı serinin başarısını aşağılara çekti.

Sonrasında ise Andrew Garfield ile 2 filmlik İnanılmaz Örümcek Adam serisi karşımıza geldi. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde Örümcek Adam karakteriyle Tom Holland gibi genç bir oyuncunun yer alacağı endişelenmemizi ve bu kahramandan biraz da olsa umudumuzu kesmemize neden oldu. Fakat Holland, muazzam bir performans sergileyerek bizleri büyülemeyi başardı. Sonrasında ise 2017 yılında vizyona girecek olan Örümcek Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming) filmini heyecanla beklememizi sağladı.

9. Terminatör (Terminator) Serisi

IMDb Puanı: 7,2

Terminatör (Terminator) SerisiBaşlangıçta da dediğimiz gibi bazı seriler yenilenmemeliler. Çünkü yenilendikleri ya da daha fazla devam filmlerine ulaştıkları takdirde büyülerini kaybediyorlar. İşte ilk olarak 1984 yılında gösterime giren ve en başarılı James Cameron filmlerinden olan Terminatör (Terminator), bu durum için en iyi örneklerden biri olabilir. Konusu, efektleri, aksiyon sahneleri ve repliklerinin yanı sıra Arnold Schwarzenegger’in de efsaneleştiği performansıyla olağanüstü bir yapım olmayı başarmıştı. Sonrasında vizyona giren ikinci film, bu başarıyı üst noktalara taşıdı. Fakat 2003, 2009 ve 2015 yıllarında gelen devam filmleri, güçlü oyuncu kadrolarına rağmen başarıya hasret kaldılar.

8. Iron Man Serisi

IMDb Puanı: 7,4

Iron Man SerisiMarvel Comics bu işi gerçekten çok iyi biliyor. Captain America, Hulk, Thor, Spider Man ve şimdi de Demir Adam olarak da bilinen Iron Man filmi karşımıza geliyor. Tartışmasız en iyi süper kahraman filmleri arasında ilk sıralarda yer alması gereken Iron Man serisinin belki de böylesine başarılı olmasının sebebi, gerçekten usta oyuncu kadrosu olabilir. Robert Downey Jr. gibi başarıya doymayan bir ismin yanı sıra Jon Favreau, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany gibi isimler de bu etkileyici filmin kadrosunda yer aldılar. Sonrasında dahil olan Scarlett Johansson ve Don Cheadle ikilisi ise bu seriyi çok daha farklı boyutlara taşıdılar.

7. Matrix Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Matrix SerisiÖncü film serilerinden biri olan ve vizyona girdikten itibaren unutulmazlarımız arasında yer alan Matrix, bazılarımızın komplo teorileri üretmesine ve bu teorileri güçlendirmesine de neden olmuştu. Jurassic Park serisi veya Terminatör gibi olağanüstü bir çıkış yakalayıp, devam filmlerinde ise bu başarıyı pek de devam ettiremeyen Matrix, yine de en iyi seri filmler arasına adını yazdırıyor.

 

6. Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) SerisiYılların eskitemediği, aksine daha da güçlendirdiği olağanüstü bir seriyle daha listemize devam ediyoruz. 1968’de başlayıp, 2000’li yılların başlangıcına kadar devam eden Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), 2001’de vizyona giren Maymunlar Gezegeni filmiyle biraz da olsa sekteye uğramıştı. Fakat 10 yıl sonra, 2011 yılında olağanüstü bir yapım olarak Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmi ortaya çıktı. Şimdi ise 2017 yılında gösterime çıkacak olan Maymunlar Cehennemi 3: Savaş filmini dört gözle bekler olduk.

5. Kaptan Amerika (Captain America) Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Kaptan Amerika (Captain America) SerisiAslında çizgi romanlardan uyarlanan her film bünyesinde fantastik türü de barındırıyor. Fakat bu durum özellikle de Kaptan Amerika (Captain America) serisi için biraz farklı işliyor. Marvel Comics’in simgesel isimlerinden biri olan Kaptan Amerika’nın maceralarının anlatıldığı bu seri, diğer süper kahraman filmlerine göre bilim kurgu türünü bir parça daha fazla içeriyor. İlk olarak 2011 yılında vizyona giren, fakat 2016 yapımı Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filmiyle zirveye ulaşan bu seri de en iyiler arasında yer alıyor.

