Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Sep 20, 2019
0 Views
0 0

Gaziantep Gezi Rehberi

Written by

Hem Midenizi Hem Kalbinizi Doyurur: Gaziantep Gezi Rehberi..

Şu sıralar en popüler şeylerden biri sırt çantasıyla dünyayı gezmek. Ne yazık ki birçok kişinin seyahat rotasında Türkiye ya da Türkiye’nin doğusu yer almıyor. Gezmeye Türkiye’den başlayanlarsa “Bugüne kadar neden gelmedim?” diye kendine kızıyor. Özellikle ülkenin doğusunda keşfedilecek o kadar çok yer ve kültür var ki bir yerden mutlaka başlamak gerekiyor. Biz sizlere Doğu’nun Paris‘i olarak adlandırılan, Türkiye’nin sekizinci kalabalık şehri, medeniyetlerin buluşma noktası Gaziantep’ten bahsetmek istiyoruz. Önce sizin için hazırladığımız Gaziantep gezilecek yerler listemize göz atın, ardından mümkün olan en yakın tarih için planlar yapmaya başlayın😊

1. Babillerden Hititlere uygarlıkların başkenti Gaziantep


Öncelikle size kısaca Gaziantep’ten bahsetmek istiyoruz. Nüfusu 2017 itibariyle 2 milyonu aşan şehir Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sanayi ve gelişmişlik bakımından birinci şehri. Ayrıca tarihi oldukça zengin olan Antep’te Paleolitik dönemden beri insanların yaşadığı biliniyor. Şehirde Babiller, Hititler, Mısırlılar, Asurlular, Persler gibi pek çok uygarlığa ev sahibi yapan kentin her karış toprağında tarihi kalıntılar bulunuyor. Bu yüzden kültürel geziler için vazgeçilmez duraklardan biri.

 

2. Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken yerler


Gaziantep için ayırdığınız vakte göre ziyaret edebileceğiniz pek çok yer var. Biz sizlerle mutlaka ziyaret etmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. Rotayı çizmek sizden ☺

Zeugma Antik Kenti ve Zeugma Mozaik Müzesi


Şehrin tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Nizip ilçesinin 10 km doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş bir kent olan Zeugma Antik Kenti, Roma Dönemi’nde altın çağını yaşadı. Bu dönemde sanat alanında çok ilerledi, zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır hale geldi. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıktı. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamadı. 1987’de Belkıs Tepesinin güneyinde Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından ilk kazı çalışmaları başlatıldı. Kaçakçılardan arta kalan çok sayıda heykel ve mozaiğe ulaşıldı. 2000 yılında bölge Birecik Baraj gölü altında kalacağı için çalışmalar hızlandırıldı. Dünyanın pek çok yerinden gelen arkeologlar tarihi bölgedeki kalıntıların çıkarılması için gece gündüz çalıştı. Bölge sular altında kaldığında kalıntıların yüzde 30’u kurtarılamamıştı. Şimdi çıkarılan yüzlerce mozaik, lahit ve kalıntı Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor. Bunlardan en ünlüsü bir şalla sarılmış saçları ve küpeleriyle “Çingene Kızı” olarak adlandırılan mozaik. Çingene Kızı şehrin de simgesi haline gelmiş durumda. Müze Gaziantep’te mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktaların başında yer alıyor. Müze ziyaretiniz sırasında 5 TL gibi küçük bir ücrete Zeugma tarihini anlatan kısa filmi izleyebilirsiniz. Müzeye giriş Müze Kart ile sağlanabiliyor. Eğer Müze Kart’ınız yoksa Zeugma Antik Kenti’ne girerken 6 TL, müzeye girerkense 20 TL ödemeniz gerekiyor.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi


1944’te Cumhuriyet’in ilk arkeologlarından Sabahat Göğüş tarafından kurulan Gaziantep Arkeoloji Müzesi, şehrin merkezinde yer alıyor. Alt Paleolitik Dönem’den Cumhuriyet Dönemi’ne müze, tarihsel bir yolculuk vadediyor. Müzede damga ve silindir mühürler, Dülük Antik Kenti ve taş eserler, Demir Çağı, Pers Dönemi, Kommagene Krallığı, takılar, kireç taşından yapılmış heykeller, mezar stelleri, Roma Dönemi’ne ait bir aile mezar odası teşhir ediliyor.

