Yeni Yılda En İyi FPS Oyunları (2019) - evham.net | evhamlı blog
Oyun Blogu

Yeni Yılda En İyi FPS Oyunları (2019)

2019’un en iyi FPS oyunları hangileri diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz.2019 yılında çıkan en iyi FPS oyunlarınız sizler için listeledik…

2019’un En İyi FPS Oyunları

2019 yılında piyasaya sürülen ve önümüzde ki aylarda oyuncular ile buluşacak olan 2019’un en iyi FPS oyunlarını sizler için listeledik. Listemizde Metro Exodus’tan Doom Eternal’e kadar bir çok sevilen yapım bulunuyor…

Metro Exodus

4A Games tarafından geliştirilen ve Metro serisinin devam oyunu olan Metro Exodus, hikayesine kaldığı yerden devam ediyor. Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin romanlarından esinlenerek geliştirilen Metro Exodus, seri içerisinde şimdiye kadarki en büyük Metro macerasını sunuyor. Karakterimiz Artyom’un hikayesine de kaldığı yerden devam ediyoruz.

Karanlık Rus metrosunu bu sefer terk ediyoruz ve Rusya’nın doğusunda yeni bir yaşam aramaya gidiyoruz. Bu yolculuğumuzu ise Rus yapımı özel bir buharlı lokomotif olan Aurora ile gerçekleştiriyoruz.

Yapımcılar oyun içerisinde tüm mevsimleri bize yaşatarak, farklı bir deneyim sunmayı amaçlamışlar. Oyunda ki vuruş hissiyatı, karakter mekanikleri, silah ve zırh geliştirme özellikleri oynanışa olan etkiyi olumlu yönde geliştirmiş.

2019'un en iyi FPS oyunları - Metro Exodus

Yolculuğumuz boyunca karşılaştığımız mutasyona uğramış yaratıklar, eski oyunlara göre daha yüksek seviyede saldırı çeşitliliğine sahipler.

Açık uçlu bir hayatta kalma deneyimini bize harika bir hikaye ile sunan birinci şahıs nişancı oyunu Metro Exodus, 2019’un en iyi FPS oyunları arasında en dikkat çeken yapım diyebilirim. Ray Tracing teknolojisini kullanan oyun özellikle Nvidia RTX serisi ekran kartları ile mükemmel bir oyun deneyimi sunuyor

Diğer taraftan oyunun bir çok editöre göre farklı eksileri olsa da, genel olarak en büyük eksisi sahip olduğu yüksek sistem gereksinimleri.

Son olarak satışı sadece Epic Games Store üzerinden yapılan oyun, yazıyı yazdığımız hafta itibari ile %40 oranında büyük bir indirime sahip.

 • Yapımcı: 4A Games
 • Yayıncı: Deep Silver
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 15 Şubat 2019
 • Resmi Web Sitesi: MetroTheGame
 • Fiyat: 309,00 TL – Epic Store

Far Cry: New Dawn

Far Cry 5’in hemen ardından piyasaya sürülen Far Cry: New Dawn, kıyamet sonrası post apokaliptik dünyası ile seriye yeni bir soluk getiren, bir ara oyun diyebiliriz. Tıpkı Far Cry Primal’da olduğu gibi.

Far Cry 5 hikayesi diğer oyunlarda olduğu gibi iyi bitmiyordu. Büyük bir patlama sonrasında yerle bir olan dünya ve başarısızlığa uğradığımız hikaye sonrasında oyuncular oyunun nereye gideceğini merak etmişlerdi. Far Cry: New Dawn da işte tam bu nokta da devreye giriyor. Eski dünyanın yok olduğu yerden biz yeni bir hayat ve dünya ile oyuna devam ediyoruz.

2019'un en iyi FPS oyunları - Far Cry New Dawn

Kıyamet sonrası dünyaya özgü karakterler ve silahlar oyuna çok iyi bir şekilde adapte edilmiş. Far Cry 5’ten farklı olarak da oyuna RPG öğeleri eklenmiş.

Hikayesi yeterli, oynanışı ise tatminkar. Eğer Far Cry serisini seviyorsanız, bu oyun size seride farklı bir tecrübe deneyimleme şansı sunacak.