4. Uzay Yolu (Star Trek) Serisi

IMDb Puanı: 7,8

Uzay Yolu (Star Trek) SerisiYıllara meydan okuyan ve hem eski hem de yeni yapımlarıyla başarısını stabil tutan Uzay Yolu (Star Trek) efsanesiyle yolumuza devam ediyoruz. 1966 yılında bir televizyon dizisi olarak başlayan bu macera, Turist Ömer gibi Yeşilçam filmlerine de konu olmuştu. Sonrasında ise Yeni Nesil, Derin Uzay Dokuz, Atılgan ve Voyager gibi dizilerle yoluna devam eden, 1979 yılından beri ise sinemaya uyarlanan Uzay Yolu serisi; 2016 yapımı Star Trek Beyond filmiyle de büyük beğeni toplamayı başarmıştı.

 

3. Geleceğe Dönüş (Back to the Future) Serisi

IMDb Puanı: 7,9

Geleceğe Dönüş (Back to the Future) SerisiElbette ki efsane film serileri dendiğinde, 1985 yılında vizyona giren ve unutulmaz bir Robert Zemeckis eseri olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future) serisini es geçmek olmaz. Yaklaşık 30 yıl sonra, filmde yer alan öğelerin birçoğunun gerçek hayata uyarlanması belki de bu serinin halen daha beğeniyle izlenmesinin en büyük nedeni olabilir. Tabii ki Michael J. Fox ve Christopher Lloyd gibi iki başarılı ismin de olağanüstü oyunculuk performanslarını es geçmemek lazım.  

2. X Men Serisi

IMDb Puanı: 8,1

X Men SerisiYine ve yeniden bir Marvel Comics harikası karşımıza geliyor. 2000 yılından bu yana halen daha devam eden X Men serisi, bizleri süper kahramanların hem geçmişlerine hem de geleceklerine ışınlamaya devam ediyor. Hemen hemen her filmiyle başarıya ulaşan X Men, 2017 yapımı Logan filmiyle de zirveye oturdu. Ayrıca tam olarak bir X Men üyesi ve hatta anti süper kahraman olmasına rağmen, Deadpool’u da bu ekibe dahil edersek, X Men’in başarısını daha da yükseklere çıkarabiliriz.

1. Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisi

IMDb Puanı: 8,2

Yıldız Savaşları (Star Wars) SerisiTam 40 yıl önce “çok çok uzak bir galakside”… Patateslerin göktaşlarına, straforların ise uzay gemilerine dönüştürüldüğü 1977 yapımı Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut (Star Wars: A New Hope) ya da diğer bir deyişle orijinal seri, konusunun yanı sıra oyunculuklarıyla da hayranlık uyandırmıştı. 1999 yılından itibaren Yıldız Savaşları hayranlarıyla buluşan trioloji, serinin karizmasını biraz çizmiş olsa da gerek animasyon serileri gerekse 2015 yılında vizyona giren yeni seri umutları yeniden yeşertmeyi başardı. Bu arada 2016 yılında bir spin off film olarak vizyona giren Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi ise belki de orijinal seriden sonra en beğenilen Yıldız Savaşları filmlerinden biri olarak takdir topladı.

Bonus: Galaksinin Koruyucuları (Galaxy of the Guardians) Serisi

IMDb Puanı: 8,1

Galaksinin Koruyucuları (Galaxy of the Guardians) Serisiİkinci filmi yolda olan Galaksinin Koruyucuları (Galaxy of the Guardians), aksiyon ve bilim kurgu öğelerinin dışında, eğlenceli yapısıyla da kısa sürede beğeni topladı. Marvel’ın ünlü süper kahramanı Star Lord’un ve ekibinin maceralarının anlatıldığı bu yapımın, 2018 yılında vizyona girmesi beklenen Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War) filmiyle de Yenilmezler ekibine dahil olması bekleniyor.

Article Categories:
Sinema
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here