 

Bakırcılar Çarşısı


Tarihi 19.yy’a dayanan Bakırcılar Çarşısı’nda 500 yıllık bakırcılık sanatını yakından görmeniz mümkün. Çarşıda aynı zamanda başka alanlarda da dükkanlar var. Çarşı boyunca bakır ustalarının çalışırken çıkardığı ses kulaklarınızdan silinmeyecek ve Gaziantep gezinizin etkileyici anlarından biri olacaktır.

Tarihi Antep Evleri


Gaziantep’te şehrin ruhunu iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız mutlaka Bey Mahallesini ziyaret etmeli tarihi evlerin bulunduğu sokaklar arasında dolaşmalısınız. Birçok evde bulunan ve “hayat” denen geniş avlular evlerin etkileyiciliğini de arttırıyor. Ayrıca bu evlerden bazıları otel olarak kullanılmakta. Konak otellerde kalarak seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Gaziantep Kalesi


Şehre yukarıdan bakmak isterseniz şüphesiz Gaziantep Kalesi en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Roma Dönemi’nde gözlem amaçlı yapılan kalede aynı zamanda Kahramanlık Panorama Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bedestenler


Eskiden alışveriş yapılan, ince uzun, üstü kapalı yapılar olan bedestenler Gaziantep’te hala önemini korumakta. Siz de Antep’e özgü şeylere göz atmak, baharat, süs eşyası gibi şeyler satın almak isterseniz Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ya da Kemikli Bedesten’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Rumkale


Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği, yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde konumlanan Rumkale’de Geç Roma ve Ortaçağ’a ait mimari kalıntılar bulunuyor. Kalede bugün görülebilen yapılar arasında Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, çok sayıda yapı kalıntısı, su sarnıçları, kuyu ve hendek var. Bu yüzden Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi


1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği tarihi bir Antep evine ve Gaziantep’in en eski mahallelerinden biri olan Bey Mahallesi’ne konumlanan Oyuncak Müzesi çocuklar için de keyifli bir rota olacaktır.

3. Gaziantep lezzetleri


Gaziantep’e gidenlerin gitme sebeplerinden biri de elbette Antep mutfağı. Şehirde yemek kültürü oldukça geniş. Hatta UNESCO tarafından gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağına” na katılan 9 şehirden biri. Bu yüzden şehirde bu konuda pek çok çalışma gerçekleştiriliyor, projeler yürütülüyor ve etkinlikler düzenleniyor. Gaziantep’e gittiğinizde bu zengin mutfak kültüründe özellikle denemeniz gereken bazı tatlar var. Gelin onlara birlikte göz atalım…

Beyran


Beyran oldukça ağır bir yemek gibi görünse de Gaziantepliler kahvaltıda beyran ve katmer yiyorlar. Beyran Türk mutfağının en eski lezzetlerinden biri. Kuzu eti, baharat ve bol sarımsakla hazırlanıyor, yüksek ateşte pişiriliyor. Bakır sahanlarda tek tek hazırlanıyor. Gaziantep’in tescilli lezzeti beyran aynı zamanda oldukça şifalı bir yemek. Gaziantep’te şehrin en bilinen beyrancısı sabah saatlerinde dolup taşan Metanet. Dukat ise akla gelen ilk mekanlardan bir diğeri.

 

Katmer


Beyrandan sonra ağzımız tatlansın diyenlerin tercihi elbette bol fıstıklı katmer. İncecik hamuru, bol fıstığı ve kaymağıyla katmer de kahvaltıda tercih edilen lezzetlerden bir tanesi. Yanında süt ya da dondurma tüketerek midenizi rahatlatabilirsiniz. Katmer denince akla ilk gelen mekanlardan biri Orkide. Beyranla adını duyuran Metanet de katmeriyle öne çıkan mekanlardan.

Baklava


Gaziantep baklavasına herhangi bir tanımlama yapmak ne yazık ki mümkün değil. Damakta eşsiz bir tat bırakan bol fıstıklı baklava için öne çıkan mekanlar Koçak, İmam Çağdaş ve Çelebioğulları diyebiliriz.

Küşleme


Kuzunun bonfilesi olarak bilinen küşleme, bir kuzudan 2 parmak kalınlığında yalnızca 2 tane çıktığı için oldukça değerli. Gaziantep’te küşleme denince akla ilk gelen isimse Küşlemeci Halil Usta.