Oyunun sistem gereksinimleri ise oldukça yüksek. Eğer oyunu 1080p çözünürlükte yüksek ayarlarda kaliteli grafikler ile oynamak istiyorsanız, minimum GeForce GTX 1070 veya Vega 56 ekran kartına sahip olmalısınız.

 • Yapımcı: Ubisoft Montreal
 • Yayıncı: Ubisoft
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 15 Şubat 2019
 • Resmi Web Sitesi: FarCry Ubisoft
 • Fiyat: 229,00 TL – Steam

Tom Clancy’s The Division 2

Serinin ilk oyunu Tom Clancy’s The Division hikayesi Kara Cuma sırasında, patlak veren ve para ile bulaşan Green Poison adında bir salgın ve sonrasını konu ediniyor. Büyük bir hızla New York’u etkisi altına alan bu salgın sonrasında şehrin temel ihtiyaçlarını karşılayacak her şey bir anda çöküyor ve şehirde bir kaos meydana geliyor. Bu kaos ortamından fırsat bulanlar, tüm kötü emellerini gerçekleştirmeye başlıyor. Bizde bir grup taktik ajandan oluşan, özel ve gizli bir birim The Division ekibi olarak devreye giriyorduk.

Tom Clancy’s The Division 2 ise Washington D.C.’deki bir acil çağrıya cevap veren Division ajanı rolünü üstleniyoruz. Kısa ve küçük hikayeleri başarılı bir şekilde birleştiren Massive Entertainment, oyunu bu sayede akıcı hale getirmiş. Washington D.C.’yi tüm anarşistlerden temizleyene kadar devam eden bu küçük hikayeler, karakterlerimizin gelişimi açısından da oldukça önemli.

2019'un en iyi FPS oyunları -The Division 2

Oyunda ana görevleri dilerseniz tek başınıza dilerseniz rast gele eşleşip farklı kişiler ile 4’lü bir grup halinde tamamlayabiliyorsunuz. Yan görevler ise sadece size ait. Yani tek başınıza tamamlıyorsunuz.

Oyunun oynanışı hem FPS hem de RPG öğeleri üzerine kurulu. Oyunu oynarken sürekli yeni taktiksel seçenekler geliştirmeniz gerekiyor. Bu da oyunu oldukça zevkli ve akıcı hale getiriyor.

Sistem gereksinimleri ise oldukça yüksek. Bu yıl piyasaya sürülen bir çok AAA sınıf oyunda olduğu gibi, oyunu 1080p çözünürlükte yüksek ayarlarda oynamak için ortalama GeForce GTX 1070 gibi güçlü bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor.

 • Yapımcı: Massive Entertainment, Ubisoft
 • Yayıncı: Ubisoft
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 15 Mart 2019
 • Resmi Web Sitesi: Tom Clancy’s The DivisionUbisoft
 • Fiyat: 309,00 TL – Ubisoft Store

Rage 2

Just Cause serisini geliştiren Avalanche Studios bu sefer Rage 2 ile tamamen ipleri elinden kaçırdı. Öyle ki çılgınlıkta sınır tanımayan bir karakter ile oyunu oynarken, bir anda onlarca kişiye karşı tek başımıza olduğumuzu görüyoruz. Hani şu siz hepiniz ben tek kafası var ya, işte tam da o.

Aşırı aksiyon dolu ve yüksek temposu ile son derece keyif veren Rage 2, ilk oyunda ki düşmanımız olan The Authority ile tekrar baş etmemizi konu ediniyor. Oyunda kontrol ettiğimiz Walker karakteri ile ilk oyunda yaşanan felaketin ardından, dünyayı tekrar eski haline döndürmeye çalışıyoruz.

Araç kapışmaları, özel karakter yetenekleri ve farklı silah türleri ile düşmanlarına amaçsız bir şekilde çılgınca saldırmayı seven oyuncular için biçilmiş kaftan olan Rage 2, hem grafikleri hem de açık dünyası ile oldukça başarılı bir yapım.

