Gelmiş Geçmiş En İyi Yarış Oyunları - evham.net | evhamlı blog
İnceleme Oyun Blogu

Gelmiş Geçmiş En İyi Yarış Oyunları

Gaza en fazla yüklenen değil, finişe ilk gelen kazanır! Her türlü oyun konsolunun vazgeçilmezi yarış oyunlarının en iyilerini listeliyoruz!
Oyun dünyasının en eski ve en popüler türlerinden birisi olan yarış oyunları, her dönemde en fazla satanlar listesine girmeyi ve orada kalmayı başarabilmiş bazı “markalara” sahip olmuştur. Başlarda yola tamamen eğlence amaçlı, gerçekçiliği pek de takmadan çıkan bu tür, zaman içinde arcade / simülasyon / simcade diye kendi içinde bölündü, her zevke hitap etmeye başladı ve popülerliği daha da arttı.
Öyle ki, PlayStation 3’ün en popüler oyunlarından olan God of War 3 ve The Last of Us’ın toplam satışları Gran Turismo 5’i ancak yakalayabilmişti…
Hazır son günlerde Forza Motorsport 7Gran Turismo Sport ve Project CARS 2 gibi muhteşem yapımlarla bu tür yeniden yükselişe geçmiş ve en çok satanlar listelerinde coşmaya başlamışken, şimdiye kadar karşımıza çıkmış en iyi 13 yarış oyununu, tür ayırmadan, alfabetik olarak hatırlayalım. Elbette yukarıda saydığımız üçlüyü dahil etmeden…

1. Assetto Corsa (2014)

Assetto Corsa görseli
Assetto Corsa
İlk duyurulduğunda “çağ kapatıp çağ açacak” diye düşünülen ancak şimdilerde hayatını “sektörel simülatör” olarak sürdüren NetKar Pro’nun temelleri üzerinde yükselen yapım, belki de tüm oyun tarihi boyunca gördüğümüz en gerçekçi sürüş deneyimini vadediyor. Eğer bir direksiyon setiniz varsa pistte üç beş tur attıktan sonra kollarınızın ne kadar yorulduğuna hayret edebilirsiniz. Aradığınız harika bir force feedback desteği, en ufak detayına kadar setup’larına hakim olabileceğiniz araçlar ve muhteşem bir online deneyimi… Bunun üzerine çok sayıda araç, cennetten çıkma grafikler ve daha fazla eğlence arıyorsanız, Assetto Corsa’nın sizi tatmin etmemesi muhtemel.

2. Burnout Paradise (2008)

Burnout Paradise görseli
Burnout Paradise
Ne demiştik, yarış oyunları yola “eğlence”diyerek çıkmıştı. İşte, bu türün üstadı Criterion Games tarafından geliştirilen Burnout Paradise da hız ve eğlence arayan oyuncuları tam kalbinden vurmayı başarmış, ana odağı olan kaza yapmayı bile eğlenceli hale getirmiş bir oyundu. Oyunda kocaman bir şehirde kah rakiplerimizin ayağına (!) çelme takarak, kah aracımızı virajdan viraja savurarak yarışları kazanmaya çalışıyor ve bu sırada da bize ağır çekimde gösterilen görkemli kazalar yaparak mest oluyorduk. Aradan geçen yıllara rağmen bu türde Burnout Paradise’tan daha iyisi gelmedi, en son Need for Speed: Payback’in yarattığı hayal kırıklığından sonra bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

3. Colin McRae Rally 2.0 (2000)

Colin McRae Rally 2.0 görseli
Colin McRae Rally 2.0
PlayStation One’ın son dönem şaheserleri arasında yer alan CMR 2.0, serinin ilk oyununun attığı temelleri ince ince işleyerek bize o güne kadar gördüğümüz en gerçekçi ve en keyifli ralli deneyimini sunmuştuWRC’de yer alan tüm araçlar, birbirinden farklı disiplindeki ralliler (Avustralya herkesin favorisiydi!) ve o muhteşem kontrol hissiyle oyun o kadar beğenildi ki, kendisinden sonraki Colin McRae oyunları hep onunla kıyaslandı. CMR 2.0’den sonra seri önce düşüşe geçti, sonra da ralli formatından uzaklaşıp “her bir şeyi sunan” DiRT’e evrildi. Tam da Codemasters bu düşüş trendini artık durduramaz, bu seriyi düze çıkartamaz diyorduk ki…