Nohut dürüm


Gaziantep’in sokak lezzetlerinden sayılabilecek nohut dürüm bol baharatlı ve ekşili bir lezzet. Gaziantep’te sokakta yürürken seyyar arabalarda satılanları da tadabileceğiniz nohut dürüm denince aklan gelen ilk mekan ise Dürümcü Recep Usta.

 

Lahmacun


Özellikle fındık lahmacunu neredeyse her mekanda görebilirsiniz. Ancak en güzel yapan yerlerin başında İmam Çağdaş geliyor. Fındık lahmacunları o kadar lezzetli ki kaç tane yediğinizi saymanız zorlaşabilir… Çıtır çıtır bir lahmacun yemek isteyenlerin bir diğer adresi ise Üçler Kebap.

Antep peyniri


Gaziantep’e gittiğinizde bakkallarda bile görebileceğiniz Antep peyniri koyun sütünden yapılıyor. Küp şeklindeki peynir çiğ yenebilfiği gibi restoranlarda üzerine kaynar su dökülerek ya da kiremit sahanlarda tereyağı ile fırınlanarak da servis edilebiliyor.

Meyveli et yemekleri


Özellikle kebap konusunda işin içine meyvelerin de katıldığı Gaziantep’te yenidünya kebabı, ayva kebabı, elma kebabı gibi pek çok farklı meyveyle yapılan et yemeği görebilirsiniz. Ancak her biri mevsimine göre yapıldığı için menüde olsa da olup olmadığını sormanız gerekiyor. Bu konuda öncülerden biri belediye desteğiyle kurulan ve Gaziantep yemeklerini tanıtmayı amaç edinen Mutfak Sanatları Merkezi.

Yuvalama


Kalabalık anların geleneksel yemeği yuvalama, parça kuzu eti, hamur topları, nohut, yoğurt ve naneyle yapılıyor. Yuvalama denince akla gelen ilk mekanlardan biri Aşina.

 

Alinazik


Gaziantep’in en meşhur lezzetlerinden biri de Alinazik. Patlıcan ve etin buluşmasına yoğurdun eklenmesiyle lezzeti zirveye ulaşan bu lezzet için en meşhur yerlerden biri İmam Çağdaş.

Tarihi Tahmis Kahvesi


“Tahmis” kahvenin dövüldüğü yer anlamına geliyor. Tarihi Tahmis Kahvesi’nin tarihi ise 1638 yılına dayanıyor. Bir yangının ardından tekrar yapılan Tarihi Tahmis Kahvesi’nde Menengiç kahvesi içebilirsiniz.

Zahter çayı


Gaziantep’in bir diğer ilginç lezzeti de Zahter çayı. Osmanlı’dan gelen bir gelenek olan zahter çayının faydaları saymakla bitmiyor. Yörede yetişen yabani kekiklere benzeyen Zahter otunun kurusundan sıcak suyla demlenerek yapılan Zahter çayını da yine Tarihi Tahmis Kahvesi’nde ya da başka herhangi bir yerde tadabilirsiniz.

4. Gaziantep’te nerede kalınır?


Gaziantep oldukça büyük bir şehir. Bu yüzden konaklama seçenekleri de oldukça fazla. Kriterlerinize ve bütçenize göre seçebileceğiniz pek çok yer var.

Eğer tarihle iç içe olmak istiyorsanız otelinizi Bey Mahallesi bölgesinden ya da Bakırcılar Çarşısı çevresinden seçebilirsiniz. Bu bölgelerde akla ilk gelen otellerden biri 150 yıllık Anadolu Evleri. Bey Mahallesi’ndeki Arif Bey Konağı da hem konumu hem güleryüzlü çalışanlarıyla keyifli bir tatil vadediyor. Diğer seçenekler şu şekilde; Ali Bey Konağı, Grand Hotel Gaziantep, Rahmi Bey Konağı, Asude Konak Hotel.

Eğer hem bilinir hem lüks bir seçenek istiyorsanız Divan, Hilton, Doubletree gibi otel zincirlerinde de konaklayabilirsiniz. Daha küçük, pansiyon tarzı mekanlarda konaklayacaksanız mutlaka yorumları inceleyin ve şehir merkezine uzaklığını kontrol edin.

Article Categories:
Gezi · İnceleme · Manşet
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here