 • Yapımcı:Avalanche Studios, id Software
 • Yayıncı:Bethesda Softworks
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 14 Mayıs 2019
 • Resmi Web Sitesi: Bethesda.net
 • Fiyat: 299 TL – Steam

Wolfenstein: Youngblood

Wolfenstein: Youngblood, 1980 yılında geçen Wolfenstein II: The New Colossus oyunundan 19 yıl sonrasını ele alıyor. The New Colossus’ta ikinci Amerikan Devrimi’ni ateşleyen BJ Blazkowicz, bu sefer Wolfenstein: Youngblood’da yer almıyor. Onun yerine oyuna ikiz kızları Jess ve Soph’dan birinin kontrolünü alarak devam ediyoruz.

Jess ve Soph, BJ Blazkowicz’e ait tüm yeteneklere sahip başarılı birer Nazi avcılarıdır. İlk oyundan sonra gizemli bir şekilde ortalıktan kayıp olan babaları BJ Blazkowicz’i arayan ikiz kardeşler, 1991 yılının Paris’inde karşılarına çıkan tüm Nazi askerlerini yok etmeyi amaçlıyorlar.

İlk oyunda olduğu gibi akıcı ve heyecanlı bir oynanışa sahip olan Wolfenstein: Youngblood, bu Yaz oyuncuları sevindirecek 2019’un en iyi FPS oyunları arasında yer alıyor.

 • Yapımcı: MachineGames – Arkane Studios
 • Yayıncı: Bethesda Softworks
 • Platformlar: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 26 Temmuz 2019
 • Resmi Web Sitesi: Bethesda/Wolfenstein: Youngblood
 • Fiyat: 179,00 TL – Bethesda, Steam

MechWarrior 5: Mercenaries

Piranha Games tarafından geliştirilen ve geniş bir oyuncu kitlesine ulaşan MechWarrior Online, çevrim içi oyun oynamayı seven oyuncular tarafından oldukça çok sevildi. Fakat oyuncuların sürekli dile getirdiği tek kişilik hikaye modundan yoksun olan oyun, sonunda MechWarrior 5: Mercenaries, bu eksiğini kapatacak gibi duruyor.

2019'un en iyi FPS oyunları -MechWarrior 5: Mercenaries

BattleTech evreninde geçen ve paralı bir asker şirketini yöneteceğimiz oyunda, Inner Sphere bölgesindeki yüzlerce yıldız sisteminde bulunan bölgelerde kontratlar alıp ve çarpışmalara katılacağız.

Birinci şahız bakış açısı ile robotik savaşçıları kontrol edeceğimiz oyunda bir çok robot, askeri uçak, helikopter ve tank ile karşı karşıya geleceğiz. Bizleri alışılmışın dışında bir savaş atmosferine götürecek olan oyunda en modern teknolojik silahları kuşanacağız. Ayrıca sahip olduğumuz robotları ve silahları geliştirerek karakterlerimize daha üstün ve özel yetenekler ekleyebileceğiz.

 • Yapımcı: Piranha Games
 • Yayıncı: Piranha Games
 • Platformlar: Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 10 Eylül 2019
 • Resmi Web Sitesi: MechWariors
 • Fiyat: Belli Değil – Steam

Borderlands 3

Bence 2019’un en iyi FPS oyunları arasında ilk sıralarda yer alacak bir oyun olan Borderlands 3, sürpriz bir şekilde geçtiğimiz aylarda duyuruldu. Birinci Şahıs Nişancı ve Aksiyon Rol Yapma oyunu olan Borderlands 3, 13 Eylül 2019 tarihinde Epic Games Store üzerinden satışa çıkacak.

Borderlands 3’te yine Vault çetelerine karşı savaşıyoruz. Fakat bu sefer ki baş düşmanlarımız Calypso İkizleri oluyor.

Sevilen Borderlands karakterlerinden Tiny Tina ve Lillith serinin son oyununda da yine bizlerle birlikte. Ayrıca oyunda şu an feshedilmiş Telltale Games’den  Tales From The  Borderlands’ın karakterlerinin de oyunda yer alacağı görülüyor.

Borderlands 3 Sistem Gereksinimleri

Yeni karakterler arasında Moze, Amara, FL4K ve Zane adında dört yeni Vault Avcısı bulunuyor. Bu karakterlerden en çok dikkat çeken ise Moze. Kendisi ağır makineli bir silah kullanan Vault Avcısı ayrıca tanıtım videolarında da gördüğümüz Titan kullanan karakterin de ta kendisi.