4. DiRT Rally (2015)

DiRT Rally
DiRT Rally
Codemasters, Colin McRae Rally ve DiRT serisinden sonra daha önce hiç yapmadığı bir şey yaptı ve ilk kez bir oyunu Steam’de erken erişime sundu, üstelik bu süreci de okullarda ders olarak anlatılacak ustalıkta yönetti. Forumlarda yapılan en küçük eleştirilere kadar hepsini dinledi, hepsini not etti. Oyuncuların ne isteyip ne istemediklerine göre yeni oyunun şekillenmesine izin verdi ve karşımıza muhteşem DiRT Rally çıktı. Hemen hemen tüm oyuncular tarafından çok beğenilen yapım muhteşem grafikleri ve optimizasyonu yanında, son derece gerçekçi sürüş fizikleri ile de serinin diğer oyunlarından ayrılıyordu. İşte tam da bu yüzden, kendisinden daha yeni bir yapım olan DiRT 4’ün üç katı fiyat etiketine sahip, boşuna değil.

5. Forza Horizon 3 (2016)

Forza Horizon 3 görseli
Forza Horizon 3
Her biri en ince detayına kadar modellenmiş 500’den fazla araç, her metrekaresi yaşayan, etkinliklerle tıka basa doldurulmuş kocaman bir harita, muhteşem grafikler, muhteşem yağmur efektleri ve açık oto pazarından tutun da iki pilot arasındaki düellolara kadar türe getirdiği onca yenilik… Evet, Forza serisi belki Xbox sahibi olan her eve girmeyi başarmış, zaten kalitesi ile bilinen bir yapımdı. Forza Horizon 3’ün PC’lere gelmesi ise tek kelimeyle ortalığı birbirine kattı. Paranın hakkını sonuna kadar veren oyunda yüzlerce saatlik oyun deneyiminden sonra bile yapacak onlarca şey bulabiliyorduk. Belki tüm platformları katsak ortalık karışır ama Forza Horizon 3, simülasyon tarafına kayan kardeşi Forza Motorsport 7 ile beraber bilgisayarlarımızın gördüğü en iyi yarış oyunu, bu çok net!

6. Gran Turismo 5 (2010)

Gran Turismo 5 görseli
Gran Turismo 5
Serinin ilk oyununu PlayStation One’da oynadığımızda neyle karşılaşacağımıza pek de hazır olduğumuz söylenemez. O güne kadarki oyunlar iki elimizin parmaklarıyla ifade edilebilecek miktarda araç ve pist barındırırken, Gran Turismo’da araç ve pist bolluğu ile karşılaşınca şok geçirmiştik. Özellikle ikinci oyunu ile beraber çıtayı başka bir oyunun uzun süre dokunamayacağı kadar yükseğe koymayı başaran serinin en güzide yapımı ise PlayStation 3’ün satış rekortmeni GT5 oldu. 800’den fazla araç ve onlarca pist yanında günlük aktiviteler ve konsolun gücünü zorlayan grafikleriyle, serinin gelecekteki oyunları için bile alt edilmesi güç bir rakip. Bir diğer konu, bu oyunun Replay’leri o kadar muhteşem ki, başka bir oyun tarafından asla taklit edilemedi.

7. Grand Prix 2 (1996)

Grand Prix 2 görseli
Grand Prix 2
Yirmi sene kadar önce Geoff Crammond lafı geçtiğinde ayağa kalkılır ve ceketin önü iliklenirdi. Oyun tarihinin ilk “sistem canavarı” diyebileceğimiz Grand Prix 2’nin yanında nice Microprose oyunu ile de hayatımızı şenlendiren Crammond, uzun süre önce sektörden elini eteğini çekti. Ustalık eseri olan ve 1994 F1 sezonunu tüm araç ve pistleriyle bilgisayarlarımıza taşıyan Grand Prix 2 ise tüm zamanların en iyi F1 oyunlarından biri olarak hatırlanıyor. İlk kez bu oyunda Monaco’nun ne kadar zor bir pist olduğunu fark etmiş ve setup’ların araç üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu görmüştük. Bir de, güçlükle bir araya getirebildiğimiz 486DX bilgisayarımızda çalışmayı reddetmesi ile de hatırlıyoruz tabii…

8. Lotus III: The Ultimate Challenge (1992)

Lotus III: The Ultimate Challenge görseli
Lotus III: The Ultimate Challenge
İşte bir neslin çocukluğuna mal olmuş gerçek bir efsane! Amiga’ların son derece popüler olduğu zamanlarda piyasaya çıkıp özellikle üçüncü oyunu ile aklımızı tavana vurduran Lotus öyle muhteşem bir seriydi ki, Need for Speed gibi 3D oyunlar geldikten sonra bile kendisini oynatmaya devam etti. Önceki oyunlardan farklı olarak üç farklı araç arasından seçim yapabilme özelliği, pit stopları ve sonsuza akıp giden pistleri ile Lotus III’e yaşınız yetmediyse bile mutlaka denemeye çalışın.