FL4K, vahşi hayvanları evcilleştirip savaşta kullanabilen yeni bir Beastmaster sınıfı olarak karşımızda. Zane ise gizli saldırı üzerine yoğunlaşan teknik saldırı ekibi türünde bir Vault Avcısı olarak karşımıza çıkıyor. Amara ise büyülü güçlü yumruklara sahip bir savaşçı olarak dikkat çekiyor.

Tanıtım videolarından da görüldüğü üzere oyuna eklenen bir çok yeni silah ve karakter ile seriye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Aksiyonun tavan yaptığı, fakat taktik savaş öğelerinin oyunda önemli bir yere sahip olduğu hikayesi ile bu sefer bizleri nelerin karşılayacağını çok ama çok merak ediyoruz.

 • Yapımcı: Gearbox Software
 • Yayıncı: 2K Games
 • Platformlar: PlayStation 4, Microsoft Windows, Xbox One
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 13 Eylül 2019
 • Resmi Web Sitesi: Borderlands.com
 • Fiyat: Belli Değil – Epic Games Store

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint

Ghost Recon serisi Breakpoint ile yoluna devam ediyor. Wildlands ile oldukça başarılı bir çıkış yakalayan oyun, Breakpoints ile bir önce ki oyunda olan tüm hataları ve eksikleri gidermişe benziyor.

Bolivya’dan bu sefer Pasifik Okyanusu’na uzanıyoruz. Okyanus ortasında ki Aurora adında ki bir adada bulunan bir Drone şirketinin yardımına gidiyoruz.

Bir çete tarafından ele geçirilen şirketi tekrar kontrolümüz altına almaya çalışacağız. Fakat bu sefer sadece saldıran avcı değil, aynı zamanda av konumundayız. The Wolves adı verilen ve paralı askerlerden oluşan bir grup tarafından sürekli takip ediliyoruz.

Ghost Recon Breakpoint, Wildlands’ta olduğu gibi yine belirli bir hikayeye odaklanıyor. Açık dünyası ve gerçekçi oynanış mekanikleri ile birlikte oyuncuları oldukça zevkli anlar bekliyor.

Oyunun Wildlands’tan oldukça farklı özellikleri bulunmakta. Bunlardan ilki kamp özelliği. Büyük bir çatışmadan sonra kurduğumuz kamplar ile oyuncular silahlarını, karakterlerini, ekipmanlarını ve stratejilerini geliştirebilecekler. Ubisoft geliştirme seçenekleri bakımından oyunculara binlerce çeşit özelleştirme kombinasyonu sunduğunu özellikle belirtiyor.

Diğer dikkat çeken özellik ise yaralanan takım arkadaşımızı artık sırtımıza alıp güvenli bölgeye çekebileceğiz. Bu gibi küçük detaylar ile Ubisoft oyuna tamamen gerçekçi bir hava katmayı başarmış görünüyor.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint çıkış tarihi

Son olarak değinmek istediğim bir diğer özellik ise araştırma mekaniği. Artık aksiyona girmeden düşmanlarımızın çevresinden dolaşarak kendimiz için en uygun pozisyonu yaratabiliriz. Ayrıca bu sırada karşımıza çıkan tüm yararlı eşyaları da toplayabiliriz.

Ghost Recon Breakpoint için 4 ayda bir genişleme paketi sunacağını açıklayan Ubisoft, serinin devam oyunu ile bizleri uzun bir süre daha meşgul edeceğe benziyor.

 • Yapımcı: Ubisoft
 • Yayıncı: Ubisoft
 • Platformlar: PlayStation 4, Microsoft Windows, Xbox One
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 4 Ekim 2019
 • Resmi Web Sitesi: Ghost Recon-Ubisoft
 • Fiyat: 309,00 TL – Epic Games Store

Gears 5

Gears of War serisinde isim değişikliğine giden Microsoft, serinin son oyununu Gears 5 adı ile piyasaya sürüyor. Hikayeye kaldığımız yerden devam ettiğimiz oyunda yine Marcus Michael Fenix karakterini kontrol edemiyoruz. Oyunda ki ana karakterimiz Kait olacak ve hikayeyi birden farklı ilerleyiş ile oynayabileceğiz.