9. Need for Speed: Porsche Unleashed (2000)

Need for Speed: Porsche Unleashed görseli
Need for Speed: Porsche Unleashed
Herhangi bir Need for Speed oyuncusunu yoldan çevirip “bir sonraki Need for Speed oyununun nasıl olmasını isterdin?” diye sorsanız kuvvetle muhtemel size “Porsche Unleashed gibi elbette!” diye cevap verecektir. Tüm Porsche kataloğunu önünüze getiren oyunda rüya gibi manzaralar eşliğinde yarışıyorduk ve bize serinin o zamana kadar gördüğü en iyi sürüş fizikleri eşlik ediyordu. Seri ilk oyunundaki “o aracı o yollarda sürme” hissini yeniden vermeyi başarmış, oyuncuların yüzlerinde çiçekler açmıştı. Sonra, Electronic Arts seriyi alıp bambaşka yollara vurdu, Porsche Unleashed de seri tarihinin belki de en iyi oyunu olarak hatırlanan, tek seferlik bir deneme olarak tarihe karıştı.

10. Need for Speed: Underground 2 (2004)

Need for Speed: Underground 2 görseli
Need for Speed: Underground 2
Belki bu listeye ikinci Need for Speed oyunu olarak Most Wanted’ı koymayı düşünebilirdik ancak Underground serisi türe getirdiği yenilikler sağ olsun, bizim aklımızı çeldi. İlk Need for Speed: Underground oyunu ile birlikte illegal sokak yarışlarıyla tanışıyor ve aracımızı dilediğimizce modifiye edebiliyorduk. Üstelik yaptığımız her bir değişikliğin sürüşe etkisini görmek mümkündü. İkinci oyun ise tüm bu konsepti alıp yeni keşif modu, daha büyük bir harita, daha çok araç ve daha fazla modifiye seçeneği ile harmanladı ve serinin akılda kalan ilk yapımı olmayı başardı. Bu oyunu o kadar fazla oynamıştık ki, modifiye ve illegal cadde yarışları olayından fenalık gelmişti.

11. Real Racing 3 (2013)

Real Racing 3 görseli
Real Racing 3

12. Rfactor (2005)

Rfactor görseli
Rfactor
Assetto Corsa’nın yanına başka bir simülatör koymak istediğimizde akla elbette iRacing geliyor. Diğer taraftan piyasaya üzerine modların geliştirilebileceği bir “platform” olarak çıkıp son derece başarılı olan, binlerce farklı moda sahip bir oyun olarak Rfactor’ün bu listede bulunmaya hakkı var. Hem hatırlatalım, bilgisayarlarımızın lisans sıkıntıları sebebiyle F1oyunlarına deli gibi muhtaç olduğu günlerde bu oyun için yapılan modlar sayesinde yaşayabilmiştik F1 keyfini… Hatta bir de öneride bulunalım, CTDP grubunun F1 2005 Sezonu modu, Codemasters’ın F1 2016’ya kadarki tüm F1 oyunlarından daha gerçekçi ve daha başarılıdır, mutlaka deneyin.

13. Tourist Trophy (2006)

Tourist Trophy görseli
Tourist Trophy
İşte karşınızda motosiklet oyunlarının Gran Turismo’su! Gerçekten de Gran Turismo’nun yaratıcısı Polyphony Digital tarafından geliştirilen bu oyun, 1940’ların klasik modellerinden günümüzün hız canavarlarına, 124cc’den 1670cc’ye kadar değişen motor hacimlerine sahip 130’dan fazla motosiklete ev sahipliği yapıyordu. 1080p çözünürlüğü destekleyen ilk oyunlardan olan yapım, motosiklet kullanmaya özendirecek kadar başarılı fizikleri ve o günün şartlarında sınırları zorlayan grafikleri ile çok sevilse de yapımcısını yenisini geliştirmeye ikna edebilecek kadar yüksek satış rakamlarına ulaşamadı. Bugünlerde oyunun yenisiyle alakalı bazı söylentiler var gerçi, bakalım gerçekleşecek mi?

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At