Oyunu istersek tek başımıza solo olarak, istersekde Xbox one üzerinde split-screen co-op yada online multiplayer olarak bir arkadaşımızla oynayabileceğiz.

Gears of War 4 ile beklediğini bulamayan Microsoft bakalım serinin yeni oyunu ile nasıl bir başarı yakalayacak.

 • Yapımcı:The Coalition
 • Yayıncı: Xbox Game Studios
 • Platformlar: Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 2019 Sonbahar
 • Resmi Web Sitesi: GearsofWar.com
 • Fiyat: Belli Değil – Microsoft Store

Halo Infinite

Halo serisinin Remastered versiyonlarının PC’ye gelmesinden sonra Windows platformları için çıkacak ilk oyun olan Halo Infinite, milyonlarca oyuncunun merakla beklediği bir yapım.

Efsanevi serinin son bölümü olan Halo Infinite ile ana karakterimiz Master Chief geri dönüyor. 343 Industries tarafından yeni Slipspace oyun motoru ile geliştirilen oyun, serinin geleceğine yön verecek bir yapım olarak dikkat çekiyor.

E3 2018 Konferansı ile karşımıza çıkan oyun hakkında çok fazla detay basın ile paylaşılmadı. Oyunun çıkış tarihi hala belirsizliğini korurken, Microsoft yakınları tarafından yapılan haberlerde önümüzde ki sonbahar aylarında oyunun hayranları ile buluşacağı açıklandı.

 • Yapımcı: 343 Industries
 • Yayıncı: Xbox Game Studios
 • Platformlar: Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 2020 Sonu
 • Resmi Web Sitesi: Xbox.com
 • Fiyat: Belli Değil – Microsoft Store

Doom Eternal

Doom serisi karanlık mağaralardan artık açık bir dünyaya geçiş yapıyor. Serinin yeni oyunu Doom Eternal ile aksiyona kaldığımız yerden devam ediyoruz. Oyun bir önce ki Doom oyunu ile aynı mekaniklere ve oynanış özelliklerine sahip. Tek fark yeni bir atmosfere sahip olması ve ana karakterimizin kolunda takılı olan yakın dövüş silahı.

Id Software ekibinin başında bulunan Hugo Martin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar ile oyunu Cehennem ve Mars atmosferlerinden çok daha farklı alanlara taşımak istediklerini belirtti. Klasik Doom anlayışından uzaklaşmadan Doom Eternal’i çok daha geniş bir evrene yaymayı hedeflediklerinide açıklayan Martin, oyuncuların bu oyunu daha çok seveceklerini de belirtti.

Doom Eternal çıkış tarihi henüz netleşmemiş olsa da önümüzde ki sonbahar aylarında oyunu tüm platformlarda oynayabileceğiz.

 • Yapımcı: id Software
 • Yayıncı: Bethesda Softworks
 • Platformlar: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 2019
 • Resmi Web Sitesi: Bethesda/Doom Eternal
 • Fiyat: Belli Değil – Bethesda, Steam

Mavericks Proving Grounds

İlk başlarda 200, ardından 400 ve en son olarak geliştirici ekip tarafından 1000 kişilik bir Battle Royale oyunu olacağı açıklanan Mavericks Proving Grounds, 150 km’lik devasa bir haritaya sahip. 2018 yılında duyurulan oyun, 2019’un son aylarında oyuncular ile buluşacak.

Battle Royale özelliklerini PUBG ile benzeten teknoloji editörlerine göre Mavericks Proving Grounds, vaat ettiklerini gerçekleştirmesi halinde milyonlarca oyuncu kitlesine ulaşabilecek bir yapım olarak dikkat çekiyor.

 • Yapımcı:Automaton Games
 • Yayıncı:Automaton Games
 • Platformlar: Microsoft Windows
 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 2019 Sonu
 • Resmi Web Sitesi: Mavericks.gg
 • Fiyat: Ücretsiz – Mavericks.gg

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At